Nejlepší stojanové vrtačky 2024 – recenze, test, srovnání

O tom, že byste neznali klasickou elektrickou vrtačku nelze pochybovat, ale slyšeli jste už o stojanové vrtačce? Zpravidla bývala stojanová vrtačka součástí širšího řemeslného průmyslu a v dílnách hobby mistrů se vyskytovala jen zřídka. Dnes je však trh bohatý a pokud tomuto druhu nářadí najdete využití, proč ne. Poradíme vám, jak nejlépe vybrat. Která stojanová vrtačka je na trhu oblíbená? Existují hobby modely stojanové vrtačky?

Jak vybrat stojanovou vrtačku?

S klasickou ruční – elektrickou vrtačkou dokážete nepochybně provést množství domácích prací a určitě se bez ní neobejdete. Se stojánkovou vrtačkou je to podobně, umožňuje vám provádět všemožné činnosti, ale určitě se bez ní dokážete obejít. Jde o více specifické zařízení, které je v dílnách kutilů vzácnější, ačkoli dnes jsou již modely, které nejsou svými parametry a cenou výhradně předurčeny pro profesionály, ale i pro hobby účely. Co to vlastně ta stojanová vrtačka je?

Nejlepší stojanové vrtačky

Názov Hodnotenie Detail
Powerman PM-WS-1000M   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Proma BZ-25B 400   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Hoteche 350 W   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Güde GTB 20/812 R+L   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Scheppach DP 18   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Stojanové vrtačky – recenze

Rozhodli jste se svou dílnu obohatit o stojanovou vrtačku? Při jejím výběru jsou podstatné nejen parametry, ale také zkušenosti s daným produktem. Vyzkoušeli jsme několik oblíbených produktů a podívali jsme se, co na ně říkají ostatní uživatelé. V recenzích se dozvíte hlavní plusy a mínusy jednotlivých stojanových vrtaček.

Charakteristika stojanové vrtačky

Jak jsme avizovali výše, nemusíte být profesionál – řemeslník, abyste stojanovou vrtačku mohli mít doma. V minulosti se stojanové vrtačce mluvilo i sloupová vrtačka. Klasická ruční vrtačka, kterou držíte v ruce, je nepochybně pomocníkem na "nezaplacení". Se stojanovou vrtačkou se však dočkáte komfortnějšího, přesnějšího a bezpečnějšího kolmého vrtání.

Dnešní stojanové vrtačky jsou moderní zařízení připevněné na pracovní stůl díky čemuž je zajištěna stabilita zařízení, která je pro jeho efektivní činnost nezbytná. Stojanové vrtačky jsou mnohem více využívány především řemeslníky a jinými profesionály. Takové profesionální stojanové vrtačky jsou zpravidla nákladnější investicí.

V jednoduchosti lze říci, že stolová stojanová vrtačka je tvořena třemi částmi – elektromotor, robustní sloupek (stojan) a podstavec. Samozřejmě, součástek je mnohem více, ale tyto části jsou velmi podstatné. Samotný elektromotor se liší především výkonem, který musí být dostatečně vysoký, aby si poradil s materiálem, jako dřevo, plech, kov či plast. Narazit můžete na silné i slabší elektromotory. Elektromotor spolupracuje rovněž s převodovkou, za pomoci které je síla distribuována přes vřeteno až do vrtáku. Specifické vlastnosti může mít i podstavec, který může být posuvný nebo může svírat různý úhel.

Proč si pořídit stojanovou vrtačku?

Pokud byste stále neměli jasno v tom, proč byste si měli stojanovou vrtačku do vaší dílny pořídit, možná vám napoví tyto důvody. Především za pomoci stojanové vrtačky budete vrtat přesně, aniž byste museli snášet váhu vrtačky a vyvíjet jakýkoli tlak na obráběný materiál. Vrtání kolmo pod libovolným – nastavitelným úhlem. V neposlední řadě jde především o výslednou kvalitu vrtání do dřeva, kovu, plastu a jiných materiálů.

Proč si koupit stojanovou vrtačku

Nevýhodou může být kompaktnost a nemožnost zařízení pravidelně přenášet, protože by mělo mít ve vaší dílně stabilní místo na pracovním stole. Jinak však při práci stojanové vrtačky nabízejí mnoho flexibility. Tím, že jde o stabilní pohonnou jednotku, nemanipulujete nutně se samotným zařízením, ale s materiálem po pracovním stole a to vertikální či horizontální úrovni. Výkonné stojanové vrtačky mohou využívat v případě potřeby velké vrtáky. Běžného kutila může odradit vyšší pořizovací cena některých modelů.

Důležité parametry výběru

Jak již víte, velkou roli hraje při výběru fakt, zda hledáte profesionální stojanovou vrtačku pro skutečnou pravidelnou řemeslnou činnost, nebo spíše jde o sporadické využití v domácí dílně. Je totiž poměrně vysoký cenový rozdíl, pokud se do vašeho hledáčku dostane stojanová vrtačka profi charakteru nebo, jde-li o stojanovou hobby vrtačku. Samozřejmě, při výběru nerozhoduje jen samotný účel, ale i další technické parametry, jako výkon, převody, rychlost otáček, typ sklíčidla, rozměry, vlastnosti stojanu a rovněž další specifické funkce.

  • Výkon a převodovka
  • Rychlost otáček
  • Typ sklíčidla
  • Podstavec a stojan
  • Rozměry a hmotnost
  • Další vlastnosti a funkce
  • Cena a oblíbení výrobci

Výkon a převody

Pokud jde o elektrické nářadí, jeho výkon je určován příkonem elektromotoru. Mimo jiné hraje důležitou roli i převodovka, která musí vědět sílu dobře distribuovat, protože při vrtání překonává elektromotor jistý odpor. V souvislosti s příkonem mají stojanové vrtačky příkon od 300 W výše. V našem praktickém pojetí by vrtačka měla disponovat příkonem elektromotoru alespoň kolem 500 W. V případě menšího objemu spíše můžeme mluvit o opravdu hobby stojanových vrtačkách. Následně se najdou výkonnější modely s příkonem více než 800 W. Příkon může v mnohém určovat to, co vrtačka vlastně zvládne. Pokud tedy plánujete vrtat často do kovu, zdiva či tvrdého dřeva, určitě sáhněte po výkonnějším modelu.

Následně zde máme samotnou převodovku, která hraje možná ještě důležitější roli. Převodovka je buď to klasická řemenová, nebo jde o elektronicky regulovatelnou s ozubenými kolečky. Převody se v tomto případě nastavují obvykle manuální regulací řemene. Tím lze docílit, zda bude řemen pracovat při menších otáčkách s větším tahem, nebo při vyšších otáčkách s menší silou. Přirozeně, každý materiál vyžaduje jiné nastavení.

Vrták stojanové vrtačky

Mnohem častěji se však dnes setkáte s elektronickou regulací otáček za pomoci převodovky s ozubenými koly. Všechny modernější modely využívají právě tento způsob regulace výkonu stojanové vrtačky. Nejčastěji má převodovka dva převody, které kutilům bohatě postačí, ale výjimkou nejsou ani modely s více převody. Systém ozubených koleček lze regulovat a tím pádem optimalizovat požadovaný výkon pro konkrétní materiál.

Rychlost otáček

Otáčky jsou přímo závislé na příkonu a také převodovce a počtu převodů. Pokud nám jde o to, aby byly otáčky zaměřeny na vrtání do tvrdého materiálu a potřebujeme tedy maximalizovat sílu vrtání, otáček bude méně, okolo 500 až 1 000 za minutu. Naopak, pokud nám půjde o rychlé vrtání do méně hrubých a odolných materiálů, počet otáček se násobně zvýší od 1 500 až 2 800 a více otáček za minutu. Není pravda, že maximální počet otáček za minutu vám musí jasně říci, že by byl ten nebo ten model výkonnější.

Typ sklíčidla

Sklíčidlo, jak již jistě i z mnoha jiných vrtaček znáte, je přesně tou částí zařízení, kde se nasazují vrtáky či jiné nástavce pro provádění práce. Převody samotné vrtačky pohánějí vřeteno, které je upevněno právě ve sklíčidle. Tak jako u jiných vrtaček, známe dva způsoby upevnění sklíčidla. Buď to se vrtáky upevňují za pomoci utahování a povolování kliky za pomoci ozubeného věnce, nebo je k dispozici rychloupínací systém, který je u řady moderních modelů běžný. Rychloupínací systém je vskutku velmi praktický, protože dokáže ušetřit opravdu množství času.

Druhým zásadním parametrem, který je při sklíčidle podstatný, je to, s jakými vrtáky dokáže vrtačka pracovat. Od toho v mnohém závisí velikost sklíčidla. Některé sklíčidla umožňují používat vrtáky s maximálním průměrem 13 mm (hobby stojanové vrtačky), naopak výkonnější a profesionálnější modely si poradí i s vrtáky maximálního průměru 16 mm. Pochopitelně na trhu dnes najdete i modely sloupových vrtaček, kde je možné nasadit vrtáky menších či větších rozměrů.

Vlastnosti podstavce a stojanu

Ačkoli by se mohlo zdát, že podstavec není úplně nejdůležitější součástí stojanové vrtačky, opak je pravdou. Jelikož stojanová vrtačka má za úkol vrtat kvalitně a přesně, podstavec hraje velmi důležitou roli v souvislosti se stabilitou. Proto by hlavní prioritou měl být kvalitní materiál, ze kterého je podstavec vyroben. A to nejdůležitější, pro dokonalý výsledek vrtání by mělo být možné podstavec upevnit k pracovní desce – pracovnímu stolu nebo k podlaze za pomoci šroubů.

Profesionální stojanová vrtačka

Nejde však jen o podstavec jako takový, ale také o stojan, ke kterému jsou vrtačka i s ramenem připevněny. Opět je podstatné, aby byl stojan z kvalitních materiálů a nabídl uživateli co nejvyšší komfort a flexibilitu například v rámci vertikální regulace. Díky stojanu a podstavci lze hovořit i o vrtání pod úhlem. Ne každý model však umožňuje jiné než kolmé vrtání.

Specifikem jsou mobilní stojany, které vám dokonce umožní připevnit do držáku vaši ruční elektrickou vrtačku. V zásadě tak můžete ušetřit na tom, že vrtačku už máte a pořídíte si optimální stojan. Některé profesionální a poloprofesionální modely se však nutně nepřipevňují a disponují kvalitní platformou. Takové modely je možné transportovat a manipulovat s nimi.

Rozměry a hmotnost

Stojanová vrtačka patří mezi větší pracovní nástroje, jako bývá standard. Nejčastěji jsou konstrukčně řešeny pro upevnění na pracovní stůl. I proto se zvyknou tyto modely označovat jako stolní vrtačky. Většinou jim patří stabilní místo v dílně domácího kutila i profesionálního řemeslníka. Tyto modely vám doporučujeme nejvíce, zároveň jsou mistry i nejvíce vyhledávané. Nejnižší hmotnost i rozměry mají právě stolní vrtačky.

Naopak větší rozměry i hmotnost mají profesionální modely s robustním podstavcem a sloupkem. V průměru má standardní stojanová vrtačka výšku zhruba kolem jednoho metru. Pokud plánujete pracovat s velkými kusy materiálu, možná se vám vyplatí pozorovat rozměry týkající se vzdálenosti vřetena od sloupku. U některých modelů je možné tuto vzdálenost regulovat. Tehdy mluvíme o radiální stojanové vrtačce. Hmotnost takových zařízení se pohybuje od 10 kg do 50 kg.

Další vlastnosti a funkce

Kromě základních technických parametrů a vlastností disponují stojanové vrtačky i dalšími funkcemi, které rozhodně kutil i zkušený řemeslník určitě ocení.

  • Elektronická regulace otáček – dnes poměrně častý způsob regulace otáček, obvykle je elektromotor spárován s dvoustupňovou nebo vícestupňovou mechanickou převodovkou.
  • Digitální displej – může zobrazovat jednotlivé údaje, jako např. počet otáček či úhel vrtání. Je výhradou dražších a moderních modelů.
  • Laserové vrtání – jde o zvýšení přesnosti vrtání při práci. Jde o promítání dvou linek laserových paprsků, které se setkávají a vytvářejí křížek. I proto se této funkci říká i jako křížový laser nebo křížové vrtání. Tam, kde se linky protnou, vznikne následně samotný otvor. Díky této funkci máte 100% jistotu, že díra bude přesně tam, kde potřebujete.
  • Hloubkový doraz – funkce, která se postará o to, že vrt nepůjde hlouběji než třeba.
  • LED osvětlení – umožňuje za horších světelných podmínek sledovat osvětlený pracovní prostor.
  • Nastavitelný pracovní stůl – zmiňovali jsme již výše, že stojan a podstavec hrají velmi důležitou roli i z hlediska flexibility, pracovní stůl připevněný ke stojanu je v případě regulace lze nastavit pod jiný než přímý úhel.

Cena a oblíbení výrobci

Stojanová – sloupová vrtačka nepatří mezi nejlevnější vybavení dílny mistrů. Obvykle mají tyto typy vrtaček v hledáčku řemeslníci, kteří je využívají k pravidelné činnosti. Takové poloprofesionální nebo profesionální modely jsou násobně dražší, jako například některé moderní hobby stojanové vrtačky. Nejnižší hobby kategorie se pohybuje na úrovni okolo 2 500 Kč. Následně již cena roste s ohledem na výkon, funkce či další technické parametry. Kvalitnější a spolehlivější modely dostanete v obchodech kolem cenovky 3 700 až 5 000 Kč. Profesionální modely ověřených výrobců se pohybují okolo cenové hranice 7 500 až 15 000 Kč a klidně více.

Mezi populární a zároveň i oblíbené výrobce patří dobře známé značky. Rozhodně neuděláte chybu, pokud si budete vybírat z modelů značky Scheppach nebo Güde. V nabídce se najdou rovněž výrobky značky Bosch, Proma nebo Einhell. V menším zastoupení v tomto segmentu nalezneme modely značky Hecht. Mezi čistokrevné hobby slouží modely značky Parkside, na jejíž produkty můžete příležitostně narazit iv obchodních sítích prodejce Lidl.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výběr stojanové vrtačky není náročný, pokud víte, co přesně hledáte. Jednotlivé parametry jsou však jedna věc, samotný výběr druhá. Často se stává, že při hledání toho nejlepšího modelu napadnou zájemci o stojanovou vrtačku různé otázky. Na ty nejčastější vám nabízíme odpovědi.

Je možné stojanovou vrtačku přenášet?

Ano, některé modely jsou určeny na fixní připevnění k pracovnímu stolu, ale jiné modely je možné transportovat a manipulovat s nimi. Obvykle jde o rozměrné a těžší modely, jejichž podstavec a konstrukce je dostatečně stabilní i bez nutnosti ukotvení.

Je možné stojanovou vrtačku nahradit klasickou ruční elektrickou vrtačkou?

Ne úplně. Je možné pořídit si mobilní stojan, do kterého je možné klasickou vrtačku umístit a zajistit tak přesnější kolmé vrtání. Rozhodně se však kombinace mobilního stojanu a klasické vrtačky nevyrovná stojanové vrtačce. Avšak pro hobby účely uživatele tento způsob kolmého vrtání stačit může. Zároveň ušetří pár stovek korun.

Mohu stojanovou vrtačkou vrtat i do zdiva?

Ano, na trhu existují modely, jejichž technické parametry a výkon umožňují vrtání do betonových bloků. Samozřejmě, třeba je, aby byl použit správný vrták a byla zvolena adekvátní rychlost otáček, aby nedošlo k poškození zařízení, např. přehřátí elektromotoru.

Vaše hodnocení:
(86.4%)
Datum publikování: 28.10.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek