Nejlepší brusky na paty 2024 – recenze, test, srovnání

Elektrické brusky na paty pomalu, ale jistě nahrazují pemzy, pilníky, hoblíky a jiné manuální pomůcky na ošetřování chodidel. Pokud ještě toto soukromé domácí pedikérské studio nevlastníte, poradíme vám, jak vybrat to nejlepší.

Jak vybrat brusku na paty?

Nezapomněli jsme ani na rady ohledně používání a údržby, na recenze a tipy na zajímavé produkty.

Nejlepší brusky na paty

Názov Hodnotenie Detail
ETA Fenité 3348 90000   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
ProfiCare PHE 3092   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Scholl Velvet Smooth Wet&Dry   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Silk'n VacuPedi   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Scholl Velvet Smooth Pro   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Mokrá versus suchá pedikúra

Než se pustíme do návodu na výběr brusek na paty, si musíme vysvětlit 2 pojmy, které budeme skloňovat po celou dobu. Jsou jimi mokrá a suchá pedikúra. Základem mokré pedikúry je, že pokožku na nohách nejprve rozmočíte a následně přistoupíte k její ošetřování. Pokud byste navštívili pedikérsky salón, pedikérka by použila skalpel a další ostré nástroje. V našem případě, tedy při domácím ošetřování chodidel, budete používat pouze pilníky, pemzy a brusky. Při suché pedikúře je pokožka na chodidlech suchá během celého ošetřování. Rozdílů mezi těmito 2 metodami je více, zároveň je těžké říct, která z nich je lepší.

Mokrá pedikúra

  • Je efektivnější. Při ošetřování namočené pokožky je možné odstranit i hrubé ztvrdnutí včetně mozolů, které se na chodidlech formovaly delší dobu.
  • Patří k trochu nebezpečnějším metodám, protože při ošetřování mokré pokožky můžete nechtěně zasáhnout i zdravou – živou tkáň.
  • Není vhodná pro diabetiky, lidi s horší srážlivostí krve a ty, kteří trpí psoriázou, mykózou nebo jinými kožními onemocněními.

Suchá pedikúra

Někteří ji považují za méně efektivní, protože ze suché pokožky odstraníte pouze vrchní vrstvu ztvrdlé kůže.

  • Je bezpečnější. Neexistuje téměř žádná možnost zranění. Samozřejmě, můžete se mírně popálit, otevřené rány vám však určitě nehrozí.
  • Je vhodná i pro lidi, kteří si mokrou pedikúru nemohou dovolit.

Brusky versus pemza

Poslední věc, kterou si musíme vysvětlit, je rozdíl mezi klasickým a takříkajíc novodobým způsobem domácího ošetřování chodidel. Pemza je velmi starý způsob, jakým si většina z nás odstraňuje ztvrdlou kůži z chodidel a jiných částí těla. Elektrické brusky a pilníky patří k modernějším metodám. Zatímco pemzu můžete používat zásadně při mokré pedikúře, brusky jsou vhodné především na metodu za sucha.

Pemza na ztvrdlou kůži na chodidlech

Hlavní rozdíle mezi používáním těchto pomůcek je však v jejich efektivitě. Pomocí pemzy si ztvrdlou kůži odstraníte, ale pouze při jejím pravidelném a dlouhodobém používání. S bruskou dokážete ztvrdlou kůži odstranit již během několika minut, přičemž efekt bude viditelný okamžitě. Na druhé straně je nutné říci, že pravidelné ošetřování pemzou přináší lepší výsledky z dlouhodobého hlediska. Sami uvidíte, že po obroušení chodidel elektrickou bruskou nezůstanou heboučké až tak dlouhou dobu. Jinak řečeno, musíte ji používat častěji.

INFO: Celkem zásadním rozdílem je samozřejmě cena. Zatímco elektrické brusky stojí od 300 Kč výše, cena pemzy začíná na 15 korunách.

Jak vybrat nejlepší brusku na paty

Nejdůležitější součástí brusky je rotační brusný váleček nebo nástavec jiného tvaru. Kromě něj byste si však při výběru měli všímat i další údaje, jako je způsob napájení, rozměry, tvar a funkce. V návodu, jak vybrat nejlepší brusku na paty, se podíváme na základní rozdělení těchto zařízení a také na ty nejdůležitější parametry.

Typy brusek na paty

V našem návodu budeme věnovat pozornost především elektrickým bruskám a pilníkům. Na začátek se podíváme na jejich rozdělení, ale také na další typy pomůcek, které slouží k ošetřování tvrdé kůže na chodidlech a jiných částech těla.

Elektrické brusky na paty na suchou a mokrou pedikúru

Všechny elektrické brusky na paty můžete využít na suchou pedikúru, popřípadě i manikúru. Při mokré pedikúře je pokožka chodidel mokrá. Bruska nebo alespoň nástavec proto musí být vodotěsné. A tady se dostáváme k asi nejvíce matoucímu parametru, se kterým se při nákupu setkáte. Ne každou brusku s označením "wet" nebo "vhodná pro mokrou pedikúru" můžete ponořit do vody. Přímo ve vaně se dají používat zásadně ta zařízení, která jsou vodotěsné celé, tedy včetně jejich elektrické části (rukojeť). Brusky s vodotěsným nástavcem můžete používat i na ošetření namočených chodidel, avšak pouze pěkně na suchu.

Elektrické pilníky s bateriemi

Elektrické pilníky se dají rozdělit i podle způsobu jejich napájení. Nejlevnější modely většinou fungují na 2 nebo 3 klasické AA nebo AAA baterie, které musíte průběžně vyměňovat. Tato verze je považována za nejméně pohodlnou, a to zejména kvůli tomu, že bruska se většinou vybije docela rychle. Na druhé straně, tyto brusky nestojí více než 370 Kč, což je určitě výhodné. Musíte však počítat s průběžnými náklady, které vynaložíte při nákupu baterií.

Elektrické pilníky na paty s adaptérem

Druhou, velmi populární a zároveň asi tou nejlepší alternativou jsou elektrické pilníky na paty s adaptérem. Ty můžeme rozdělit do 2 skupin, a to na modely napájené ze sítě a ty, které disponují akumulátorem. V prvním případě musí být pilník po celou provozu zapojen v elektrické zásuvce. Pokud je přívodní kabel dostatečně dlouhý, nemusí jít o nejhorší volbu. Tak či onak, jistému omezení se, jednoduše, nevyhnete. S takovým řešením se však setkáte skutečně jen výjimečně.

Bruska na chodidla s adaptérem

POZOR: Pilníky napájené přímo ze sítě nesmíte za žádných okolností používat přímo ve vaně.

Pilníky s baterií a akumulátorem můžete nabít a následně, v závislosti na jeho výkonu, používat během různě dlouhé doby. To je zároveň asi ten nejdůležitější parametr, který byste si měli všímat při jejich výběru. Za postačující čas se dá považovat 60 – 90 min. Delší výdrž je samozřejmě pouze plusem.

INFO: Některé brusky s akumulátorem můžete používat i během jejich nabíjení ze sítě. Jde o velmi šikovné a hlavně praktické řešení.

Manuální hoblík na paty

Manuální hoblík na paty slouží k ořezávání ztvrdlé kůže. Zvykne se používat hlavně na mokrou pedikúru, což zároveň nemůžeme označit za nejšťastnější řešení. I přesto, že takové manuální ořezávače na paty dostanete v každé drogerii, je jejich používání docela nebezpečné. Stačí 1 neopatrný pohyb nebo nestanovení odhadů síly, kterou na kůži tlačíte a neštěstí je na světě. Z našeho pohledu vám proto používání manuálních hoblíků nemůžeme vysloveně doporučit. Zcela zakázaným ovocem jsou pro všechny ty, kteří patří do některé z rizikových skupin (diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem, kožními problémy atd.).

Elektrické brusky na chodidla – nejdůležitější parametry

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli typ elektrické brusky na chodidla, při výběru si musíte všímat i jednotlivé parametry. Mezi ty patří typ, počet, tvar a kvalita nástavců, jejich umístění, tvar rukojeti, možnosti regulace, doplňkové funkce a příslušenství.

Typy nástavců

Nástavce nebo takzvané brusné kameny patří k nejdůležitější části elektrické brusky. Na první pohled se všechny z nich jeví velmi podobně až stejně. Jisté rozdíly však mezi nimi jsou. Prvním je tvar. Nejběžnější verzí jsou válečky, méně častou kužely, zaoblené kloboučky nebo ploché kotouče. Válečky a kotouče jsou ideální k ošetřování větších ploch, tedy zejména pat. Kuželové nástavce využijete v oblastech v okolí prstů a na jiných menších plochách. Zcela samostatnou kategorií jsou brusky s kovovou rotační hlavicí, na kterou připevníte plochý brusný kotouček. Většinou jde o dražší modely s funkcí odsávání suché pokožky.

TIP: Když si budete prohlížet konkrétní modely brusek, všimněte si i počet nástavců v balení. Cena 1 začíná na cca 70 Kč, takže je výhodné, pokud jich co nejvíce dostanete už při nákupu.

Rozdělení nástavců podle tloušťky brusných krystalků

  • Jemné nástavce: Mají slabě růžovou, světle šedou nebo tyrkysovou barvu. Jsou vhodné na jemně ztvrdlou pokožku.
  • Středně drsné nástavce: Pokud je vaše kůže ztvrdlá o trochu víc, zároveň však nejde o "zkamenělinu", bude vám vyhovovat právě tento typ nástavců. Většinou jsou zelené.
  • Univerzální nástavce: Jsou něčím mezi zcela jemnými a středně drsnými nástavci.
  • Drsné nástavce: Používejte je pouze na místech, kde je kůže ztvrdlá skutečně extrémně, jinak byste se mohli poranit. Nejdrsnější kotoučky mají černou barvu.

Kvalita nástavců

O kvalitě nástavců rozhoduje typ materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Za nejlepší volbu jsou považovány diamantové krystalky, protože se opotřebovávají nejpomaleji. Druhým nejtvrdším minerálem na světě, tedy hned po diamantu, je korund. Na první poslech neznámý "kamínek" je přitom jistě dobře známý i vám. Jednou z jeho odrůd je například rubín. Na trhu najdete i brusné nástavce z korundu. Využívá ho například značka Philips. I tato možnost je určitě dobrá, protože životnost těchto nástavců se pohybuje kolem 6 měsíců.

Elektrická bruska na chodidla na suchou pedikúru

TIP: Pokud při daném produktu nenajdete blíže specifikováno, o jaký typ brusného nástavce jde, orientujte se podle výrobce. Nemůžeme vám je vyjmenovat všechny, ale například při značkách Scholl a Sencor máte jistotu, že jde o diamantové nástavce.

Umístění a kompatibilita nástavců

Nástavce jsou nejčastěji umístěny na vrchu brusky. Méně častým řešením je jejich osazení na boční straně. V tomto směru se musíte rozhodnout sami, protože každému vyhovuje něco jiného. Na základě recenzí na brusky na paty však usuzujeme, že nástavce na vrchní části zařízení spotřebitelé mají rádi o něco více.

Všimněte si také to, s jakými nástavci je kompatibilní bruska, kterou si kupujete. Například při bruskách od Scholl, Sencor a jiných známých výrobců máte jistotu, že náhradní nástavce koupíte na každém rohu. Navíc si můžete vybírat mezi jejich jednotlivými typy. Tedy, pokud si pořídíte brusku s jemným nástavcem, víte, že si můžete dokoupit i středně drsný a drsný. Při takzvaných neznačkových bruskách a také při neznámých zahraničních značkách bohužel není jisté, zda jsou u nás dostupné i jiné druhy nástavců a zda jsou vůbec dostupné.

Rukojeť

Ergonomicky tvarovaná rukojeť je zárukou pohodlí. Menším problémem je, že rukojeti na bruskách mají všelijaký tvar, délku a tloušťku, přičemž u většiny z nich najdete slovíčka "ergonomicky tvarovaná". Tento pojem lze zjednodušeně vysvětlit tak, že rukojeť uživateli pohodlně padne do ruky. Nemluvíme však o ničem konkrétním. Důležitá je také její povrchová úprava. Nejlepší volbou je jakýkoliv protiskluzový materiál. Nejčastěji se setkáte s gumou nebo jejích různými obměnami.

Regulace rychlosti

Brusky mohou disponovat 1 nebo 2 rychlostmi. Údajně na nich můžete najít až 3 stupně, nám se však na takový model nepodařilo narazit. Určitě je lepší, pokud můžete brusku regulovat. První, pomalejší režim je vhodný k ošetření méně ztvrdlé kůže, ale také na oblast kolem prstů a v záhybech. Doporučujeme ho i těm, kteří patří do některé z rizikových skupin (např. diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem). Rychlejší režim se používá k odstranění extrémně ztvrdlé kůže a starých mozolů. Je účinný zejména na patách, které jsou na tom obvykle nejhůř.

Elektrický pilník na paty na baterky

Funkce a doplňky

Některé brusky na paty mohou disponovat zajímavými funkcemi a doplňky, které ovlivňují bezpečnost a také pohodlné používání. Nejčastěji se setkáte s těmito vychytávkami.

  • LED světlo: Některé brusky jsou vybaveny maličkým LED světlem. To během pedikúry osvětluje právě ošetřovaná místa, takže na ně lépe vidíte.
  • Pojistka proti popálení: S touto funkcí se setkáte hlavně na dražších bruskách. Pojistka zablokuje brusný nástavec když nadměrně zatlačíte na pokožku.
  • Bezpečnostní pojistka: Tato pojistka zastaví brusný válec v případě, že se mezi něj a brusku dostane jakýkoli předmět, včetně vašeho prstu.
  • Odsávání: Některé dražší brusky mohou být vylepšeny o odsávačku suché kůže. Tento doplněk je vskutku parádním pomocníkem. Proč? To pochopíte po první pedikúře s elektrickou bruskou.
  • Štětec: Tento malý štěteček slouží k čištění brusky. Měl by být součástí každého kvalitního produktu.
  • Exfoliační kartáček: Speciální nástavec s kartáčkem, který slouží na jemné odstranění odumřelé kůže na chodidlech, ale i jiných částech těla.
  • Krytka na nástavec: Plastový kryt, kterým zakryjete brusný nástavec, slouží k prodloužení jeho životnosti a zjednodušení údržby.
  • Indikátor stavu baterie: Najdete ho na dobíjecích bruskách. Kontrolka vás upozorní na vybitou a také na plně nabitou baterii.
  • Funkce rychlého nabíjení: Opět ji najdete jen na dobíjecích modelech. Funkce rychlého nabíjení by měla brusku dobít za cca 10 až 20 min.
  • Dokovací stanice: Spojuje v sobě funkci nabíječky a stojanu. Když do ní odložíte brusku, začne se automaticky nabíjet.
  • Stojan: Slouží k pohodlné odložení brusky.
  • Cestovní pouzdro: Využijete ho tehdy, když si brusku chcete vzít na cesty či do práce.

Technické parametry

Kromě způsobu napájení, o kterém jsme si řekli výše, můžeme k technickým parametrům zařadit rozměry, hmotnost a hlučnost brusky na paty. Tato zařízení jsou obecně velmi kompaktní. Jejich rozměry proto nemusíte velmi řešit. Určitě si však všimněte, kolik váží. Za přijatelnou se dá pokládat hmotnost do 200 – 230 g. Těžší kousek by mohl být při delší pedikúře příliš těžký. Hlučnost brusek se většinou pohybuje okolo 70 decibelů. Nebudeme vám lhát, je to docela dost. Bohužel, zjevně se ještě nikomu nepodařilo vymyslet tišší zařízení.

Jak správně používat brusku na paty

  1. Umyjte si chodidla a počkejte, dokud úplně vyschnou, pozor, nesmí být ani jen mírně vlhké.
  2. Pokud má bruska regulovatelnou rychlost, nejprve zapněte slabší režim. Přiložte ji ke kůži a udělejte pár plynulých tahů.
  3. Teprve potom, když zjistíte, že daný režim není účinný, přejděte na silnější.
  4. Na brusku nikdy netlačte. Pohyby musí být jemné a plynulé.
  5. Bruska musí být neustále alespoň v mírném pohybu, jinak se velmi snadno popálíte.
  6. Není možné říci, jak dlouho má trvat pedikúra s elektrickou bruskou. Měli byste to však spolehlivě poznat i sami.
  7. Po "dobroušení" si opláchněte chodidla. Odstraňte všechnu odumřelou kůži a nezapomeňte ani na tu mezi prsty a v jiných záhybech.
  8. Abyste efekt krásně hladkých chodidel zefektivnili, natřete si je hydratačním nebo mastným krémem.

Jak pečovat o brusku na paty

Údržba brusky na paty stojí pouze na její pravidelném čištění od suché pokožky. Tu byste z ní měli odstranit okamžitě po použití. K tomuto účelu vám nejlépe poslouží menší štětec. Odnímatelné nástavce můžete umýt v čisté vodě, popřípadě je vydrhnout jemným zubním kartáčkem, samozřejmě, pokud to povoluje výrobce.

K údržbě se dá zařadit i pravidelná výměna baterií nebo dobíjení brusky. Modely s akumulátorem zapojte do zástrčky raději ihned po dobroušení vašich chodidel. Nezapomeňte také sledovat, kdy je třeba vyměnit brusný váleček. S opotřebovaným si totiž chodidla do dokonalosti neošetříte nikdy.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pokud jste ještě nikdy neměli možnost vyzkoušet brusku na vlastních chodidlech, určitě máte ohledně jejího používání řadu otázek. Na některé z nich vám rádi odpovíme.

Mohu používat brusku na paty i na jiné části těla?

Ano, můžete. Bruskou lze odstranit jakoukoliv ztvrdlou kůži, například na dlaních nebo loktech. Dejte si však pozor, abyste si tato místa neporanili, protože se na nich nachází mnohem jemnější pokožka.

Je používání brusky na paty bezpečné?

Při správném používání a nastavení vhodné intenzity si s elektrickou bruskou nemáte jako ublížit. Samozřejmě, pokud to přeženete s tlakem, nebo pokud brusku podržíte na jednom místě příliš dlouho, můžete si mírně spálit pokožku.

Kdy bych neměl používat brusku na paty?

S používáním by měly být opatrní lidé s křečovými žilami, vysokým krevním tlakem, psoriázou, ekzémy, kožními alergiemi a diabetici. Brusku nesmíte nikdy používat na místech, kde máte bradavice, vyrážky, čerstvé puchýře, rány nebo jiné kožní problémy.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91%)
Datum publikování: 09.11.2020
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek