Nejlepší spací pytle/spacáky 2024 – recenze, test, srovnání

Pořídit si spacák, ve kterém neumrznete ani neuhoríte, není nejjednodušší výzva. Při výběru je nutné dívat na mnohé parametry, které mohou laikovi připadat jako shluk hieroglyfů a jiných cizojazyčných slovíček.

Jak vybrat spací pytel/spacák?

Pokud se i přesto odmítáte vzdát představy dobrodružství v podobě kempu, nabízíme vám podrobný návod, jak vybrat co nejlepší spacák.

Nejlepší spací pytle

Názov Hodnotenie Detail
Warmpeace Viking 600   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Boll Quark+   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Sir Joseph Rimo III   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Trimm Balance   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Husky Montello   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Spacáky – recenze

O chvíli uvidíte, že vybrat dobrý spacák, hraničí s maturitní zkouškou. Proto jsme si pro vás připravili několik podrobných recenzí oblíbených spacích pytlů od známých výrobců. Zaměřili jsme se na jejich vlastnosti, výjimečné i podprůměrné parametry a nezapomněli ani na malý průzkum mezi zákaznickými recenzemi.

Rozdělení spacáků podle tvaru a velikosti

Tvar a velikost spacáku je velmi důležitým parametrem. Aby vak splňoval své technické parametry, tedy například udržoval teplotu co nejlépe, musí vám padnout jako ulitý. Když budete mít kolem těla příliš mnoho volného místa, bude vám zima. Na druhé straně, pokud se chystáte pouze na pár letních nocí strávených v stane, bohatě vám postačí i méně "obepínající" modely, které jsou vhodnější z hlediska pohodlí.

Spacák by vám neměl být krátký, ale ani dlouhý. Pod nohama byste měli mít maximálně 10 – 15 cm volného prostoru. Na tyto parametry nezapomínejte ani při dětech. Ty by neměly v žádném případě používat dospělácké spacáky.

Obdélníkový typ spacáku

Po obdélníkovém nebo takzvaném "dekovém" spacáku sahá asi nejvíce nezkušených kempistů. Není na něm nic špatného. Je pohodlný, protože poskytuje dostatek volného prostoru, dá se zcela rozzipovat a používat jako klasická deka. Je však vhodný jen do nenáročných podmínek, tedy například na letní, popřípadě i jarní stanování v kempech, které se většinou nacházejí v nižší nadmořské výšce, kde teploty ani v noci neklesají extrémně nízko. Důvodem je právě mnoho volného prostoru a také fakt, že tyto spacáky většinou nezakrývají hlavu. Vaše tělo tak musí vyhřát mnohem větší prostor, což je z hlediska utrácení energie zcela kontraproduktivní.

Teplý spacák vhodný na zimní kempování

TIP: Obdélníkový spacák využijete také jako náhradu za přikrývky na chalupě nebo jako rezervní přikrývku při krátkodobém přespání v autě či autobuse.

Mumiový typ spacáku

Tento typ spacího pytle není synonymem ke slovu "pohodlí", umrznout v něm však určitě neumrznete. Je zúžený ve spodní a rozšířený ve vrchní části, kde se nachází také šňůrka, pomocí které ho stáhnete kolem hlavy. Díky tomu tělo obepne, takže nemusíte utrácet až tolik drahocenné energie na vytopení volného prostoru. Jde o modely vhodné do chladných až úplně extrémních klimatických podmínek.

Podobným typem je také takzvaný sarkofág nebo anatomická mumie. Jde o spacák stejného tvaru, který je vyroben z pružného materiálu. Po zazipovaní a stažení všech šňůrek doslova kopíruje tvar vašeho těla, takže dochází k ještě menšímu úniku tepla.

Oválný spacák

Jde o jakýsi kompromis mezi obdélníkovým a mumiovým typem spacáků. Má oválný tvar, poskytuje dostatek volného prostoru, avšak stále ne až tolik, aby zásadním způsobem snižoval své tepelněizolační vlastnosti. Obecně je tento tvar doporučen lidem se zavalitější postavou a také dětem.

Dětský spacák

Dětské spacáky mohou mít oválný, obdélníkový nebo mumiový tvar. Rozdíl spočívá v jejich celkových rozměrech – jsou kratší a užší. V tomto směru vám neřekneme nic víc. U dětí je však důležité vybírat skutečně takové kousky, které sednou na jejich typ postavy a zbytečně nešetřit z důvodu, že o rok vyrostou. Vhodným kompromisem mohou být spacáky s nastavitelnou velikostí. Většinou jsou řešeny tak, že na jejich spodní část připevníte pomocí zipu samostatný díl.

Červený dětský spacák

Spacák pro dva

Jak naznačuje název, jde o spacák, ve kterém mohou spát dva lidé najednou. Z logického důvodu má obdélníkový tvar a je vhodný zejména do méně náročných podmínek nebo jako náhrada přikrývek na chatu. Spát pod jedním spacákem je určitě velká romantika, z praktického hlediska vám však toto řešení nedoporučujeme. Ano, 2 těla vyrobí více tepla, zároveň však kolem nich vzniká více volného prostoru.

TIP: Některé spacáky pro jednu osobu se dají spojit i s druhým kouskem, a to pomocí bočního oboustranného zipu.

Vojenský spacák

Pojem vojenský spacák, v podstatě, neoznačuje konkrétní tvar, rozměry nebo jiné technické parametry. Většinou jde o spacáky v příznačné kaki barvě, které jsou vhodné do extrémních podmínek (vysoká odolnost vůči vodě a větru, vhodný do minusových teplot atd.). Na některých najdete i různé praktické doplňky, například popruhy, díky kterým můžete spacák pohodlně upevnit na batoh i bez obalu. Vojenský spací pytel je tedy spíše označení designu než konkrétních technických vlastností.

Rozdělení spacáků podle ročního období a teploty

V spacáku vám musí být teplo, na druhé straně byste se v něm neměli uvařit. Údaj o tom, do jaké teploty a podmínek je určen daný typ spacího pytle, je proto při výběru alfou a omegou. "Čím teplejší, tím lepší", takto to bohužel nefunguje.

Oválné typy spacáků

V první řadě byste si měli všímat údaje o takzvané komfortní, maximálně, limitní a extrémní teplotě. Pamatujte však, že nikdy nejde o zcela přesné, ale pouze orientační parametry, které ovlivňují další faktory, jako například kvalita vašeho stanu a podložky, tloušťka oblečení, povětrnostní podmínky či vlhkost vzduchu.

  • Komfortní teplota (Tcomf): Jde o nejnižší možnou teplotu, při které vám bude v přiměřeném oblečeni v spacáku tak akorát. Nebudete se třást od zimy, nemusíte se krčit a z batohu narychlo vytahovat další bundu.
  • Limitní nebo hraniční teplota (Tlim): Údaj o nejnižší teplotě, při které se začnete trošku krčit do klubíčka, protože ucítíte první pocity chladu. S určitostí se však nepodchladíte a ani neumrznete.
  • Extrémní teplota (Text): Teplota (nejnižší), při které vám bude skutečně zima, v rámci krátkého času byste však neměli umřít. Pozor, platí to jen pro zkušené kempisty, ti začínající už nemusejí extrémní teplotu snášet nejlépe a vyloučeno není ani poškození zdraví.
  • Maximální teplota (Tmax): Jde o jediný údaj, který označuje horní, většinou plusovou teplotu, při které se nebudete v mírně rozepnutém spacáku potit. Nenajdete ho však při všech produktech.

INFO: Tyto parametry mohou být u některých modelů stanovené podle evropské normy EN 13537-2004. Pokud na takové natrefíte, všimněte si zejména údaj o extrémní teplotě, které podle této normy označuje takovou hranici, při které už hrozí reálné riziko hypotermie, tedy podchlazení.

Abyste výše uvedené údaje pochopili co nejlépe, vysvětlíme si je na jednom příkladu. Spacák s těmito parametry: Tcomf = +7 °C/Tlim = 0 °C/Text = –5 °C/Tmax = +15 °C, je ideální na stanování během léta s tradičně "chladnými" nocemi. Při teplotě kolem 7 °C vám bude příjemně teplo. Pokud by došlo k výraznějšímu výkyvu počasí a teplota klesne na nulu, prožijete to s drkotajícími zuby, ale bez větších problémů. –5 byste stále pravděpodobně přežili, ovšem v trochu větším nepohodlí. Naopak, pokud byste chtěli v spacáku strávit tropickou noc, kdy teplota neklesne pod 20 °C, bylo by vám už příliš teplo.

POZOR: Komfortní teplota je někdy uvedena dvakrát. Vyšší je ideální pro ženu, nižší zase pro muže.

Letní spacák

Letní spacáky jsou určeny pouze pro použití v létě, kdy noční teploty většinou neklesají pod 10 °C, což je zároveň jejich tradiční limitní teplota. Při výběru však není určitě na škodu sáhnout po kouscích s nižší limitní teplotou, například 0 °C. Takto se pojistíte před případným řáděním počasí. Na druhé straně byste se neměli pouštět do extrémních voleb, například do spacáků určených do minus 20 °C.

Hrubý spacák vhodný na zimu

Čtyřsezónní a třísezónní spacák

Čtyřsezónní jsou vhodné na jaro, léto, podzim i zimu, v třísezónních spacácích prožijete během všech ročních období kromě toho nejchladnějšího, tedy zimy. Limitní teplota těchto modelů se pohybuje kolem –5 až –10 °C. Toto řešení je vhodné spíše pro rekreační kempisty. Pokud se chystáte na expedici do Himalájí, určitě takto neriskujte. Je to podobné jako u takzvaných "celoročních pneumatik". Auto sice zůstane na silnici při náledí i obrovských loužích, nelze však hovořit o komfortní a bezpečné jízdě.

Zimní spacák

Zimní spacáky můžete využívat v zimě, během chladnějšího jara a i podzimu. Jejich tepelněizolační vlastnosti, tedy limitní teplota, se pohybuje v rozmezí od cca –15 do –25 °C. Proto jsou určeny zejména do "normální" zimy, ne do extrémní nadmořské výšky. Měli byste si vybírat zásadně z mumiových modelů, není to však přikázáno. Tyto spací pytle ocení i ti, kteří mají rádi vyšší teploty během spánku.

Spacák do –30 °C nebo expediční spacák

Tento název označuje spacáky do těch nejextrémnějších, resp. nejchladnějších podmínek. Konkrétní parametry a druh náplní se mohou lišit. V zásadě jde o mumiové nebo sarkofágové spacáky do minus 30 °C. Natrefíte však i na větší teplotní rozmezí. Tento typ spacích pytlů patří k těm skutečně drahým. Mohou stát i více než 15 000 Kč, proto si je nekupujte na občasné letní stanování. Expediční spacák by vám byl k ničemu, navíc byste se v něm nejprve roztály.

Mumiové zimní spacáky

Další důležité parametry při výběru spacáku

Chlad není jedinou nástrahou, která na vás číhá při spaní v přírodě. Při výběru spacáku byste proto měli zohlednit také vlhkost – vodu a povětrnostní podmínky. Důležité jsou také rozměry, resp. hmotnost spacáku, a to zejména tehdy, když se ho chystáte nosit připnutý na batohu. V neposlední řadě byste se měli zaměřit na druh vnitřní výplně, která rozhoduje o dalších vlastnostech, a typ vnějšího materiálu.

Vnitřní výplň

Prvním parametrem je druh vnitřní výplně. Na výběr máte dva materiály, a to peří nebo syntetiku. Stejně důležitý je však i takzvaný loft, tedy hustota, resp. nadýchanost. Před chladem vás totiž nechrání jen samotná výplň, ale zejména prázdný prostor, který se nachází mezi jejími jednotlivými částmi. Spacák jako takový teplo nevytváří. To vytváříte vy, přičemž spací pytel pouze brání jeho úniku. Loft, tedy jakési miniaturní vzduchové bubliny, toto teplo zachytí.

Péřová výplň

Peří má přímo dokonalé tepelněizolační vlastnosti, je snadné a dá se dobře stlačit (velmi praktický faktor při transportu). Mezi nevýhody patří vyšší cena, protože tento materiál není nejlevnější, a také horší odolnost vůči vodě i vlhkosti. Peří funguje stoprocentně jen dokud nenavlhne. Tehdy se jakoby zbije dohromady, zmíněný loft se ztrácí a všechny jeho tepelněizolační vlastnosti jsou fuč. Nedokonalostí je i náročnější údržba.

Výplň spacího pytle

Při pérových spacácích je důležitý ještě jeden parametr, a to tzv. cuin. Jde o poměr peří a prachového peří. Zjednodušeně řečeno, čím vyšší číslo, tím lepší tepelněizolační vlastnosti.

  • Cuin 750 a více: velmi kvalitní spacáky do extrémních podmínek (např. expediční)
  • Cuin 550 – 750: spacáky dobré kvality vhodné pro všechna roční období
  • Cuin 500 – 550: kvalitní spacáky, které jsou použitelné i během jara a podzimu
  • Cuin 400 – 450: kvalitní spacáky vhodné na léto
  • Cuin 300 a méně: tenké a méně kvalitní spacáky vhodné převážně na letní období

Syntetická výplň

Moderní technologie umožňují, že i syntetika může dosahovat stejné, někdy dokonce i lepší kvality než přírodní peří. Tento druh výplně je specifický vyšší váhou, což však nemusí být pravidlem, kratší životností, nižší cenou a jednodušší údržbou.

Nejčastější syntetickou výplní spacáků je takzvané duté vlákno, které se dělí na krátké jádro a monovlákna. Dalším typem je mikrovlákno, které je menší, takže zajišťuje i lepší ochranu před chladem. Rozdíly jsou však spíše minimální.

Z konkrétních materiálů se můžete setkat například s Thermolite Quallofil, 3D-LiteFill®, Insufil Thermo, EXTHERM-Pro Insulation, Supreme Loft (spacáky Husky), Isofill, Perform X™ (spacáky Coleman), Softex® Micro, Micro Mesh (spacáky Sir Joseph), Polyguard 3D (spacáky Trimm), Colibri DWR, Colibri dry (spacáky Warmpeace).

Podobně jako u pérových spacáků najdete i u těch syntetických údaj o tloušťce materiálu. Ten je uveden v gramech na m2. Vyšší čísla znamenají hrubší výplň. Spacáky dělíme dále i podle konstrukce. Spacáky s více vrstvami by měly být automaticky o něco teplejší, není to však pravidlem.

Vnější materiál

Odolnost vůči vodě a větru zajišťuje zejména vnější úprava spacáku. Existují desítky různých materiálů, například Tactel Nylon Ripstop, Nylon Taffeta či Pertex®. Nepsaným pravidlem je, že zárukou kvality jsou materiály ze skupiny PAD (polyamidové tkaniny s úpravou proti lepší voděodpudivosti).

Voděodolný spací pytel

Při výběru byste se měli soustředit na údaj o vodním sloupci, který hovoří o nepromokavosti. Bohužel, neuvádí ho každý výrobce. Tak například kalhoty, které mají vaše kolena uchránit před vlhkem při kleknutí do mokré trávy, musí mít vodní sloupec minimálně 12 000 mm. Dobré funkční oblečení na vysokohorskou turistiku či podlaha kvalitního stanu v našich klimatických podmínkách by měly disponovat vodním sloupcem od 5 000 mm výše. Těchto parametrů se tedy držte i při koupi spacáku.

POZOR: Vysoký vodní sloupec vám bude k ničemu, pokud daný spacák nebude disponovat podlepenými švy. Voda tak pronikne přímo přes ně. Při spacácích myslete i na zipy. Ty by měly být překryty speciální "krytkou" na suchý zip či knoflíky, nebo takzvanou krycí légou. Ta zabrání úniku tepla a ochrání vaše tělo před vlhkostí i větrem.

Rozměry, hmotnost + doplňky

Jak vybrat spací pytel podle velikosti, jsme si vysvětlili výše. Klasický rozměr spacáku pro jednu osobu je 190 až 220 (výška) a 70 – 100 cm (šířka). Spacáky s přikrývkou hlavy mohou být delší. V závislosti na velikosti se odvíjí i hmotnost. Běžně se setkáte s modely s váhou od 1 do 3 kg. Dětské spacáky mají výšku kolem 150 cm, šířku 45 cm a hmotnost do 1 kg.

Mezi praktické doplňky na spacácích patří různé vnější kapsy na odložení čelovky či jiných potřebných drobností, popruhy na lepší stažení, úchytky na zavěšení a samozřejmě obal na přenášení. Kompresní obal zmenšuje objem vaku, proto je lepší volbou.

Jak vyčistit a jak pečovat o spacák

Ať už si koupíte spacák za 15 000, nebo 1 000 Kč, měli byste se o něj správně postarat. Konkrétní způsob údržby závisí na materiálu a vlastností daného výrobku. Obecný postup průběžné údržby a čištění, resp. praní, se však v zásadě velmi neliší. Rozdíly spočívají jen v péči o péřové nebo syntetické spacáky.

Spací pytel s obalem na přenášení

Jak vyprat spacák

  • Postup praní se neliší při péřových ani syntetických materiálech.
  • Platí, že ruční praní je lepší alternativou, pokud však nedáte jinak, můžete spacák hodit do pračky, ale pouze na nejnižší otáčky a teplotu 30 °C.
  • Při ručním praní napusťte vanu teplou vodou, spacák do ní ponořte a pořádně vymáchejte.
  • Na praní pérových spacáků používejte zásadně prací prostředky určené na tento materiál, například BioWash gel.
  • Na praní syntetických spacáků použijte prostředky na dutá vlákna (např. Nikwax Tech Wash).

Jak vysušit spacák

Hlavní rozdíl v péči o syntetické a péřové spacáky nastává až při sušení. Ty z umělých materiálů stačí rozprostřené převěsit na dobře větrané místo a během sušení je otočit alespoň 2-krát. Péřové spacáky umístěte stejným způsobem a na stejné místo, otáčejte je však častěji, klidně i každé 4 hodiny. Připravte se na to, že sušení spacáku trvá minimálně 2 dny, může to být však i déle.

Sušení v sušičce je sporné, můžete to však risknout. U obou typů spacáků zvolte nejslabší režim a nezapomeňte na pravidelnou kontrolu. Všímejte si zejména teplotu spacáku. Pokud se vám jeho povrch bude zdát horký, přerušte celý proces. Tyto materiály se totiž mohou poškodit a ztratit své vlastnosti.

Jak skladovat spacák

Péřové i syntetické spacáky se skladují stejným způsobem. Je nejlepší, pokud budou rozprostřené, protože takto dochází k nejmenšímu poškození zmíněného loft-u. Pokud takovou možnost nemáte, můžete je odložit i v obalu, avšak nikdy ne v tom kompresním, který slouží jen na transport. Loft byste takto zničili bleskurychle.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Nemáte stále jasno v tom, jaká je přiměřená cena za kvalitní produkt nebo jak dlouho můžete používat jeden spacák? Na závěr jsme si pro vás připravili odpovědi na nejčastější otázky v souvislosti s těmito nepostradatelnými kempovacími parťáky.

Kolik stojí spacák?

Cena spacích pytlů může být různá, koupíte je od 500 až do 10 000 Kč, ale i dražší. Při těchto produktech skutečně platí, že čím dražší, tím kvalitnější spacák samozřejmě můžete narazit i na výjimky.

Jaká je průměrná životnost spacáků?

Peří vydrží déle, syntetika je trochu náchylnější na opotřebení. To, jak dlouho můžete daný kousek používat se všemi jeho benefity, se odvíjí zejména od opotřebení, resp. stlačení loft-u. Čím více se vnitřní náplň zbije dohromady, tím horší vlastnosti bude mít váš spacák.

Jak často prát spacák?

Určitě ne příliš často. Čím více ho budete namáčet, tím spíše dojde k jeho opotřebení. Vyperte ho tedy pouze na konci sezóny, maximálně ještě tehdy, když si to situace skutečně vyžaduje.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 26.06.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek