Nejlepší zastřihovače vousů 2020 – recenze, testy, zkušenosti

Pokud máte delší vousy, spíše než holicí strojek pravděpodobně využijete tzv. zastřihovač vousů. Mnohé z těchto zařízení vám však nabídnou mnohem více funkcí, s některými se dokonce můžete oholit do hladka.

Jak vybrat zastřihovač vousů

Poradíme vám, který zastřihovač si vybrat a představíme i pár nejoblíbenějších modelů.

Nejlepší zastřihovače vousů

Názov Hodnotenie Detail
Remington MB4045   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Philips OneBlade QP2520/30   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Rowenta TN8960F0   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Braun BT7040   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Vigan Mammoth Z6v1   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Na vousy, bradu i vlasy

Rozsah využití zastřihovače ohraničuje možnost nastavení jeho zastřihovací délky. Tu si můžete přizpůsobit pomocí posuvného hřebenu na zastřihovači nebo výměnou nástavce.

Standardem je nastavení v rozmezí 0 – 15 mm, pro delší brady nebo vlasy budete potřebovat alespoň 25 mm, některé modely nabízejí zastřihávání až do délky 45 mm. Pokud často měníte střih, dejte si pozor, abyste si délku mohli nastavit v co nejmenších skocích.

Zastřihovač vousů

Na zastřihování chloupků v nose, uších či na těle budete potřebovat speciální nástavce.

Některé modely nabízejí i tzv. mokré zastřihování či holení. Díky tomu můžete zastřihovač použít i ve sprše, takže nebudete muset uklízet popadané chloupky. Pozor na případné ucpání odtoku dlouhými vousy.

Počítejte s tím, že drtivá většina zastřihávačů vás neoholí úplně dohladka.

Základem jsou čepele

Pro dokonalé zastřihování či holení bez zbytečného tahání chloupků jsou bezpodmínečně nutné ostré čepele. Výrobci je vyhotovují z několika druhů materiálů:

  • Ocel – ocelové čepele najdete v nejlevnějších modelech. Jejich výhodou je nízká cena, nemůžete je čistit pod vodou, jinak by začaly rezavět.
  • Nerezová ocel – nerezové čepele jsou o něco dražší než ty z běžné oceli. Jsou tvrdší, vydrží déle ostré a mají delší životnost. Voda jim nevadí. Některé z nich jsou samoostřící, nemusíte je tedy brousit.
  • Titan – velmi odolný, ale zároveň poměrně drahý materiál. Titanové čepele jsou zpravidla samoostřící a najdete je v dražších modelech.
  • Keramika – keramické čepele vydrží oproti ocelovým čepelím ostré několikanásobně delší dobu. Jejich nevýhodou je, že je nemůžete nabrousit a neměli byste je čistit vodou.

Pozor na dobu nabíjení

Co se týče napájení, setkáte se s 3 druhy zastřihávačů. První jsou napájeny přímo z 230 V zásuvky nebo z napájecího adaptéru. Nemají vestavěný akumulátor, proto je jejich mobilita omezená. Při jejich výběru si tedy dejte pozor na délku napájecího kabelu podle toho, kde máte nejbližší zásuvku. Jejich výhodou je, že s nimi nikdy nemusíte čekat na nabití akumulátoru.

Zkracování brady se zastřihovačem

Druhým typem jsou zastřihovače napájeny bateriemi. Jde o klasické tužkové baterie velikosti AA či AAA. Namísto jednorázových můžete použít dobíjecí NiMH akumulátory v těchto velikostech, budete k nim však muset dokoupit i vhodnou nabíječku.

Delší výdrž i vyšší výkon vám nabídnou zastřihovače s vestavěným akumulátorem. Ten může být typu NiMH nebo Li-Ion. Li-Ion technologie nabízí mnohem delší životnost a vyšší kapacitu akumulátorů. Typická výdrž lepších modelů je cca 1 h provozu.

Při akumulátorových zastřihovačích může být problémem doba nabití doplna, která se pohybuje okolo 1 hodiny, co vás v ranním spěchu může nepříjemně překvapit. Některé levnější modely s NiMH akumulátory se mohou nabíjet i několik hodin. Pokud ráno často spěcháte, zvolte si modely s rychlonabíjením.

Některé akumulátorové zastřihovače umožňují i ​​napájení z 230 V zásuvky při vybití akumulátoru. Tuto vlastnost si předem prověřte, protože některé modely, které mají nabíječku ve formě stojanu, provoz z 230 V sítě neumožňují.

Další parametry a funkce zastřihávačů

  • Kontrolky a displej – většina zastřihovačů disponuje jedinou LED kontrolkou, která signalizuje provozní stav, resp. nabíjení. Lepší modely mají kontrolek více – ty zobrazují úroveň nabití akumulátoru. Na těch nejlepších modelech najdete dokonce displej, který zobrazuje úroveň nabití či zbývající dobu provozu do úplného vybití akumulátoru.
  • Ergonomická rukojeť – zastřihovač by vám měl dobře padnout do ruky. Pogumovaná rukojeť vám ho pomůže pevně udržet i při používání namokro.
  • Odsávání chloupků – po zastřihovačích s touto funkcí nemusíte uklízet žádný nepořádek. Disponují totiž mechanismem, který odstřižené chloupky nasává a sbírá do malé sběrné nádobky.
  • Laserové navádění – zastřihovače s touto funkcí jsou vybaveny laserem, který vykreslí na vaší pokožce krátkou čáru přesně v místě, které zastřihovačem zasáhnete. Díky tomu bude úprava vaší brady, vousů či vlasů přesná na milimetr.
  • Příslušenství – kromě různých nástavců by měl dobrý zastřihovač obsahovat i kartáček na čištění a u některých modelů, které vyžadují mazání čepelí i vhodný olej.

Vaše hodnocení:
(91%)
Datum publikování: 15.01.2020
Datum poslední aktualizace: 15.01.2020
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář