Nejlepší infrazářiče do domu na stěnu i na terasu 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud si potřebujete občas přitopit během chladnějších dní, nejlepším řešením pro vás jsou infrazářiče. Dokáží totiž teplo nasměrovat přímo na vás, resp. do prostoru, kde sedíte a nemusíte tak vytápět celý prostor.

Jak si vybrat infrazářič?

V článku vám řekneme o jejich výhodách i nevýhodách, představíme nejoblíbenější modely a poradíme, jak si vybrat ten správný infrazářič do vaší koupelny, pokoje, na terasu či do jiného prostoru.

Nejlepší infrazářiče

Názov Hodnotenie Detail
Ardes 4B01B   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Olimpia Splendid Solaria Evo S   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Black+Decker BXCSH900E   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Blumfeldt Heat Guru Plus   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Tristar KA-5277   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Infrazářiče – recenze

Do koupelny, na terasu, do sauny – infrazářič vás příjemně zahřeje kdekoliv. Na výběr jsou plynové i elektrické infrazářiče na strop, na stěnu i stojanové. Vyzkoušeli jsme několik modelů a naše zkušenosti sepsali do recenzí. Který z infrazářičů vás oslovil nejvíce?

Okamžitý pocit tepla

Infrazářiče (jak z jejich názvu vyplývá), využívají pro přenos tepla infračervené záření. To je absorbováno lidmi, zvířaty či předměty v okolí, které jsou jím zahřívány. Tento způsob přenosu tepla se nazývá sálání, přičemž podobný princip se uplatňuje při působení slunečního záření.

Na rozdíl od elektrických konvektorů či teplovzdušných ventilátorů, infrazářiče neohřívají pouze vzduch v místnosti či v prostoru, ale teplo přenášejí do určitého bodu, resp. plochy. Po jejich zapnutí pocítíte přísun tepla již po několika sekundách či minutách, u konvektorů byste museli čekat i několik desítek minut, dokud stoupne teplota vzduchu.

Infrazářiče se tedy hodí i do větších místností či na terasy, kde by teplovzdušné ohřívače zbytečně ohřívali velké množství vzduchu.

Infrazářič poskytuje okamžitý pocit tepla

Oproti teplovzdušným ohřívačům mají také výhodu v tom, že zbytečně nevíří prach a pracují s nižší teplotou topného tělesa. Nedochází tak k tzv. přepalování prachu, které je charakteristické slabým, ale nepříjemným zápachem. Jejich další výhodou je, že účinně vysušují vlhké stěny, čímž zlepšují jejich izolační vlastnosti a pomáhají zabránit tvorbě plísní.

Většina infrazářičů nemá schopnost akumulovat teplo. Jakmile je vypnete, přestanou hřát a rychle se ochladí.

Infrazářičů je několik druhů – liší se nejen konstrukčním provedením, ale také typem ohřívacího tělesa a z toho vyplývající účinností přenosu tepla (některé zahřívají i vzduch). Ty nejúčinnější dokáží přeměnit na infračervené záření až 86% spotřebované elektřiny, zbylé teplo se vyzáří do vzduchu.

Infračerveného záření se nemusíte obávat, je bezpečné a používá se např. v inkubátorech. Dalším jeho významným zdrojem je např. slunce.

Infrazářič používaný na ohřívání rukou

Halogenový nebo keramický?

Infrazářiče se podle typu ohřívacího tělesa dělí na:

 • Halogenové – pracují při teplotách 600 – 800 °C a vyznačují se vysokou intenzitou pocitového tepla. Jejich nahřátí na pracovní teplotu trvá 0,5 – 1 min., nevýhodou je, že vyzařují dost viditelného světla, které vás může zejména večer rušit. Halogenová trubice může být osazena karbonovým nebo wolframovým vláknem.
 • Quartzové – pracují při velmi vysokých teplotách 1 800 – 2 700 °C, ve spektru krátkých infračervených vln. Jejich reflektory jsou zpravidla nastaveny na menší plochu, na níž vyvolávají intenzivnější teplo. Hodí se tedy zejména do koupelen, případně jako závěsné na terasu. Zpravidla produkují ještě více viditelného světla než halogenové zářiče.
 • Keramické – pracují při teplotách 400 – 900 °C, přičemž jejich výhodou je, že neprodukují žádné viditelné světlo. Hodí se tedy do interiérů a na místa, kde by vás viditelné světlo rušilo. Jejich nevýhodou je, že na pracovní teplotu se déle nahřívají.
 • Hliníkové – pracují při teplotách 200 – 400 °C s delšími vlnami infračerveného spektra. Stejně jako keramické ohřívače neprodukují viditelné světlo, jejich nahřívání na pracovní teplotu však může trvat i 7 min.

Jaký výkon potřebujete?

V praxi se u jednotlivých modelů infrazářičů setkáte s různými doporučeními výrobce ohledně topné plochy a potřebného výkonu, které se často liší i dvojnásobně.

Jaký výkon infrazářiče potřebujete?

Pro příklad uvádíme potřebné topné výkony pro různé typy domů a obývací a dětský pokoj. To jsou totiž místnosti, kde trávíte nejvíce času, proto v nich chcete mít příjemné teplo – v ostatních místnostech může být teplota nižší, tedy i topný výkon menší.

Stará budova cca do r. 1994

potřebný topný výkon: 43 W/m3

rozloha místnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem místnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potřebný topný výkon: 43 W/m3 × 55 m3 = 2 365 W

Nový dům cca od r. 1994

potřebný topný výkon: 34 W/m3

rozloha místnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem místnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potřebný topný výkon: 34 W/m3 × 55 m3 = 1 870 W

Nízkoenergetický dům

potřebný topný výkon: 24 W/m3

rozloha místnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem místnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potřebný topný výkon: 24 W/m3 × 55 m3 = 1 320 W

Samozřejmě, tyto hodnoty berte pouze jako orientační. V praxi je přesný výpočet topného výkonu poměrně složitý a bere se při něm v úvahu materiál stěn, jeho tepelný odpor a další veličiny. Pro účely výběru infrazářiče vám však takový jednoduchý odhad postačí.

Infrazářiče s pevnou instalací na zeď či určené k zavěšení pod strop mají obvykle výkon do 2 500 W, výjimečně více. Přenosné disponují obvykle polovičním výkonem.

Infrazářič na terasu

Při umísťování zářiče myslete i na místo, na kterém budete v místnosti sedět, resp. ležet. Jelikož infrazářič ohřívá přímo vaše tělo, bude vás hřát pouze z jedné strany.

S napájením si nemusíte lámat hlavu, téměř všechny infrazářiče pro domácí použití jsou napájeny z běžné 230 V zásuvky. Najdou se však i modely pro pevnou montáž, které nemají koncovku do 230 V, ale jsou ukončeny napájecím kabelem s vodiči – ty by měl zapojit kvalifikovaný elektrikář.

I na terasu a do koupelny

Výrobci většiny infrazářičů s pevnou montáží umožňují i ​​jejich použití v exteriéru či ve vlhkých prostorách, jako např. koupelna, šatna, sklep atd.

Tuto vlastnost odhalíte podle tzv. stupně krytí IP, který vyjadřuje právě odolnost el. zařízení vůči vlhkosti, prachu či vniknutí cizích předmětů. Ohřívače odolné vůči vlhkosti by měli mít krytí alespoň IP24 (odolné vůči stříkající vodě), vyšší číslo znamená vyšší odolnost – např. IP55 ať 65 už znamená, že zářič je odolný vůči tryskající vodě.

Důležitým parametrem výběru infrazářiče je voděodolnost

Při instalaci se však vždy řiďte pokyny v návodu k použití. Pokud výrobce doporučuje umístit zařízení pod stříšku, udělejte to. V případě, že výrobce výslovně neuvádí, že infrazářič je vhodný do vlhkých prostorů, nepoužívejte ho tam, předejdete tím případnému úrazu el. proudem.

Další parametry a funkce infrazářičů

 • Časovač – umožní vám nastavit dobu, po které se infrazářič vypne. Nemusíte se tak o něj obávat v případě, že usnete.
 • Displej – dražší modely jsou vybaveny displeji, které zobrazují teplotu, čas do vypnutí či provozní stavy.
 • Dálkové ovládání – umožní vám ovládat infrazářič z pohodlí vašeho křesla či pohovky pomocí dálkového ovladače.
 • Oscilace – infrazářič s touto funkcí se bude otáčet zleva doprava, aby tak vyhřál prostor rovnoměrněji. Tato funkce je zpravidla vypínatelná.
 • Termostat – umožní vám nastavit plus-mínus přesnou teplotu v místnosti. Jelikož však infrazářiče neohřívají pouze vzduch v místnosti, najdete termostat pouze u některých modelů.
 • Ochrana proti mrazu – spustí infrazářič na nízký výkon, jakmile klesne teplota v místnosti pod cca 5 °C. Díky tomu předměty v místnosti nezamrznou, ale ohřívač nebude plýtvat el. energií.
 • Ochrana proti přehřátí – zabezpečuje ji tepelná pojistka, která vypne ohřívač v případě jeho přehřátí a zabrání tak případnému požáru. Tato situace může nastat např. v případě, že ohřívač nechtěně zakryjete či umístíte do příliš těsného prostoru.
 • Ochrana proti převrhnutí – infrazářič s touto funkcí je vybaven náklonovým spínačem, který zařízení vypne v případě, že zářič převrátíte. Zabrání tak případnému vznícení koberce na podlaze či přehřátí ohřívače.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Infrazářič je ideální na přitápění během chladných dní. Pokud jste se pro něj rozhodli, nedoporučujeme vám sáhnout po prvním výrobku, který najdete. Všímejte si parametry a odpovězte si na několik základních otázek. Pokud potřebujete vědět ještě něco, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Je infrazářič vhodný i do koupelny?

Ano, dokonce je do koupelen takové vytápění jako stvořené. Infrazářič musí mít stupeň krytí alespoň IP24, tedy odolnost vůči stříkající vodě.

Jaké vlnění je v případě infrazářičů lepší?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože delší vlna se odráží, kratší se zas lépe absorbuje. Pokud potřebujete infrazářičem ohřát lokální prostor, lepší je kratší vlna s lepší absorbovatelnossí. Na vytopení celé místnosti jsou zase vhodnější delší vlny s jistou mírou odrazitelnosti.

Není infračervené záření škodlivé?

Ne, není. Toto záření se vyskytuje i volně v přírodě, avšak s tím rozdílem, že infrazářiče neprodukují škodlivé UV záření.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Když zima zaklepe na dveře a pocítíte ji v plné síle u vás doma, v garáži či na chatě, nezůstane vám na výběr ohřívače příliš mnoho času. Přinášíme vám proto přehled jednotlivých druhů elektrických i plynových ohřívačů spolu s jejich pozitivy i negativy. Poradíme vám, jak vyměnit hrubé... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 07.07.2017
Datum poslední aktualizace: 22.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek