Nejlepší kombinované sporáky 2024 – recenze, test, srovnání

Sporák je, bezpochyby, tím nejdůležitějším kuchyňským spotřebičem. Navíc kombinuje vaření i pečení, což jsou tedy dvě nejdůležitější činnosti, které v kuchyni provádíme. Tentokrát se zaměříme na kombinovaný sporák a poradíme vám s jeho výběrem.

Jak vybrat kombinovaný sporák?

V zásadě máte vždy možnost volby. Vybírat můžete ze tří základních druhů sporáků. Z minulého století můžete sáhnout po plynových sporácích, jejichž palivem je zemní plyn. Pak jsou tu sporáky elektrické. Ty jsou poháněny čistě elektrickou energií. No a další druh, který si představíme dnes, jsou kombinované sporáky. Ty v sobě spojují výhody plynové varné desky a elektrické trouby.

Nejlepší kombinované sporáky

Názov Hodnotenie Detail
Gorenje K5352WF   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Amica SPA 6110 TLX   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Candy TRIO4GXNT/1   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Bosch HXN390D20   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Beko FSM62330 DXT   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Kombinované sporáky – recenze

Jak vybrat nejlepší kombinovaný sporák? Je lepší kombinovaný sporák Mora, Amica, Gorenje, Beko nebo Zanussi? Vybrali jsme pro vás několik oblíbených modelů a připravili recenze, abychom vám výběr co nejvíce usnadnili.

Proč právě kombinovaný sporák?

Ne nadarmo patří kombinované sporáky mezi nejprodávanější a nejoblíbenější. Plynová varná deska je přesně to, co chybí elektrickému sporáku. Okamžitá odezva na změnu teploty, rychlý ohřev a jednoduché ovládání. No a pak je tu elektrická trouba, která chybí plynovému sporáku. Rovnoměrné pečení, rychlejší ohřívání a více funkcí. Pro ty, co rádi vaří a pečou, je kombinovaný sporák ideální volba.

Kombinovaný sporák s plynovou varnou deskou a elektrickou troubou

Kombinovaný sporák je v podstatě hybridem. Jeho vrchní část je tvořena plynovou varnou deskou. Plynové hořáky jsou nejoblíbenějším druhem ohřevu u množství domácností či profesionálních kuchařů. Indukční ani sklokeramické elektrické desky je nahradit nikdy úplně nedokážou.

Druhá část je tvořena elektrickou troubou. Na rozdíl od plynové trouby mezi nimi máte modely s ventilátorem, osvětlením, rychlejším ohřevem, grilem či funkcí samočištění. Spojují výhody plynového a elektrického sporáku. Co je nevýhodou? Snad jedinou je, že se nevyhnete přípojce na zemní plyn a také potřebujete i napojení do elektrické sítě.

Hlavní výhody

  • Rychlá a jednoduchá regulace plynové desky
  • Rovnoměrné pečení v el. troubě
  • Více funkcí
  • Cenově výhodné

Hlavní nevýhody

  • Potřeba duálního připojení plyn/el. energie

Plynová varná deska

Je nejefektivnější varnou deskou ze všech na trhu. Plynovým hořákům se nevyrovná ani indukční či sklokeramická deska. Plynová varná deska vyžaduje napojení k přípojce zemního plynu. Za pomoci otočných regulátorů regulujete otevřený oheň. Regulace je velmi jednoduchá a odezva okamžitá.

Kombinovaný sporák s plynovou varnou deskou

Zapalování plynové varné desky u většiny kombinovaných sporáků probíhá za pomoci automatického integrovaného zapalování. Z hlediska bezpečnosti jsou dnes všechny plynové varné desky vybavené plynovou pojistkou v případě nadměrného nebo skrytého unikání plynu.

Energetická třída

Parametr, který se týká spotřeby elektrické energie sporáku. V zásadě ho téměř vždy výrobce udává v kWh, ale řídit se můžete i příkonem. Platí, že čím je příkon vyšší, tím je vyšší i spotřeba. Na druhé straně spotřebu ovlivňují i ​​programy pečení, či má trouba osvětlení, displej a podobně. Většina kombinovaných sporáků se však nachází v energetické třídě A. Veškeré údaje o spotřebě naleznete na energetickém štítku, který musí mít podle nařízení Evropské unie každý elektrický spotřebič.

Rozměry sporáku

Velikost sporáku je parametrem, který je důležitý z hlediska dispozice kuchyně, resp. prostoru, ve kterém se sporák bude nacházet. Rovněž velikost sporáku informuje zákazníka i o objemu trouby či místě na varné desce. Standardní rozměry šířky jsou 50 až 60 cm. Najdou se však i širší sporáky, která mají kolem 90 cm. V takovém případě může jít až o šest hořáků a samozřejmě i větší objem trouby.

Při výběru kombinovaného sporáku jsou důležitým faktorem jeho rozměry

Další vlastnosti a funkce

  • Časovač – digitální nebo mechanický. Upozorní vás na konec vaření, případně můžete nastavit, kolik chcete, aby se jídlo připravovalo. Buď to nastavíte časovač na displeji, nebo jednoduchým otočením mechanického časovače.
  • Tlumené dovírání dvířek – jde o tlumené/tiché zavírání dvířek elektrické trouby. Zabráníte tak případnému poškození skla.
  • Chladné sklo – sklo trouby může být třídílné nebo dvoudílné. Každé izoluje teplotu horkého vzduchu odlišně. Třídílné až na teplotu 35 °C a dvoudílné na 55 °C.
  • 3D pečení – jde o rovnoměrné pečení. Teplo je rozváděno za pomoci ventilátoru a činnosti kruhového topného tělesa.
  • Funkce PlusSteam – jde o program parního pečení, které využívá vodní páru pro dokonalý výsledek připravovaných pokrmů nebo sušení ovoce či zeleniny. Lze ho využít i jako funkci na čištění vnitřku trouby.
  • Teleskopické vysouvání plechů – trouba není vybavena klasickými prolisy ale ocelovou či slitinovou konstrukcí, po níž se plech či rošt pohybuje plynule.
  • Příslušenství – vyplatí se sáhnout po sporáku, ke kterému výrobce dodává alespoň základní příslušenství, jakým je rošt, plechy či pekáče na pečení.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Kombinovaný sporák je, pokud máte doma plynovou přípojku, skvělou volbou. Vaření na plynu má množství plusů, stejně jako pečení v elektrické troubě. Při výběru však nerozhodují jen parametry, ale i praktické využití spotřebiče. Na nejčastější otázky ohledně výběru kombinovaného sporáku jsme se rozhodli odpovědět:

Které značky kombinovaných sporáků jsou nejoblíbenější?

Pokud hledáte ověřenou kvalitu, sáhněte po značce Mora. Jde o velmi oblíbeného výrobce kombinovaných, ale i plynových sporáků. Krok vedle neuděláte ani koupí kombinovaného sporáku značek AEG, Beko a Electrolux.

V jaké cenové relaci se pohybují kombinované sporáky?

Kvalitní kombinovaný sporák si můžete koupit už za cca 5 000 Kč. Pokud hledáte model nabízející co nejvíce funkcí s dobrou výbavou, budete si muset připlatit. Za střední třídu zaplatíte 7 500-10 000 Kč, nejdražší modely stojí více než 15 000 Kč.

Jak si kombinovaný sporák nainstaluji?

Kombinovaný sporák byste si neměli instalovat sami. Modely s plynovou varnou deskou vám musí namontovat instalatér. Měli byste také kontaktovat elektrikáře, který vám ozřejmí, zda máte správnou fázi pro množství energie, kterou bude sporák, resp. elektrická trouba čerpat.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 18.12.2019
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek