Nejlepší tyčové vysavače 2024 – recenze, test, srovnání

Při řešení otázky, jaký vysavač si domů pořídit, padá volba většinou na klasický podlahový vysavač. Stále větší popularitu si však získává tyčový vysavač. Mnozí považují jeho konstrukci za praktičtější, vysávání je pohodlnější, lépe se s ním manipuluje a působí moderněji. Je tyčový vysavač vhodný i pro vás? Které jsou nejlepší tyčové vysavače na trhu?

Jak vybrat tyčový vysavač

Podobně, jak je to s klasickými vysavači, i v případě těch tyčových je výběr na trhu opravdu bohatý. A to i přesto, že se u Čechů těší menší popularitě. Najdete tyčové vysavače sáčkové, bezsáčkové, elektrické nebo akumulátorové. Dražší či levnější, větší nebo menší. Tyčové vysavače poskytují i ​​kombinaci vysavače s mopem, resp. funkcí mokrého vysávání nebo odnímatelného ručního vysavače. A proč byste měli vlastně upřednostnit tyčový vysavač před tím klasickým?

Nejlepší tyčové vysavače

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Mi G11   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Rowenta Clean & Steam Multi   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sencor SVC 8618GD   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Dyson V15   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Concept VP6130   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Tyčové vysavače – recenze

Tyčový vysavač s mopem nebo bez? Je lepší značka Rowenta, Electrolux, Bosch, ETA nebo Philips? Naše recenze vám pomohou se v problematice zorientovat a usnadní vám výběr toho nejlepšího modelu pro vaše potřeby.

Proč si vybrat tyčový vysavač?

Tyčový vysavač je alternativou klasického podlahového vysavače s konstrukci na kolečkách. Tyčový vysavač připomíná svým tvarem mop. Jeho úloha zůstává stejná. Zbavit podlahy, dlažby a koberce větších i menších nečistot co nejefektivněji. Tyčový vysavač by měl při výběru splňovat jisté požadavky, které jsme v našem výběru zohledňovaly detailně i my.

Vysavač této konstrukce toho může často nabídnout víc. Může jít o kombinaci 2v1, kdy kromě klasického vysavače získáte ještě i malý ruční vysavač nebo mop. Dokonce může jít i o kombinaci 3v1. S ní dostanete klasický tyčový vysavač, mop i ruční vysavač. Tyčové vysavače se v praxi vyznačují lepší mobilitou. Rovněž jsou skladnější a působí moderněji.

Vysávání koberce s tyčovým vysavačem

Je však zmínit i nevýhody. Především platí, že výkonnostně se klasickým vysavačům vyrovnají pouze některé modely. Zmíněná mobilita je většinou výhodou. Někdy sehrává roli i to, zda je vysavač síťový nebo akumulátorový. Důležitou roli sehrává i filtrace či objem nádoby nebo sáčku.

Hlavní výhody

 • Mobilita vysavače
 • Skladnost
 • Kombinace s ručním vysavačem
 • Kombinace s mopem
 • Moderní design
 • Možnost akumulátorového provedení

Hlavní nevýhody

 • Slabší sací výkon
 • Slabší filtrace

Napájení vysavače

V případě tyčových vysavačů se rozhodujete mezi síťovým a akumulátorovým vysavačem. Síťový tyčový vysavač je spotřebič, který zapojujete do elektrické sítě při napětí 230 V. Vyznačuje se obvykle vyšším sacím výkonem. Nevýhodou je však elektrický kabel, který zhoršuje mobilitu vysavače.

Síťový tyčový vysavač

Druhým typem je akumulátorový vysavač, který je poháněn Ni-Mh baterií nebo modernější Li-Ion baterií. Odpadne vám tak starost s kabelem a to výrazně zlepší mobilitu tyčového vysavače. Nevýhodou však je, že množství akumulátorových vysavačů nedosahuje takový výkon jako síťové vysavače. Při bateriích je důležité jejich napětí. Pro optimální výkon je napětí na úrovni více než 24 V lépe. Tyto akumulátory jsou výkonnější a disponují i ​​lepší výdrží.

Doba provozu

Ta je poměrně rozmanitá. Závisí také na typu akumulátoru, jeho kapacitě a napětí, s nímž pracuje. Doba provozu se pohybuje obvykle od 20 do 80 minut. Maximální doba provozu je většinou možná, pokud vysavač pracuje v úsporném ECO režimu. Naopak, doba provozu se zkracuje, pokud je výkon vysavače vyšší.

Doba nabíjení

Opět je důležitým parametrem typ baterie a jeho kapacita. Niklové, Ni-Mh akumulátory se rychleji vybíjejí a pomaleji nabíjejí. Důležité je také nechat je zcela vybít. Pokud se nabíjejí průběžně, snižuje to jejich životnost. Doba nabíjení může být i 12 – 16 hodin.

Tyčový vysavač s Li-Ion akumulátorem

Lithiové Li-Ion akumulátory mají lepší "paměť", a proto mají větší výdrž a dobíjejí se rychleji. Na plnou kapacitu se z úplného vybití dokáží nabít za přibližně 5-6 hodin. Li-Ion akumulátory se doporučují naopak nabíjet průběžně.

Kombinace tyčových vysavačů

 • Klasický tyčový vysavač – jde o kompaktní zařízení určené prioritně na suché vysávání. Neumožňuje žádnou další kombinaci vysavače s mopem nebo ručním vysavačem. Nevýhodou je, že nedisponuje příslušenstvím a určený je hlavně na tvrdé podlahy.
 • Tyčový vysavač 2v1 s ručním vysavačem – ukrývá v sobě klasický tyčový vysavač na podlahy a malý ruční vysavač, který využijete například při vysávání stěn, sedací soupravy nebo jiného nábytku.
 • Tyčový vysavač 2v1 s mopem – velmi praktická kombinace klasického vysavače a vysavače s funkcí mokrého vysávání, tzv. mopu. Nejenže dokáže nasávat mokré nečistoty, ale sám dokáže podlahu setřít na mokro. Funguje na principu dávkování vody k rotačním válcem, které podlahu myjí. Dražší modely mají dokonce funkci páry.
 • Tyčový vysavač 3v1 – nejméně vídaná kombinace, protože jsou dražší a zároveň některé funkce nejsou zcela plnohodnotné. Kombinuje v sobě suché vysávání, ruční vysavač a rovněž mokré vysávání, a tedy mop. Jde o univerzálního pomocníka, který si poradí v domácnosti se vším.

Sáčkový i bezsáčkový

Jde o cílové místo, kde se sbírají nasáty nečistoty. V případě sáčkového vysavače je třeba dokupovat sáčky, které stojí nemalé peníze. Bezsáčkový vysavač hromadí nečistoty v nádobě s rozličným objemem. Takové nádoby se vyprazdňují a následně můžete jednoduše pokračovat ve vysávání.

Bezsáčkový tyčový vysavač

Objem sběrné nádoby

Čím větší nádoba, tím lépe. Na druhé straně, velký objem sběrné nádoby může znamenat i větší vysavač a tedy větší rozměry. Kapacita nádoby se pohybuje od 0,4 litru po 1 litr. Pokud bude objem více než 0,5 litru, určitě vám bude pro běžné vysávání postačovat.

Filtrace

Většina vysavačů je vybavených dvoustupňovou filtrací. Jde o vstupní a výstupní filtr. Víření prachu by totiž bez filtrace způsobovalo alergikům velké problémy.

 • Mikrofiltr – papírový nebo pěnový filtr, který poskytuje nejnižší úroveň filtrace. Nelze jej považovat se dostatečnou filtraci pro alergiky. Papírové filtry musíte měnit, ty pěnové jsou zpravidla omyvatelné.
 • Vodní filtr – je nejúčinnějším způsobem filtrace, který zachycuje největší množství prachových částic a bakterií. Nečistoty zachycuje prostřednictvím víření nečistot přes vodu.
 • EPA a HEPA filtr – velmi účinné filtry, které se doporučují i v případě alergiků. Označují se podle čísel od EPA 10 až po HEPA 13, který likviduje a 99,98 procent prachových mikročástic.

Příkon a sací výkon

Příkon je údajem při elektrických - síťových vysavačích. Na základě něj se následně může vypočítat skutečný sací výkon vysavače. Sací výkon je síla podtlaku, kterou vysavač při nasávání nečistot vyvine. Mnoho výrobců však tento parametr neudává, a proto se často třeba spoléhat na praktické zkušenosti uživatelů s tímto vysavačem. Údaj o sacím výkonu by však měl být uveden i na energetickém štítku vysavače, kde najdete i účinnost vysávání na konkrétních površích.

Důležitým parametrem výběru tyčového vysavače je jeho sací výkon

Další vlastnosti a funkce

 • Příslušenství – především u modelů s kombinaci 2v1 nebo 3v1 k vysavači dostáváte různé příslušenství v podobě nástavce na štěrbiny, speciální kartáč (turbokartáč) na koberce, nástavec na čalounění a podobně. Za příslušenství lze považovat i nabíjecí stanici.
 • Hlučnost – je v případě tyčových vysavačů v rozmezí 70 do 80 dB. Ideální je hodnota do 76 dB. Vyšší hodnoty již lze považovat za hlučné.
 • Indikátor stavu akumulátoru – informuje vás o stavu nabití, resp. vybití baterie, zobrazuje aktuální stav nabití baterie.
 • Indikátor stavu filtrace – praktická funkce, která vás kontrolkou upozorní na to, že filtr je zanesený a je třeba jej vyměnit nebo vyčistit. Za jiných okolností může snížit funkčnost samotného vysávání.
 • Indikátor stavu odpadní nádoby – v případě, že odpadní nádoba není transparentní, tuto funkci oceníte. Indikátor vás upozorní, kdy je nádoba plná a je třeba ji vyprázdnit. Především při nádobách o objemu menším než 0,5 litru je to cenná funkce.
 • LED osvětlení – jde o LED diody umístěné nejčastěji na čele podlahové hubice. Umožňují vám komfortní vysávání v rozích či pod postelí nebo gaučem pro lepší viditelnost.
 • Regulace výkonu – jde o regulování sacího výkonu. V případě, že vysáváte tvrdé podlahy a menší nečistoty, postačí vám EKO režim s nízkým výkonem, čímž prodlužujete výdrž baterie. Naopak při kobercích nebo větších nečistotách použijete maximální nebo běžný výkon vysavače.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Chcete si vybrat tyčový vysavač, který vám bude sloužit co nejlépe a dostatečně dlouho? Potom potřebuje znát odpovědi na některé praktické otázky týkající se koupě tohoto typu vysavače. Připravili jsme pro vás odpovědi na ty nejčastější otázky:

Je pro mě vhodnější akumulátorový vysavač nebo elektrický?

Akumulátorový vysavač se hodí zejména pro vysávání tvrdých podlah a poskytuje vyšší mobilitu. Kabelové vysavače si zas lehce poradí nejen s tvrdými podlahami, ale zvládnou i vysávání koberců.

Na jakých površích mohu tyčový vysavač používat?

Tyčové vysavače mají o něco slabší sací výkon než klasické vysavače, proto si nejlépe poradí s vysáváním tvrdých podlah. Některé (konkrétně modely s turbokartáčem) si poradí i s koberci.

Dokážu s tyčovým vysavačem vysát i hůře dostupná místa?

Pokud tyčový vysavač disponuje štěrbinovou hubicí, bez problémů si poradí i s hůře dostupnými místy. S běžnými modely se na úzká místa nedostanete, protože nemají externí hadici s užší koncovkou.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 04.11.2017
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek