Nejlepší vysavače 2019 - Test a srovnání

Vysavač je spotřebič, o kterém asi moc nepřemýšlíme. Pro většinu z nás je symbolem povinného úklidu, kterému bychom se nejraději vyhnuli. Kvalitní model nám může ale práci do velké míry usnadnit.

Vysavač

Proto jsme sesbírali různé testy, hodnocení, srovnání a recenze a vytvořili z nich přehlednou tabulku, která vám pomůže s výběrem. Pokud si vyberete některý z těchto modelů, určitě získáte kvalitní a výkonný vysavač. Vyhnete se modelům, které jsou sice hezké, ale nepraktické.

Nejlepší sáčkové vysavače

Nejlepší bezsáčkové vysavače

Nejlepší robotické vysavače

Jak vybrat vysavač?

První vysavač vznikl v roku 1900. Za téměř 120 let se změnil z masivního obra na kompaktního pomocníka, bez kterého si neumíme představit život. Díky němu se totiž dokážeme velmi rychle a prostě zbavit prachu a různých nečistot, které se povalují na plovoucí podlaze či mikroorganismů, které přežívají v našich kobercích.

Výběr vysavače však není vůbec jednoduchý. Někteří se samozřejmě nezajímají o výkon, akční rádius či speciální hlavice a chtějí si koupit pouze obyčejný levný vysavač. Pokud však plánujete koupit výkonný, spolehlivý a praktický model, pak si přečtěte náš návod, jak si vybrat vysavač.

Jaké známe typy vysavačů?

Kromě klasických podlahových existují i odolnější a výkonnější průmyslové vysavače, jejichž potenciál v tradiční domácnosti nevyužijeme. Proto si představíme nejznámější typy vysavačů, s kterými se běžně setkáváme.

Klasický vysavač

V jedné domácnosti můžeme najít hned několik druhů - podlahový, robotický či ruční. každý z nich má své klady i zápory, proto je vhodné vědět o nich vše podstatné.

Podlahové vysavače

Nejznámější a nejběžnější typ, který vlastní drtivá většina z nás. Je vhodný na vysávání laminátu, koberců, nábytku či dlažby. Koupit si můžeme i multifunkční podlahový vysavač, který si poradí is vysáváním vody. Tyto modely se používají na klepání, některé pomohou s mytím oken. Jejich nevýhodou je vyšší cena, ale také náročnější péči - důkladné čištění a pravidelná výměna filtrů.

  • Tip: Dříve, než zainvestujete do víceúčelového vysavače, tak si promyslete, zda opravdu potřebujete vlastnit vysavač a tepovač v jednom. Položte si otázku, kdy jste naposledy potřebovali přístroj na mokré vysávání? Víte, že s mytím oken vám pomůže i levnější vysavač na okna?

Tenhle typ se dělí na 2 základní kategorie:

  • Kapesní: Vysáté nečistoty jsou uskladněny v textilních nebo papírových sáčcích. Jejich výhodou je velmi vysoký výkon, který si poradí is roztoči ukrytými mezi vlákny koberců. Při výběru sáčkového vysavače je vhodné všímat si nejen velikost kapsy, ale i jeho cenu a dostupnost na trhu. Kromě toho je třeba se zaměřit i na typ filtrace - zejména jeho účinnost při zachycování prachu (označení HEPA 10 až HEPA 13) a velikost. Platí, že čím větší filtr, tím lépe. Zvažte i kvalitu sací hadice, trubky a hubice. Nejlepší volbou jsou hadice bez spojů. Sací výkon se neztratí ani v takových spojích, které jsou ošetřeny aerodynamickými těsněními z plastu nebo silikonu.
  • Bezsáčkové: V jejich těle se nachází omyvatelná plastová nádoba na nečistoty a filtr, který je nutné pravidelně čistit, zbavovat vlasů a chlupů a jednou za 6 měsíců vyměnit za nový kus. Zároveň se doporučuje starat se io těsnicí gumičku, která je umístěna na obvodu víka vysavače. Náročnější čištění a údržba je v podstatě daní za ušetřené peníze za kapsy. Další nevýhodou je fakt, že bezsáčkové vysavače jsou hlučnější než kapesní modely. Vybrat si můžete jeden z těchto typů bezsáčkových vysavačů: Cyklónový - vysavač s velmi vysokým výkonem a vyšší hlučností, který funguje na principu cyklonového efektu. V nádobě totiž rotuje zvířený vzduch a vysáté nečistoty, které se z této masy oddělí pomocí odstředivé síly a následně se zachytí ve filtru. Vodní - plastová nádrž je nahrazena nádrží na vodu, která slouží k filtraci nečistot. Kromě toho jsou tyto modely vybaveny i dodatečným výstupním HEPA filtrem. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost (váha vysavače + voda v nádobě), ale i náročný čistící proces, který je třeba podstoupit po každém vysávání.

Robotické vysavače

Výdobytek moderní doby, který potěší pracovně vytížených, ale i trochu líných lidí. Zařízení funguje na základě senzorů, díky kterým se umí vyhnout překážkám a postupně vysát žádanou plochu. Tento vysavač dokáže zametat a vysávat zároveň, inteligentnější modely se dokonce dokáží nasměrovat na nabíjecí stanici.

Robotický vysavač

Levné robotické vysavače dokáží udržovat pouze pevné podlahy (dlažbu, laminát, PVC, dřevo), vyspělejší si poradí is koberci.

Tyčové a ruční vysavače

Jde o méně výkonné vysavače, které nejsou vhodné pro vysávání velkých ploch. Jsou ideální pro rychlé vysátí drobků, zbytků jídla na podlaze či gauči. Některé ruční vysavače lze využít i na mokré vysávání, což oceníte zejména tehdy, pokud máte doma malé děti. 

Většina modelů je napájena akumulátorem, díky čemuž jsou mobilní a dají se použít i mimo domácnosti - všude tam, kde neexistuje možnost připojení do elektrické zásuvky. Tyčový vysavač obsahuje kromě sací jednotky i tyč, díky které získáte provizorní podlahový vysavač.

Co při výběru sledovat

S ohledem na to, jak často bduete vysávat, vás určitě bude zajímat hlučnost vysavače, ale také jeho akční rádius. Důležitý je také výkon a speciální funkce, které vám mohou vysávání usnadnit.

  • Akční rádius: Tento parametr se odvíjí od délky šňůry a udává, kolik metrů prostoru můžete vysát, aniž jste přívodní šňůru zapojili do bližší elektrické zásuvky. Délka šňůry by měla být minimálně 10 metrů. Ideální vysavač by měl mít samozřejmě i funkci samonavíjení.
  • Hlučnost: Intenzita hlučnosti je přímo úměrná ceně. Čím levnější vysavač koupíte, tím bude hlučnější a otravnejší. Nejlepší vysavače mají cca 60 dB, levné modely se přibližují k maximální dovolené hranici hlučnosti (83 dB).
  • Spotřeba energie: Spotřeba se dá zjistit z energetického štítku. Kromě písmen A až G, které označují energetickou třídu vysavače, je třeba si všímat i údaj v kWh/annum, který udává celkovou roční spotřebu energie.
  • Hodnocení vysavače: Na energetickém štítku najdete i nákres vysavače na podlaze a koberci. Tento obrázek vypovídá o 3 důležitých údajích: jak si vysavač poradí s tvrdou podlahou, jak dobře vysaje koberec a jaká kvalitní je jeho filtrace prachu. Hodnocení zmíněných 3 podstatných stránek vysavače je také vyjádřeno písmenem A až G (A - nejlepší, G - nejhorší).
  • Výkon: Sací výkon a příkon nejsou nejdůležitějšími parametry výběru, ačkoli se tak může na první pohled zdát. Slabší výkon motoru dnes vyvažuje kvalitnější těsnění spojů a filtrace, proto se opravdu netřeba obávat nekvalitního výsledku.
  • Speciální funkce: Potřebujete, aby váš vysavač pravidelně vysával zvířecí chlupy? Pak si určitě vyberte model s tzv. PET hlavicí. Potřebujete model, který si poradí s mokrým Vysáváním, vysavač a tepovač v jednom nebo vysavač pro vysávání popelu z krbu? Speciální funkce odrážejí životní styl majitele spotřebiče, proto si své požadavky zformulujte ještě před samotným nákupem.

Omezení výkonu vysavačů

Do 1. září 2017 jste si mohli koupit vysavač s maximálním příkonem 1 600 W, od tohoto dne však platí nařízení Evropské komise, které omezilo příkon na max 900 wattů. Tyto vysavače však musí splňovat i podmínku odstraňování prachu - na koberci v min. intenzitě 75% a na podlaze až 98%.

Z vysavače se zároveň nemůže vrátit zpět do prostoru více než 1% prachu. životnost motoru je stanovena na minimálně 500 hodin a maximální hodnota hlučnosti 83 dB.

Recenze a hodnocení

Nejlepší klasické vysavače

Seznam článků

Nejlepší vysavač na listí a zahradní fukar? Benzínový nezklame

Nejlepší vysavač na listí a zahradní fukar? Benzínový nezklame

Pokud se vám nechce koncem léta a na podzim sbírat spadané listí ze stromů v zahradě, nemusíte. Díky lidské vynalézavosti si můžete vybrat z desítek druhů zahradních pomocníků, mezi něž patří i vysavač listí. Přinášíme vám návod, jak si vybrat ten správný vysavač listí, jaká kritéria... Přečíst článek

Xiaomi vysavače

Xiaomi vysavače

Xiaomi už nějaký ten rok úspěšně bourá stereotypy o nekvalitní čínské elektronice. Možná tuto značku znáte zejména pro její smartphony, v jejich portfoliu najdete i jinou elektroniku a různé smart výrobky - např. i robotické vysavače. Právě na ty jsme se podívali a v článku vám... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90%)

Přidat komentář