Nejlepší vysavač na listí a zahradní fukar? Benzínový nezklame

Pokud se vám nechce koncem léta a na podzim sbírat spadané listí ze stromů v zahradě, nemusíte. Díky lidské vynalézavosti si můžete vybrat z desítek druhů zahradních pomocníků, mezi něž patří i vysavač listí.

Vysavač listí

Přinášíme vám návod, jak si vybrat ten správný vysavač listí, jaká kritéria při výběru nezanedbat a představíme vám i pár oblíbených modelů.

Oblíbené elektrické vysavače listí

Oblíbené akumulátorové vysavače listí

Oblíbené benzínové vysavače listí

Jak fungují vysavače listí

Jde o vcelku jednoduché stroje, které se skládají ze sací turbíny poháněné elektromotorem či benzínovým motorem, sací hubice a sběrného pytle.

Pomohou vám s vysáváním listí, posečené trávy či drobných větviček – nasátý materiál dokáže většina vysavačů rozdrtit pomocí vestavěného mulčovacího mechanismu. Většinu vysavačů listí můžete přestavit i na odfukování, díky čemuž můžete listí, drobné větvičky, různé nečistoty či v zimě dokonce čerstvý sníh odfouknout na žádané místo.

Vysavače listí jsou tedy mnohonásobně rychlejší alternativou oproti hrabání hráběmi.

Konstrukce vysavačů listí

Nejjednodušší vysavače nejsou příliš ergonomické – disponují obvykle pouze jedním držákem na ruku a sběrný vak mají připevněn napevno zespodu. Při práci s nimi se rychle unavíte, proto jsou určeny spíše na občasný úklid kolem domu či v malých zahradách.

Práce s vysavačem listí v zahradě

Ergonomicky lépe jsou na tom modely, které mají sběrný vak připevněn přes krátkou plastovou trubku a vybaven tenkým popruhem na rameno.

Vysavače listí na poloprofesionální a profesionální použití jsou obvykle vybaveny dvěma popruhy, jak mají batohy. Jejich výhodou je, že ani při vyšší hmotnosti se při práci s nimi neunavíte příliš rychle, protože hmotnost celého stroje nesete na zádech.

Vysavače listí podle pohonu

 • Elektrické – jejich výkon začíná někde na 700 W a končí až na úctyhodných 3 000 W. Na rozdíl od benzínových jsou méně hlučné, více šetrné k přírodě a energeticky více efektivní. Do karet jim oproti akumulátorovým vysavačem hraje i vyšší výkon a neomezená doba provozu. Všechny tyto vlastnosti jsou ale vykoupeny omezenou pohyblivostí kvůli přívodnímu kabelu.
 • Akumulátorové – pohání jejich také elektromotor, ale výkonově jsou na tom mnohem hůře než elektrické vysavače listí napájené ze zásuvky. Výrobci jejich výkon často ani neudávají, z doby provozu (která bývá často pouze několik minut na 1 nabití) a kapacity baterie si však víte odvodit, že se jedná o cca 100, 200 či 300 W. Jsou proto vhodné pouze na práci v nejmenších zahradách, případně kolem domu. Další jejich nevýhodou je vysoká cena, která je daní za vysokou mobilitu. Při koupi akumulátorových vysavačů si dejte pozor, zda je v balení i baterie a nabíječka, některé modely jsou prodávány levněji bez tohoto příslušenství.
 • Benzínové – mají vysoký výkon (cca 700 – 3 000 W), ale jsou také hlučné a zapáchají. Jejich nevýhodou je také poměrně vysoká hmotnost a nutnost pravidelné údržby. Hodí se proto spíše pro profesionální použití, případně na práce na rozlehlých pozemcích.

Důležité parametry vysavačů listí

 • Sací výkon a příkon motoru – udává se v m³/h nebo v l/s, přičemž platí, že čím je vyšší, tím má vysavač větší sílu a tím větší objem listí nasaje za určitou dobu. Sací výkon je objektivnější parametrem než příkon motoru, protože zohledňuje i účinnost vysavače, která je dána konstrukčním provedením sací turbíny a jiných částí. Ne všichni výrobci ho pro své modely udávají, proto si často musíte vystačit s porovnáním na základě příkonu motoru.
 • Rychlost proudění vzduchu – specifikuje, jakou rychlostí proudí nasávaný či vyfukovaný vzduch do, resp. z vysavače. Zpravidla je tím vyšší, čím vyšší je sací výkon zařízení. Rychlost ovlivňuje i tvar hubice – s jejím klesajícím průměrem rychlost proudění vzduchu stoupá.

Vysávání listí pomocí vysavače

 • Mulčovací poměr – vyjadřuje, na jaké malé kousky dokáže mulčovací mechanismus rozdrtit listy či jiné nasáty částice. Např. poměr 10:1 znamená, že částice nasátého materiálu budou po mulčování 10-krát menší.
 • Objem sběrného vaku – udává se v litrech. Čím větší, tím více odpadu se do něj vejde a tím vzácněji budete muset odpad vysypávat. Na druhé straně, příliš velký vak má po naplnění i vyšší hmotnost.
 • Hmotnost vysavače – určitě ji při výběru nepodceňte, čímž bude totiž vysavač těžší, tím dříve se při práci s ním unavíte. Nejlehčí jsou elektrické vysavače, jejichž hmotnost začíná na 2 kg, hmotnost benzínových vysavačů může překročit i 11 kg. Hmotnost se udává při prázdném sběrném vaku.
 • Doba provozu a doba nabíjení – výrobci těmto parametrům odhadují, kolik času vydrží akumulátorový vysavač v provozu na jedno nabití. U levnějších modelů to může být dokonce pouze 15 min., doba nabíjení je ale často delší než 30 min. S takovým vysavačem tedy hodně vody nenamútite. Při výběru tedy vždy volte modely s nejméně dvěma akumulátory.

Funkce vysavačů listí

 • Kolečka – některé modely je mají osazeny na začátku sací hubice pro snadnější manipulaci a odlehčení vysavače.
 • Regulace výkonu – díky snížení výkonu můžete nasát listí i na sypkém povrchu, jakým je např. štěrk, bez toho, abyste nasáli kamínky. Regulace může být skoková nebo plynulá, na levnějších modelech ji však nenajdete.
 • Antivibrační systém – benzínový motor i rukojeti mají měkké uložení, které tlumí vibrace jinak přenášené do vašeho těla při používání benzínového vysavače listí.
 • Soft start – tato funkce zajišťuje, že výkonnější elektromotory v silných vysavačích budou rozjíždět pomalu. Při spuštění totiž spotřebovávají velký el. proud, který dokáže bez problémů shodit běžný 16 A jistič na zásuvkovém okruhu.
 • Vodotěsný sběrný vak – díky němu lze vysávat i vlhké či mokré listí bez obav, že by ze sběrného vaku protékala voda.

Top 3 elektrické vysavače listí

Top 3 akumulátorové vysavače listí

Top 3 benzínové vysavače listí

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 19.06.2019

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář