Nejlepší dětská chodítka 2024 – recenze, test, srovnání

Dětská chodítka! Někým milované, jinými odsuzováné. Přemýšlíte nad koupí této "pomůcky"? V tom případě vám doporučujeme číst dál.

Jak vybrat dětské chodítko?

Řekneme vám vše, co potřebujete vědět při výběru toho nejlepšího dětského chodítka.

Nejlepší dětská chodítka

Názov Hodnotenie Detail
Chicco Chodítko 1-2-3   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Little Dutch s aktivitami Husa   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Fisher-Price pejsek   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Derrson Forest   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Vtech Uč se a poznávej česky   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Dětská chodítka – recenze

Pavouk nebo aktivní chodítko? To ze dřeva nebo plastu? Interaktivní nebo to bez množství hraček? Pokud se neumíte rozhodnout ani po přečtení našeho návodu, dejte šanci našim recenzím dětských chodítek, ve kterých jsme se podívali na několik konkrétních kousků.

Chodítko pro děti – ano, či ne?

I bez toho, abyste se o toto téma zajímali, jste již určitě natrefili na názory, že dětská chodítka nejsou tou nejlepší volbou. Na druhé straně, vždyť chodítka používali i naše mámy a babičky a na většině z nás se to nijak neprojevilo. Pouze žeby ano.

Ortopedi, pediatři, fyzioterapeuti, jednoduše všichni ti, kteří vědí o vývoji lidského těla trochu více než ostatní, dětská chodítka vysloveně zavrhují (pozor, mluvíme pouze o klasických chodítkách "pavoucích", ne o dnešních moderních aktivních chodítkach). Důvod je prostý. Dítě sedí v poměrně nepřirozené poloze a nožičky má ohnuté do boku, čímž dostávají zabrat jeho klouby, ale i páteř. Navíc dítě získává ne nejlepší pohybové návyky.

Při takzvané "chůzi" v klasickém chodítku totiž ve skutečnosti nechodí, pouze se odráží špičkami. Teď to může vypadat, že vás od koupě chodítek vysloveně odrazujeme. Není to úplně tak. I tyto pomůcky mohou splnit svůj účel a pro dítě přitom nepředstavovat žádné nebezpečí. Základem je, abyste je používali s rozumem.

Chodítko pro děti – odkdy je vhodné jeho používání?

První zásadou, kterou je při používání chodítka nutné dodržet, je správný moment, ve kterém do něj dítě posadíte poprvé. Doporučení jsou různé. Někteří říkají že používání chodítka je bezpečné od 6 měsíců, jiní zmiňují až 8 měsíců, no a aby to nebylo jednoduché, některé maminky se pyšní, že jejich ratolest v chodítku vesele pochoduje už ve 4 měsících.

Chodítko pro děti s melodií

V první řadě je třeba si uvědomit, že každé dítě, tedy i to vaše, je individuální. Pokud už se rozhodnete chodítko používat, tak zásadně až tehdy, když ví vaše ratolest zcela samostatně držet vzpřímenou hlavu i záda a má dostatečně pevné nožky. U některých jedinců tomu tak může být opravdu už v 6 měsících, u jiných až v zmíněných 8.

POZOR: Abyste se vyhnuli vzniku nesprávných pohybových návyků u vašeho dítěte, tedy chození po špičkách, chodítko doporučujeme používat až tehdy, když na podlahu dosáhne celými chodidly.

Chodítko – proč a jak ano

Některé statistiky říkají, že i přes doporučení lékařů chodítka používá více než 90 % maminek. Bohužel, nepodařilo se nám dobrat k originálům těchto tvrzení. Tak či onak, mnozí z rodičů po těchto pomůckách určitě sáhnou, protože v jistých chvílích dokáží celé rodině podstatně usnadnit život. Proto je důležité vědět, jak je používat správně.

  • V první řadě vaše dítě nenechávejte v chodítku příliš dlouho. Čas strávený takovým pochodováním by v průběhu dne neměl přesáhnout 1 hodinu.
  • Vyberte si kvalitní produkt s nastavitelnou výškou a sklonem, dokonalou stabilitou a všemi možnými bezpečnostními prvky.
  • Nenuťte dítě trávit čas v chodítku, jestliže tak nechce samo!
  • Buďte extrémně opatrní – dítě může s chodítkem narazit do nábytku, spadnout ze schodů nebo se v něm převrátit.
  • Dítě v chodítku nikdy nenechávejte bez dozoru!!!

Chodítko – proč ne?

Následující negativa s sebou dětská chodítka přinášejí zejména tehdy, pokud je používáte nerozumně. Mezi hlavní rizika patří:

  • Nepříznivý vliv na vývoj kloubů (zejména kyčelních) a páteře
  • Vznik asymetrie nohou při chůzi
  • Nesprávné pohybové návyky
  • Ztuhnutí končetin i celého těla
  • Riziko úrazu

Jak vybrat chodítko

Výběr chodítka pro dítě není příliš náročný proces. Rozhodněte se pro správný typ, vyberte si vhodný materiál, zhodnoťte několik základních parametrů a bezpečnostních prvků, zvažte přiměřenou cenu a chodítko si můžete odvést domů. V následujících řádcích se dozvíte vše důležité.

Jaké chodítko je nejlepší: klasické, aktivní, statické či závěsné?

V minulosti byl výběr dětských chodítek zjednodušený o jeden parametr. Všechny chodítka totiž vypadaly stejně, resp. fungovaly na stejném principu. Dítě se posadilo do sedadla, kolem něj se nacházel rám na kolečkách a mohlo "pobíhat" po okolí. Dnes si však můžete vybrat z více typů chodítek, a to těch klasických, nazývaných také jako pavouk, takzvaných aktivních či zcela speciálních modelů.

Aktivní plastové chodtko s aktivitami

Klasické chodítka – "pavouci"

Jak vypadají klasické chodítka nebo tzv. pavouci jsme si popsali výše. Úvahy o tom, zda je tato dětská pomůcka vhodná z hlediska zdraví, kterým jsme se věnovali v úvodu našeho návodu, byly zároveň věnované právě tomuto typu chodítka.

Dítě v něm nesedí, je spíše zavěšené, nožkami se od země v podstatě pouze odráží, přičemž ho chrání zmíněný rám. Právě kvůli němu nedosáhne na okolní předměty, navíc, z chodítka by nemělo vypadnout. Proto jde o docela dobrý způsob, jak se svou ratolest "zbavit" alespoň na chvilku.

Pozor, "zbavením" nemáme na mysli, že vašeho prcka necháte bez dozoru. Pouze se můžete na chvilku otočit ke sporáku či pračce. Na druhé straně, pokud to dítě v takovém chodítku přežene s "rozběhem", tak pokud máte v bytě nějaké ty vázičky či jiné doplňky, můžete se s nimi rozloučit. Extrémně opatrní buďte zejména tehdy, když se ve vašem příbytku nacházejí schody!

Aktivní chodítka

Chodítka na tlačení, nazývané také jako aktivní chodítka, jsou novější verzí těchto "hraček". Jde o maličký vozík s kolečky, různými hračkami, kostkami, chrastítky či jinými interaktivními předměty a držadlem, kterého se dítě chytí. Aktivní chodítka mohou být vyhotoveny i v podobě autíčka, vláčku či jiného dopraveného prostředku a jsou určeny na jakýsi nácvik chůze, rozvíjení motoriky a různé druhy her se zmíněnými hračkami.

Největší výhodou chodítek na tlačení je fakt, že z hlediska zdraví nejsou pro dítě absolutně nebezpečné. Nožky, klouby či páteř se totiž během jejich používání nenacházejí v nezdravé poloze. Dítě pouze přirozeně chodí, přičemž podpírá chodítkem. Naopak nevýhodou této alternativy je nutnost neustálé kontroly vašeho prcka.

Kulaté dřevěné chodítka na tlačení

Kulaté dřevěné chodítka pro tlačení jsou jakýmsi podtypem těch aktivních. Jde o rám ve tvaru kruhu na kolečkách, který na první pohled připomíná klasické "pavoučí" modely. Rozdílné je to, že se v něm nenacházejí popruhy na usazení – zavěšení dítěte. To tedy v chodítku pouze stojí, přidržuje se o rám a pochoduje ostošest. Na trhu jsou dostupné i plastové obměny dřevěných chodítek na tlačení, ty dřevěné jsou však značně populárnější.

Aktivní chodítko pro nejmenší děti

Statické dětská chodítka

Statické chodítka vypadají téměř stejně jako ty klasické, na rozdíl od nich však nemají kolečka. Jsou určeny pro ty nejmenší, cca do věku kolem 6 – 8 měsíců, a slouží k bezpečnému usazení dítěte. I tyto chodítka jsou vybaveny různými hračkami či interaktivními panely, dítě se v nich tedy může hrát, ale i sledovat pohádky či papat.

Skákací chodítka

I v tomto případě jde o rám s nebo bez koleček, který má trochu jiný tvar. Sedadlo s popruhy není osazeno v základní konstrukci, ale zavěšené na 2 či více vyvýšených podpěrách. Díky tomu v něm dítě může poskakovat jedna radost. Některé chodítka prvotně neslouží na skákání, pomocí přidání několika tyčí a elastických řemenů je však víte na takovou improvizovanou trampolínu pro nejmenší předělat.

Závěsné chodítka "do ruky"

Toto je speciální typ chodítka, které v podstatě ani není chodítkem v pravém slova smyslu. Jde o náprsní popruhy s řemeny, které připevníte na dítě. Na jejich vrchní části se nachází zpevněné držadlo. To držíte vy, přičemž dítě "pochoduje".

V tomto případě tedy mluvíme spíše o pomůcce, kterou využijete v době, kdy se vaše dítě učí chodit. Obrovskou výhodou závěsných chodítek je zejména fakt, že nemusíte být k dítěti sníženi a ničit si páteř. Kromě nácviku chůze je můžete využít i na turistice či při prvních lyžařských pokusech vašeho prcka. Bohužel, na závěsné chodítka jsme natrefili pouze v zahraničních e-shopech.

Multifunkční chodítka 3v1

Pod pojmem chodítka 3v1 se ukrývají multifunkční modely, které jsou využitelné do přibližně 2 – 3 let dítěte. Jde o chodítka na styl pavouka. Nachází se v nich i sedadlo s popruhy, které však lze předělat na jakési hopsadlo a také zcela odmontovat. Dítě se tak chytí rámu nebo držadla a za pomoci chodítka bude chodit po vlastních.

Chodítka 3v1 mají většinou i další držadlo, které se nachází na jejich zadní straně. Starší děti je proto využijí jako aktivní chodítko, které budou tlačit před sebou, a vy toto držadlo oceníte při přesouvání dítěte po bytě. Na některých kouscích se nacházejí také brzdy na kolečka, díky čemuž jednoduše proděláte na židli na krmení či hraní.

Jak vybrat nejlepší chodítko pro dítě – nejdůležitější parametry

Materiál, stabilita, pohodlí, nosnost, rozměry, kompaktnost, materiály a údržba. To jsou ve zkratce ty nejdůležitější parametry, které byste si měli všímat při výběru dětského chodítka. Samozřejmě, na zcela prvním místě by neměla být cena ani design, ale bezpečnost vašeho dítěte.

Dřevěné aktivní chodítko

Materiál – plastové versus dřevěné chodítko pro děti

Dřevěné chodítka pro děti najdete hlavně v kategorii těch aktivních. Výhodou dřeva je, že jde o přírodní, a tedy i zdravější materiál. Avšak pozor, při koupi si pro jistotu ověřte, jak je dané dřevo upravené. Pokud bude napuštěné různými mořidly či jinými chemickými přípravky a nalakované také něčím "nepřírodním", nelze hovořit o nejlepší alternativě. Výhodou dřeva je i jeho robustnost, tyto chodítka by proto měly být automaticky o něco stabilnější. Naopak mínusem je náročnější údržba a drobné riziko toho, že vašemu hubeňourovi zůstane v prstíku tříska.

Z plastu jsou vyráběny hlavně chodítka – pavouci, sem-tam však natrefíte i na plastové aktivní chodítka. Plast je jednoduchý na údržbu a jak všichni víme, není zcela ekologický. Některé plastové modely mohou mít horší stabilitu, proto je lepší sáhnout po kousku, na kterém se nacházejí i kovové části.

TIP: Pokud se rozhodnete pro koupi plastového chodítka, ověřte si, zda je vyrobené z některého z takzvaných "zdravých" plastů.

Bezpečnost

Jakýkoliv produkt, který je určen pro ty nejmenší, musí být bezpečný. S bezpečností souvisí zejména stabilita vámi vybraného modelu. Dá se říci, že za dobrou stabilitou stojí zejména dostatečně široká základna chodítka a do jistě míry i jeho hmotnost. Tento parametr nepřehlédněte při koupi klasických ani aktivních kousků.

POZOR: Příliš lehké modely mohou být nestabilní. Příliš lehké a nestabilní chodítko se může velmi snadno převrátit!

Při provedení se zaměřte na to, zda se na chodítku nenacházejí příliš ostré hrany nebo místa, ve kterých by se vaší ratolesti mohla zaseknout ručka či prstík. Některé aktivní chodítka mohou být navrženy tak, že na nich dítě velmi snadno vyleze z přední strany, což není dobré.

Důležité jsou také pojistky. V případě skládacích chodítek by měly nacházet na samotné konstrukci. Bezpečnostní pojistky najdete i na kolečkách, které jimi můžete uzamknout, a chodítko tak využít jako statický stolek na hraní. Poslední součástí bezpečnostních prvků jsou gumové podložky na spodní straně chodítka. Ty slouží zejména k tomu, aby s ním dítě nespadlo ze schodů. Obvykle se setkáte se 4 až 6 protiskluzovými podložkami.

Nosnost, rozměry, hmotnost a skladnost chodítka

Nosnost většiny chodítek představuje 9 až 12 kg, výjimečně trochu víc. Při aktivních chodítkach většinou údaj o jejich nosnosti nenajdete. Obecně jsou však určeny pro děti od 1 do 3 let, přičemž jejich nosnost nehraje až tak velkou roli, neboť dítě v takovém chodítku nesedí, jen se o něj opírá.

Aktivní chodítko – pavouk

Tradiční rozměry klasických chodítek se pohybují okolo 70 x 60 či 70 x 80 cm. Natrefit můžete samozřejmě i na robustnější kousky. Dobře si však promyslete, jaké možnosti vám poskytuje váš byt. Při pohybu v rozměrnější chodítku bude totiž vaše dítě potřebovat více volného prostoru.

Pokud se chystáte s chodítkem cestovat, určitě si vyberte skládací model. Ten by zároveň neměl být příliš těžký, ovšem pozor, ani lehký. To by mohlo mít negativní dopad na celkovou stabilitu chodítka.

Nastavení výšky, sklonu a pérování

Při aktivních chodítka si všimněte, zda na nich můžete nastavit držadlo, o které se bude dítě opírat. Výškově nastavitelný je většinou pouze sklon držadla, nikoliv jeho výška. Při klasických chodítkach se zaměřte na 2 parametry, a to na možnost nastavení jejich výšky a polohy. Výškově nastavitelné a polohovatelné většinou není sedadlo, ale samotná konstrukce. Pamatujte, že čím více možností vám poskytne daný produkt, tím bude pohodlnější a tím déle jej můžete využívat.

Pokud se rozhodnete pro koupi skákacího chodítka, při kterém je sedadlo "zavěšené" v konstrukci nad ním, měly by se na něm dát nastavit stupně pružení. Díky tomu můžete jednoduše ovládat, jak moc a zda vůbec bude vaše dítě poskakují.

Kolečka

Na chodítka se obvykle nacházejí celkem 4 kolečka (2 vpředu a 2 vzadu). Vaši pozornost zaměříte na to, zda jsou přední kolečka otočné. Pokud ano, chodítko bude lépe ovladatelné. Všimněte si také materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Nejčastěji se setkáte s gumovými nebo silikonovými kolečky.

Některé modely mohou být vybaveny i kolečky z plastu nebo dřeva. V prapodstatě na nich není nic špatného, ​​takové chodítko však hůř přilne k povrchu a zároveň dělá větší hluk. Na kolečkách by proto měl nacházet alespoň protiskluzový pásek z gumy/silikonu. Nepřehlédněte, či na kolečkách drží dostatečně pevně, jinak může velmi snadno sklouznout.

POZOR: Všimněte si také "rychlost" koleček. Hlavně větší a úzké kolečka z plastu a dřeva zvyknou upalovat jako divé, což není vhodné hlavně pro menší děti.

Funkce a vybavení chodítka

Jak jsme zmínili již několikrát, dětská chodítka jsou vybaveny různými hračkami, interaktivními panely a dalšími doplňky na zabavení dítěte. Nejčastěji jde o různé stavebnice, puzzle, pexeso, hudební nástroje, zrcátka, leporela, labyrinty či hlavolamy. Při výběru zohledněte jejich počet a druh. Je lepší, pokud dané hračky neslouží pouze na hru, ale také na rozvoj dítěte – motorika, fantazie, kreativita, logické myšlení atd.

Chodítko s interaktivním panelem

POZOR: Při koupi aktivního dětského chodítka si všimněte, zda jde o holčičí nebo klučičí verzi. Na některých chodítka se totiž mohou nacházet vysloveně chlapecké hračky, například kladiva či šrouby.

Design a údržba

Z hlediska designu máte na výběr opravdu pestrou škálu dětských chodítek. Jsou vyráběny ve všelijakých barevných provedeních, většinou se na nich nacházejí i různé dětské motivy, 3D obrázky a jiné estetické doplňky. Pro rodiče, kteří inklinují k přírodě, jsou zde modely dřevěné.

Design souvisí i s údržbou vámi vybraného chodítka. Nejlepší volbou jsou 100 % omyvatelné modely. Pokud se na sedadle nebo jiných částech chodítka nachází měkká sedadla, všimněte si, zda je na něm i potah. Ten by měl být v ideálním případě odnímatelný a vhodný pro praní v pračce. Nejčastěji se setkáte s potahy z polyesteru či PVC, v obou případech jde o syntetické materiály, které mohou mít různou kvalitu. Proto si ověřte, zda jsou zdravotně nezávadné a příjemné na dotek.

Sedadlo – popruhy

Pokud se rozhodnete pro koupi klasického chodítka, zaměřte se i na úpravu té části, ve které bude vaše dítě sedět. Setkáte se hlavně se sedadlem, jehož spodní část tvoří popruhy. Všimněte si, zda se na daném modelu nachází pohodlné opěradlo, které by mělo podpírat celý zádíčka vašeho dítěte.

Důležitá je také úprava sedadla a popruhů. Obě tyto části by měly být dostatečně měkké, aby dítě nikde netlačily. Popruhy musí být navíc i dostatečně pružné a široké. Jinak se mohou vašemu hubeňourovi zařezávat do slabin.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pokud jste v našem návodu na výběr toho nejlepšího dětského chodítka nenašli odpovědi na otázky, které vás zajímají nejvíce, věříme, že vám je zodpovíme v následujících odstavcích.

Do jakého věku je možné a rozumné používat dětského chodítka?

Dokud se do něj vaše dítě vejde. Důležitá je jeho nosnost a také chuť či nechuť vaší ratolesti.

Jaká je průměrná cena kvalitního dětského chodítka?

Cena dětských chodítek se pohybuje v rozmezí od 750 do 2500 Kč. Odvíjí se především od množství funkcí, bezpečnostních prvků, kvality, provedení, ale samozřejmě i od popularity dané značky. Jakýmsi průměrem je cena kolem 1200 Kč. Za ni dostanete už docela pěkné i kvalitní kousky.

Je rozumné koupit dětské chodítko z druhé ruky?

Všeobecný názor na kupování dětské výbavičky z "druhé ruky" je takový, že nejde o nejlepší nápad. Problémem může být hygienická stránka věci a v případě chodítek také jejich funkčnost. Uvolněné kolečka, opotřebované popruhy či rozbité hračky... asi se vyplatí zainvestovat těch pár korun navíc, nemyslíte? Samozřejmě, výjimkou jsou téměř nepoužité chodítka.

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 21.12.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek