Nejlepší masážní křesla 2024 – recenze, test, srovnání

Příjemná masáž celého těla po náročném dni v práci, lyžování nebo těžkém tréninku v posilovně, tomu odolá asi jen málokdo. Relax, úleva od bolesti, regenerace těla, to jsou ve zkratce důvody, proč se vyplatí přemýšlet nad koupí masážního křesla.

Jak vybrat masážní křeslo?

Poradíme vám, jak vybrat co nejlépe, jak se o křeslo správně starat, jak ho používat a u kterých prodejců hledat zajímavé kousky.

Nejlepší masážní křesla

Názov Hodnotenie Detail
RSRoyal RS-3570/WN   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Naipo MGC-1900   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
RSRoyal RS-1310/B   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Naipo MGC-2300P   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
inSPORTline Mateo   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Proč přemýšlet nad koupí masážního křesla

Hlavní důvody jsme si jmenovali výše. Nyní se podíváme na konkrétní benefity, které vám tato XXL masážní pomůcka může přinést.

Předchází vzniku úrazu

Proces pravidelného uvolňování napětí ze svalů, kostí, kloubů a tkání jejich udržuje konstantně v dobré kondici. Tělo se tak stává odolnější, díky čemuž jen tak lehce nedojde k úrazu, například natažení nebo přetížení svalů, zlomenině či vykloubení.

Harmonizace organismu

Masáž ovlivňuje hormonální rovnováhu, a to včetně podpory produkce endorfinů a serotoninu. Když jsou v pořádku vaše hormony, jste v pořádku i vy. Pravidelné masírování vám může skutečně pomoci lépe zvládat stres, uvolnit psychické napětí, dokonce má vliv i na kvalitu spánku, regulaci tělesné hmotnosti, podporu trávení a imunity.

Podpora dýchání, pozornosti, paměti a jiných rozumových funkcí

Kapacita plic je ovlivněna svalstvem, které je obklopuje. Jeho stěhování je důsledkem nesprávného držení těla, a to jak při sezení a ležení, tak i při chození. Když se toto svalstvo stáhne, začnou se stahovat i samotné plíce, aby se velikostí přizpůsobily hrudní dutině.

Za účelem kompenzace menší kapacity následně při nádechu přijímají méně kyslíku, čímž dochází k zhoršenému okysličování celého těla. Správné okysličení organismu však neovlivňuje pouze orgány, ale i naši pozornost, paměť a myšlení jako takové. Masážní křesla vám proto pomohou i v tomto směru.

Odstranění bolestí a urychlení regenerace

Správně cílená masáž prokrví svalstvo, čímž podpoří jeho regeneraci. Asi však není třeba podrobně vysvětlovat, co všechno dokáže tento druh terapie. Odstranění bolestí, zmírnění otoků, urychlení rekonvalescence po úrazech, to je jen zlomek toho, co vám přinese pravidelný pobyt v masážním křesle.

Příznivý vliv na kardiovaskulární systém

Lepší prokrvení organismu, rovná se zdravé srdce a cévy. Správná cirkulace krve však ovlivňuje i mnohé další procesy v našem těle. Urychluje léčbu zánětů, podporuje potenci u žen i mužů, odstraňuje stres, pomáhá s hubnutím a zlepšuje celkovou rovnováhu organismu.

Jak vybrat masážní křeslo

Už víte, proč nad touto koupí přemýšlet. Přesuňme se tedy k tomu, jak vybrat masážní křeslo, které uspokojí vaše potřeby a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet. Projdeme si vše důležité. Parametry, typy, funkce, druhy masáží, programy, ceny, prodejce i výrobce.

Relaxační křeslo

Typy masážních křesel

V následujících řádcích se podíváme na jednotlivé typy masážních křesel. Nejčastěji se setkáte s křesly do domácnosti nebo kanceláře a profesionálními modely. Tyto parametry rozhodují o ceně, o vašem pohodlí, ale zejména o tom, jaký druh masáže vám dokáží poskytnout.

Luxusní masážní křesla na profesionální využití

Luxusní masážní křesla na profesionální využití jsou nejdražší verzí, jakou najdete na trhu. Jsou uzpůsobeny na vysokou zátěž, tedy například nepřetržitý provoz během mnoha hodin či využívání velkým počtem lidí. Proto jsou vyráběny převážně z pravé kůže, mají vyšší příkon, takže i výkon, větší počet funkcí, masážních zón a pokrokovější polohování. Takový kousek můžete využívat i doma. Jen si za něj musíte pěkně připlatit. Luxusní masážní křesla totiž stojí více než 75 000 Kč.

Elektrické masážní křesla do domácnosti

Masážní křesla do domácnosti jsou levnější. Nižší cena se samozřejmě odráží na menším počtu funkcí a masážních zón, nižším výkonu a snížené záruce, tedy i životnosti. Rozdílný je také povrchový materiál, který bývá o něco méně kvalitní. Všechny zmíněné vlastnosti masážních křesel do domácnosti však nejsou až tak negativní, jak se mohou jevit na první pohled. Zaprvé je bude využívat menší počet osob, navíc určitě nebudou puštěné 15 hodin denně, každý den v měsíci. Jinak řečeno, elektrické masážní křeslo na domácí využití bude zatěžováno méně, proto nemusí být vyrobené až v takové vysoké kvalitě.

Masážní kancelářská křesla

I masážní kancelářská křesla patří do kategorie těch elektrických. Hlavním rozdílem je jejich design. Nejsou robustní, připomínají spíše obyčejné křeslo do kanceláře. Bývají levnější, mají méně funkcí a také méně masážních zón. Polohování je většinou pouze základní, opěrka na nohy není čalouněná a jejich výkon je podstatně nižší. Tyto modely jsou jakýmsi kompromisem, takže pokud hledáte plnohodnotné masážní křeslo, určitě nejde o nejlepší volbu.

Masážní křesla – druhy masáží

Některé masážní křesla dokážou opravdu pouze masírovat, některé nabízejí několik druhů masáží nebo jiné typy terapie jako například magnetoterapii či podpůrnou masáž lymfatického systému. Jelikož jde o asi nejdůležitější část výběru masážního křesla, budeme jí věnovat podstatnou část pozornosti. Podíváme se na nejčastější typy masáží, se kterými se můžete setkat. Zároveň vám prozradíme, jaké benefity nabízí každá z nich.

Vibrační a perkusní masáž

Vibrační masáž vám pomůže s uvolněním svalového napětí, zbaví vás stresu, prokrví celé tělo, zmírní bolest, je výborná po jakékoli fyzické aktivitě nebo při nadměrné únavě. Tato masáž funguje velmi jednoduše. Tlak vyvíjený v poměrně vysoké frekvenci proniká pouze do menší hloubky tkání, čímž jejich aktivizuje.

Masážní křeslo umožňující masáž nohou

Perkusní masáž je přesným opakem té vibrační. Tlak je mnohem větší, masírování však probíhá za nižší intenzity. Perkusní masáž je ideální na rozbití svalových uzlíků a také při odstraňování chronických bolestí, jejichž zdroj se nachází hlouběji v tkáni.

Relaxační masáž

Pod pojmem relaxační masáž se neukrývá nic konkrétní. Pokud na křesle najdete takovou funkci, s největší pravděpodobností půjde o jemnou masáž celého těla, při které zrelaxují vaše svaly, ale i hlava. Relaxační masáž má příznivý vliv na imunitní systém, krevní oběh, lymfatické uzliny, hormonální rovnováhu, napomáhá harmonizovat a také detoxikovat organismus.

Hloubková masáž

Hloubková masáž působí na takzvané hluboké svaly (např. hluboký flexor kloubu, Psoas Major) a fascii, tedy pojivovou tkáň. Je prospěšná při rekonvalescenci po úrazech a chronických bolestech. Ocení ji také sportovci a lidé, kteří trpí posturálními patologickými změnami. Jde o různé trvalé změny na pohybovém aparátu, jako je například vytočená pánev, jeden bok či ramena umístěny v různé výšce.

Hloubková masáž je velmi účinnou formou terapie, nemusí však vyhovovat každému. Nedá se říci, že vysloveně bolí, připravte se však na to, že ji budete cítit. Proto je více než potřebné, abyste mohli její intenzitu regulovat. Pokud byste se totiž nechali takto promasírovat od maséra, mohli byste ho usměrnit, což je OK a co už příliš.

Vzduchová masáž

Vzduchové polštářky nebo takzvané airbagy, které prostřednictvím opakovaných rytmických pohybů stimulují konkrétní body na těle, to je ve zkratce vzduchová masáž. Z benefitů stojí za zmínku uvolnění masírovaných partií, relaxace, regenerace svalstva a zmírnění bolesti. Vzduchové polštářky se většinou nacházejí pouze na některých částech masážního křesla, například pod předloktím, zadkem nebo pod dolními končetinami. Rozhodující je také jejich počet. Více polštářků vám poskytne intenzivnější masáž.

Masážní křesla s funkcí hnětení

Jde o zcela specifický druh masáže, při níž jsou stimulovány zejména měkké tkáně. Masážní válečky provádějí krouživé pohyby, díky čemuž dochází k pozvednutí a stlačení tkání, které se následně prokrví. Hnětení zasáhne i hluboké svaly, které prokrví a uvolní. Počítejte s tím, že i tato masáž je poměrně intenzivní, někomu se může zdát až bolestivá. Proto by měla být regulovatelná.

Masážní křesla s funkcí pleskání a poklepávání

Pod pojmem pleskání si můžete představit intenzivní masáž, která probíhá ve velmi pravidelném rytmu. Masážní hlavice a válečky jsou při ní rozmístěny ve větších rozestupech, aby na jednotlivé body netlačily až příliš silně. Pleskání vám pomůže s uvolněním svalů a rozbitím svalových uzlíků. Kromě toho navozuje pocit odpočinku a relaxace.

Poklepávání je samostatný režim, většinou se však nachází na každém křesle, které disponuje funkcí pleskání. Poklepávání navíc funguje na podobném principu. Jde o pravidelné "údery" na jednotlivé body, avšak při poněkud nižší intenzitě. Masáž poklepáváním je proto podstatně jemnější a klidnější.

INFO: Tyto 2 techniky bývají často spojeny i do 1 programu, který je ideální při odstraňování bolesti pramenící z hloubky svalů.

Masážní křesla s funkcí stlačování a svírání

Technika stlačování asi nejvíce připomíná skutečnou masáž rukama. Jde o pravidelné, střídavé mačkání bodů na jednotlivých částech těla. Stisknutím se zbavíte bolesti svalů, svalového napětí, má také relaxační účinky a podporuje krevní oběh. Svírání je také velmi podobné skutečné masáži. Válečky se v tomto případě pohybují proti sobě, takže svaly, doslova, svírají.

Kožené shiatsu masážní křeslo

INFO: Na některých křeslech najdete i režim rolling. Pod tímto názvem se většinou skrývá 1 z výše zmíněných technik.

Masážní křeslo Shiatsu

Shiatsu je pojmenování pro japonskou masáž, která pramení z tradiční čínské medicíny. Ve volném překladu toto slovo znamená něco jako "tlak prsty". Masážní křesla se Shiatsu masáží využívají tlak, který je koncentrovaný na konkrétní body, nazývané jako tsubo. Tato technika energizuje a harmonizuje tělo, v důsledku čehož vás zbaví bolesti, napětí, stresu a jiných nepříjemných fyzických, ale i psychických problémů.

Lymfatická masáž

Lymfatická masáž nebo lymfodrenáž působí na lymfatické uzliny, ve kterých proudí lymfa. Ta splňuje funkci ochránce, který bojuje proti bakteriím, virům, plísním a jiným patogenům, které způsobují zdravotní problémy. V podstatě se dá říci, že lymfatické uzliny mají velmi úzký vztah s imunitním systémem.

Masážní křesla s funkcí lymfatické masáže působí prostřednictvím vzduchových polštářků na ty části těla, kterými procházejí lymfatické uzliny. Tím rozproudí lymfu, která jimi může správně protékat. Určitě je dobré, když můžete regulovat intenzitu této masáže.

POZOR: Pokud máte problémy s imunitou nebo trpíte jakýmikoliv zdravotními problémy, o vhodnosti nebo nevhodnosti lymfatické masáže byste se měli předem poradit s odborníkem.

Masáž GUA SHA

Masáž GUA SHA je starodávná čínská léčebná technika a přírodní alternativní terapie. Funguje na principu stimulace pokožky pomocí masážního přístroje, v našem případě křesla. GUA SHA v první řadě zlepšuje krevní oběh. Masážní válečky krátkými nebo dlouhými tahy procházejí po pokožce, čímž stimulují mikrocirkulaci měkkých tkání. Mezi další benefity této masáže patří rozproudění energie, zmírnění chronických bolestí, zánětlivých procesů a urychlení léčby různých zranění. GUA SHA se tradičně praktikuje na zádech, krku, rukou a nohou.

Zero gravity masáž

Funkce Zero Gravity je opravdu super věc. Takové křesla můžete sklopit do polohy, v níž jsou nohy výše než horní část těla. Jinak řečeno, nohy jsou výše než srdce. Tato poloha vás dostane do něčeho, co připomíná beztížný stav. Jelikož budete ležet v úhlu okolo 120 °, vaše tělo se odlehčí a následná masáž bude efektivnější.

Výhody Zero gravity masáže:

  • Zlepšení cirkulace krve
  • Podpůrná léčba křečových žil (pokud jimi trpíte, masáž určitě zkonzultujte s lékařem)
  • Zmírnění otoku
  • Odstranění bolesti po fyzické námaze
  • Podpora plic a srdce
  • Intenzivnější relaxace

Aktivní twist a swing, natažení zad a nohou

Funkce aktivní twist vaše tělo takříkajíc přehazuje ze strany na stranu. Pro tento účel křeslo většinou využívá vzduchové airbagy. Aktivní swing je trochu komplikovanější pohyb. Tělo se spolu s krkem a hlavou nahýba zleva doprava, nohy zas nahoru a dolů. Výsledným efektem je uvolnění obratlů, resp. celé páteře.

Polohování masážního křesla

INFO: Režim swing hip je samostatnou kategorií. Slouží k uvolnění tlaku, který je vyvíjen na pánev. Swing hip pomůže i vašemu sedacímu svalstvu.

Funkci natažení zad najdete jen na dražších křeslech. Jde o důmyslný systém, který na páteři během masírování popreťahuje vaše meziobratlové ploténky a nervy. Režim na protažení nohou je zaměřen hlavně na kolena. Natáhne chrupavky a svaly v jejich okolí, čímž se vám uleví od bolesti. Taková terapie je však vhodná i jako prevence před vznikem problémů s koleny. Režim natažení nohou se nachází, logicky, pouze na křeslech s automaticky polohovatelnou podnožkou.

Funkce masážních křesel

První 3 funkce, o kterých si povíme v následujících řádcích, jsou základem. Pokud jimi dané křeslo nedisponuje, doporučujeme se vám poohlédnout po jiném kousku. Ty další jsou pouze příjemnými bonusy, které však také nejsou k zahození. Samozřejmě, co přesně bude vyhovovat vám, musíte zhodnotit zejména vy sami.

Polohovatelné masážní křesla

Každé dobré masážní křeslo musí mít tuto funkci. Při výběru se soustřeďte na počet poloh, do kterých můžete křeslo nastavit. Základem je polohování zádové a hlavové opěrky. Pokud můžete vašim potřebám přizpůsobit i část, na níž máte nohy, je to jen plus. Takovou funkci však najdete pouze na kvalitnějších masážních křeslech. Polohování masážního křesla může být automatické nebo manuální. V prvním případě pouze stisknete tlačítko na ovladači nebo přímo na křesle. Ve druhém křeslo polohujete ručně, pomocí kolečka nebo páčky.

Masážní křesla s podnožkou a opěrkou hlavy

Masážní křeslo s podnožkou je velmi příjemnou záležitostí. Jde o malou opěrku, která může být integrovaná, výklopná nebo se dá ke křeslu připojit samostatně. Nachází se pod vašima nohama i chodidly. Opěrka hlavy není samotné opěradlo. Jde o samostatnou vložku, která může být na křesle osazena fixně, za lepší volbu však považujeme odnímatelnou opěrku, protože její přítomnost nemusí vyhovovat každému. Všimněte si také její povrchovou úpravou. Aby vám poskytla co nejvíce pohodlí, musí být měkoučká a vyrobena z příjemného materiálu.

INFO: Podnožka a opěrka hlavy mohou být i délkově nastavitelné. Tato možnost je velkým přínosem hlavně pro podprůměrně a nadprůměrně vysoké lidi. Opěrky takto můžete prodloužit nebo zkrátit, většinou v rozmezí od 10 do 20 cm.

Vyhřívaná masážní křesla

Masážní křesla s vyhříváním vám nabídnou masáž i termoterapii, která prohřeje všechny části těla, pomůže uvolnit takzvané svalové uzlíky, je nápomocná při celkové relaxaci, můžete ji využít i při nachlazení a po návratu z dlouhého lyžování vám také padne více než vhod. Dá se říci, že drtivá většina masážních křesel touto funkcí disponuje. Proto se soustřeďte spíše na to, zda se dá vyhřívání vypnout a regulovat, protože sedět ve vyhřátém křesle uprostřed léta není nejpříjemnější.

INFO: Ideální teplota, která svaly prohřeje dostatečně, zároveň jim však nezpůsobí žádnou újmu, je 40 až 50 °C.

Ovládání masážního křesla

Všimněte si také to, kde přesně se vyhřívání nachází. Vyhřívaná může být například pouze zádová opěrka či podnožka nebo všechny části křesla. Posledním důležitým parametrem je zdroj tepla. Na kvalitních křeslech se nacházejí karbonová vlákna, které vysílají infračervené záření. To může být dlouho nebo krátkovlnné. První možnost je lepší, protože dlouhovlnné infračervené záření prohřívá tkáně do hloubky.

INFO: Všimněte si, zda jde o vyhřívané masážní křeslo nebo model s výhřevnou podložkou. V 2. případě jde jen o samostatnou podložku, kterou položíte na sedadlo.

Masážní křesla s magnetoterapií

Tento druh terapie funguje na principu střídavého, někdy i stálého působení magnetického pole. Magnetoterapie má několik pozitiv, mezi které patří rychlejší hojení ran, a to včetně těch vážnějších, jakými jsou například zlomeniny. Může zmírnit zánět, bolest kloubů, svalů a jiných částí těla. Stejně jako při lymfodrenáži vám určitě doporučujeme, abyste se i v případě magnetoterapie předem poradili s lékařem.

Masážní křesla s pamětí

Křesla mohou mít 2 druhy integrované paměti. První je takzvaná paměť počítače, do které uložíte několik režimů, které jste si naprogramovali. Poté, co si sednete do křesla, v paměti najdete 1 z nich, stisknete tlačítko a nemusíte dělat nic víc. Určitě si všimněte, kolik režimů můžete do paměti uložit. Většinou jsou to 2 až 3. Druhou možností je paměť posledního nastavení. V tomto případě máte o něco méně možností, protože křeslo zachová v paměti pouze ten režim, který jste využívali naposledy.

Bonusové funkce masážních křesel

  • Automatická detekce polohy ramen: Křesla s automatickou detekcí polohy ramen se dokáží vašemu tělu přizpůsobit samy. Mají senzory v oblasti ramen. Poté, co si sednete, detekují vaši polohu a na jejím základě nastaví polohu masážních válečků.
  • Houpání: I masážní křesla mohou z jisté části zastoupit ty houpací. Pokud se tedy rádi houpete, poohlédněte se po takovém kousku.
  • Odnímatelné čalounění: Jednoduchá údržba je pouze jednou z výhod odnímatelného čalounění. Na křeslech s touto možností můžete také lépe regulovat intenzitu masáže. S čalouněním jsou válečky dále od těla, bez něj zas blíž.
  • Integrované rádio a reproduktory: Ano, na některých křeslech najdete i takový bonus. Při integrovaném rádiu si všimněte to, jak funguje. Tedy, zda jde o klasické FM rádio nebo reproduktory, které můžete propojit s MP3 přehrávačem, mobilem, tabletem či notebookem. Samozřejmě, možnost propojení přes Bluetooth nebo Wi-Fi je pouze plusem.
  • Kvalita zvuku: Reproduktory mohou přehrávat klasický nebo dnes velmi populární 3D zvuk, který je mnohem realističtější.
  • Sluchátka: Některé křesla jsou vybaveny integrovanými sluchátky. Oceníte je tehdy, když nechcete hudbou obtěžovat okolí.
  • Úložný prostor: Složka na odložení knihy, stojan na šálek s nápojem nebo držák na mobil či tablet. Úložný prostor na masážních křeslech není nezbytností, určitě však ani zbytečností.

Důležité parametry při výběru nejlepšího masážního křesla

Veru tak, abyste si vybrali skutečně to nejlepší masážní křeslo, je třeba vědět ještě několik důležitých věcí. Proto se podíváme na techniky masírování, rozložení masážních zón, ovládání, nosnost a rozměry, tvarování, výkon, programování, počet masážních hlavic a materiály.

Materiál

Nejčastěji používaným materiálem je syntetická kůže, která má mnohé pozitivní vlastnosti. Samozřejmě, nemusí být ideální pro každého, proto se podíváme i na ostatní materiály.

Pravá kůže

Z pravé kůže jsou vyráběny ty nejdražší masážní křesla. Její výhodou je zejména dlouhá životnost a pěkný design. Kůže je však poměrně náročná na údržbu, v teplé místnosti, kde se budete určitě alespoň trochu potit, není nejpříjemnější při přímém kontaktu s pokožkou, no a v neposlední řadě, pokud se vám ji podaří poškodit, oprava bude finančně náročná. Když se na kůži podíváme z ekologického hlediska, je poněkud rozpačitým materiálem. Na jedné straně je 100% recyklovatelná (pokud není synteticky barvená), na straně druhé pochází ze živých tvorů.

Moderní masážní křeslo z pravé kůže

Syntetická kůže

Masážní křesla ze syntetické kůže jsou zlatou střední cestou. Jsou podstatně levnější, přičemž nevypadají špatně. Údržba je velmi jednoduchá. Syntetickou kůži stačí přetřít vlhkým hadříkem, navíc není náchylná na zašpinění. K pozitivům můžeme zařadit i její odolnost vůči mechanickému poškození a také to, že jde o zcela ekologický materiál. Syntetická kůže se vyrábí z několika vrstev netoxického polyuretanového vlákna, které je 100% recyklovatelné.

Tkanina

Při masážních křeslech z tkaniny je důležité zejména to, o jaké tkanině mluvíme. Tak například, bavlna je velmi příjemný, zcela odolný a zdravý materiál, který se však poměrně rychle zašpiní. Tkaniny však mohou být i syntetické, čímž ztratí minimálně 1 z výše zmíněných benefitů. Tyto křesla patří automaticky k levnějším.

Mikrovlákno

Mikrovlákno se do povědomí široké veřejnosti dostalo zejména kvůli ložnímu povlečení, které jsou prezentovány jako to nejlepší na trhu. Tento materiál je 100% syntetický, přičemž jeho původ nikdy není zcela jasný. Mikrovlákno je totiž vyráběné z jakýchkoli polymerů, zjednodušeně řečeno, z různých druhů plastů. V souvislosti s tímto materiálem proto vyvstává docela dost otázek, které souvisejí se zdravím a také ekologií.

Z hlediska vlastností není mikrovlákno tou nejhorší volbou. Na dotek připomíná hedvábí, snadno se udržuje, je levné, takže i samotné křeslo stojí méně, výborně odvádí vlhkost, nežmolkuje se, je jemné, prodyšné, odolné vůči oděru, barevně a tvarově stálé, v létě je příjemně chladné, v zimě zas hřeje a má antibakteriální vlastnosti.

Technika masírování

Masážní křesla využívají různé techniky masírování. Pozor, nemylte si je s typem masáže. Jde o to, do kolika směrů se dokáží hýbat masážní válečky. Laicky řečeno, čím více směrů, tím intenzivnější a realistická masáž.

  • 2D křesla vás vymasírujete pouze ve 2 směrech, a to buď nahoru a dolů, nebo doleva a doprava. To záleží na konkrétním modelu. Jde o základní techniku ​​masáže, kterou nabízejí nejlevnější modely. Nebudeme vám lhát, zaplatíte za ně málo, výsledný efekt však může být méně než průměrný.
  • 3D křesla jsou na tom již o něco lépe. Tělo vám vymasírujou v 3 směrech. Tento pohyb je popisován jako "ven a dovnitř z křesla". Co si pod ním představit? Zjednodušeně, mnohem přirozenější a intenzivnější masáž, která "zasáhne" větší plochu těla.
  • 4D křesla patří do kategorie profesionálních. Válečky se pohybují ve 4 směrech, což připomíná reálnou masáž rukama nejlépe.

Masážní zóny

Různé masážní křesla mají různé masážní zóny, které jsou cílené na různé partie těla. Většinou jsou to tyto:

  • Krk – krční páteř
  • Páteř – zóny mohou být rozděleny na jednotlivé partie, tedy např. křížová či hrudní páteř
  • Lopatky
  • Bedra
  • Zadek
  • Ruce – ramena, paže, předloktí, dlaně a prsty
  • Stehna
  • Lýtka
  • Chodidla

Masážní křeslo na masírování celého těla

Na některých, zejména dražších křeslech můžete jednotlivé masážní zóny spouštět odděleně, na některých pouze současně. První možnost je určitě lepší. Představte si například to, že vás bolí krk, ale zároveň trpíte křečovými žilami, při kterých je masáž nohou vyloučena. Pokud byste nemohli jednotlivé zóny vypnout, křeslo vám bude nanic.

Počet masážních hlavic a válečků

Každé křeslo musí být vybaveno masážními rameny, na kterých se nacházejí masážní hlavice s válečky. Důležitý je jejich počet, ale především správné rozmístění. Měly by se nacházet co na největší ploše a na těch správných místech, tedy v oblasti zad, krku, paží, rukou, nohou, ideálně i tam, kde máte chodidla a dlaně. Při nákupu si všimněte i údaj o rozměrech, resp. o délce masážního systému. Může mít například 90 nebo 120 cm. Delší masážní systém je lepší, protože "zasáhne" větší část těla.

Programování masážního křesla

Aby vám masážní křeslo poskytlo co největší komfort, mělo by disponovat co největším počtem možností programování. Mluvíme o přednastavených a manuálních programech i regulovatelné intenzitě a rychlosti.

  • Intenzita: Mluvíme o síle masáže. Tu si můžete většinou nastavit v 2 až 5 stupních.
  • Rychlost: Rychlejší masírování, rovná se drsnější masírování, které nemusí vyhovovat každému. Proto je určitě dobré, pokud si rychlost víte nastavit. Většinou se setkáte také s 2 až 5 stupni.
  • Přednastavené programy: Do přednastavených programů nemůžete nijak zasahovat. Jde o předem naprogramovanou masáž (např. relaxační, orientální, shiatsu).
  • Manuální programy: Využijete je tehdy, když vám nevyhovují přednastavené programy. Manuálně si můžete vyskládat masáž přesně podle vašeho gusta.

Tvar

Tvar sedáku se zádovou opěrkou je velmi důležitý. Křeslo by mělo být ergonomicky tvarované, ideálně ve tvaru písmene S, který velmi dobře kopíruje ohnutí samotné páteře. Jen tak může být masáž opravdu efektivní. Pokud se na daném kousku nachází opěrka hlavy a podnožka, všimněte si i jejich tvar. Opěrka hlavy by měla být anatomická.

Rozměry a umístění křesla

Menší modely bez podnožky bývají kompaktnější, dražší křesla se všelijakými doplňky zas zaberou mnohem více místa. Rozměry vašeho nového masážního křesla si všímejte zejména proto, aby se vám pohodlně vešlo tam, kam chcete. V tomto směru je velmi nápomocná funkce Zero Space (setkáte se s ní i pod jinými názvy). Najdete ji zásadně na polohovatelných křeslech. Výhodou je, že je můžete postavit téměř úplně ke zdi. Po sklopení zádové opěrky se křeslo začne vysouvat horizontálně, směrem dopředu, takže stěnu mine.

Hmotnost

Základní modely masážních křesel nezvyknou vážit více než 30 kg. Tyto kousky nemají opěrku hlavy ani nohou, většinou je nemůžete polohovat, absentuje i vyhřívání, úložný prostor a jiné doplňkové funkce. Za jakýsi průměr se dá považovat hmotnost okolo 80 – 90 kg. Luxusní masážní křesla s množstvím doplňků a funkcí váží i více než 140 kg, no a to už je docela dost. V případě takových kousků proto myslete na nosnost vaší podlahy, a to zejména tehdy, když se křeslo chystáte umístit na 2. patro.

Černé masážní křeslo se sluchátky

TIP: Určitě si všimněte, zda se na masážním křesle nacházejí transportní kolečka. Bez nich bude manipulace opravdu náročná.

Nosnost

Tradiční nosnost masážních křesel se pohybuje v rozmezí od 100 do 150 kg. Modely s nosností 100 kg mohou využívat lidé s maximální váhou 90 kg. Netvrdíme, že při použití těžší osobou se křeslo automaticky rozpadne. Při dlouhodobém a častém přetěžování, se však na něm mohou objevit různé poruchy. Proto vám určitě doporučujeme, abyste se rozhlíželi po kouscích s nosností nad 120 kg.

Výkon a motory

Čím menším počtem funkcí disponuje dané křeslo, tím menší je i jeho výkon, a tedy i spotřeba. To znamená, že výkonnější křesla patří k těm lepším, ale i dražším. Nejdůležitějším parametrem je výkon motoru, ale také jejich počet. Nemůžeme vám říct přesně, kolik wattů je málo, kolik tak akorát a kolik již hodně. Malou pomůckou pro vás může být to, že výkon nejlevnějších masážních křesel většinou nepřesahuje 50 W, přičemž se na nich nachází pouze 1 motor. Kvalitnější modely zvyknou pracovat při výkonu nad 140 W a mají 2 motory.

Ovládání

Nejčastěji se setkáte s integrovaným panelem nebo dálkovým ovladačem, přičemž oba způsoby můžeme označit za docela pohodlné. Při integrovaném panelu si všimněte jeho umístění. Může se nacházet přímo na loketní opěrce nebo na vnitřní části boční strany křesla. Zcela nejideálnějším řešením je ovládací panel osazen na pohyblivém rameni. To můžete polohovat, takže křeslo přestavíte i vleže. S tímto řešením se setkáte pouze na dražších modelech.

Cena masážních křesel

Masážní křesla jsme pro vás na základě ceny rozdělili do 3 kategorií, a to na modely s cenou do 15 000, od 25 000 do 50 000 a nad 50 000 Kč. To, kolik křeslo stojí, sice nemusí vždy 100% mluvit o jeho skutečné kvalitě, do jisté míry se však můžete orientovat i podle tohoto parametru. K přehledu cen jsme připojili i několik tipů na zajímavé prodejce a výrobce.

TIP: Pokud je pro vás cena nejdůležitějším kritériem, doporučujeme hledat masážní křesla na Heurece, kde vyhledávací filtry fungují velmi spolehlivě.

Masážní křesla do 15 000 Kč

V této kategorii najdete křesla se základními funkcemi, i když některé kousky dokážou překvapit. Polohování je pouze ruční, tvarování nemá s ergonomií nic společného, ​​vyhřívání je také nereálné a co se týče režimů, tak ani s nimi to není úplně růžové. Většinou se setkáte pouze s 1 režimem masírování, více jich je opravdu jen výjimečně. Nastavení intenzity a rychlosti je také spíše výjimkou.

Masážní křesla od 25 000 do 50 000 Kč

Tyto kousky, které se dají označit jako průměrné masážní křesla do domácnosti, uživateli poskytují již zcela parádně možnosti. Automatické polohování, podnožka, opěrka hlavy, 3 až 5 druhů masáže, několik přednastavených i automatických režimů, vyhřívání či pohodlné ovládání jsou, víceméně, jakýmsi nepsaným standardem.

Není však ničím výjimečným, že disponují i ​​pokrokovými funkcemi, jako je masáž ve stavu beztíže či zmiňovaná funkce Zero Space na úsporu místa. Výjimečně na nich najdete i magnetoterapii. Zajímavé produkty v této ceně jsme našli zejména u prodejce inSPORTline.

Masážní křesla nad 50 000 Kč

Tady už se dostáváme do sféry luxusních masážních křesel. Ptáte se, zda vám mohou nabídnout více než ty z předchozí kategorie? Věřte, že mohou. Tyto modely mají větší počet režimů a několik možností při polohování, najdete na nich magnetoterapii, vyhřívání pomocí infračerveného záření, podstatně více druhů masáží, masírování celého těla – od hlavy po konečky prstů na nohou, přesnější nastavení intenzity i rychlosti a různé pokrokové funkce jako protažení nohou a páteře, swing hip, aktivní twist a swing.

Jak pečovat o masážní křeslo

Způsob péče o masážní křeslo se odvíjí od jeho povrchového materiálu. Jak jsme se řekli, můžete se setkat s různými verzemi. Proto si uvedeme pouze základní pravidla péče o každý z nich.

Křesla z pravé kůže

  • Pravou kůži nesmíte namáčet, můžete ji však přetřít mírně vlhkým hadříkem a mýdlovou vodou. Následně křeslo nezapomeňte přetřít čistým hadrem, aby na něm nezůstaly mýdlové fleky.
  • Jednou za cca 3 měsíce byste měli křeslo ošetřit speciálním impregnačním přípravkem na pravou kůži.
  • Křeslo můžete pravidelně ošetřovat speciálními krémy s obsahem včelího vosku. Kůži prodloužíte životnost, navíc bude vypadat úžasně.
  • Když budete křeslo vysávat, dejte se pozor, abyste kůži nepoškodili. Její oprava by vás vyšla draho.

Křesla ze syntetické kůže

  • Syntetická kůže je velmi odolný materiál, voda mu však dokáže způsobit nemalé problémy. Proto ji, podobně jako pravou kůži, nikdy neotírejte příliš mokrým hadrem.
  • Při průběžné údržbě používejte jemně navlhčený hadřík nebo speciální vlhčené ubrousky na syntetickou či pravou kůži.
  • Skvrny ze syntetické kůže odstraníte pomocí vody s mýdlem, popřípadě pracím práškem, který musí mít neutrální pH.
  • S mastnými skvrnami, které vzniknou hlavně na exponovaných částech, tedy na opěrkách rukou či hlavy, vám pomůže technický benzín. Nemějte strach, nepříjemný zápach při otevřeném okně ztratí v průměru do 5 min.
  • Syntetická kůže bude vypadat lépe a vydrží déle při pravidelném ošetřování speciálním sprejem na tento materiál.

Křesla z mikrovlákna

  • Mikrovlákno můžete bez obav vysávat vysavačem.
  • Pokud je potah z mikrovlákna odnímatelný, můžete ho prát v pračce. Vhodnou teplotu a otáčky by měl uvádět výrobce.
  • Křeslo je možné otírat vlhkým hadrem.
  • Na odolné skvrny použijte kartáček v kombinaci s mýdlovou vodou.

Křesla z tkaniny

Při tkanině vám nemůžeme dát příliš mnoho rad. Křeslo se snažte pravidelně vysávat, abyste z něj odstranili prach. Skvrny se z tkaniny mohou odstraňovat celkem těžko. Pokud k nějakému zašpinění přece jen dojde, použijte trošku vody, kartáček a mýdlo.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Abychom měli čisté svědomí, musíme vám ještě odpovědět na několik častých dotazů spotřebitelů. Doufáme, že budou zajímavé i pro vás.

Kdo by neměl používat masážní křeslo?

Jakákoliv masáž je obecně považována za velmi přínosnou terapii. U některých chronických onemocněních však není vhodná. Nejsme lékaři, proto vám nebudeme jmenovat přesné případy. Určitě však doporučujeme, aby všichni ti, kteří trpí jakýmikoliv zdravotními problémy, tuto terapii předem zkonzultovala s lékařem.

Kde si mohu otestovat masážní křeslo?

To, které si chcete koupit, si můžete vyzkoušet pouze přímo u prodejce. Samozřejmě, pokud vám to dovolí. Pokud si však chcete vyzkoušet masážní křeslo jako takové, navštivte jeden z masážních salonů, které nabízejí i takovýto typ masáže.

Je používání masážního křesla vhodné i pro děti?

Nenarazili jsme ani na 1 vyslovené doporučení, které by mluvilo o nevhodnosti masážního křesla pro dětského uživatele. Raději se však určitě poraďte s pediatrem.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 05.11.2020
Datum poslední aktualizace: 12.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek