Nejlepší parní čističe na koberce, podlahy, okna i sedačky 2024 – recenze, test, srovnání

Parní čističe jsou ekologickou alternativou čištění nejrůznějších povrchů od mastnot či jiných nečistot. Mají mnoho variant, které se liší vhodností použití v konkrétních situacích.

Ruční parní čistič

Poradíme vám, jaký parní čistič si vybrat do vaší domácnosti a na jaké parametry se při výběru zaměřit. Dáme vám také tip na pár osvědčených modelů parních čističů.

Nejlepší parní čističe

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher SC 3 EasyFix   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Rowenta RY8561WH   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Sencor SSC 3001YL   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Solac LV1350   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
ETA 1264 90000 Aquabelo   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Parní čističe – recenze

K čištění podlahy, oken, sprchového koutu, čalounění – parní čistič si najdete uplatnění v každé domácnosti. Pokud nad ním uvažujete, mohli by vás zaujmout naše recenze mezi spotřebiteli oblíbených modelů.

Jak fungují parní čističe

Základem každého parního čističe je nádobka s vodou a ohřívacím tělesem. Těleso vodu ohřívá na vysokou teplotu, ta se přitom mění na páru a prochází přes speciální tvarovanou trysku, přičemž stoupá její tlak. Tlak v kombinaci s teplem a vlhkostí páry narušuje i silně usazené mastnoty a jiné nečistoty, které pak můžete jednoduše otřít.

Vysoká teplota páry zároveň povrchy dezinfikuje, protože většina mikroorganismů vysokou teplotu nesnese.

Čištění koupelny pomocí parního čističe

Parní čističe můžete použít na čištění podlah a obkladů v kuchyni, koupelně, na WC či jinde v obydlí. Vhodné jsou i na čištění plastů, např. hraček či jiných předmětů, se kterými přicházejí do kontaktu děti nebo domácí zvířata. S parními vysavači můžete čistit i textilie a čalounění, a to doma i v autě.

Parní čističe se podle principu dělí na:

 • Jednokomorové – disponují jedinou nádrží na vodu, v níž se voda ohřívá a mění na páru. Tato nádrž má bezpečnostní uzávěr, který před otevřením uvolní tlak. Toto opatření je nezbytné, aby vás horká voda pod vysokým tlakem nepopálila. Nevýhodou jednokomorových parních čističů je, že během provozu do nich nemůžete doplňovat vodu. V případě jednokomorového čističe tedy volte model s co největší nádrží na vodu a počítejte s tím, že čištění velkých ploch s ním bude zdlouhavější (doplňování vody trvá dlouho).
 • Dvoukomorové – disponují dvěma nádržemi na vodu. První je tlaková – v ní se voda ohřívá a mění na páru. Z druhé nádrže si zařízení automaticky čerpá vodu do první – tato nádrž není pod tlakem, proto do ní můžete vodu kdykoliv během používání čističe doplnit. Dvoukomorové parní čističe se tedy hodí i pro čištění velkých ploch.

Druhy parních čističů podle konstrukce

Na trhu najdete parní čističe v různých konstrukčních provedeních, které je předurčují k použití v různých situacích:

 • Ruční parní čističe – jde o kompaktní čističe, jejichž předností je nízká hmotnost, snadná manipulace a vysoká mobilita. Zpravidla jsou vybaveny dlouhou kuželovou parní tryskou, díky které se dostanou téměř všude, i do těch nejméně přístupných rohů a částí vašeho příbytku. Jsou nejlevnější ze všech druhů parních čističů, jejich kompaktní rozměry jsou ale vykoupeny malým výkonem. Nehodí se proto na čištění velkých ploch.
 • Parní mopy – konstrukcí připomínají tyčové vysavače, funkci vysávání u nich však nenajdete. Hodí se na čištění velkých povrchů – především podlah. Některé typy dřevěných či laminátových podlah s nimi ale čistit nemůžete, protože by podlaha mohla absorbovat vlhkost a nafouknout se. Jsou dražší než ruční parní čističe, nejsou tak kompaktní a mobilní, mají však zpravidla vyšší výkon a dokážou generovat větší množství páry za stejný čas. Některé parní mopy můžete díky dodanému příslušenství proměnit i na kompaktní ruční parní čističe, které se dostanou i na méně dostupná místa.

Parní mop

 • Pojízdné parní čističe – podobají se na klasické vysavače, ale disponují pouze funkcí parního čištění. Jsou dražší než přecházející druhy parních čističů, i přes kolečka jsou méně skladné, ale díky příslušenství se s nimi dostanete i na méně přístupná místa. Jsou výkonné a dokážou vytvářet velké množství páry na čištění rozměrných ploch.
 • Parní vysavače – univerzální zařízení, které mohou konstrukcí připomínat tyčový či běžný vysavač. Kombinují v sobě funkci parního čištění a vysávání na sucho i na mokro. Můžete je použít na čištění podlah, obkladů, ale klidně i koberců, sedaček a jiného čalounění. Nabízejí vysoký čisticí výkon, ale jejich cena je poměrně vysoká.

Parametry parních čističů

 • Objem nádrže na vodu – čím větší je, tím déle můžete s čističem pracovat. Na druhé straně, s vysokým objemem roste i hmotnost zařízení, proto jsou lepší dvoukomorové čističe, do kterých můžete vodu průběžně doplňovat. V praxi se setkáte s objemem nádrže 0,5 l při ručních čističích až po více než 1,5 l při pojízdných parních čističích.
 • Provozní tlak páry – čím vyšší je, tím intenzivnější dokáže čistič na nečistoty působit. S vyšším tlakem tedy roste i rychlost práce. Minimální tlak, který byste měli od parního čističe požadovat je cca 2 bary. Ten dosahují ruční parní čističe, při parních mopoch se setkáte s hodnotami cca 3,5 baru, pojízdné parní čističe dokáží vyvinout až 4,5 baru a nejlepší parní vysavače vám poskytnou tlak až 7 barů.
 • Příkon – setkáte se s hodnotami od 1 000 W při kompaktních ručních čističi až po více než 2 000 W při pojízdných čističi. Od příkonu závisí, jak dlouho budete čekat na ohřev vody v nádrži – platí, že čím více vody, tím déle ohřev trvá a čím vyšší výkon, tím kratší ohřev trvá. Čističe s nízkým příkonem mají zpravidla i nižší provozní tlak páry, což je předurčuje na méně náročné práce.

Čištění gauče s parním čističem

 • Provozní doba a plošný výkon – tyto parametry udávají, jak dlouho můžete s přístrojem pracovat na jedno naplnění nádrže vodou, resp. jakou plochu dokážete za tento čas vyčistit. Jde spíše o odhad než o přesně vypočtené hodnoty.
 • Čas nahřátí – udává, jak dlouho se voda v čističi nahřeje na provozní teplotu, tj. po jakém čase od jeho zapnutí můžete začít pracovat. Udává se pro plnou nádrž studené vody.
 • Akční rádius – udává poloměr v metrech od el. zásuvky, v jehož rámci má čistič dosah. V úvahu se bere délka přívodního kabelu spolu s délkou čističe včetně trysky.

Funkce parních čističů

 • Regulace množství páry – díky této funkci můžete čistič používat i na citlivé povrchy bez obav, že by se poškodily. Ne každý povrch totiž snese intenzivní zásah párou.
 • Bezpečnostní ventil – nedovolí vám otevřít nádrž na vodu, dokud je pod tlakem. Také zabraňuje vylití vody.
 • Dětská pojistka – zabrání náhodnému stisku tlačítka a spuštění čističe dětmi či nepoučenými osobami.
 • Automatické vypnutí – po vyčerpání vody v nádrži se čistič automaticky vypne a zabrání tak přepálení topného tělesa.
 • Odvápňovací systémzabraňuje usazování vodního kamene v útrobách čističe při používání vody z vodovodu. Pokud čistič touto funkcí nedisponuje, měli byste používat pouze destilovanou vodu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Stále nevíte, který parní čistič je pro vás nejlepší? V tom případě jsou pro vás důležité nejen parametry a technické vlastnosti, ale i praktické využití čističe. Na nejčastěji kladené otázky jsme se rozhodli odpovědět. Pokud vás zajímá ještě něco, napište nám do komentářů pod článkem.

Mohu parní čistič použít i na matrace?

Teoreticky ano, ale nedoporučujeme to. Sušení by pak trvalo několik dní a nemohli byste matraci používat. Vhodnější je použít tepovač.

Je každý parní čistič vhodný na laminátovou podlahu?

Jelikož na čištění laminátových podlah jsou vhodné pouze parní čističe s regulací množství páry, není každý čistič vhodný na její údržbu. Vždy je třeba zvolit co nejnižší stupeň, abyste podlahu nepoškodili.

Jaké jsou nejčastější poruchy parních čističů?

K nejčastějším poruchám se řadí problém se zahříváním parního čističe, porucha termostatu, netěsnost bezpečnostních uzávěrů vlivem únavy materiálu a mechanické poruchy – poškození prodlužovacích nástavců či kartáčů.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Parní čistič s odsáváním na podlahy, auto, čištění oken, kamene i matrací. Jak ho správně použít?

Parní čistič s odsáváním na podlahy, auto, čištění oken, kamene i matrací. Jak ho správně použít?

Pokud vlastníte parní čistič nebo přemýšlíte nad koupí takového přístroje, měli byste vědět, jak při čištění správně postupovat. Parní stroj je praktický pomocník, kterého využijete nejen ve své domácnosti. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, jak správně používat parní čistič,... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 06.08.2017
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek