Parní čistič s odsáváním na podlahy, auto, čištění oken, kamene i matrací. Jak ho správně použít?

Pokud vlastníte parní čistič nebo přemýšlíte nad koupí takového přístroje, měli byste vědět, jak při čištění správně postupovat. Parní stroj je praktický pomocník, kterého využijete nejen ve své domácnosti. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, jak správně používat parní čistič, co všechno s ním vyčistíte, na co není vhodný, jeho hlavní benefity a na závěr přidáme i pár praktických tipů a užitečných rad.

Jak správně používat parní čistič?

Parní čistič slouží k rychlému a efektivnímu odstraňování nečistot z mnoha povrchů a materiálů. Pracuje kombinací horké páry a tlaku. Pára dokáže zaschlé špíně, mastnotě i vodnímu kameni narušit strukturu, proto se dají tyto nečistoty následně snadno odstranit. Špinavý povrch tedy stačí nejprve napařit a pak už jen otřít suchým hadříkem. Některé parní čističe fungují právě takto (pouze jako jakési rozpouštěče nečistot a špíny), ovšem existují i ​​parní vysavače, které kromě rozpuštění nečistot špínu i odsají, čímž odpadá nutnost čištěné povrchy přetřít hadříkem.

Nejlepší parní čističe

Názov Hodnotenie Detail
Leifheit 11910   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Parní Nano čistič na podlahy   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Polti Vaporetto LecoAspira FAV20   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
ETA Aquabelo 1264 90000   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Clatronic DR3653   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Využití parního čističe

Parní čistič je skvělým a efektivním pomocníkem v domácnosti, kanceláři, ve firmách nebo v obchodních prostorách, jednoduše všude tam, kde se chcete zbavit nečistot bez použití jakýchkoliv chemikálií. Čištění je navíc rychlejší a nemusíte při něm vynaložit téměř žádnou námahu. Co všechno můžete pomocí páry čistit? Sepsali jsme pro vás seznam, na co všechno se dá parní čistič použít.

Tvrdé podlahy

Parní čističe jsou vybaveny příslušenstvím, které je určeno k čištění podlah. Čistit nimi můžete různé podlahoviny a povrchy včetně kamenných či dlažby. Na dlažbu je vhodné použít parní mop, přičemž sáhnout můžete po pojízdném parním čističi nebo po parním vysavači. Pokud zvolíte parní mop nebo parní čistič, nezapomeňte podlahu vytřít dosucha pomocí ručního mopu, protože jinak vám na podlaze s velkou pravděpodobností zůstanou šmouhy.

Proces čištění povrchu je u každého typu stejný, s výjimkou dlažby s nerovným povrchem. Při nerovném nebo strukturovaném povrchu třeba dávat pozor, aby se pára rovnoměrně dostala všude, čili i mezi různé spáry. Vhodné je použít bodovou trysku v kombinaci s kruhovým kartáčem.

Laminátové, vinylové, dřevěné podlahy

Mnozí se ptají, zda je parní mop vhodný na laminátové podlahy. Tento povrch je totiž velmi citlivý na teplo, proto při nesprávném čištění může dojít k poškození. Výkon parního čističe se doporučuje nastavit na nejnižší možný stupeň a na podlahovou hubici navléknout dva návleky z mikrovlákna.

Čištění podlahy pomocí parního čističe

Podobný problém může nastat i při vinylových podlahách, PVC nebo linoleu. Tyto typy povrchů krátkodobě vydrží působení teploty do 120 °C. I v tomto případě se proto doporučuje výkon parního stroje nastavit na nejnižší stupeň a používat podlahový nástavec s návlekem z mikrovlákna. Obzvláště si dávejte pozor při vinylových podlahách, jejichž části jsou slepeny. Zde může působením tepla dojít k rozpuštění lepidla. Při čištění tak dbejte na to, abyste příliš dlouhou dobu nepůsobily horkou párou na jedno místo. Plynulé a opatrné procházení po podlaze by mělo riziko poškození snížit.

Opatrně čistěte i dřevěné podlahy, protože i v tomto případě by působením horké páry mohlo dojít k poškození. Na dřevo se doporučuje používat malé ruční parní čističe, které mají návlek z mikrovlákna. Ten dokáže snížit teplotu páry, čímž se minimalizuje riziko poškození.

Koberce a čalounění

Parní čistič dokáže vdechnout nový život i starému koberci nebo čalouněnému nábytku. Pokud je koberec nebo čalounění příliš opotřebované, někdy je nutné pro viditelně uspokojivý výsledek čištění vícekrát zopakovat. Jelikož z trysky přístroje vychází vodní pára, na koberci či čalounění se mohou objevit mokré mapy. Mírně vlhkým místům se dá do jisté míry vyhnout, pokud během čištění i po něm zabezpečíte dostatečné větrání v místnosti.

Tepování parním čističem má i další alternativu. Namísto klasického parního čističe můžete použít parní vysavač. Ten totiž čistí a zároveň odsává vlhkost, proto na povrchu nevzniknou nepěkné mapy. Při čištění koberců a čalounění dávejte pozor na materiály, které jsou citlivé a překážejí jim vysoké teploty. Je vhodné nejprve si čištění vyzkoušet na malém a skrytém místě.

Pokud nechcete příliš investovat do velkého parního čističe, sáhnout můžete i po ručním nebo pojízdném parním čističi, který si úspěšně poradí s odstraněním pachů, narovnáním proleželých vlasů na koberci nebo zlikviduje roztoče a mikroorganismy nacházející se v koberci a čalounění.

Nejlepší parní čističe na koberce, podlahy, okna i sedačky 2021 – recenze, test, srovnání

Nejlepší parní čističe na koberce, podlahy, okna i sedačky 2021 – recenze, test, srovnání

Parní čističe jsou ekologickou alternativou čištění nejrůznějších povrchů od mastnot či jiných nečistot. Mají mnoho variant, které se liší vhodností použití v konkrétních situacích. Poradíme vám, jaký parní čistič si vybrat do vaší domácnosti a na jaké parametry se při výběru zaměřit. Dáme vám také tip na pár osvědčených modelů parních čističů. Nejlepší parní čističe ... Přečíst článek

Koupelna

Pro čištění podlahy v koupelně sáhněte po parním mopu. Díky dodávanému příslušenství vyčistíte i umyvadla, vodovodní baterie, sifony, WC mísy, vany či sprchové kouty. Parní čistič na sprchové kouty dokáže vyčistit již během dvou minut. Váš sprchový kout tak bude vypadat jako nový za velmi krátkou chvíli.

Použití parního čističe v koupelně

Pokud chcete v prostorách koupelny odstranit vodní kámen, ani toto není pro parní stroj problémem. Čištění kamene párou má svá specifika, aby byl výsledek perfektní. Před čištěním vodního kamene nejdříve naneste ocet nebo jiný vhodný prostředek na povrch, který chcete čistit. Ocet nechte chvíli působit a poté použijte nástavec s bodovým proudem páry v kombinaci s nasazeným kruhovým kartáčem. Následně čištěné povrchy otřete suchým hadříkem z mikrovlákna.

Pro odstranění nečistot z toalety, vodovodních baterií, sifonů, van nebo umyvadel použijte stejný postup, ale vynechejte ocet. K čištění sifonů využijte trysku s bodovým proudem páry. Parní stroj kromě nečistot a vodního kamene skvěle odstraní i zbytky mýdla, které se zvyknou usazovat na povrchu.

Vodovodní kohoutky

Pro čištění vodovodních kohoutků byla navržena ruční tryska, která umožňuje koncentrovat proud horké páry do jednoho bodu. Takovým způsobem bez větší námahy odstraníte i nános vodního kamene z vodovodních kohoutků a baterií, které se nacházejí v koupelně nebo v kuchyni. Po čištění přetřete povrch suchým hadříkem pro dosažení zářivého vzhledu.

Okna a zrcadla

Para účinně působí i na okna a zrcadla, na kterých nezanechává šmouhy. Většina parních čističů určených na okna má několik nástavců. Většinou je to bodová tryska, kruhový kartáč a gumová stěrka. Parní čistič oken vyčistí nejen skla, ale také rámy a spáry.

Začněte bodovou tryskou, která směřuje horkou páru na spáry, rohy a rámy oken. Pokud vyčištění není dostatečné, použijte i kruhový kartáč. K čištění samotných okenních výplní a zrcadel je nejvhodnější hubice s návlekem z mikrovlákna v kombinaci s gumovou stěrkou. Nejdříve okna naparte, pak začněte stěrkou stírat shora dolů. Před čištěním je dobré umístit pod okno nebo zrcadlo ručník, který zachytí přebytečné kapky vody.

Spáry

Parní čistič se perfektně hodí na čištění spár mezi dlaždicemi nebo obkladačkami. Přístroj je vybaven tryskou, která horkou páru zacílí na nečistoty zachyceny ve spárách. Díky působení tepla se tak bez problémů zbavíte i nejodolnější špíny, která už stihla zaschnout. Po zásahu horké páry stačí nečistoty setřít suchým hadříkem. Pamatujte si, že na silikonové hmoty se doporučuje používat působení páry pouze v krátkých intervalech, aby nedošlo k poškození materiálu.

Čištění spár v koupelně pomocí upevňovacích páry

Radiátory

Zejména u starých radiátorů, které mají takzvané žebra, je čištění náročnou záležitostí. Pomocí parního čističe však tuto práci zvládnete snadno a za pár minut. Před čištěním si nezapomeňte zakrýt podlahu i stěnu za radiátorem. Ideální je igelit nebo karton, zabráníte tak přenosu nečistot, které se uvolní z radiátoru.

Kuchyňská deska

Pracovní deska v kuchyni dostává pořádně zabrat každý den, proto je její důkladné a pravidelné čištění důležité. Pomocí páry zabráníte vzniku a množení bakterií či mikroorganismů. Parní stroj pracovní desku vyčistí, zbaví mastnoty a zároveň ji vydezinfikuje bez nutnosti použití chemikálie.

Trouby, sporáky, varné desky, digestoře

Většina používá při čištění trub, sporáků nebo varných desek dostupné chemické prostředky. Ty dokáží vyčistit připálené zbytky jídla i mastnotu. Avšak s pomocí parního stroje je toto čištění mnohem hygieničtější a nezanechá po čištění nepříjemný zápach chemikálií. Horká pára dokáže efektivně odstranit mastnotu i usazeniny. Práce s parním čističem na mastnotu je rychlá a přináší výborné výsledky. Při čištění se ale vyhýbejte topnému tělesu, které je uvnitř trouby. Horká pára by ho mohla nenávratně poškodit.

Odmrazování mrazničky

Parní stroj nemusíte používat jen na čištění, stejně dobře se uplatní při rychlém a bezpečném rozmrazování mrazničky. Jde o účinný způsob odstraňování namrzlého ledu, protože horká pára mrazničku i vydezinfikuje a zničí všechny nežádoucí mikroorganismy.

Vzhledem k tomu, že elektrické spotřebiče jsou citlivé na působení páry, je před odmrazováním třeba odpojit mrazničku od elektrické sítě. Na spodek umístěte lavor nebo nádobu, do které bude padat uvolněný led. Trysku parního čističe nasměrujte na namrzlých stěnu mrazničky a pusťte páru. Některé parní čističe mají v příslušenství čistící škrabku, s níž snadno odstraníte zbytky ledu. Při odstraňování škrabkou dávejte pozor, abyste nepoškodili stěny mrazničky. Po odstranění veškerého ledu otřete vnitřek mrazničky suchým hadříkem.

Venkovní nábytek a venkovní gril

Díky parnímu čističi vyčistíte svůj nábytek na terase nebo zahradě rychle a pohodlně. Po zimním uskladnění z něj horká pára odstraní nahromaděné nečistoty z předchozí sezóny.

Čištění radiátoru pomocí parního čističe

Stejně dobře parní stroj poslouží při čištění venkovního grilu. Připojte k parnímu čističi drátěný kartáč, který odstraní připálenou mastnotu, resp. použijte speciální kruhový nástavec s mosaznými štětinami.

Matrace

Ruční parní čistič je skvělým pomocníkem při čištění matrací. Kromě toho, že se v nich drží prach, jsou častým úkrytem roztočů. Vysoká teplota vodní páry účinně zabije roztoče a matraci zbaví i dalších nečistot. Čištění matrací pomocí páry se doporučuje provádět pravidelně, pokud máte v domácnosti alergiky. Parní čistič na matrace ocení i ti, kteří mají citlivou pokožku. Nezapomeňte, že po vyčištění je třeba nechat matraci vyvětrat, aby dokonale vyschla.

Záclony a ložní prádlo

Para si najde využití i při záclonách, které za krátkou dobu narovná. Předtím, než se pustíte do narovnávání záclon pomocí horké páry, si zkontrolujte, zda je záclona vyrobena z materiálu vhodného na napařování. Podobným způsobem napařovat i ložní prádlo, které bude svěží a nadýchané.

Oblečení

Pomocí ručního parního čističe můžete během několika minut osvěžit vaše šatstvo. Parní čistič snadno odstraní záhyby na oblečení nebo vyrovná zmačkané části. Pára přitom dokáže z oděvu odstranit i zápach a oživit barvy. Pokud nepotřebujete žehlit příliš pokrčené prádlo, sáhněte po parním čističi. Některé modely mají dokonce příslušenství, které slouží k odstraňování bulek, díky čemuž bude váš oděv vypadat nově.

Zvířecí klece a pelíšky

Parní čistič účinně vyčistí zvířecí pelíšky a klece, zbaví je zápachu, a to aniž by zvířata dráždily jakékoli chemické prostředky určené k čištění. Stejně rychle a snadno se s pomocí parního přístroje zbavíte i psích a kočičích chlupů.

Automobil

Parní čistič poslouží i při čištění auta. Využijete ho v interiéru na čištění čalounění, stropnic, ploch mezi dveřmi či plastových součástí. Z vnější strany zas vyčistíte blatníky nebo disky kol.

Čištění klimatizace v autě pomocí parního čističe

Tapety

Horká pára dokáže efektivně odstranit staré tapety. V obchodech narazíte na parní stroj se speciálním nástavcem. Tímto nástavcem stačí procházet přes tapetu shora dolů a díky působení horké páry se po chvíli uvolní lepidlo pod tapetou, čímž ji snadno oloupete.

Kdy parní čistič nepoužívat

Některé povrchy a materiály jsou na působení horké páry citlivé. Nevhodným používáním parního stroje je můžete nenávratně poškodit. Proto jsme pro vás připravili praktického průvodce, který vás provede povrchy a materiály, na které se horká pára nesmí používat.

Teplota páry může dosahovat až 140 °C v závislosti na tom, jakou intenzitu si nastavíte. Některé povrchy a materiály jsou na takovou vysokou teplotu citlivé, rovněž jim může vadit vlhkost, která vzniká u vodní páře. Pokud parní čistič použijete na nesprávný povrch, může dojít k nechtěnému poškození.

Parní čistič nepoužívejte na dřevěné podlahy, parkety a nábytek s voskovou nebo olejovou úpravou. Horká pára by mohla tuto povrchovou úpravu rozpustit, čímž by došlo ke ztrátě ochrany povrchu.

Nedoporučuje se ani čištění kůže párou, protože pravou kůži může působení páry vysušit a tím znehodnotit. Stejně to platí i pro syntetickou kůži, kde hrozí podobné riziko poškození. Vyhýbejte se také materiálům, které jsou extrémně citlivé na vysokou teplotu, k nim patří například vlna, hedvábí a některé druhy plastů.

Při čištění parním strojem byste se měli vyhnout i vší elektronice a elektrickým zařízením. Vlhkost z páry totiž často proniká až ke kontaktům a elektrickým obvodům zařízení. Toto může způsobit zkrat, čímž se nejenže poškodí daný přístroj, ale riskujete i úraz zasažení elektrickým proudem.

Pozor si dejte při některých druzích potahových látek a před čištěním vyzkoušejte působení páry na malém a skrytém místě. Riziko poškození můžete částečně eliminovat použitím návleků z mikrovlákna, jelikož návlek snižuje teplotu páry.

Rovněž se vyhněte všem povrchům a materiálům, kterým překáží působení vlhkosti. K nim patří například papír, vodou ředitelné nátěry a barvy nebo tapety. Jak jsme zmínili v části věnované využití parního čističe, parní stroj je vhodný na tapety jen v případě, pokud je chcete odstranit. Tehdy je nápomocný a odstraňování tapet půjde snadněji. Působení vlhkosti může způsobit znehodnocení, rozpuštění či odlepení.

Výhody parního čističe

Parní čistič má uplatnění na mnoha místech, využijete ho v domácím, pracovním i komerčním prostoru. K jeho přednostem patří, že dokáže účinně vyčistit různé povrchy a materiály a to bez použití jakýchkoliv chemikálií. Hravě si poradí i se zaschlou nečistotou a mastnotou, která se týká zejména kuchyně a kuchyňského vybavení.

Parní čistič přináší výhody, které ocení každý, kdo chce mít kolem sebe čistě a svěže. Vůně určená do parního čističe navíc provoní prostor, ve kterém se po čištění budete cítit příjemně a komfortně. Díky množství příslušenství, které se k parním čističům dodává při koupi (nebo si ho můžete dokoupit samostatně), je možné tento přístroj použít téměř na cokoli. Na výběr máte z několika typů nástavců, například hubice na okna, odstraňovač tapet, kluzák na koberce, podlahová hubice na krytiny, hubice na ošetřování textilií a další.

Čištění digestoře pomocí parního čističe

Jak jsme naznačili, při čištění párou se nemusí používat žádné chemikálie, parní stroj se proto skvěle hodí do domácností, kde jsou děti, citlivé osoby, alergici nebo astmatici. Díky tomu, že čištění parním čističem trvá krátce a také proto, že nemusíte kupovat chemické prostředky, je tento způsob čištění ekologický a navíc ušetří i vaše finance.

Použití páry se považuje za jeden z najhygienickejších a nejúčinnějších způsobů čištění domácnosti. Nejenže účinně vyčistí, ale také vydezinfikuje, protože dokáže zahubit více než 99 % bakterií a virů z různých povrchů. Horká pára bez problémů zatočí i s roztoči, které jsou příčinou mnoha alergií.

Vedle výše zmíněných výhod patří k nesporným plusům také úspora vašeho času. Čištění parním strojem je snadné a rychlé a zabere jen několik minut. Parní čističe jsou ve většině případů lehké a kompaktní přístroje, se kterými se dobře a pohodlně manipuluje.

K nevýhodám parního stroje můžeme přiřadit jen to, že použití horké páry není vhodné na určité citlivé povrchy a materiály, které jsme zmínili výše. Jinak vás parní čistič překvapí mnohými klady, které vám usnadní čištění vaší domácnosti nebo pracovního prostoru.

Pokud chcete kvalitní a spolehlivý parní čistič, zkuste se poohlédnout po modelech od osvědčených výrobců, jakými jsou například Kärcher, Leifheit, Rovus, Vileda nebo Ariete.

Pár užitečných rad

Na závěr přikládáme pár užitečných rad, díky kterým se vám bude s parním strojem čistit ještě snadněji.

  • Pokud máte parní čistič s jednokomorovým systémem, nádobu na vodu neplňte po okraj, ale nechte kousek volného místa, voda vám nebude vytékat a pára se bude tvořit snadněji.
  • Moderní parní čističe se dokáží zahřát během 30 sekund, ale pokud chcete ohřev vody ještě více urychlit, do nádržky na vodu nalijete teplou vodu. Pokud má stroj nádobu z nerezu, vodu můžete lít přímo z vodovodního kohoutku.
  • Je důležité, abyste nádobu na vodu pravidelně čistili. Mohou se v ní usazovat různé usazeniny i částečky vodního kamene, které se v nádobě po čase zvyknou tvořit. Proto nádobu po několika čištěních vypláchněte. Někteří výrobci doporučují na výplach používat ocet zředěný s vodou.
  • Před prvním použitím parního čističe si alespoň zběžně přečtěte návod, který jste k parnímu stroji dostali. Budete tak vědět, jak co nejlépe a nejefektivněji využít model, který vlastníte. Funkce i samotná obsluha přístroje se totiž mohou od modelu k modelu mírně lišit.

Parní čističe – recenze

Parní čistič je výbornou volbou pro každého, kdo chce svou domácnost udržovat čistou ekologickým způsobem. Přečtěte si naše recenze a vyberte si vhodný model do vaší domácnosti.

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 18.12.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář