Nejlepší zvlhčovače vzduchu 2023 – recenze, test, srovnání

Test zvlhčovačů vzduchu nabízí žebříček toho nejlepšího, co je momentálně na trhu v tomto segmentu k dispozici. Sesbírali jsme výsledky testů, recenze a vaše hodnocení. Přečetli jsme stovky diskusí a komentářů jednotlivých modelů a sestavili tento unikátní žebříček.

Zvlhčovač vzduchu

Doufáme, že vám pomůže správně se rozhodnout a vyberete si zvlhčovač, který zlepší ovzduší u vás doma nebo v práci. Stojí to opravdu za to.

Nejlepší zvlhčovače vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Philips Series 3000 HU3918/10   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Airbi Star   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Rohnson R-9514   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Klarstein VapoAir Opal   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Airbi Twin   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Zvlhčovače vzduchu – recenze

Jaký je nejlepší zvlhčovač vzduchu? Pokud nad tímto přístrojem přemýšlíte a kladete si tuto otázku, možná najdete odpověď v následujících recenzích. Prozradíme vám plusy i mínusy několika oblíbených modelů.

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Co je při výběru zvlhčovače vzduchu důležité? Pokud se na to ptáte, pak vám odpovíme. Sledujte následující parametry a dojdete k žádoucímu výsledku – nákupu zvlhčovače, který zlepší vzduch ve vaší domácnosti a zamezí rýmám, alergiím či ucpanému nosu.

Výkon a příkon zvlhčovače vzduchu

Tento údaj vám napoví, kolik čistého vzduchu dokáže přístroj vytvořit za hodinu. Maximální zvlhčovací výkon se udává v mililitrech (ml/h). Zvlhčovače s výkonem 400 – 600 ml/h patří k tomu lepšímu. Prostory, které mají více než 70 m2, by měly být vybaveny alespoň dvěma zvlhčovači.

Výkonný zvlhčovač

Příkon a výkon jsou řízeny přímou úměrou. Pokud je vyšší výkon, je vyšší i spotřeba elektrické energie. Příkon se liší podle typu zvlhčovače, pohybuje se přibližně od 15 do 150 W.

Hlučnost

Nejprve si odpovězte na otázku, kam chcete zvlhčovač umístit, protože od odpovědi se bude odvíjet další důležitý parametr - hlučnost zvlhčovače vzduchu. Pokud hledáte zvlhčovač do dětského pokoje, poohlédněte se po tišších modelech. Spodní hranice hlučnosti je kolem 20 dB, nad 40 dB by pro vás už zařízení mohlo být rušivé.

Objem zásobníku na vodu

Čím větší nádoba na vodu, tím lépe. Objem nádrže na vodu se pravidla pohybuje od 0,8 až do 8 l. Při menším objemu je potřeba dolévat vodu téměř před každým použitím. Při větším objemu stačí vodu dolít v průměru jednou za 3 dny.

Časovač

Funkce regulace času umožňuje zapnutí přístroje nastavit i na čas, když nejste vy ani vaše děti doma. Po návratu tak budete mít v prostoru dobře zvlhčený vzduch. Dají se také nastavit intervaly, ve kterých se má přístroj zapínat.

Zvlhčovaní vzduchu

Ionizátor

Proces ionizace zabezpečuje dezinfekci vody od bakterií a za pomoci iontů stříbra likviduje bakterie a zápach vody. Ionizátor, resp.ionizační tyčinka může být součástí přístroje.

Typy zvlhčovačů vzduchu

Vybrat si můžete z několika typů zvlhčovačů. Každý z nich funguje na jiném principu, proto musíte sami zhodnotit, který z nich vám nejvíce vyhovuje.

Ultrazvukové zvlhčovače

Jde o nejpoužívanější a nejúspornější zvlhčovače vzduchu. fungují na principu ultrazvukových vln, které rozkmitají oscilátor a ten mění kapky vody na mikrokapky. Mikrokapky menší než mlha či vodní pára přístroj rozptyluje do okolního vzduchu. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je vysoce účinný, má nízkou spotřebu a může obsahovat ionizační tyčinky.

Zvlhčovač s aromaterapii

Třeba kontrolovat tvorbu vodního kamene snižujícího účinnost přístroje, ale i životnost zvlhčovače. Jeho nevýhodou je také jeho specifický zvuk, který by mohl některým uživatelům překážet. Stejně je třeba poradit s odborníkem v případě, že máte doma domácí zvířátko, ultrazvukové vlny by mu mohly způsobovat problémy.

Diskové zvlhčovače

Několik disků, které rotují ponořeny po určitou hladinu vody, jsou základem diskového zvlhčovače vzduchu. Na vrchu je umístěn ventilátor, který v několika rychlostech pomáhá pročišťovat a zvlhčovat vzduch. O bakterie se většinou stará ionizační tyčinka, uložená v zvlhčovači.

Parní zvlhčovače

Parní zvlhčovač funguje na principu produkce horké páry. Za pomoci spirály ohřívá přístroj vodu, směšuje ji s chladným vzduchem a vypouští do prostoru. V případě, že nad ním uvažuje, nezapomínejte na to, že horká pára občas přispívá ke zvyšování teploty vzduchu v místnosti.

Zvlhčovač vzduchu

Množství modelů obsahuje regulátor intenzity vypouštění páry. Parní zvlhčovače mají často aromaterapii alebo antibakteriálny filtr (ochranu). Tyto zvlhčovače mají vyšší výkon, co se podepíše na spotřebě.

Studené zvlhčovače

Studené zvlhčovače pracují na principu odpařování vzduchu. Vzduch nasávají přes filtr a následně ho zvlhčují. Dražší modely bývají vybaveny ionizační tyčinkou, standardní modely vzduch pouze zvlhčují, nefiltrují ho. Tento typ zvlhčovače je sice bezúdržbový, pro děti, astmatiky či alergiky však není úplně vhodný. I to je důvod, proč jde o nejméně preferovaný variantu v rámci zvlhčovačů vzduchu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Zvlhčovač slouží ke zlepšení vzduchu v domácnosti, pomáhá zamezit rýmám, alergiím či ucpanému nosu. Jeho nákupu by měl předcházet průzkum a zvažování všech pro a proti. Do redakce nám chodí na toto téma různé otázky, na ty nejčastěji kladené jsme jsme se rozhodli odpovědět.

Kam umístit zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovač vzduchu třeba umístit na rovný a stabilní povrch. Zvlhčovač by neměl být umístěn na zemi, vhodná je výška minimálně půl metru nad zemí. Neměl by se nacházet v blízkosti záclon nebo závěsů, které by mohl poškodit.

Mohu si koupit zvlhčovač vzduchu, když mám domácí zvířátko?

Ano, můžete, ale vyhněte se ultrazvukovému zvlhčovači. Ten totiž vydává ultrazvukové vlny, které lidé neslyší, ale domácí zvířata jsou na ně citlivé.

Jak často třeba zvlhčovač čistit?

Aby se váš zvlhčovač nestal chovnou stanicí alergenů a bakterií, měli byste nádrž důkladně vyčistit každých pár dní. Vydrhněte ji pomocí měkkého kartáče a jemného čisticího prostředku, opláchněte a nechte důkladně vyschnout. Potom naplňte čistou vodou a přístroj zapněte. Nezapomeňte vlhkým hadříkem utřít i exteriér. Pokud má zvlhčovač filtr, měňte ho minimálně tak často, jak to doporučuje výrobce.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jaký je nejlepší zvlhčovač vzduchu pro děti a alergiky? S ionizátorem

Jaký je nejlepší zvlhčovač vzduchu pro děti a alergiky? S ionizátorem

Se zvlhčovačem vzduchu se zřejmě setkal už každý z vás.   Málokdo však ví, na co je toto zařízení dobré a jak může prospívat vašemu zdraví.   Rýmy, astmatické onemocnění, alergie, respirační choroby či permanentně ucpaný nos mohou souviset se vzduchem, který doma dýcháte a který... Přečíst článek

Suchý vzduch způsobuje kašel, chrápání i ucpaný nos. Jako zvlhčit vzduch pro miminko i dospělé?

Suchý vzduch způsobuje kašel, chrápání i ucpaný nos. Jako zvlhčit vzduch pro miminko i dospělé?

Říkáte si, že suchý vzduch nemůže být až tak velkým problémem? Že většina lidí bojuje spíše s nadměrnou vlhkostí? Hold, jste na omylu. Suchý vzduch trápí v průměru stejné procento lidí jako ten vlhký. Paradoxem je, že může způsobit více problémů než ten, který v sobě vlhkost zadržuje až příliš.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 02.01.2017
Datum poslední aktualizace: 21.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem... Přečíst článek

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Elektrické rychlovarné konvice jsou v nejedné domácnosti i kanceláři a pracovišti nepostradatelným kuchyňským spotřebičem.... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek