Jaký je nejlepší zvlhčovač vzduchu pro děti a alergiky? S ionizátorem

Se zvlhčovačem vzduchu se zřejmě setkal už každý z vás. Málokdo však ví, na co je toto zařízení dobré a jak může prospívat vašemu zdraví. Rýmy, astmatické onemocnění, alergie, respirační choroby či permanentně ucpaný nos mohou souviset se vzduchem, který doma dýcháte a který organismus vyčerpává a oslabuje.

Zvlhčovač vzduchu

Během zimy je vzduch sušší - souvisí to se suchým studeným vzduchem, ale také s vytápěním v bytech a domech. Problémy s vlhkostí vzduchu související vám pomůže alespoň částečně vyřešit zvlhčovač vzduchu. Pomáhá vytvořit lepší podmínky pro vás i vaše děti, je vhodný pro alergiky či astmatiky. Pokud se o tento přístroj zajímáte, určitě vás zajímá, jaké zvlhčovače vzduchu známe a jak si vybrat ten správný právě pro vás.

Nejlepší zvlhčovače vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Stavanger   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Clean Air Optima CA-606   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Airbi Twin   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Hyundai HUM 282   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Airbi Maximum   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Ultrazvukové zvlhčovače

Tento druh zvlhčovače řadíme mezi nejpoužívanější a nejúspornější. Tento typ zvlhčovače vzduchu funguje na principu ultrazvukových vln, které rozkmitají oscilátor a ten mění kapky vody na mikrokapky. Mikrokapky, menší než mlha či vodní pára, přístroj rozptyluje do okolního vzduchu.

Mikrokapky díky své velikosti zajišťují bezproblémové dýchání. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je vysoce účinný, Má nízkou spotřebu a může obsahovat ionizační tyčinky, které ničí zárodky bakterií a zbavují vzduch zápachu.

Výkonní zvlhčovač vzduchu

Při tomto typu zvlhčovače třeba dávat pozor na tvorbu vodního kamene snižujícího účinnost přístroje, ale i jeho životnost. Nevýhodou tohoto přístroje je také jeho specifický zvuk, který by mohl některým uživatelům překážet. Stejně je třeba poradit s odborníkem v případě, že máte doma domácí zvířátko, ultrazvukové vlny by mu totiž mohly způsobovat problémy.

Diskové zvlhčovače

Uvnitř diskových zvlhčovačů je uloženo několik disků, které rotují ponořeny po určitou hladinu vody. Na vrchu je umístěn ventilátor, který v několika rychlostech pomáhá pročišťovat a zvlhčovat vzduch. Je to jednoduchý systém, který kromě zvlhčování má také funkci pročištění vzduchu. O bakterie se většinou stará ionizační tyčinka, uložená v zvlhčovači.

Parní zvlhčovače

Jak naznačuje už jeho název, parní zvlhčovač funguje na principu produkce horké páry. Přístroj za pomoci spirály ohřívá vodu, následně ji směšuje s chladným vzduchem a vypouští do prostoru. Při jeho používání je třeba myslet na to, že horká pára občas přispívá ke zvyšování teploty vzduchu v místnosti. Množství modelů obsahuje regulátor intenzity vypouštění páry. Parní zvlhčovače mají často aromaterapii nebo antibakteriální filtr (ochranu). Nevýhodou tohoto typu zvlhčovače může být to, že spirála a vyšší výkon zařízení zvyšují spotřebu o 60  80 % oproti například ultrazvukovému zvlhčovači.

Parní zvlhčovač vzduchu

Studené zvlhčovače

Studené zvlhčovače pracují na principu odpařování vzduchu. Vzduch nasávají přes filtr a následně ho zvlhčují. Dražší modely bývají vybaveny ionizační tyčinkou, standardní modely vzduch pouze zvlhčují, nefiltrují ho. Tento typ zvlhčovače je sice bezúdržbový, pro děti, astmatiky či alergiky však není úplně vhodný. I to je důvod, proč jde o nejméně preferovaný variantu v rámci zvlhčovačů vzduchu.

Podle čeho si vybrat zvlhčovač

Při výběru zvlhčovače vzduchu byste měli zohlednit několik vlastností/funkcí. Důležitý je výkon, hlučnost, ale i příkon zvlhčovače či to, zda obsahuje ionizátor.

Výkon zvlhčovače vzduchu

Výkon zvlhčovače je údaj, který vám prozradí, kolik čistého vzduchu dokáže přístroj vytvořit za hodinu. Maximální zvlhčovací výkon se udává v mililitrech (ml/h), například 400 – 600 ml/h je poměrně nadstandardní hodnota produkce vzduchu. Prostory větší než 70 metrů čtverečních by měly být vybaveny alespoň dvěma zvlhčovači.

Hlučnost

V případě, že je zvlhčovač vzduchu hledáte pro děti či miminko do dětského pokoje, vhodnější bude tišší model. Spodní hranice hlučnosti je okolo 20 dB, nad 40 dB by vám už zařízení a jeho zvuky mohly částečně překážet.

Zvlhčování vzduchu

Příkon

Příkon a výkon jsou řízeny přímou úměrou. Pokud je vyšší výkon, je vyšší i spotřeba elektrické energie. Nejúspornější zvlhčovače dosahují příkon okolo 15  25 W, výkon zvlhčování je však menší. Nejvyšší spotřebu a výkon mají parní zvlhčovače. Spotřeba se může v tomto případě vyšplhat až na 120  150 W.

Objem zásobníku na vodu

V tomto případě platí, že čím větší nádoba na vodu, tím lépe  odpadne vám starost s doléváním vody do zásobníku. Objem nádrže na vodu se pravidla pohybuje od 0,8 až do 8 litrů. Při menším objemu vodní nádržky je třeba dolít vodu téměř před každým použitím. Při větším objemu stačí vodu dolít v průměru jednou za 3 dny.

Časovač

Díky funkci regulace času si můžete zapnutí přístroje nastavit i na čas, když nejste vy ani vaše děti doma. Můžete také nastavit intervaly, ve kterých se má přístroj zapínat.

Aromaterapický zvlhčovač

Ionizátor

Zvlhčovače vzduchu s ionizátorem, patří k tomu nejlepšímu, co můžete na trhu najít. Ionizátor, resp. ionizační tyčinka může být součástí přístroje. Proces ionizace zabezpečuje dezinfekci vody od bakterií a za pomoci iontů stříbra likviduje bakterie a zápach vody.

Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 05.11.2018

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář