Nejlepší laserové a inkoustové tiskárny 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Abychom vám výběr tiskárny usnadnili, přinášíme vám výběr toho nejlepšího, co si můžete v dnešní době koupit. Žebříček nejlepších tiskáren je výsledkem srovnávacích testů, které odrážejí výsledky domácích i zahraničních testů.

Jak vybrat tiskárnu

Prošli jsme si desítky diskusí o tiskárnách, přečetly jsme stovky recenzí. Doufáme, že vám náš žebříček pomůže. Rovněž jsme pro vás připravili návod, jak si tiskárnu vybrat.

Nejlepší inkoustové tiskárny

Názov Hodnotenie Detail
HP Smart Tank 580   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Epson EcoTank L8180   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Epson EcoTank L3250   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Brother DCP-T525W   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Canon Pixma TS3350   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Nejlepší laserové tiskárny

Názov Hodnotenie Detail
HP Laser 107w   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Brother HL-L2442DW   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Canon i-Sensys LBP-7010C   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Canon 2224iF   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Brother DCP-L2532DW   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Tiskárny – recenze

Tiskárna se skenerem, multifunkční tiskárna, laserová tiskárna, černobílá inkoustová tiskárna, mini tiskárna –  už dávno nejde o nedostupnou elektroniku. Kdysi si většina z nás chodila tisknout dokumenty a fotografie do printštudií, případně tak dělala v práci. Tiskárny jsou v současnosti cenově dostupné a dovolit si je může každý. Jak si však z takového velkého množství vybrat ten nejlepší model? Podívali jsme se na několik oblíbených tiskáren a doufáme, že vám naše recenze při výběru pomohou. Budeme rádi, pokud se o své osobní zkušenosti podělíte v komentářích pod článkem.

Tiskárny podle technologie tisku

Není tiskárna jako tiskárna. Podle technologie tisku se tiskárny dělí na inkoustové, laserové, tiskárny, multifunkční zařízení a fototiskárny. Podle účelu, na jaký chcete tiskárnu používat, si můžete zvolit i podle tohoto faktoru.

Inkoustové tiskárny

Rychlost tisku inkoustových tiskáren se za poslední roky rapidně zvýšila, čímž přišli o svou největší nevýhodu. Naopak, obrovskou výhodou inkoustových tiskáren je jejich nízká cena, kompaktní rozměry i hmotnost a tiskové výstupy ve vysoké kvalitě – některé modely nabízejí rozlišení až 9 600 DPI. Měli byste po ní sáhnout, pokud nechcete tisknout velké množství dokumentů a občas potřebujete vytisknout i nějaké obrázky či fotografie. Dejte si však pozor, aby vámi vybraný model tisk fotografií podporoval, nemusí to vždy být samozřejmostí.

Inkoustové tiskárny pro domácí použití výrobci vybavují velkým množstvím doplňkových funkcí. Mnohé z nich dokáží tisknout z paměťových karet, přes LAN síť, bezdrátovou Wi-Fi síť či dokonce Bluetooth.

Nevýhodou je vyšší cena barevných kazet (nazývaných také cartridge) a tím v podstatě vyšší náklady na tisk než u laserových tiskáren. Většina inkoustů také po čase vlivem světla vybledne a pokud inkoustovou tiskárnu dlouho nepoužíváte, inkoust vyschne a může ucpat trysky. V tom případě musíte vyměnit kazetu za novou.

Malá inkoustová tiskárna

U některých modelů však nemusíte pokaždé kupovat nové inkoustové náplně, ale můžete je doplňovat inkoustem přímo z lahvičky (pozor, jde o speciální inkoust, nikoli běžný na psaní). Tento systém se nazývá Refill tank.

V praxi výrobci využívají taktiku, při které tlačí ceny samotných inkoustových tiskáren dolů. Tyto nízké ceny si však kompenzují vysokými cenami inkoustových kazet, resp. náplní. Pokud zvažujete nákup inkoustové tiskárny, měli byste si tedy nejprve zjistit, jaké jsou ceny spotřebního materiálu do ní. V opačném případě může zůstat vaše peněženka nemile překvapená.

Laserové tiskárny

Jejich výhodou jsou především nízké provozní náklady a skutečně svižná rychlost tisku. Oblíbené jsou tedy zejména v kancelářích, kde se využívají pro tisk textových dokumentů, případně jednoduché grafiky.

Fungují na principu rozpouštění práškové barvy laserovým paprskem. Takto vytištěné dokumenty jsou trvanlivější a odolnější vůči blednutí než ty z inkoustových tiskáren. Barva je koncentrovaná v poměrně velké kazetě, která se nazývá toner. Tonery jsou dražší než kazety do inkoustových tiskáren, avšak vystačí na tisk násobného množství stran. Laserové tiskárny se prodávají jako černobílé i barevné. Ty barevné jsou samozřejmě dražší a dražší jsou také barevné tonery do nich.

Po laserové tiskárně sáhněte, pokud chcete tisknout pravidelně a větší množství dokumentů. Na detailnější obrázky nebo dokonce fotografie se laserové tiskárny nehodí, protože vám nedokáží poskytnout dostatečně detailní tisk.

Multifunkční zařízení

Jde o jedno zařízení, které v sobě integruje tiskárnu, skener a kopírku. Některé modely podoporovali, resp. podporují i ​​fax. Při koupi těchto zařízení ušetříte nejen místo na stole, ale také peníze, protože jsou zpravidla levnější, jako kdybyste měli kupovat jednotlivá zařízení zvlášť.

Fototiskárny

Jsou určeny k tisku fotografií, resp. detailní grafiky. Patří k nim inkoustové, termosublimační a tzv. ZINK tiskárny.

Termosublimační, na rozdíl od inkoustových, pracují se speciální fólií navinutou na válci, která obsahuje různé barevné vrstvy. Ty se působením tepla přenášejí na papír, čímž dokáží vytvořit překrásný detailní, ostrý a živý barevný obraz. Fotografie vytištěné tímto způsobem vám vydrží dlouho a jsou vhodné i pro dlouhodobou archivaci. Termosublimační tiskárny se vyrábějí ve stolním i mobilním provedení – ty mobilní jsou vhodné i pro tisk ze smartphonů. Průkopníkem v tomto segmentu je firma Canon.

Fototiskárna

ZINK fototiskárny využívají bezatramentovú technologii Zero Ink (odtud název). Fungují na stejném principu jako instantní fotoaparáty, kde tisk probíhá chemickou reakcí na speciálním fotopapíru, na kterém jsou naneseny světlocitlivé a chemické vrstvy. Tyto tiskárny tedy nepoužívají inkoustovou ani jinou náplň, ale jejich nevýhodou je vysoká cena za jednotlivé výtisky a jejich omezená velikost – např. pro tiskárny HP Sprocket je to fotografie 5 × 7,6 cm. Výhodou ZINK tiskáren jsou však skutečně miniaturní rozměry a z toho vyplývající mobilita. Jsou určeny zejména na tisk ze smartphonů či fotoaparátů.

Jak vybrat tiskárnu

Chcete si koupit novou tiskárnu? Měli byste si nejprve ujasnit účel, na který ji chcete používat. Ať už potřebujete tiskárnu do kanceláře, na občasný tisk doma nebo na tisk rodinných fotografií, poradíme vám, jaké funkce a parametry jednotlivé druhy nabízejí a jak si vybrat tu správnou.

Parametry a vlastnosti tiskáren

Kromě formátu papíru a rozlišení tisku byste měli při koupi sledovat rozhraní pro připojení, ale například i oddělené zásobníky inkoustu.

 • Formát papíru: Mnohé tiskárny podporují širokou paletu formátů papíru od obálek, fotografií přes běžný A4 kancelářský papír až po rozměr A3. Speciální velkoformátové tiskárny samozřejmě podporují i ​​větší formáty papíru, avšak jsou určeny již do profesionální sféry.
 • Rozlišení tisku: Označuje se zkratkou DPI z anglického Dots Per Inch a udává počet bodů, které se vejdou do délky jednoho palce, což je 2,54 cm. Čím vyšší číslo, tím jemnější a detailnější je výstup z tiskárny. Minimum pro kvalitní tisk textu a jednoduchých obrázků je rozlišení 300 DPI. Při fotografiích je to složitější a platí, že čím větší fotku chcete vytisknout, tím větší rozlišení by měla tiskárna podporovat.
 • Rozhraní pro připojení: Standardem je rozhraní USB, díky kterému můžete připojit tiskárnu k 1 počítači a z něj i tisknout. Na tiskárně s připojením do LAN sítě nebo do bezdrátové Wi-Fi sítě mohou tisknout všechny počítače v síti.
 • Refill tank: Jde o systém doplňování inkoustových kazet speciálním inkoustem z lahvičky. Díky tomu nemusíte pokaždé kupovat nové inkoustové kazety, čímž výrobce šetří výrobní náklady a tím i životní prostředí – zejména však vaši peněženku.
 • Oddělené zásobníky inkoustu: Užitečná funkce zejména pro barevný tisk. Pokud totiž tisknete více obrázků či fotografií, kde převažuje stejný barevný odstín, můžete vyměnit pouze náplň s touto jednou základní barvou. Při běžné tiskárně s jedinou vícebarevnou kazetou byste museli vyměnit celou tuto kazetu, což je dražší.

Doplňkové funkce tiskáren

I v případě tiskáren platí, že mohou disponovat doplňkovými funkcemi. Pokud hledáte tiskárnu pro oboustranný tisk, chcete tisknout přes Bluetooth, případně potřebujete potisk CD, DVD či Blu-ray disků, zajímejte se o tyto funkce.

 • Oboustranný tisk: Při tiskárnách s touto funkcí nemusíte papír vytáhnout a znovu vložit, tiskárna nejprve vytiskne text na jednu stranu, pak si papír vezme zpět a následně vytiskne text na druhou stranu. Pokud tedy chcete tisknout na obě strany, nemusíte s papírem nijak manipulovat, přičemž můžete tisknout libovolné množství oboustranných dokumentů za sebou. Tuto funkci najdete většinou u dražších modelech laserových tiskáren.
 • Bezokrajový tisk: Umožňuje tisknout obrázky a fotografie bez viditelných prázdných bílých okrajů. Absolutní nutnost při fototiskárnách.
 • Tisk z paměťové karty či USB klíče: Na mnoha tiskárnách pro domácí použití (zejména těch inkoustových) dokážete tisknout bez použití počítače přímo z paměťové karty či USB klíče, který vložíte do příslušného konektoru na tiskárně. Pokud má tiskárna barevný displej, můžete si zobrazit náhledy tištěných dokumentů či fotografií přímo na něm a vybrat ty, které chcete vytisknout.

Náplně do tiskárny

 • Bluetooth: Pomocí tohoto bezdrátového rozhraní můžete tisknout bez připojení kabelu přímo ze smartphonu, případně notebooku vybaveného Bluetooth rozhraním.
 • Displej: Lepší tiskárny disponují grafickým displejem, na kterém si můžete zobrazit náhled tištěných dokumentů či obrázků. Na tiskárnách pro kancelářské použití často najdete černobílý znakový displej, sloužící k informování o aktuálním stavu.
 • Potisk CD, DVD či Blu-ray disků: Vybrané modely inkoustových tiskáren vám nabídnou i možnost tisknout na CD, DVD a Blu-ray disky, které mají na vrchní straně speciální vrstvu určenou k tisku. Jelikož je však používání optických disků na ústupu, je využití této funkce sporné.

Jakou značku tiskárny si vybrat

Na trhu jsou v současnosti desítky výrobců tiskáren. Doporučujeme však zaměřit se při výběru na osvědčené značky jako Canon, HP, Epson, Lexmark, OKI, Xerox, Brother, Samsung či Panasonic. Pokud hledáte kvalitu, určitě se zaměřte na osvědčené výrobce.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Tiskárna je součástí mnoha domácností, vzhledem k poměru cena/výkon se totiž vyplatí mít tohoto elektronického pomocníka doma. Můžete si tisknout texty i fotky kdykoliv budete potřebovat. Při výběru tiskárny se však často objeví otázky, na které při sledování parametrů nedostanete odpověď. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, rozhodli jsme se na nejčastější otázky ohledně výběru tiskárny odpovědět. Další poptávky nám můžete napsat do komentářů. Odpovíme co nejdříve.

Kolik stojí nové náplně do tiskárny?

Cena nových náplní se může pohybovat až kolem 2 500 Kč (zejména co se laserových tiskáren týká). Ceny nových náplní pro inkoustové tiskárny jsou nižší, v závislosti na modelu tiskárny se mohou vyšplhat na několik stovek korun. Doporučujeme vám si cenu prověřit ještě před nákupem tiskárny, abyste při výměně toneru nezůstaly nepříjemně překvapeni.

Jaká je optimální rychlost tisku?

Laserové tiskárny do domácnosti či menší kanceláře dokáží vytisknout okolo 15 stran za minutu, a to černobíle i barevně. Některé modely však barevně zvládnou vytisknout za minutu podstatně méně stran, někdy až o polovinu. Inkoustové tiskárny dokáží barevně vytisknout do 10 stran za minutu. Při černobílém tisku vám vytisknou 15 až 18 stran za minutu.

Jak dlouho vydrží náplň do tiskárny?

Pokud chcete ušetřit na provozních nákladech, vybírejte si z laserových a LED tiskáren. Na standardní toner dokáží totiž vytisknout více než 2 000 stran.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Důvody, proč mít doma tiskárnu: Výhody a nevýhody domácí inkoustové a laserové tiskárny

Důvody, proč mít doma tiskárnu: Výhody a nevýhody domácí inkoustové a laserové tiskárny

Tiskárna je praktické zařízení, pokud potřebujete častěji tisknout dokumenty, případně fotografie. Dnes jsou již tiskárny multifunkční a kromě tisku a kopírování bez problémů zvládnou i skenování a následné odesílání oskenovaných dokumentů přes email nebo fax. Moderní tiskárny se pyšní... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 10.01.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek