Důvody, proč mít doma tiskárnu: Výhody a nevýhody domácí inkoustové a laserové tiskárny

Tiskárna je praktické zařízení, pokud potřebujete častěji tisknout dokumenty, případně fotografie. Dnes jsou již tiskárny multifunkční a kromě tisku a kopírování bez problémů zvládnou i skenování a následné odesílání oskenovaných dokumentů přes email nebo fax.

Výhody domácí tiskárny

Moderní tiskárny se pyšní vysokou kvalitou tisku, rychlým tlačením i dalšími vymoženostmi, ke kterým patří například připojení přes Wi-Fi. V domácnosti máte díky takové Wi-Fi tiskárně méně kabelů a tisknout můžete nejen z počítače a notebooku, ale i ze smartphonu, tabletu či přímo z emailu. Proč se vyplatí mít doma vlastní tiskárnu?

Nejlepší inkoustové tiskárny

Názov Hodnotenie Detail
HP OfficeJet Pro 6230 E3E03A   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Canon PIXMA TS5151 WH   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Canon Pixma G1411   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Epson EcoTank L3150   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
HP Deskjet 2720 Ink All-in-One   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Nejlepší laserové tiskárny

Názov Hodnotenie Detail
HP Laser 107w 4ZB78A   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Brother HL-L3270CDW   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
HP LaserJet Pro M15w W2G51A   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Lexmark MB2338adw   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
HP Color LaserJet MFP M479dw   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Ušetříte čas strávený v kopírovacím centru

Vlastní tiskárna vám ušetří čas, který byste museli strávit v kopírovacím centru. Určitě to znáte, ráno spěcháte do školy nebo do práce a potřebujete si dát vytisknout nějaký dokument. Jako naschvál je v té chvíli v kopírovacím centru plno zákazníků před vámi. Pokud vlastní tiskárnu nemáte, nezbývá vám nic jiného, ​​jen si vystát řadu, abyste získali své tištěné dokumenty.

Tisknete kdykoliv

S vlastní tiskárnou v domácnosti se nemusíte omezovat na otevírací hodiny kopírovacích center. V pohodlí domova tisknete přes víkendy, svátky, pozdě večer nebo brzy ráno. Jednoduše kdykoliv, když to potřebujete. Jistě to ocení i starší žáci základních škol, středoškolští studenti či vysokoškoláci, kteří na poslední chvíli dokončili písemnou práci do školy. Nemusí se stresovat sháněním nejbližšího kopírovacího centra a hlavně trnout, zda ráno stihnou přijít do školy na čas. Před cestou do školního zařízení si dokumenty snadno vytisknou v pohodlí domova.

Tisknete odkudkoliv

Vývoj jde dopředu mílovými kroky, a proto na trhu najdete kromě klasických tiskáren připojovaných k zařízením pomocí USB kabelu i bezdrátové tiskárny. S bezdrátovou Wi-Fi tiskárnou tisknete odkudkoliv. Nemusíte se omezovat jen na počítač nebo notebook, ale jednoduše a pohodlně si vytisknete dokumenty a fotografie také z tabletu či mobilu. Odpadá nutnost nahrávat dokument na USB klíč nebo jej posílat z mobilu do počítače. S bezdrátovou tiskárnou proto máte dokument v ruce během několika vteřin. Samozřejmě platí to jen v tom případě, pokud máte v tiskárně toner. Jednou za čas ho proto zkontrolujte, abyste při nejbližším tisku nebyly nepříjemné překvapení, že se vám minul a vy si nejdříve musíte pořídit nový. Nové náplně do tiskárny nabízejí mnohé kamenné i internetové obchody, proto byste s jejich pořízením neměli mít problém. Ideální je, pokud používáte náplně stejného výrobce jako je vaše tiskárna.

Výhody a nevýhody multifunkční tiskárny

Běžný tisk za pár centů

Domácí tiskárny prošly vývojem, díky čemuž klesly jejich pořizovací ceny i ceny náplní. Navíc během různých výprodejových akcí, které sem tam dělají prodejci, se k tiskařským náplním můžete dostat za ještě příznivější částky. Domácí tisk vás proto vyjde levněji než v kopírovacím centrem. Pokud tisknete často, je pro vás domácí tiskárna mnohem výhodnější než neustále navštěvování kopírovacího centra.

Levnější fotografie v perfektní kvalitě

Pokud rádi fotografujete a své vzpomínky si uchováváte v podobě tištěných fotografií, bude pro vás vhodná inkoustová tiskárna. Přece jen, držet v rukou tištěnou fotografii je úplně jiný pocit, než si ji prohlížet na monitoru počítače nebo displeji mobilu.

Domácí inkoustová tiskárna vám vytiskne fotografie v požadované kvalitě, ale aby byl výsledek opravdu prvotřídní, nezapomeňte sáhnout po kvalitním fotopapíru. Fotky z moderních tiskáren se pyšní úžasnými barvami a potěší i rychlost tisku.

Vytištěné fotografie si můžete vložit do foto alba, nalepit do knihy vašich vzpomínek či dát do rámečku. Fotky si tak můžete prohlížet i po letech a nemusíte se obávat selhání digitální techniky. Je nepříjemné, pokud vám fotky, které jste snímali dlouhá léta, ale zapomněli jste je zálohovat na dostatečně bezpečné zařízení, nenávratně zmizí kvůli poruše ve vašem notebooku nebo v mobilu. S tištěnými fotografiemi se nic podobného nemůže stát a vaše fotografické vzpomínky zůstanou uchovány.

K výhodám domácího tlačení fotek patří i nižší cena. Zatímco v kopírovacím centru nebo ve fotolabu vás jedna fotografie vyjde na několik korun (cena závisí na velikosti fotografie), na moderní tiskárně ji vytisknete za podstatně nižší částku.

Pohodlná práce z domova

Pokud patříte k šťastlivcům, kterým zaměstnavatel povolil home office, případně jste malý podnikatel pracující ze svého domova, bez dobré tiskárny se neobejdete. Bez problémů si vytisknete smlouvy, faktury a různé další potřebné dokumenty.

Tisk na laserové domácí tiskárně v home office

Mnohé moderní domácí tiskárny navíc disponují funkcí, která umožňuje tlačení z mobilu nebo tabletu. To vám práci s tiskárnou ještě více usnadní a vy se při pracovních povinnostech nemusíte zdržovat či rozptylovat. Do smartphonu si nainstalujete příslušnou aplikaci a prostřednictvím Wi-Fi vytisknete potřebné dokumenty.

Nejlepší laserové a inkoustové tiskárny 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší laserové a inkoustové tiskárny 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Abychom vám výběr tiskárny usnadnili, přinášíme vám výběr toho nejlepšího, co si můžete v dnešní době koupit. Žebříček nejlepších tiskáren je výsledkem srovnávacích testů, které odrážejí výsledky domácích i zahraničních testů. Prošli jsme si desítky diskusí o tiskárnách, přečetly jsme stovky recenzí. Doufáme, že vám náš žebříček pomůže. Rovněž jsme pro vás připravili návod, jak si... Přečíst článek

Letenky či vstupenky okamžitě po ruce

Vstupenky do kina či na koncert, případně lístek na vlak nebo autobus, už nemusíte mít v dnešní době vytištěné, protože je stačí ukázat v mobilu. No letenky je nutné tisknout i nadále. Pokud často cestujete a využíváte na to právě leteckou dopravu, není pro vás překvapením, že mnohé letiště vyžadují i ​​tištěnou verzi a ukázat letenku v mobilu nebude dostačující. Pokud máte tiskárnu doma, cestovní dokumenty si vytisknete v předstihu.

Jak jsme uvedli, vstupenky do kina či na koncert už není nutné tisknout, avšak mnozí lidé si je přesto tisknou. Důvod je jednoduchý – bezpečnost a jistota. Pokud vám totiž selže technika, například se vám nečekaně vybije mobil, případně nebudete mít signál, nebo nastane jiný problém, na koncert či do kina vás bez prokázání vstupenky nemusí vpustit. Vy tak přijdete o zaplacené peníze, ale zejména o kulturní zážitek, na který jste se dlouho těšili. S vytištěnými vstupenkami proto máte větší a dvojitou jistotu.

Šetříte energii i životní prostředí

Inkoustová tiskárna je oproti laserové ekonomicky výhodnějším řešením pro domácnost, protože má ve většině případů nižší spotřebu elektrické energie. Inkoustové tiskárně nahrává do karet i fakt, že vytváří mnohem méně odpadu, proto jí potěšíte i životní prostředí. Pokud si navíc vyberete tiskárnu, která podporuje oboustranný tisk, ušetříte papír a tím i přírodu.

Důvod, proč laserová tiskárna spotřebuje více elektrické energie, tkví v samotném laseru a zažehlovacích válcích, které při vysoké teplotě zafixují tonerový prášek na papír. Jelikož inkoustové tiskárny fungují jiným principem a nepracují s vysokými teplotami, schnutí inkoustu se děje při podstatně nižších teplotách, čímž se také snižuje spotřeba energie.

Multifunkčnost zařízení

Většina současných tiskáren se vyrábí jako multifunkční zařízení, proto jde o tiskárnu, která vám poskytne řadu funkcí. Kromě tisku dokáže zařízení i kopírovat či skenovat dokumenty a fotografie. V domácnosti tak šetříte místo a nemusíte kupovat několik přístrojů. Vývoj moderních tiskáren za poslední roky výrazně pokročil a některé fungují také jako fax, případně mají v sobě zabudovanou čtečku paměťových karet nebo disponují bezdrátovým Wi-Fi připojením.

Tisk fotek přes Wi-Fi tiskárnu

Wi-Fi technologie umožňuje skenovat dokumenty a následně je jednoduše posílat na email nebo faxem. V případě skenování dokumentů jistě oceníte ovládání skeneru z mobilní aplikace nebo uložení již naskenovaných souborů přímo do paměti telefonu. Některé tiskárny se pyšní i automatickým podavačem dokumentů pro snazší skenování více papírů najednou. Samozřejmě, funkce bezdrátových tiskáren se liší v závislosti na zvoleném modelu i výrobci.

Jak jsme naznačili, pomocí Wi-Fi tiskárny máte k dispozici rozmanité možnosti, tisknout můžete z počítače nebo notebooku přes USB rozhraní, z paměťové karty, z cloudu i přímo přes Wi-Fi síť bezdrátově. Díky tomu si dokumenty a fotografie vytisknete i z mobilu nebo tabletu. Dražší a propracovanější modely multifunkčních tiskáren mají i vlastní emailovou adresu, která umožňuje tisk ze smart aplikace, přes kterou se odešle email. Pro snadnější vysvětlení – tiskárna vytiskne dokument, který byl zaslán na emailovou adresu.

Tisk na multifunkční tiskárně se vyznačuje rychlostí a jednoduchostí a některé modely nabízejí také automatický oboustranný tisk, proto odpadává nutnost manuálního otáčení papíru v zásobníku.

Inkoustová versus laserová tiskárna

Jak už asi tušíte, tiskárny se dělí na několik typů, nejčastěji se můžete setkat s inkoustovými tiskárnami a laserovými. Známe i jehličkové tiskárny, ale jim se v našem článku nebudeme věnovat. My se podíváme na některé rozdíly mezi inkoustovými a laserovými tiskárnami a prozradíme vám, která z nich je vhodnější do domácnosti.

Podstatným rozdílem mezi těmito tiskárnami je technologie tisku, kterou při přenosu textového nebo obrazového dokumentu tiskárny využívají. Při inkoustových tiskárnách jsou mikroskopické kapičky inkoustu nanášeny přímo na papír termickým nebo piezoelektrickým způsobem. Laserové tiskárny využívají suchý elektrooptický princip, při kterém hraje důležitou roli složitá optika, vodivý válec, toner a zažehlovací válce, které se starají o fixování textu do papíru. Kvůli rozdílné technologii vycházejí z tiskáren i rozdílné výsledky tisku.

Inkoustová tiskárna

Inkoustové tiskárny si drží své stálé místo na trhu již od 90. let minulého století. Samozřejmě, od té doby prošly obrovským vývojem a zdokonalením svých funkcí, proto jsou některé dnešní modely inkoustových tiskáren vybavené několika sofistikovanými technologiemi. Inkoustová tiskárna je díky nízké pořizovací ceně nejuniverzálnějším a nejpoužívanějším typem tiskárny.

Výhody a nevýhody inkoustové tiskárny

K výhodám inkoustové tiskárny patří její kompaktní rozměry, přívětivější designové provedení či menší hmotnost. Právě to je činí ideálními pomocníky do domácnosti. K benefitům inkoustových tiskáren stejně patří vysoká kvalita tisku, která je ideální i na tlačení fotografií. Pokud navíc sáhnete po papíře, který je určen inkoustovým tiskárnám, kvalitu tisku ještě více podtrhnete.

Inkoustovou tiskárnu po úspěšné instalaci můžete začít okamžitě využívat a nevyžaduje si ponechání jistého času na zahájení tisku (jako je tomu u laserové tiskárny). Moderní inkoustová tiskárna potěší i vysokou rychlostí tisku a nízkou hlučností.

Samozřejmě, každé zařízení má kromě výhod i své nevýhody. Za mínusy inkoustových tiskáren můžeme považovat určení spíše pro tisk v menších objemech. Modely inkoustových tiskáren zpravidla nemají přídavné zásobníky na papír, čímž je nutné zásobník častěji doplňovat.

Laserová tiskárna

Laserové tiskárny se v minulosti využívaly výhradně v kancelářích firem, případně v kopírovacích centrech. No postupně jejich ceny začaly klesat, a proto se objevují už i v domácnostech. Existují laserové tiskárny na černobílý tisk, ale i takové, které zvládnou barevný tisk.

K výhodám laserových tiskáren nesporně patří rychlost tisku černobílých textových stran. Je vhodná na velkoobjemový tisk a vysoká kapacita zásobníku nenutí uživatele k častému doplňování papíru. Laserová tiskárna navíc kvůli vyšší kapacitě toneru poskytuje nižší provozní náklady (oproti inkoustovému tisku).

Přestože ceny laserových tiskáren klesají, stále jsou jejich pořizovací náklady vyšší. Uživatelé laserových tiskáren nepotěší ani nižší kvalita barevného tisku, přičemž rozdíl je nejvíce viditelný při tisku fotografií. Pokud tedy chcete používat tiskárnu i na tlačení fotek, laserové se raději vyhněte.

Která tiskárna vyhrála a je vhodnější pro domácnost?

Shrneme-li výhody a nevýhody těchto tiskáren, pro domácí použití je jasnou volbou inkoustová tiskárna. Hlavními argumenty pro její koupi do domácnosti je nízká pořizovací cena, malé rozměry, kompaktní a přívětivý design, nízká hlučnost a kvalita tisku.

Jak jsme již několikrát podotkli, inkoustové tiskárny nabízejí dokonalejší tisk fotografií a mají i nižší spotřebu elektrické energie. Jsou ideální, pokud netisknete příliš často a velké objemy. Je však třeba podotknout, že při nízkoobjemovém a nepravidelném tisku může docházet k zaschnutí inkoustu. Z tohoto důvodu je vhodné použít inkoustovou tiskárnu alespoň jedenkrát týdně. Problému se zaschnutím inkoustu lze částečně předejít spuštěním automatického čištění trysek. Ne každá inkoustová tiskárna však takovou funkcí disponuje.

Kromě tisku zmíněných fotografií je inkoustová tiskárna vhodná i na tlačení propagačních či prezentačních materiálů, jako např. grafů, obrázků, plakátů, letáků, pozvánek a dalších podobných dokumentů. S takovou tiskárnou bez problémů a kvalitně potlačíte i CD a DVD nosiče. Nezapomínejte, že nejlepší výsledky tisku dosáhnete použitým originálních inkoustových náplní (tonerů). Inkoustová tiskárna je proto nejlepší volbou pro všechny, kteří hledají kvalitní a všestranné zařízení za rozumnou cenu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Spotřebitelé, kteří vlastní tiskárnu, případně zvažují její koupi, mohou mít několik otázek. Zaměřili jsme se na ty nejčastější, které vám objasní, jak připojit tiskárnu k notebooku nebo počítači a také pomocí Wi-Fi, pomohou při výběru vhodné tiskárny pro tisk fotografií, či objasní, jaké rozlišení tiskárny je nejideálnější.

Jak připojit tiskárnu k notebooku nebo PC?

Kdysi bylo připojování složitější, ale tím, že se vyvíjejí samotné tiskárny i počítačové systémy, se tento proces zjednodušil. Do počítače nebo notebooku stačí nainstalovat příslušné ovladače, zapojit tiskárnu a tisknout. Připojení přes USB: V první řadě najděte vhodné místo na umístění tiskárny, pak se pusťte do instalace ovladačů, které dostanete na CD. Pokud váš notebook nemá CD mechaniku, není to problém, protože výrobci nabízejí stažení ovladačů i online z jejich webové stránky. Následně spusťte instalační program a proklikejte se jednotlivými kroky, čímž se ovladač nainstaluje. Každý výrobce má jisté odlišnosti, proto je vhodné řídit se pokyny v dodávaném manuálu. Některé tiskárny se k PC nebo notebooku připojují až po dokončení instalace ovladačů a následném resetování systému, jiné vás mohou vyzvat k připojení již během instalace. Tiskárna se ke stolnímu počítači nebo notebooku nejčastěji připojuje pomocí USB kabelu. Po připojení USB konektoru bude operační systém rozpoznávat zařízení a pokud jej rozpozná, informuje vás o úspěšné instalaci. Nyní je již vše připraveno k první tisku. Připojení přes Wi-Fi: Pokud vlastníte bezdrátovou tiskárnu s funkcí Wi-Fi, tiskárnu s notebookem nebo PC propojíte sice bez kabelů, ale nastavení je v tomto případě o něco složitější a při každém typu tiskárny se liší. Jak nastavit tiskárnu s funkcí Wi-Fi? V zásadě se využívají dvě metody, a to buď zapojení tiskárny do domácí Wi-Fi sítě, nebo přes Direct Wi-Fi, což je přímý přístup k tiskárně. Pro připojení tiskárny do domácí sítě musíte standardně nejprve nainstalovat potřebné ovladače do notebooku nebo PC a následně tato zařízení pomocí USB kabelu propojit. V nastavení si zvolte bezdrátové připojení a zadejte heslo domácí sítě. Pokud se tiskárna k síti úspěšně připojila, bude online i po odpojení USB kabelu. Při tisku přes Direct Wi-Fi se nezadává heslo domácí sítě, protože počítač či notebook se bude připojovat přímo k tiskárně. Tento způsob funguje stejně jako připojení tiskárny přes Bluetooth. Oceníte ho při tisku na neznámých tiskárnách nebo pokud chcete tisknout i z mobilu či tabletu.

Která je nejlepší tiskárna na fotky?

Pokud chcete tisknout fotografie, rozhodně si pořiďte inkoustovou tiskárnu. Po jakém výrobci a konkrétním modelu sáhnete, je už na vaší volbě a vašich preferencích, ale tiskárny s inkoustovou technologií obecně nabízejí nejdokonalejší tisk fotografií. Důvodem je samotná technologie inkoustových tiskáren, která umožňuje vytváření jemnějších odstínů než je v případě laserových tiskáren. Inkoust je zároveň schopen lépe se míchat s jinými barvami, což v praxi znamená, že fotografie budou sytější i vizuálně přitažlivější. Jak jsme naznačili výše v článku, kvalitu výsledných fotografií podpoříte ještě více, pokud si vyberete vhodný fotopapír. V této kombinaci bude výsledek dokonalý a rozdíl mezi fotkou z tiskárny a fotolabu pouhým okem nepoznáte.

Co znamená tlačítko WPS na tiskárně?

WPS je zkratkou anglického označení Wi-Fi Protected Setup. Díky tomuto tlačítku se tiskárna připojí k bezdrátové síti, přičemž využije k tomu zmíněný protokol WPS (nastavení zabezpečení Wi-Fi sítě). Před použitím tohoto protokolu si zkontrolujte přístupový bod (bezdrátový směrovač), zda je certifikován nebo kompatibilní s WPS. Dále postupujte podle pokynů výrobce, které jsou uvedeny v manuálu tiskárny.

Jaké rozlišení tiskárny je nejideálnější?

Modely tiskáren se vyrábějí ve více rozlišeních. To může být u mnoha digitálních zařízení udávané v pixelech, ale při tiskárnách se častěji setkáte s hodnotou uvedenou v jednotkách DPI. Rozlišení tiskárny patří k jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru, ačkoli mnoho spotřebitelů tento parametr přehlíží. Rozlišení však hraje podstatnou roli v rámci kvality i rychlosti tisku. Některé tiskárny zůstávají při standardním rozlišení 300 nebo 600 DPI. Ty kvalitnější nabízejí rozlišení 1200 až 1440 DPI, no a a ty nejkvalitnější a nejdražší mohou mít rozlišení klidně i 9600 DPI. Neplatí však, že čím má tiskárna vyšší rozlišení, tím je to pro vás vhodnější. Zkratka DPI je odvozena z anglického dots pro inch, což znamená počet bodů na palec. Tento údaj tedy vyjadřuje, kolik bodů dokáže tiskárna vytisknout v jednom řádku na délkovou jednotku jednoho palce (inch = 2,54 centimetru). Jednoduše řečeno, určuje hustotu tiskových bodů a tudíž i ostrost (rozlišení) vytištěného dokumentu. Čím vyšší je hodnota DPI, tím detailnější a kontrastnější bude vytištěn text či obrázek. Údaj o rozlišení se obvykle uvádí dvojrozměrným vyjádřením – vertikálním i horizontálním. Pokud má tiskárna rozlišení 600 x 1200 DPI, znamená to, že tiskárna vytvoří v řádku na jeden palec 600 bodů a ve sloupci při totožné jednotkové délce 1200 bodů. Některé tiskárny disponují pouze jedním údajem (např. 300 DPI), tyto mají stejné vertikální i horizontální rozlišení. Počítejte s tím, že čím má tiskárna vyšší rozlišení, tím je i vyšší její pořizovací cena, nemluvě o tom, že se spotřebuje více inkoustu, a proto je nutné častější dokupování náplní. Rovněž se prodlužuje čas nutný ke zpracování dokumentu, v čehož důsledku bude tisk o něco pomalejší. Zmenšením rozlišení se úměrně zkrátí i čas tisku, proto je na většinu dokumentů či obrázků dostačující rozlišení 300 DPI. Předtím, než si vyberete vhodnou tiskárnu do domácnosti, se zamyslete nad tím, co budete nejčastěji tisknout. Pokud plánujete kromě textových dokumentů tisknout i grafy nebo nákresy, vhodnější bude pro vás tiskárna s rozlišením alespoň 600 DPI. V případě, že chcete domácí tiskárnu využívat jako minilab na tištění fotografií, vybírejte z modelů, které mají rozlišení 1200 x 2400 DPI a více. Uvedené rozlišení vám poskytne dostatečnou kvalitu tištěných fotografií a nemusíte se honit za přístrojem, který nabízí největší dostupné rozlišení na trhu.

Hodnocení článku:
(80%)

Pulbikované dňa: 01.10.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář