Nejlepší úhlové brusky 2023 – recenze, test, srovnání

Věděli jste, že úhlová bruska nám svou existencí pomáhá už 98 let? V roce 1922 si dal ve Stuttgartu svůj vynález patentovat Němec Herman Schmitt. Pokud patříte mezi kutily, kteří doma stále něco kutí, díky za tento vynález.

Bruska

Tzv. flexa je nářadím, které řeže, brousí či řeže. Prioritně bruska slouží k broušení dřeva či kovu za pomoci brusného kotouče. Nicméně běžně se jí řežou plechy, kovové profily nebo dokonce dlaždice, cihly či betonové panely.

Nejlepší úhlové brusky

Názov Hodnotenie Detail
Makita GA5030R   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
DeWalt DCG405NT   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Narex EBU 150-16   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Black&Decker BEG210   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Black&Decker BEG220K   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Úhlové brusky 125 mm – recenze

Využití úhlové brusky tedy známe, ale její výběr dokáže způsobit zmatek. Desítky výrobců a stovky modelů, různé parametry, údaje, zkratky, funkce, ale jednoduše vyznat může být problém. Opět jsme se tomu však podívali blíže na zoubek. Vybrali jsme ty nejlepší úhlové brusky dvou kategorií. Vybírali jsme je na základě hodnocení uživatelů, testů a recenzí. Zde jsou nejlepší úhlové brusky na trhu.

Úhlové brusky 230 mm – recenze

Vybrali jsme pro vás i trojici těch nejlepších 230 mm úhlových brusek. Nechte se inspirovat a vhodný produkt si zakupte.

Jak vybrat úhlovou brusku

Úhlová bruska patří mezi pracovní nástroje univerzálního charakteru. Jde o elektrické nářadí, které po připojení do elektrické site řeže, brousí, řeže, leští či dokonce ostří. Vertikální rotace osy motoru zajišťuje rotaci kotouče. Běžně se pro ně používá název flexy. Vybírat z nich však vyžaduje alespoň základní poznatky. Co si při výběru všímat?

Průměr kotouče

Při používání úhlové brusky je tento parametr velmi důležitým. Především podle toho, jak často a pro jaké účely úhlovou brusku využíváte. Na trhu najdete zastoupení především brusek s průměrem kotouče 125 nebo 230 mm.

Úhlové brusky s průměrem kotouče do 125 mm jsou ideální pro kutily. Řezání plechů, broušení laku, řezání menších kovových profilů či obkladů tyto úhlové brusky pohodlně zvládnou. rovněž jsou lehčí a menší.

Úhlová bruska

Úhlové brusky s průměrem kotouče do 230 mm jsou již větší i výkonnější. Jejich hmotnost je tedy větší, ale to i možnosti využití. Řezání velkých kovových profilů, broušení větších ploch (jde rychleji), řezání dlažby, dřeva či betonu.

Výkon motoru a otáčky motoru

Při menších bruskách s menším průměrem kotouče je výkon motoru menší, ale pro změnu pracuje s vyššími otáčkami. Úhlové brusky s průměrem kotouče 125 mm disponují výkonem od 600 do 1 000 W a pracují s otáčkami okolo 10 500 - 11 000 otáček za minutu.

Naproti tomu úhlové brusky s průměrem kotouče 230 mm dosahují výkon kolem 2 000 až 2 500 W při otáčkách přibližně 6 000 - 6 500 otáček za minutu. Skvělé je-li v obou případech přítomna regulace výkonu.

Bezpečnostní prvky

Při práci s řezným nářadím je rozhodně opatrnost na místě. Bezpečnostní prvky jsou tedy vítaným asistentem. Především jde o kryty samotných kotoučů před případným roztříštěním. Dalším bezpečnostním prvkem jsou ergonomické rukojeti, které pomáhají tlumit nárazy a vibrace. No a především je zde ochrana proti náhodnému zapnutí a ochrana před přetížením zda případným zkratem brusky.

Bruska pro kutily

Hmotnost úhlové brusky

Práce s úhlovou bruskou rozhodně není pro "slabochy". Při práci je třeba používat tlakovou sílu a dokázat držet i stabilitu. Hmotnost brusky se liší vzhledem k výkonu, materiál či použité příslušenství. Při menších bruskách se hmotnost pohybuje do 2 kg. U výkonnějších brusek dosahuje hmotnost hodnotu i 6 kg.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Plánujete si zakoupit úhlovou brusku, avšak stále o jejím výběru a údržbě nevíte všechno? Poslední důležité info, které je třeba zvážit před koupí úhlové brusky, vám nabízíme na závěr.

Jaké typy kotoučů jsou dostupné?

Kotouče k úhlovým bruskám se dělí na řezné, brusné, diamantové a univerzální. Řezné jsou vhodné pro dělení kovů, brusné na broušení a diamantové na delení obkladů, dlažeb i betonu. Univerzální jsou vhodné k broušení i řezání.

Na co všechno je úhlová bruska vhodná?

Úhlová bruska je vhodná pro opracování kovu, řezání a broušení obkladů, plastu, betonu a dřeva. Použít se dá i na leštění či ostření nástrojů.

Jak úhlovou brusku správně používat?

Pokud je to možné, držte brusku při práci oběma rukama. Bruska by neměla "kňučet", pokud se tak děje, je třeba uvolnit přítlak a nechat brusku volnoběžné přetočit, aby se ochladila. Brusku vždy používejte s krytem a materiál řežte tak, aby nedošlo k sevření kotouče.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.4%)
Datum publikování: 06.07.2020
Datum poslední aktualizace: 20.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem... Přečíst článek

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Elektrické rychlovarné konvice jsou v nejedné domácnosti i kanceláři a pracovišti nepostradatelným kuchyňským spotřebičem.... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek