Nejlepší úhlové brusky 2024 – recenze, test, srovnání

Věděli jste, že úhlová bruska nám svou existencí pomáhá už 98 let? V roce 1922 si dal ve Stuttgartu svůj vynález patentovat Němec Herman Schmitt. Pokud patříte mezi kutily, kteří doma stále něco kutí, díky za tento vynález.

Bruska

Tzv. flexa je nářadím, které řeže, brousí či řeže. Prioritně bruska slouží k broušení dřeva či kovu za pomoci brusného kotouče. Nicméně běžně se jí řežou plechy, kovové profily nebo dokonce dlaždice, cihly či betonové panely.

Nejlepší úhlové brusky

Názov Hodnotenie Detail
Narex EBU 150-16   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Extol Craft 403126   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Makita GA9050R   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Bosch GWS 9-125 S   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
DeWalt DCG405NT   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Úhlové brusky 125 mm – recenze

Využití úhlové brusky tedy známe, ale její výběr dokáže způsobit zmatek. Desítky výrobců a stovky modelů, různé parametry, údaje, zkratky, funkce, ale jednoduše vyznat může být problém. Opět jsme se tomu však podívali blíže na zoubek. Vybrali jsme ty nejlepší úhlové brusky dvou kategorií. Vybírali jsme je na základě hodnocení uživatelů, testů a recenzí. Zde jsou nejlepší úhlové brusky na trhu.

Úhlové brusky 230 mm – recenze

Vybrali jsme pro vás i trojici těch nejlepších 230 mm úhlových brusek. Nechte se inspirovat a vhodný produkt si zakupte.

Jak vybrat úhlovou brusku

Úhlová bruska patří mezi pracovní nástroje univerzálního charakteru. Jde o elektrické nářadí, které po připojení do elektrické site řeže, brousí, řeže, leští či dokonce ostří. Vertikální rotace osy motoru zajišťuje rotaci kotouče. Běžně se pro ně používá název flexy. Vybírat z nich však vyžaduje alespoň základní poznatky. Co si při výběru všímat?

Průměr kotouče

Při používání úhlové brusky je tento parametr velmi důležitým. Především podle toho, jak často a pro jaké účely úhlovou brusku využíváte. Na trhu najdete zastoupení především brusek s průměrem kotouče 125 nebo 230 mm.

Úhlové brusky s průměrem kotouče do 125 mm jsou ideální pro kutily. Řezání plechů, broušení laku, řezání menších kovových profilů či obkladů tyto úhlové brusky pohodlně zvládnou. rovněž jsou lehčí a menší.

Úhlová bruska

Úhlové brusky s průměrem kotouče do 230 mm jsou již větší i výkonnější. Jejich hmotnost je tedy větší, ale to i možnosti využití. Řezání velkých kovových profilů, broušení větších ploch (jde rychleji), řezání dlažby, dřeva či betonu.

Výkon motoru a otáčky motoru

Při menších bruskách s menším průměrem kotouče je výkon motoru menší, ale pro změnu pracuje s vyššími otáčkami. Úhlové brusky s průměrem kotouče 125 mm disponují výkonem od 600 do 1 000 W a pracují s otáčkami okolo 10 500 - 11 000 otáček za minutu.

Naproti tomu úhlové brusky s průměrem kotouče 230 mm dosahují výkon kolem 2 000 až 2 500 W při otáčkách přibližně 6 000 - 6 500 otáček za minutu. Skvělé je-li v obou případech přítomna regulace výkonu.

Bezpečnostní prvky

Při práci s řezným nářadím je rozhodně opatrnost na místě. Bezpečnostní prvky jsou tedy vítaným asistentem. Především jde o kryty samotných kotoučů před případným roztříštěním. Dalším bezpečnostním prvkem jsou ergonomické rukojeti, které pomáhají tlumit nárazy a vibrace. No a především je zde ochrana proti náhodnému zapnutí a ochrana před přetížením zda případným zkratem brusky.

Bruska pro kutily

Hmotnost úhlové brusky

Práce s úhlovou bruskou rozhodně není pro "slabochy". Při práci je třeba používat tlakovou sílu a dokázat držet i stabilitu. Hmotnost brusky se liší vzhledem k výkonu, materiál či použité příslušenství. Při menších bruskách se hmotnost pohybuje do 2 kg. U výkonnějších brusek dosahuje hmotnost hodnotu i 6 kg.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Plánujete si zakoupit úhlovou brusku, avšak stále o jejím výběru a údržbě nevíte všechno? Poslední důležité info, které je třeba zvážit před koupí úhlové brusky, vám nabízíme na závěr.

Jaké typy kotoučů jsou dostupné?

Kotouče k úhlovým bruskám se dělí na řezné, brusné, diamantové a univerzální. Řezné jsou vhodné pro dělení kovů, brusné na broušení a diamantové na delení obkladů, dlažeb i betonu. Univerzální jsou vhodné k broušení i řezání.

Na co všechno je úhlová bruska vhodná?

Úhlová bruska je vhodná pro opracování kovu, řezání a broušení obkladů, plastu, betonu a dřeva. Použít se dá i na leštění či ostření nástrojů.

Jak úhlovou brusku správně používat?

Pokud je to možné, držte brusku při práci oběma rukama. Bruska by neměla "kňučet", pokud se tak děje, je třeba uvolnit přítlak a nechat brusku volnoběžné přetočit, aby se ochladila. Brusku vždy používejte s krytem a materiál řežte tak, aby nedošlo k sevření kotouče.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.6%)
Datum publikování: 06.07.2020
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek