Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní kámen, zbytky pracího prášku a také nečistoty z oblečení. Nevyčištěná pračka může být zdrojem zápachu, vlhko spolu s nečistotami jsou živnou půdou pro bakterie a plísně. Čím častěji tento spotřebič používáte, tím více pozornosti byste měli věnovat jeho údržbě. Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně a chlupů? Pomůže soda bikarbonu a ocet?

Jak vyčistit pračku

Pravidelné čištění pračky je nutností, neboť ačkoli na první pohled může vypadat čistě, ve skutečnosti tomu tak nemusí být. Podívali jsme se na to, jak pračku vyčistit krok za krokem, aby nešpinila čisté prádlo a nezapáchala. Na čištění jsou vhodné čistící prostředky z drogerie i ze spíže.

Nejlepší čističe pračky

Názov Hodnotenie Detail
Savo čistič pračky   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Sanytol čistič pračky   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Well Done Čistící tablety   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Luxon čistič praček   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Miele IntenseClean   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Jak často čistit pračku

Četnost čištění souvisí s frekvencí používání spotřebiče. Díky pravidelné údržbě se můžete spolehnout na bezproblémovou funkčnost pračky a také delší životnost. Gumové těsnění dveří pračky je třeba čistit po každém praní, zásobník na prací prášek a aviváž stačí čistit jednou za čas a buben a vnitřek pračky očistěte každé tři měsíce. Důležité je to, jak často perete, jakou tvrdou vodu používáte a roli hraje i teplota vody během praní. Při dlouhodobém praní při nízkých teplotách (méně než 40 °C) se může urychlit množení bakterií, proto je třeba sem tam spustit cyklus o teplotě 90 °C. Modernější a dražší pračky nabízejí funkci automatického odvápňování, levnější spotřebiče takovou funkci nemají, proto se budete muset o jeho odstranění pravidelně starat sami.

Čištění pračky s předním nebo vrchním plněním

Čištění pračky s předním plněním se mírně liší od údržby pračky s vrchním plněním. U obou typů je třeba pravidelně pečovat o nádržku na prací prostředek a aviváž. Z pračky s předním plněním se vybírá o něco jednodušeji než z pračky s vrchním plněním, proto může být čištění v tomto případě poněkud náročnější. Gumové těsnění dveří je nutno čistit především u předem plněné pračky, kde se poměrně často zanáší nečistotami a drží se na něm voda. Buben se snadněji čistí v pračkách s horním plněním, kde lze cyklus kdykoliv pozastavit a opět spustit, na předem plněných pračkách jej nelze zastavit.

Čištění pračky s předním plněním

Čištění gumového těsnění, filtru i bubnu pračky

Při čištění je třeba se zaměřit na gumové těsnění dveří pračky, dávkovač pracího prášku a aviváže a filtrů – odtokového i vodního. Pozornost je třeba věnovat bubnu pračky, topnému tělesu, které se rychle zanáší vodním kamenem, a také hadici pro odvod vody. Při pravidelném čištění spotřebiče se vyhnete zápachu z pračky, prodloužíte jeho životnost a vaše oblečení bude kvalitně vypráno a voňavé.

Gumové těsnění dveří pračky

Jelikož se na tomto místě často drží voda, usazují se tam zbytky pracího prášku a aviváže, ale i nánosy z prádla, může pračka při zanesení těsnění kolem dvířek zapáchat. Na těsnění se tvoří plíseň a množí se tam bakterie, proto je třeba jej čistit po každém praní. Při menším znečištění vám postačí suchý měkký hadřík, při větším vlhčený ubrousek. V případě velmi odolné špíny vám s čištěním pomůže starý zubní kartáček a ocet. Těsnění vytřete dosucha, větší nečistoty vyjměte rukou, menší utěrkou. Při použití kartáčku na těsnění příliš netlačte, protože by se mohlo poškodit. Dvířka pračky nechávejte po praní otevřená alespoň na 10 cm, aby se těsnění větralo.

Dávkovač pracího prášku a aviváže

Dávkovač není samočistící, hromadí se v něm zbytky pracího prášku a aviváže. Obvykle lze vybrat jednoduchým potažením nebo zatlačením pár bodů, přesný návod naleznete v návodu ke spotřebiči. Na čištění vám postačí teplá voda a běžný saponát, použít můžete také horkou vodu s octem. Pozornost byste měli věnovat nejen samotnému dávkovači, ale také prostoru, do kterého se vkládá. V místě výpusti do pračky se často nacházejí vápenaté usazeniny. Zbavíte se je pomocí přípravku určeného k rozpouštění vápenatých usazenin nebo octa a starého zubního kartáčku.

Čištění pračky – dávkovač pracího prášku a aviváže

Filtr

Zachycují se v něm vlasy, chlupy, prach, ale i předměty, které zůstaly v oblečení, po určité době se může ucpat a hrozí poškození spotřebiče. V pračce se nacházejí dva filtry – vodní a odtokový. Vodní se nachází v místě napájení přívodové hadice na vodu do pračky, před jeho čištěním je nutno odstavit vodu a odpojit hadici. Filtr pro zachytávání mechanických nečistot stačí opláchnout a vrátit na místo. Jeho čištění je třeba jednou ročně, případně častěji, pokud zaznamenáte problémy s přítokem vody.

Odtokový filtr naleznete ve spodní části pračky za dvířky, po jeho otevření z něj zvykne vytéct trochu vody, proto si před čištěním připravte nádobu a hadr na její otření. Na odtokovém filtru se zachycují pevné nečistoty, které můžete odstranit rukou nebo vlhkým hadříkem. Filtr opláchněte pod tekoucí vodou, k čištění nepoužívejte žádné agresivní čistící prostředky. Čištění je vhodné 2x do roka.

Buben pračky

Na čištění bubnu jsou vhodné prostředky/přípravky na čištění pračky, které vyčistí nejen vnitřek bubnu, ale dostanou se i do záhybů těsnění, okolí šroubů, trubek pro vedení pracího prostředku, do okolí napouštěcích a vypouštěcích vývodů. Důkladného čištění dosáhnete při spuštění pracího cyklu na teplotě 60 °C nebo 90 °C. Mezi oblíbené značky patří Savo, Calgon, Lanza, Sanytol, Xavax či Frosch Eco. Buben čistěte každé tři měsíce.

Jak vyčistit hadici od pračky

Stejně jako čištění bubnu pračky nebo čištění filtru je důležité i čištění hadice od pračky. Při zanesení může docházet k pomalému napouštění vody do pračky. Vyčistíte ji jednoduše pomocí speciálního nekovového kabelu Kevlar, na jehož špičce se nachází malý kartáč. Usazené nečistoty můžete odstranit i pomocí delšího ocelového kabelu, kolem kterého omotáte kus látky. Kabelem pohybujte tam a zpět, dokud neodstraníte všechny nečistoty, následně hadici opláchněte.

Čištění pračky – hadice

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně a usazenin

Při čištění pračky začněte s těsněním, kde se hromadí plísně, mastnota a tvoří se zápach. Do bubnu nebo do dávkovače dejte směs jedlé sody a octa (kyseliny citrónové, peroxidu vodíku či bělící chlór) v poměru 1/2 šálku sody a 1 l octa. Pokud čistíte shora plněnou pračku, sodu nasypte do dávkovače na aviváž, ocet do dávkovače na prací prostředek. Nastavte pračku na dlouhý program s co nejvyšší teplotou. V pračce plněné zepředu nechte projít celý cyklus, ve shora plněné pračce program po několika minutách napouštění vody a smíchání sody s octem přerušte. Směs nechte působit alespoň hodinu a poté program obnovte. Během praní vyčistěte pračku s hadříkem namočeným v octě i zvenčí. Po doprání spustí druhý cyklus pouze s vodou, případně s trochou octa, aby se pračka dočistila. Dvířka nechte po dopraní otevřená, aby se spotřebič vysušil. Nakonec vyčistěte všechny odnímatelné části (dávkovač, filtr, hadice).

Jak vyčistit pračku octem a sodou bikarbonou

Ocet a jedlá soda jsou velmi účinné při odstraňování vodního kamene i zápachu z pračky. Můžete je použít spolu, ale také každý z čistících prostředků samostatně. Ocet pohlcuje pachy, dezinfikuje a rozpouští vodní kámen. Přibližně 300 až 400 ml octa nalijte do prázdného bubnu pračky a spusťte nejdelší prací program s nejvyšší teplotou. S octem to moc nepřehánějte, protože při nadměrném používání by mohl poškodit gumové části pračky. Sodu (2 šálky) můžete také nasypat přímo do bubnu, také zvolte nejdelší program s nejvyšší teplotou. Soda odstraní zápach z pračky a nečistoty z bubnu a hadice. Sodu a ocet můžete použít i kombinovaně, můžete je vložit do dávkovače nebo rovnou do bubnu.

Čištění pračky kyselinou citrónovou

Kyselina citrónová je o něco silnější než ocet, zbavíte se pomocí ní silnějších nánosů nečistot. Nasypte ji do dávkovače na prací prostředek v takovém množství, jako byste používali prací prášek nebo do bubnu nasypte 250 g. Zvolte prací program s nejvyšší teplotou a nechte jej dojít do konce. Vodního kamene, bakterií a plísní se takovýmto způsobem můžete zbavovat 2x do roka.

Čištění pračky kyselinou citrónovou

Čištění pračky krystalickou sodou

Krystalická soda posiluje účinek pracího prášku, změkčuje vodu a brání tvorbě vodního kamene, můžete ji použít jako ocet k čištění i k předmáčení silně znečištěných oděvů. Sodu (2 šálky) můžete nasypat do bubnu pračky a zapněte dlouhý program s nejvyšší teplotou. Při větším znečištění dejte rozpustit 1 kg krystalické sody do 1 l vody a rozpuštěnou sodu nalijte do bubnu spolu se 3 l čisté vody. Zvolte cyklus s trváním min. 2 hodiny a teplotou alespoň 60 °C.

Peroxid vodíku pro čištění pračky od vodního kamene

Peroxid vodíku má silné dezinfekční účinky a výborně odstraňuje vodní kámen. Litr peroxidu nalijte do pračky a spusťte dlouhé praní. K čištění vám postačí 3% roztok peroxidu. Přestože se jedná o zdlouhavější proces (čištění by mělo trvat alespoň 3 hodiny), jedná se o velmi ekologické čištění pračky, protože peroxid se rozkládá na kyslík a vodu, proto nezatěžuje životní prostředí.

Jaký přípravek na čištění pračky?

Vyčistit pračku zevnitř, od zápachu a usazených nečistot můžete i pomocí k tomu určených čistících prostředků. Některé jsou vhodné k odstranění vodního kamene, některé pračku zbaví zápachu, některé fungují komplexně. Vybírat můžete z tekutých čisticích prostředků, čistících tablet a čistících ubrousků. Tekuté čistící prostředky slouží k hloubkovému čištění vnitřku pračky, ale také k mytí těsnění, zásobníku na prací prostředek a vnitřní částí dveří. Tablety na čištění pračky mají podobný účinek, ale jsou vhodné pouze pro čištění bubnu. Nečistoty a zbytky pracího přípravku z povrchu pračky odstraníte pomocí čistících ubrousků.

Jak vyčistit pračku octem

Nejčastější dotazy a odpovědi (FAQ)

Čištění filtru pračky Whirlpool, Electrolux, Zanussi, čištění bubnu pračky LG nebo Samsung? Ať už se jedná o čištění pračky od zápachu, domácí čištění pračky od vodního kamene nebo plísně, existuje několik způsobů, jak můžete postupovat. Doufáme, že jsme vám na všechny důležité otázky ohledně čištění pračky odpověděli v článku. Pokud vás ještě něco na toto téma zajímá nebo se chcete podělit o své zkušenosti, můžete nám napsat do komentářů.

Čištění pračky od chlupů – jak postupovat?

Psí, resp. zvířecí chlupy se hromadí v bubnu i filtru pračky. Pokud do pračky při praní oblečení vložíte mycí houbu, většinu chlupů při praní zachytí. Filtr v případě, že máte domácího mazlíčka, čistěte o něco častěji.

Jak z pračky odstranit zbytky po barvení?

Nejlepší pračky s předním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Hoover HW 28AMBS/1-S   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Samsung WW90TA046AE   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Goddess WFE1035M9SD   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Miele WWV 980 WPS   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Samsung WW90T534DAX   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší pračky s horním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool TDLR 5030L   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
AEG LTN8E373C   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Electrolux EW8TN3562C   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Zerowatt TOZ 262DE/1-S   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Whirlpool TDLR 6240SS   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Hodnocení článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 14.08.2023

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář