Nejlepší nůžky na živý plot 2024 – recenze, test, srovnání

S postupným růstem keřů ve vaší zahradě zjistíte, že ruční zastřihování s pomocí nůžek již nestačí a je zdlouhavé. Naštěstí si dnes můžete vybrat z desítek modelů elektrických, akumulátorových či dokonce benzínových nůžek na živý plot.

Střiháni plotu elektrickými nůžkami na živý plot

Tyto nástroje se nazývají také plotostřihy a v článku vám poradíme, na jaké parametry byste měli přihlížet při jejich výběru a doporučíme vám také pár oblíbených modelů.

Nejlepší elektrické nůžky na živý plot

Názov Hodnotenie Detail
Güde GHS 690 L   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Einhell GC-EH 4550   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Black+Decker BEHTS301-QS   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Fieldmann FZN 2305-E   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Makita UH5570   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Nejlepší akumulátorové nůžky na živý plot

Názov Hodnotenie Detail
Makita DUH523Z   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
AlzaTools CHT20V   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Riwall RAHT 5220 SET   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Einhell GE-CH 1846 Li   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Bosch Easy Hedge Cut 18-45   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nůžky na živý plot – recenze

Elektrické, akumulátorové nebo benzinové nůžky na živý plot? Je lepší značka Makita, Hecht nebo Gardena? Pokud se neumíte rozhodnout, mohli by vám při výběru pomoci naše krátké recenze s hlavními plusy a minusy jednotlivých modelů.

Jak fungují nůžky na živý plot

Nůžky na živý plot jsou nářadím, které se skládá z motoru, převodovky a střihací lišty. Ta je vybavena dvěma nožovými lištami s čepelemi, které pomocí převodovky a motoru vykonávají protiběžný pohyb. Tímto pohybem pak dochází k stříhání křovin.

Nůžky na živý můžeme rozdělit podle několika kritérií, základním kritériem je ale způsob pohonu a napájení.

Elektrické nůžky na živý plot

Jsou nejlevnějším a nejjednodušším variantám nůžek (pokud nepočítáme ruční nůžky). Pohonnou jednotkou je elektromotor napájen z běžné 230 V zásuvky. Díky tomu jsou nůžky relativně lehké, tiché a konstrukčně nenáročné, čehož důsledkem je i jejich velmi nízká cena (nejlevnější koupíte za méně než 30 eur).

Napájení ze zásuvky je vykoupeno omezenou mobilitou elektrických nůžek – stříhat lze pouze tam, pokud dosáhne prodlužovací kabel a pouze na místech, kde máte k dispozici el. rozvodnou síť.

Elektrické nůžky na živý plot

Nemalým rizikem je i možnost úrazu elektrickým proudem v případě nechtěného přestřižení přívodního kabelu (což se při používání el. Nářadí občas stává). Toto riziko lze minimalizovat použitím zásuvky jištěné tzv. proudovým chráničem.

Výkon elektrických nůžek napájených z 230 V sítě začíná na úrovni 600 W a jen zřídka přesáhne 1 000 W při nejsilnějších modelech.

Akumulátorové nůžky na živý plot

Jsou rovněž poháněny elektromotorem, ale na rozdíl od elektrických jsou napájeny z odnímatelného akumulátoru (podobně jako např. aku vrtačky). Oproti elektrickým nůžkám napájeným z 230 V sítě jsou o dost těžší (akumulátory váží hodně), mají omezenou dobu použití a o dost nižší výkon – to až o tolik, že výrobci ho při aku nůžkách pro jistotu neuvádějí (reálně se pohybuje okolo 100 – 300 W).

Jejich nespornou výhodou je téměř neomezená mobilita. V závislosti na kapacitě akumulátoru a výkonu nůžek vydrží pracovat několik desítek minut. To znamená, že pokud máte dostatek akumulátorů, můžete je použít i v zahradě, kde nemáte k dispozici el. přípojku.

Při výběru akumulátorových nůžek si dejte pozor, zda jsou prodávány i s akumulátory. Někteří výrobci totiž nabízejí i varianty balení bez akumulátoru a bez nabíječky, kdy počítají s tím, že použijete kompatibilní akumulátor z jiného nářadí jejich značky.

Akumulátory byste měli mít k dispozici alespoň dva, abyste mohli nepřetržitě pracovat s jedním, dokud se druhý bude nabíjet.

Akumulátorové nůžky na živý plot

Benzínové nůžky na živý plot

Pohon je zajištěn dvoutaktním benzínovým motorem. Hodí se všude tam, kde potřebujete sílu a výkon, případně tam, kde nemáte k dispozici el. přípojku a akumulátorové nůžky by vás omezovaly z hlediska výkonu nebo času práce.

Jejich výkon se pohybuje do cca 1 kW (1 000 W), ale subjektivně jsou mnohem silnější než elektrické nůžky a poradí si téměř s každým živým plotem.

Hlavní nevýhodou benzínových nůžek na živý plot je velká hmotnost, vysoká spotřeba energie oproti elektrickým či akumulátorovým nůžkám, vysoká úroveň hluku a vibrací a také nešetrnost vůči přírodě (spalování benzínu).

Benzínové motory jsou také náročnější na provoz – těžší se startují a musíte při nich sledovat správný poměr benzínu a oleje v palivu. Také potřebují pravidelnou péči a čas od času i nějakou tu údržbu v podobě výměny filtrů a svíčky, nastavení karburátoru apod.

Další parametry nůžek na živý plot

  • Délka lišty – udává délku řezné lišty, tedy oblasti, po kterou nůžky na jeden záběr plot zasáhnou. Vybírejte podle šířky plotu – pokud vyberete krátkou lištu na dlouhý plot, po stříhání vám zůstanou na plotě viditelné neestetické "schody". Délka lišty jednotlivých modelů se pohybuje v rozmezí 510 – 1 200 mm v závislosti na výkonu (delší lišta vyžaduje výkonnější motor).
  • Rozestup čepelí (šířka řezu) – tento parametr udává mezeru mezi jednotlivými čepelemi na stříhací liště nůžek a tím pádem i max. průměr větve, jaký můžete s daným modelem řezat. Pro mladší a menší živé ploty postačí šířka 15 – 20 mm, pro dospělé a pevné živé ploty počítejte raději s šířkou 30 mm a větší.

Benzínové nůžky na živý plot

  • Hmotnost – platí, že čím je vyšší, tím dříve se při práci unavíte, neberte proto tento parametr na lehkou váhu. Hmotnost el. nůžek začíná na cca 1,9 kg, ale nejtěžší benzínové modely mohou vážit téměř 6 kg.
  • Ochrana proti přetížení – při stříhání příliš silných větví, s nimiž by si nůžky neporadili, vypne pojistka elektromotor a zabrání tak jeho přetížení a následnému poškození. Některé nůžky mají tento systém příliš citlivý a znemožňují tak plynulou práci. Proto jsou některé modely vybaveny tzv. antiblokovacím systémem, díky kterému se nůžky nezaseknou o každý tenký větev.
  • Ergonomie – aby se vám s nůžkami pohodlně pracovalo, měli by vám takříkajíc dobře padnout do ruky. Levnější modely bývají osazeny tenkými rukojeťmi, které vás mohou po čase tlačit či řezat do dlaní. K ergonomii přispívá např. i funkce otočné rukojeti.
  • Bezpečnost – základem každých bezpečných nůžek na živý plot by měly být dvě bezpečnostní pojistky, které musíte stisknout současně, aby se nůžky rozběhly. Předejdete tak možnému úrazu, kdy nůžky nechtěně spustí dítě nebo nepoučená osoba. Dražší modely disponují např. i brzdou stříhací lišty, která čepele zabrzdí ihned po ubrání plynu, resp. vypnutí pohonu nůžek.

Funkce nůžek na živý plot

  • Otočná rukojeť – díky ní můžete použít nůžky stejně pohodlně ve vodorovné i svislé poloze. Také zpříjemní používání nůžek levákům.
  • Prodloužená rukojeť – obvykle se druhá bezpečnostní pojistka na nůžkách nachází na přední rukojeti, což omezuje váš dosah při stříhání vzdálenějších částí plotu. Při nůžkách s prodlouženou rukojetí máte k dispozici další bezpečnostní pojistku na zadní rukojeti, což vám umožní natáhnout ruce a dosáhnout s nůžkami mnohem dál.
  • Antivibrační systém – díky soustavě tlumících prvků eliminuje vibrace produkované benzínovým motorem. Práce s takovými nůžkami je mnohem příjemnější a méně vyčerpávající.

Proč koupit kvalitu, i když je dražší

Ceny nejlevnějších elektrických nůžek na živý plot začínají někde na úrovni 750 Kč. Nejlevnější modely nabízejí značky Gude, Hecht a Fieldmann.

Přesto není dobrý nápad na nůžkách šetřit. Levnější modely mají zpravidla málo odolné konstrukční provedení a zejména stříhací nože z měkké a špatně nabroušené oceli, se kterými budete váš živý plot zbytečně trápit. Kvalitně nabroušené nože z poctivého materiálu vám zaručí rychlý a přesný řez a vydrží ostré i několik let.

Zkuste se proto poohlédnout raději po dražších modelech značek Einhell, Black & Decker a Gardena, případně po ještě kvalitnějších modelech osvědčených značek jako Makita, Dolmar, Stiga, Hitachi, Stihl či Bosch.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Nůžky na živý plot jsou povinnou výbavou každého majitele pozemku, na kterém se živý plot nachází. Jeho stříhání vám usnadní elektrické, akumulátorové i benzínové nůžky. Jejich výběr je, pokud přesně víte, co hledáte, poměrně jednoduchý. Pokud to však nevíte, zkuste si ještě před koupí odpovědět na několik základních otázek.

Jak promažeme lištu nůžek?

Promazání lišty je jednoduchou záležitostí. Postačí vám na to tekuté mazivo, vyzkoušejte např. olej WD-40. Lištu vyčistí, namaže a nože i zakonzervuje.

Jak naostřit lištu nůžek na živý plot?

Pokud máte po delším používání pocit, že nůžky jsou otupené, měli byste je naostřit. Nedoporučujeme to dělat doma, protože byste mohli poškodit geometrii ostří, změnit úhel ostří apod. Nůžky svěřte odborníkům v servisu, kteří vám nůžky naostří za pár korun.

V čem spočívá údržba nůžek na živý plot?

Po každém použití je třeba zkontrolovat průduchy na krytu motoru a odstranit z nich zbytky trávy a listí. Důležité je i zmíněné promazávání lišty nůžek a jejich čištění po každém stříhání. Pokud máte kabelový model, při jeho uskladnění používejte háček v rukojeti určený k fixaci kabelu. Před tak jeho popraskání, které bývá důsledkem nepřirozeného ohýbání a kroucení.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 14.02.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek