Nejlepší zahradní nábytek 2024 – recenze, test, srovnání

Zahradní nábytek by měl vydržet vliv slunečních paprsků, větru, vlhkosti i různých nečistot. Měl by být jednoduchý na údržbu, mít dlouhou životnost a zapadnout do okolního prostředí.

Jak vybrat zahradní nábytek?

Pokusíme se vám poradit, jak takové kousky vybírat, na co se soustředit a jak koupit nábytek, se kterým se dokonale sžijete.

Nejlepší zahradní nábytek

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann Rony II   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Rojaplast Colmar   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Keter Corfu Box   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Keter Trenton   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Keter California   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Zahradní nábytek – recenze

Vybrat vhodný materiál, typ konstrukce a design zahradního nábytku, který uspokojí vaše potřeby, nezruinuje rodinný rozpočet a poslouží dlouhá léta, chce zodpovědný a hlavně promyšlený přístup. V přemýšlení se vám pokusíme pomoci nejen dobrými radami, ale i recenzemi oblíbených a nejčastěji prodávaných produktů.

Otázky, které byste si měli položit před koupí zahradního nábytku

 • Kolik lidí ho bude využívat?

Kolik je vás doma? Kolik lidí k vám chodí na návštěvy? Od toho závisí, zda budete potřebovat obrovský stůl s dlouhými lavicemi, nebo vám postačí mini stolek a dvě pohodlné křesílka. Možná se vám zdá, že vám radíme úplné zbytečnosti. Vždyť toto víte i sami. Zamyslete se však, kolikrát u vás nastala situace, že jste museli narychlo shánět nějakou židli nebo naopak, že polovinu vaší garáže zabírají nepoužívané křesla a lavice.

 • Načež přesně ho budete využívat?

Vždyť přece na lenošení v zahradě, ne? Až tak jasné to však není. Někdo se chce opalovat, někdo grilovat, jiný pít v zahradě ranní kávičku. Umíte si představit, jak sedíte v závěsném křesle, na kolenou držíte talíř s klobásou a v ruce pivko? Asi ne. Proto si určitě promyslete, na jaký účel bude nábytek využíván přednostně.

 • Bude pod střechou nebo pod širým nebem?

Nábytek s čalouněním vhodný do exteriéru nemůže být vystaven dešti dlouhodobě a pravidelně. Hliník, plast či dřevo něco takového přežijí. Jinak řečeno, nábytek do altánku vybírejte jinak než ten k ohništi, které je pod širým nebem.

Zahradní nábytek na terase pod širým nebem

 • Jste ochotni věnovat nábytku pozornost každý den?

I tato otázka souvisí s tím, kde přesně bude nábytek umístěn. Pokud se nechcete vzdát představy měkkého gauče a křesel, které umístíte pod holé nebe, musíte se smířit s jejich každovečerným přenášením na sušší místo nebo zakrýváním plachtou. Jste něco takového ochotni dělat? Pokud ne, určitě si pořiďte model ze syntetického materiálu, dřeva nebo kovu.

 • Chystáte se ho přemisťovat?

Nábytek z hliníku nebo umělého ratanu neváží skoro nic. Proto je vhodný na časté přesuny. Jedna lavice z masivního dřeva nebo kovu může vážit více než 20 kilogramů. Bude mít dobrou stabilitu a vysokou nosnost, přenášet takový kousek však není hračka.

 • Jací "těžcí" jsou členové vaší domácnosti?

Ne, nejdeme vám vstupovat do svědomí, jen vám chceme připomenout parametr zvaný "nosnost". Hlavně při plastovém nábytku může být výběr "poddimenzovaných" židlí velmi nebezpečný. Dřevěné a kovové modely toho zvyknou zvládnout více.

Zahradní houpačka ze dřeva

 • Jak velká je vaše terasa, altán, balkon?

Základem je, aby se nábytek vešel tam, kam se má, co je jasné jako facka. Myslete však také na to, že byste se kolem něj měli přesouvat bez větších problémů, no a mezi stolem a sezením musí být také nějaký ten volný prostor.

 • Kolik volného místa máte v garáži?

Nepředpokládáme, že v garáži uspořádáte opekačku, na zimu však musíte zahradní nábytek někam odložit. V překladu, před nákupem si promyslete, zda máte dostatek úložného prostoru na vaši sestavu. V tomto směru je praktičtější skládatelný nábytek, který však může mít menší nosnost a stabilitu.

Typy zahradního nábytku + co si všímat při koupi

Kompletní sezení, to je stůl a nějaké židle. Před koupí byste si měli rozmyslet, zda chcete zahradní nábytek využívat přednostně k sezení při večeři nebo odpolední lenošení. Věřte, v houpacím křesle se dobře nenajíte, v plastové židli zas nezdřímnete.

Stoly

Stoly do zahrady mohou mít jakýkoliv tvar a velikost. Pokud je chcete využívat na grilování, vybírejte si větší, na posezení při vínku vám postačí i menší kulatý stolek. Při výběru si všímejte i stabilitu a povrchovou úpravu. Například sklo je velmi jednoduché na údržbu, do exteriéru se však hodí pouze to nerozbitné. Při skládacích stolů si ověřte, zda jsou na nich přítomny bezpečnostní zarážky.

Židle, lavice a lehátka

Samostatně stojící židle, ale i lavice jsou vhodné k sezení u stolu, při lenošení však nemusí být až tak pohodlné. Při výběru si všímejte tytéž parametry jako u stolů. Zaměřte se i na nosnost, možnosti polohování, nastavení výšky a na hloubku sedu. Polohovatelné kousky jsou dražší, ale pohodlnější.

Dřevěné zahradní lehátko

Lehátka jsou ideální na opalování nebo odpolední spánek na zahradě. K sezení u stolu jsou, logicky, nevyužitelné. Produkty s nastavitelnou polohou a snímatelným potahem jsou určitě lepší alternativou.

Křesla a gauče

Hodí se spíše na pohodové večery nebo pití ranní kávy. K sezení u stolu nemusí být ideální, je to však jen otázka vkusu a také konkrétního produktu. V porovnání se židlemi zvyknou mít vyšší nosnost a lepší stabilitu, jsou pohodlnější, robustnější a většinou i dražší. Polohování je při křeslech a gaučích spíše výjimkou. Menším mínusem je náročnější údržba a fakt, že by měly být chráněny před přímým deštěm a sluncem (platí to jen u čalouněných a látkových modelů).

Houpačky, zahradní sítě, houpací a závěsná křesla

Ať už jde o závěsné křeslo v samostatném stojanu, to, které musíte připnout na strop, houpací síť nebo dvoj-houpačku zavěšenou v konstrukci, hovoříme o alternativě vhodné zejména na lenošení. Co si všímat při výběru? V podstatě to samé jako v předešlých případech, tedy nosnost a také materiál.

Závěsné houpací křesla do zahrady

Dvou-houpačky zavěšené v konstrukci bývají vyrobeny z takzvaného textilénu. Jde o syntetický materiál s dlouhou životností a vysokou odolností vůči slunci, vodě i větru. Závěsné houpací křesla a sítě bývají textilní, jejich údržba je proto o něco náročnější. Klasické houpací křesla, tedy ty položené na zemi, to už je jiná káva. Jsou pohodlné a ta romantika... Při tomto typu nábytku si všimněte zejména rozsah houpání, možnosti polohování, výšku a hloubku sedu, materiál a samozřejmě i nosnost.

Materiál zahradního nábytku

Dřevěný, ratanový, proutěný nebo plastový? Syntetické materiály nemají problém s vodou a jinými vlivy počasí, na druhé straně se mohou rychle opotřebovat. Kov může zrezivět, látka se časem rozpadne a dřevo nezůstane stejné déle než 2 sezóny. Každý materiál má jednoduše své výhody a nevýhody.

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevo je přírodní, zdravý a ekologický materiál s extrémně dlouhou životností. Nábytek z něj vám však vydrží roky rokúce nebo jednu sezónu. Vše závisí na zvoleném druhu dřeviny, kvality zpracování a vašeho přístupu.

Všechny druhy dřeva z jehličnatých stromů jsou měkké, proto mají i kratší životnost. Nejlevnější a nejméně vhodné je dřevo smrkové, které vám vydrží 5 – 10 let, borovicové a modřínové, s životností 10 – 15 let, je trošku lepší volbou. Vysloveně vhodné je dřevo tvrdé, tedy dub, kaštan, teak a akát (životnost 15 až 25 let). Zcela nejlepší, avšak i pořádně drahou alternativou, jsou exotické dřeviny, jako například brazilský a asijský teak či dřevo Cumaru, Ipe, Massaranduba, Merbau a Padauk.

Dřevěný zahradní nábytek – stolek a židle

Péče o dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek je z hlediska údržby nejnáročnější volbou. Alespoň jednou za sezónu, ideálně na jejím začátku, byste ho měli pořádně vyčistit, namořit a nalakovat. I přes vaší snaze musíte počítat s tím, že dřevo pracuje a mění svůj vzhled, proto už po první sezoně nebude vypadat úplně stejně. Může blednout nebo naopak, tmavnout.

Výhody a nevýhody dřevěného nábytku

Výhody:

 • Klasika, kterou nic nezkazíte
 • Dlouhá životnost
 • Ekologický a zdravý materiál
 • Vysoká nosnost a dobrá stabilita

Nevýhody:

 • Vyšší pořizovací cena
 • Nutnost pravidelné údržby
 • Vyšší váha
 • Riziko napadení škůdci

Zahradní nábytek z proutí a ratanu

Nejprve si musíme vysvětlit pojmy a dojmy. Ratanový a proutěný nábytek není totéž. Označení "proutěný" ve skutečnosti neoznačuje použitý materiál, ale techniku ​​jeho výroby, tedy proplétání přírodního materiálu. Může jít jak o vrbové proutí, tak i o ratan nebo dokonce slámu.

Vlastnosti ratanového zahradního nábytku

Ratan je název konkrétního materiálu. Získává se z rostliny Calamus rotang (Rotan rákosový), která patří k vinné révě a je příbuzná palmám. Roste v pralesích jihovýchodní Asie, kde dorůstá až do výšky 100 m. Ratanové vlákna jsou extrémně flexibilní a dostupné, proto se používají k výrobě nábytku velmi často.

Ratanový zahradní nábytek

Ratanový nábytek může občasně zmoknout, problém mu nedělá ani přímé slunce nebo silnější vítr. Vlivem počasí by však neměl být vystavován dlouhodobě a nepřetržitě. Péče a údržba je podobná jako u dřeva. Ratan stačí jednou za čas opláchnout čistou vodou (můžete použít i "wapku"). Nevhodné jsou jen agresivní nebo bělicí čisticí prostředky. Chcete-li tímto kouskem prodloužit životnost, je dobré sem tam použít ochranný nátěr na přírodní materiál.

Zvláštností je, že životnost a kvalita ratanového nábytku nezávisí od samotného ratanu, ale od spodní konstrukce a kvality úpletu. Ideální je nerezová ocel, například hliník. Zatímco přežije ona a úplet, ratan přežije také.

Vlastnosti proutěného zahradního nábytku

Na výrobu proutěného nábytku se v našich končinách používá převážně proutí vrbové. Tyto kousky vypadají skutečně originálně a designově, problémem je, že nejsou nejlepší volbou do exteriéru. Proutí je odolný materiál, ovšem pouze tehdy, když je v suchu, stínu a chráněný před větrem. Přímé slunce nebo silný vítr ho extrémně vysušují, voda zas nutí neustále pracovat, čímž ho nadmíru unavuje.

Pokud už se přece jen rozhodnete pro proutěný nábytek do zahrady, musí být umístěn pod stříškou. Z hlediska údržby ho stačí občasně otřít od prachu, popřípadě vyčistit suchým kartáčkem. Barva proutí se časem určitě změní, nový šat mu však vdechnete použitím klasické leštícího přípravku na nábytek (např. Diavia, včelí vosk, lněný olej).

Kovový (ocelový, hliníkový) zahradní nábytek

Nábytek z kovu je odolný, má dlouhou životnost, údržba je jednoduchá a cena se pohybuje někde uprostřed. Může to tedy vypadat tak, že jde o nejlepší volbu, nemusí to tak být vždy. Při kovovém nábytku si všímejte hlavně kvalitu spojů na konstrukci a konkrétní druh slitiny.

Kovový zahradní nábytek – stůl a židle

Nerezová ocel je určitě nejlepší alternativou. Asi nejznámějším, ale i dražším druhem je hliník, který je navíc velmi lehký a odolný vůči mechanickému poškození. Hliníkový nábytek by měl být minimálně 1,5 mm tlustý, jinak už nemluvíme o velmi dobré volbě.

POZOR: Jiné slitiny, které jsou náchylné na korozi, nejsou vhodné pro umístění pod širým nebem, někdy však může k jejich poškození dojít i pod stříškou.

Výhody a nevýhody kovového nábytku

Výhody:

 • Jednoduchý na údržbu
 • Odolný vůči vlivům počasí a mechanickému poškození
 • Má dlouhou životnost
 • Vysoká nosnost
 • Dobrý poměr ceny a kvality

Nevýhody:

 • Není nejpohodlnější – nutnost dokoupit polštáře, potahy
 • Levná slitina může podlehnout korozi
 • Lehký kovový nábytek nemusí mít dobrou stabilitu

Zahradní nábytek ze syntetických materiálů

Nebudeme si lhát, syntetika je syntetika. Tu jen tak cokoli nepokoří. "Plastový nábytek" se vyrábí nejčastěji z polyvinylchloridu (PVC) či polyetylénu. V závislosti na kvalitě konkrétního produktu může být tato volba velmi výhodná nebo strašně nevýhodná. Levný plastový nábytek rychle vybledne od slunce a vlivem větru začne praskat nebo se úplně rozpadne, navíc má i horší stabilitu a nosnost. Když už plastový, tak alespoň ten ze směsi tvrdých a žáruvzdorných plastů.

Kvalitní plastový zahradní nábytek

Dnes letí i kousky z umělého ratanu, který je prakticky nezničitelný, a také z textilénu. Oba materiály jsou vyrobeny z polyethylenu a mají extrémně dlouhou životnost. Mohou být umístěny na dešti, větru a slunci. Údržba jakéhokoliv plastového nábytku je velmi jednoduchá. Stačí ho omýt vodou, použít můžete i čisticí prostředky či drátěnky, a pořádně utřít.

Výhody a nevýhody plastového nábytku

Výhody:

 • Nábytek z tvrdého plastu (např. polyetylén) je odolný vůči vlivům počasí
 • Nízká pořizovací cena
 • Jednoduchá až téměř žádná údržba

Nevýhody:

 • Nižší nosnost a stabilita
 • Blednutí barev a opotřebení materiálu (zejména u levných kousků)
 • Neekologický materiál
 • Riziko prasknutí – zlomení

Čalouněný zahradní nábytek

Nábytek, který má čalounění, je vždy vhodný jen na místa chráněná před přímým deštěm a sluncem. Jakýmsi kompromisem jsou kovové nebo plastové konstrukce s měkkými a pratelnými potahy, které by však také neměli moknout nepřetržitě.

Čalouněný zahradní nábytek

Péče o takový nábytek je bez debaty náročnější a také životnost je sporná. Textilie prostě nevydrží věčnost. Tyto kousky patří k dražším, bohužel, mnohdy i bez rozdílu toho, zda jde o skutečně kvalitní výrobek. Pokud již nábytek s měkkým povrchem, vždy jen takový, který se dá vyprat.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

V souvislosti s výběrem, ale i používáním zahradního nábytku, existuje mnoho otázek. Ne na všechny sice existuje přesná odpověď, my se vám však pokusíme co nejlépe ozřejmit to, co zákazníky zajímá nejčastěji.

Mohu v exteriéru používat interiérový nábytek?

Nikdo vám to nezakáže, ale... Venkovní nábytek je uzpůsoben tomu, aby odolal vlivům počasí. Nábytek určený do interiéru tedy venku být může, jeho životnost se však podstatně zkracuje, a to i pod stříškou.

Existuje zahradní nábytek, který může být v exteriéru i během zimy?

Každý zahradní nábytek, který dokáže odolat korozi a vodě, může být během zimy teoreticky venku, ideálně však pod stříškou, ne přímo pod metrem sněhu. Mráz je však velmi silnou zbraní, takže pokud ho necháte ven i během zimy, musíte počítat s jeho zkrácenou životností. Výjimkou jsou pouze některé druhy dřeva.

Je nábytek z nerezavějící oceli skutečně nekorodující?

Každá nerezavějící ocel může zrezivět, pokud nebude v přímém kontaktu s kyslíkem. Nožky hliníkového nábytku ve vysoké trávě nebo zabořená v hlíně, nerezavějící stolička přikrytá plachtou, to vše může způsobit vznik rzi.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91.4%)
Datum publikování: 25.06.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek