Nejlepší tepovače 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Tepovač je zařízením, které se postará o hloubkovou čistotu všech textilních materiálů u vás doma. Špinavé koberce, křesla, sedací soupravy, autosedačky nebo jiné textilní povrchy. Jak vybrat správný tepovač? Jaké jsou jeho výhody? Které tepovače jsou nejlepší? Dočtete se v našem článku.

Profesionální tepovač

Čalouněné sedačky, koberce, křesla nebo autosedačky. Každý textilní povrch si zaslouží pravidelnou údržbu. Pokud tedy doma máte koberce případně čalouněnou sedací soupravu, tepovač se vám rozhodně sejde. Právě on vám totiž jako jediný pomůže sedačku či koberec důkladně vyčistit. Jak postupovat při výběru?

Nejlepší tepovače

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher SE 6.100   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Kärcher Puzzi 10/1   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Kärcher SE 4001   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Orion Teko 1   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Ghibli Power Extra 7 P   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Extraktory – recenze

Tepovač je pro vás vhodnou volbou, pokud máte doma spoustu textilních povrchů, které vyžadují pravidelnou údržbu. Vyčistíte s ním matrace, koberce, sedačku i auto. Abychom vám výběr usnadnili, vyzkoušeli jsme za vás několik oblíbených modelů a připravili recenze s hlavními plusy a minusy jednotlivých extraktorů. Pokud již máte s těmito přístroji zkušenosti, můžete se o ně podělit v komentářích pod článkem.

Proč si pořídit tepovač?

Vzít kbelík s vodou a saponátem, najít nějaký kartáč a začít drhnout koberec či sedací soupravu je jednou z možností. No především při velkých plochách by vás to rychle omrzelo. Tepovač poskytuje mnohem lepší výsledek a nesrovnatelný komfort při úklidu. Při tepovačích s extrakcí vody, resp. s rozprašovačem, dokonce nemusíte povrch ani samostatně navlhčit, což je hlavní výhoda oproti vysavačem s funkcí mokrého vysávání. Tepovač se o všechny kroky postará sám.

Tepovač přitom vždy ví, kolik vody má použít, aby byl schopen ji i odsát. V zásadě tak vše probíhá v jednom kroku, jako byste používali klasický vysavač. Do tepovače stačí nalít vodu s čistícím roztokem, zapnout a proces čištění – tepování může začít. Zároveň tepovač můžete využít i na klasické suché a mokré vysávání.

Tepovač s funkcí vysávaní

Výhody tepovače

  • Šetří čas oproti ručnímu mytí.
  • Efektivně odstraňuje hloubkové nečistoty (eliminuje alergeny).
  • Mytí, vysávání, sušení v jednom.
  • Šetří vodu a el. energii.
  • Vhodný i na velké plochy.
  • Flexibilní použití na různé povrchy (koberce, tvrdé podlahy, parkety, matrace...).

Jak vybrat správný tepovač?

Před koupí, při výběru určitě zvažujte, k jakému účelu ho kupujete. Jak často ho budete používat? Na jaký povrch bude prioritně určen? Budu jím čistit velmi znečištěné povrchy (auto)? I odpovědi na tyto otázky vám následně mohou pomoci při výběru. Následně je dobré sledovat technické parametry, funkce či příslušenství, které výrobce k tepovačům nabízí. Podstatnou část tvoří i zkušenosti zákazníků s konkrétním modelem. Sací výkon, výkon čerpadla, objem nádržek na vodu, typy filtrů a zmiňované příslušenství.

Sací výkon tepovače

Často směrodatný údaj, který hovoří následně i o výkonu čerpadla, které je závislé na výkonu motoru. Netřeba se nechat zmýlit. Výrobci často výkon uvádějí v příkonu zařízení. Od něho závisí právě výkon elektromotoru. Pokud se ptáte, proč je výkon důležitý, jde především o povrch, který jím čistíte. Vyšší výkon zvládne vysát nečistoty např. i z hustých vláknitých koberců.

Tepování vláknitých koberců

Příkon kvalitního tepovače by se měl pohybovat nad hranicí 1 000 W. Samotný jmenovitý výkon je přibližně na úrovni 25 % z uváděného příkonu. Někteří výrobci rovněž udávají i údaj, jakým je průtok vzduchu (litry za sekundu), což rovněž může být pro celkový výkon směrodatné. Určitě sáhněte po tepovači, jehož příkon je alespoň 1 200 W. Některé modely mají výkon regulovatelný.

Výkon čerpadla a jeho vlastnosti

Ten se udává jako průtok vzduchu v litrech za sekundu. Opět je lepší, pokud je výkon čerpadla vyšší. Tím pádem je tepování nejen efektivnější, ale i rychlejši. Čerpadlo totiž čerpá roztok z nádrže a pod určitým tlakem ho vstřikuje do čištěného povrchu. V tomto případě je důležitým údajem také tlak v barech, pod kterým tepovač roztok vstřikuje na povrch.

Pokud tepovač plánujete používat na tepování čalouněné pohovky nebo nízkých koberců, není nutné mít takový silný výkon čerpadla. V případě koberců, kde jsou vlákna hustší a pojmou více roztoku, je vyšší výkon čerpadla a tlak trysek výhodou. Není na škodu, pokud má motor – čerpadlo ochranu i proti přehřátí nebo proti nasátí vody.

Objem nádrží

Důležité jsou dvě nádrže. Nádrž na vodu s čistícím roztokem a nádrž na vodu odpadní. Zde je strategie jednoduchá. Čím jsou nádrže větší, tím méně často je nutné doplňovat nebo vylévat. To oceníte především pokud čistíte velké plochy. Nemusíte totiž práci přerušovat často.

Hodně závisí na čištěného povrchu. V případě, že tepujete koberec o rozměrech 10 m2, počítejte s tím, že minete přibližně 10 litrů čistícího roztoku. Naopak, při tepování čalouněné pohovky, interiéru auta protože tvrdé podlaze utratíte vody mnohem méně.

Pokud tepujte plochu o rozměrech 50 m2 vystačí vám i nádržka s objemem 2 litry, do 150 m2 byste měli sáhnout po objemu alespoň 3-4 litrů, no a nad 150 m2 již uvažujte nad objemem nádržce více než 5 litrů.

Čištění koberců tepovačem

Filtrace

Účinná filtrace je vykoupením pro alergiky. Kvalitní filtr totiž dokáže odstranit až 99 % alergenů, mikrobů a bakterií. Nejúčinnějším typem filtru pro alergiky je HEPA filtr, který však třeba v určitých intervalech vyměňovat. Při Extraktory existují tři základní druhy filtrů.

  • HEPA filtr – zachycuje ty nejmenší částečky prachu, pylu a malé mikroorganismy. Jde o nejlepší volbu pro alergiky.
  • Vodní filtrace – zvlhčuje vzduch, eliminuje částečky prachu, ale není taková účinná vůči jiným alergenům.
  • Mikrofiltr – zachytí jemné částice i alergeny, avšak v menším množství než HEPA filtr.

Příslušenství

Pokud sáhnete po profesionálním tepovači, dodatečné příslušenství by mělo být samozřejmostí. Nemyslete si, že hobby koberců stroje, které koupíte v Lidlu nebo Kauflandu účel tepování opravdu splní. Navíc často chybí potřebné příslušenství a tepování je tak méně efektivní a komplikovanější. Jaké příslušenství nesmí chybět?

  • Kobercové hubice
  • Hubice na tvrdé povrchy
  • Hubice se štětinami
  • Hubice určené na čalounění
  • Filtr v balení
  • Štěrbinová hubice
  • Nástavec na mytí oken

Důležité vlastnosti

  • Manipulace a hmotnost – může jít o omezující faktor. Někdy je lepší, pokud je přístroj menší, praktičtější to je i v případě, že s ním v prostoru musíte manipulovat nebo jej často přenášíte nebo převážíte autem. Hmotnost se může pohybovat od 5 do 15 kg.
  • Hlučnost – vyšší výkon často značí i vyšší hlučnost. Tepovač je hlučnější než klasický vysavač. Hlučnost se pohybuje na úrovni 70 – 90 dB,
  • Délka kabelu – velmi důležitý detail, který nejednou dokáže člověka rozhodit. Krátký kabel. Jeho akční rádius je následně menší, nemluvě o tom, že v některých prostorách může být zásuvka dále. Ideální je, pokud je kabel dlouhý alespoň 7 metrů.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Koberce, křesla, autosedačky – tepovač si poradí s pevně ulpívající špínou a hloubkově vyčistí všechny textilní materiály. Jak si vybrat správný tepovač jsme vám už prozradili. Jedna věc jsou parametry, druhou samotná koupě. Do redakce nám chodí na toto téma různé otázky, na které jsme se rozhodli odpovědět. Pokud jste se nedozvěděli vše, co jste potřebovali, napište nám do komentářů.

Jak funguje tepovač?

Většina extraktorů funguje jako postřikovače – stříkají vodu se zvýšeným tlakem na podklad a tím se uvolňují nečistoty. Extrahované nečistoty tepovač odsává. Dražší zařízení neuvolňují nečitoty tlakem vody, ale pohybem kartáče.

Kde koupit tepovač?

Máte dvě možnosti – kamenný obchod a internet. Podle nás je nakupování přes internet pohodlnější. Můžete si porovnat více produktů, prohlédnout si jejich recenze a zboží vám přinesou přímo domů. Vyzkoušejte např. Kärcher, Bosch nebo Klarstein.

Kolik stojí kvalitní tepovač?

Extraktory se, podobně jako větší elektrických spotřebičů, dělí do několika cenových skupin. Levné vstupné modely si zakoupíte za méně než 2 500 Kč. Většina modelů stojí kolem 5 000-7 000 Kč, za nejdražší zaplatíte kolem 10 000 Kč. V každé z těchto cenových skupin najdete modely, které stojí za pozornost.

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 25.07.2017
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek