Nejlepší dotykové notebooky 2024 – recenze, test, srovnání

Dotykové notebooky patří do specifické kategorie produktů, které nejsou ideální pro každého. Je pro vás vhodnější klasický notebook nebo notebook s něčím navíc, který vám mimo jiné umožní ovládání prostřednictvím obrazovky?

Jak vybrat dotykový notebook?

V našem návodu na výběr notebooku s dotykovou obrazovkou vám prozradíme všechny plusy a minusy této alternativy, podíváme se na nejdůležitější parametry a také na několik nejlepších modelů, které aktuálně najdete na trhu.

Nejlepší dotykové notebooky

Názov Hodnotenie Detail
Lenovo Yoga 7 82YM0053CK   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Umax VisionBook 14Wr Flex   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Asus UX3405MA-OLED341X   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Dell Latitude 9440   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Lenovo IdeaPad Flex 5   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Dotykové notebooky – ano nebo ne?

Výběr dotykového notebooku začíná při otázce, zda je pro vás toto řešení vůbec vhodné. Modely s dotykovou obrazovkou mají v porovnání s těmi klasickými několik výhod i nevýhod. Některé parametry nejsou pozitivnější ani negativnější, jsou prostě jiné. Proto vám určitě nedoporučujeme, abyste po dotykovém notebooku nesáhli jen tak, "do jistoty".

Dopředu si jasně stanovte, co přesně chcete a budete na notebooku dělat přednostně. Některé vlastnosti této technologie mohou totiž vaši práci ovlivnit dobrým, jiné zas ne nejlepším způsobem. V následujících řádcích se podíváme na hlavní specifikace, výhody, nevýhody a rozdíly mezi dotykovými a nedotykovými modely. Na základě nich si na otázku, zda je pro vás tato alternativa vhodná nebo ne, odpovíte mnohem jednodušeji.

1. Dotykové notebooky se ovládají jednodušší (někomu)

Ovládání notebooku přes obrazovku může pro některé z vás znamenat skutečné zrychlení všech úkonů. Platí to však pouze tehdy, pokud vám to s dotykovou obrazovkou jde rychleji než s klávesnicí a myší. Pokud jste zvyklí psát a klikat "normálně", dotyková obrazovka vás bude pravděpodobně pouze zpomalovat. Samozřejmě, pokud si pořídíte notebook s dotykovou obrazovkou, nemusíte ji využívat neustále. Tato funkce se dá "vypnout" nebo kombinovat s klasickým ovládáním přes klávesnici a myš nebo touchpad.

2. Dotyková obrazovka jako plán B

Obrovskou výhodou dotykové obrazovky je, že v případě poruchy klávesnice, touchpadu či myši, můžete notebook používat i nadále. Takový záložní plán ocení všichni, pro které je notebook nezbytný při práci či studiu. Naopak, nevýhodou může být poškození obrazovky při neopatrném "ťukání".

Obrazovka dotykového notebooku

3. Dotyková obrazovka na kreslení, grafy, psaní...

Jste designérem, studujete architekturu, malujete, upravujete fotografie nebo se věnujete jiné činnosti, při níž na notebooku nejen píšete, ale i kreslíte, rysujete atd.? V tom případě vám můžeme koupi dotykového notebooku jen a jen doporučit. Kreslení, grafické návrhy a jiné podobné práce vám půjdou nepochybně rychleji. Pokud máte v plánu takové využití, určitě popřemýšlejte nad dotykovým notebookem s perem.

4. Dotykové notebooky mají kvalitnější displej

Drtivá většina dotykových notebooků je vybavena velmi kvalitním displejem (kvalitnějším než na klasických noteboocích ve stejné kvalitativní a cenové třídě). Rozdíl je patrný zejména při rozlišení, jasu a kvalitě barev. Samozřejmě, pokud sáhnete po vysloveně levném kousku, toto pravidlo nemusí platit stoprocentně.

Obrazovky dotykových notebooků jsou zpravidla lesklejší a mají vyšší jas. Tato kombinace se v negativním smyslu odrazí zejména při silnějším světle. Nedokonalost dotykových obrazovek nemusí překážet všem. To, jak dopadá světlo, totiž vnímá každý tak trochu individuálně. Obecně však platí, že lesklý povrch v kombinaci s vyšším jasem způsobí problémy s viditelností.

5. Vydrží méně

Technologie navíc se projeví i na spotřebě elektrické energie. V překladu, baterie dotykových notebooků se vybíjejí rychleji. Kvalitní kousky proto musí disponovat silnější baterií, což se odráží na jejich ceně, v některých případech i na hmotnosti a celkových rozměrech.

6. Cena dotykových notebooků je vyšší

Více technologií, které jsou zakomponovány do dotykových notebooků, se odráží na jejich ceně. Toto je právě jeden z parametrů, pro který byste si měli koupi dotykového notebooku předem opravdu dobře promyslet. Využijete dotykovou obrazovku naplno? Skutečně se neobejdete bez ní? Pro lepší představu, nejlevnější dotykové notebooky (zpravidla z dílny Acer a Lenovo) stojí od cca 8 000 Kč výše. Cena modelů od dalších populárních výrobců, jako je Dell či HP, začíná na 17 000 Kč.

Na co se zaměřit při výběru dotykového notebooku

Většina parametrů, které byste si měli všimnout při výběru dotykového notebooku, se neliší od těch, které jsou důležité při klasických bezdotykových modelech. Na ty se proto podíváme pouze v krátkosti. K specifickým parametrům patří:

  • Výdrž (kapacita) baterie a nabíjení
  • Úhlopříčka displeje + rozměry notebooku
  • Kvalita displeje

Výdrž (kapacita) baterie a nabíjení

Jak bylo řečeno v úvodu našeho návodu, dotykové notebooky se zvyknou vybíjet o něco rychleji. Proto se určitě zaměřte na kapacitu, ale také na reálnou výdrž baterie. Kapacita je udávána v mAh (miliampérhodinách) nebo Wh (watthodinách). Notebooky obecně mají v průměru 8 000 mAh, ty slabší jen kolem 6 000 mAh.

TIP: Při výběru nepřehlédněte ani údaj o způsobu a zejména rychlosti nabíjení. Určitě doporučujeme sáhnout po kousku, který podporuje funkci rychlonabíjení.

Výdrž notebooku s dotykovou obrazovkou

Udávaná kapacita je opravdu pouze orientačním parametrem. Reálnou výdrž baterie ovlivňuje mnoho faktorů, jako je výkon procesoru, typ chlazení, operační paměť, kvalita displeje a samozřejmě také to, jak notebook zatěžujete (např. hraní her bude baterii vybíjet spíše než psaní ve Wordu).

TIP: Kvalitní dotykový notebook by měl být vybaven minimálně 60 Wh baterií.

Úhlopříčka displeje a celkové rozměry notebooky

Úhlopříčka menších modelů začíná na cca 11,6 palce, naopak, větší kousky mají 17 a více palcovou úhlopříčku. Většina známých výrobců, jako je Dell, ASUS či Acer, mají v nabídce několik fixních velikostí displejů – 13,3", 15,6" a 17,3". Samozřejmě, můžete narazit i na jiné rozměry (např. 11,6", 12,5", 14").

Pokud hledáte kousek, který budete s sebou nosit do práce či do školy, vyberte si něco menší a lehčí. Hledejte dotykové notebooky, které mají obrazovku s úhlopříčkou 12,5" až 13,3" a hmotnost od 1 do 1,5 kg. Pozor, vysloveně mini notebooky zpravidla nedisponují okouzlujícím hardwarovým výkonem, proto nejsou vhodné pro náročnější operace, jako je hraní her, streamování či editoring videa.

Ve světě notebooků s dotykovou obrazovkou poměrně často natrefíte na tzv. ultrabooky, které vynikají skutečně kompaktními rozměry (např. ASUS Zenbook, Lenovo Yoga). Druhou populární možností jsou notebooky 2v1 nebo tzv. kabriolety, ze kterých můžete odpojit klávesnici a používat je jako klasický tablet.

Kvalita displeje

Kvalita displeje je důležitá při jakémkoliv notebooku, při tom dotykovém však o něco víc. Nejde jen o estetickou stránku věci, ale také o zdraví vašich očí – kvalitnější displej s většími možnostmi nastavení je zatěžuje méně. Dotykové obrazovky mají zpravidla vyšší jas a jsou lesklejší. Tento parametr nemáte jak ovlivnit.

Při výběru se tedy zaměřte zejména na rozlišení (kombinace vyššího jasu a lesku se špatným rozlišením je opravdu nesnesitelná). Určitě vám nedoporučujeme kupovat dotykový notebook s horším rozlišením displeje, jako je Full HD. Samozřejmě, 4K je o něco lepší.

Chcete-li dotykový notebook využívat k práci, která souvisí s kreslením, designováním či jinými grafickými pracemi, určitě byste měli přemýšlet nad displejem se 4K rozlišením, který disponuje širší škálou barev, má dobrý kontrast atd. Nejlepší alternativou jsou IPS displeje, které nabízejí širší pozorovací úhly, lepší barvy i kontrast.

Další důležité parametry při výběru notebooku (s dotykovou obrazovkou)

Následující parametry, které souvisejí především s výkonem, nejsou specifické jen při výběru notebooků s dotykovou obrazovkou. Měli byste si je všímat při koupi jakéhokoliv modelu. Proto si je "přeletíme" pouze v rychlosti.

1. Klávesnice

Paradoxně, klávesnici byste si měli nepochybně všimnout i při výběru notebooku s dotykovou obrazovkou. Důležitá je kvalita a rozmístění jednotlivých kláves. Určete by neměly "vypadnout" nebo se naopak zaseknout již po týdnu používání. Měly by být přiměřeně velké a čitelné (např. někomu vyhovují spíše bílé, jinému zas černé klávesy), mít dostatečný zdvih při stisknutí a rychlou odezvu při puštění. Podsvícení klávesnice je jen a jen plusem.

Klávesnice dotykového notebooku

2. Procesor

Nejlevnější notebooky jsou zpravidla vybaveny pouze 2-jádrovým procesorem, což není žádná sláva ani při skutečně jednoduchých úkonech, jako je psaní či sledování online videí. Pokud se nechcete s notebookem trápit, doporučujeme začít na 4 jádrech. Ti, kteří plánují hrát hry, stříhat video nebo se věnovat jiným podobně náročným operacím, by se měly poohlédnout po 6 a více jaderných procesorech.

3. Operační paměť (RAM)

Operační paměť nebo paměť RAM má přímý vliv na výkon notebooku. V minulosti byste si vystačili i se 4 GB RAM, dnes budete potřebovat minimálně 8 nebo 16 GB. 32 a více GB operační paměť naplno využijí pouze ti, kteří plánují notebook zatěžovat náročnějšími úkony.

Při informacích o operační paměti můžete narazit na zkratku DDR, za kterou následují číslice. Tento údaj hovoří o přenosové rychlosti RAM. Číslo za DDR měří výchozí teoretickou maximální rychlost přenosu – vyšší je lepší, protože zajišťuje rychlejší chod celého hardwaru.

4. Konektivita

USB 3.0, USB-C, microSD, SSD, HDMI, 3,5 mm jack na reproduktory/sluchátka atd. Při výběru notebooku nezapomeňte na jeho kompatibilitu (podporu Wi-Fi a Bluetooth v současnosti snad už ani nemusíme řešit). Více portů je pouze plusem. Pozor, na dotykových noteboocích nejčastěji absentuje vstup na paměťové karty.

5. Bezpečnostní prvky a odolnost notebooku

Nejběžnějším bezpečnostním prvkem notebooků je čtečka otisků prstů, kterou nenajdete na každém modelu. Někteří výrobci do notebooků vkládají i speciální sledovací zařízení (něco na způsob GPS), které slouží k vystopování notebooku při jeho odcizení či ztrátě. To, kolik a zda vůbec potřebujete nějaké bezpečnostní prvky, si musíte přehodnotit zejména vy.

S bezpečností souvisí i odolnost notebooku proti vodě/vlhkosti, prachu či jiným nečistotám a nárazům. V tomto směru platí jedno nepsané pravidlo, a to, že robustnější notebooky bývají odolnější. Ty kompaktní, lehké a tenké rozbijete nebo poškodíte snadněji.

INFO: Vojenská norma MIL-STD 810G je v současnosti zárukou té nejvyšší odolnosti notebooku. Pokud ho však budete využívat pouze v kanceláři nebo doma, nemusíte jít až do takových extrémů.

Nejlepší dotykové notebooky

Trh je plný různých značek, nemluvě o jednotlivých dotykových modelech. V následujících řádcích jsme si pro vás připravili několik tipů na populární a kvalitní dotykové notebooky, které patří aktuálně k těm nejlepším a nejprodávanějším.

Dotykové notebooky Lenovo

Lenovo má v nabídce několik dotykových notebooků včetně ultrabooků nebo modelů 2v1. Dotykovou obrazovkou jsou zpravidla vybaveny všechny kousky s označením Yoga a také některé z řady ThinkPad, Thinkbook a IdeaPad. Mezi populární produkty v současnosti patří např. Lenovo Yoga C940, Lenovo Yoga C930, ThinkPad Yoga 11E 20LM či ThinkPad L580-20LW. Cena dotykových notebooků Lenovo začíná na cca 9 000 a končí na více než 80 000 Kč. Ze všech ostatních námi vybraných značek jde o nejlevnější alternativu.

Dotykový Yoga notebook

Dotykové notebooky Asus

I výrobce Asus nabízí pár klasických dotykových notebooků s pevnou konstrukcí a také několik "kabrioletových" modelů 2v1, které můžete využívat jako tablet. Jejich cena se ve srovnání s produkty od Lenovo začíná podstatně výš, na 15 000, a končí na více než 70 000 Kč. Dotykovou obrazovkou jsou vybaveny např. modely Asus Vivobook Flip 14, Asus Zenbook Flip 13 a 14, Asus ROG Flow X13 či Asus Zenbook Flip 13 OLED.

Dotykové notebooky HP

V nabídce výrobce HP najdete několik desítek kousků s dotykovou obrazovkou. K těm levnějším (za cca 20 000 Kč) patří modely HP Pavilion X360, za cenu okolo 20 000 – 40 000 Kč můžete vlastnit některý z notebooků HP ENVY X360, a pokud hledáte opravdu výkonné, a tedy i pěkně drahé zařízení, doporučujeme vybírat z notebooků jako HP ENVY 17-cg, HP EliteBook X360, HP Elite Dragonfly či HP Spectre X360, který je považován za jeden z nejlepších dotykových notebooků v roce 2021.

Dotykové notebooky Dell

Na své si přijdou i fanoušci značky Dell. Její nabídka notebooků s dotykovou obrazovkou je také pořádně široká. I v tomto případě máte na výběr klasické notebooky s pevnou konstrukcí nebo všestrannější 2v1. Ceny dotykových Dell modelů se začínají, podobně jako u výrobců Asus a HP, na cca 17 000 Kč. Ty nejdražší stojí více než 60-tisíc (např. Dell XPS 15 (9500) Touch Silver či Dell Precision 5550 Touch). K nejprodávanějším patří např. Dell Inspiron 14z, Dell XPS 13 a Dell Inspiron 14z, za aktuálně nejlepší jsou považovány notebooky Dell XPS 15, Dell XPS 13 a Dell Inspiron 15 7000 2-in-1 Black Edition.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Vše, co potřebujete vědět o výběru dotykových notebooků, jste si mohli přečíst výše. V našich odpovědích na nejčastější otázky a odpovědi jsme se proto zaměřili zejména na praktickou stránku, jako je údržba či případná oprava dotykových obrazovek.

Jak zprovoznit nefunkční obrazovku na dotykovém notebooku?

Pokud nedošlo k jejímu fyzickému poškození, "oprava" bude probíhat pouze takříkajíc uvnitř notebooku. V první řadě musíte vědět, jaký operační systém využíváte. Konkrétní postup jakéhosi restartování vaší obrazovky si následně vyhledejte na internetu. Např. při OS Windows 10 musíte zapnout "řešení problémů" a jít na možnost kalibrace obrazovky. Tu nejprve deaktivujete, potom znovu zapnete, změníte nastavení napájení a aktualizujete ovladače.

Jak vyčistit dotykovou obrazovku na notebooku?

Dotykové obrazovky můžete zpravidla čistit stejně jako ty nedotykový. Určitě se vyhněte používání klasických čisticích prostředků. Použijte ty, které jsou určeny k čištění displejů na noteboocích a PC. Nejlepší pomůckou jsou hadříky z mikrovlákna nebo podobného materiálu. Notebook nezapomeňte vypnout, obrazovku otírejte pomaličku, nepřežeňte to s množstvím čisticího přípravku a hadříkem provádějte krouživé pohyby (takto zabráníte vzniku ještě větších šmouh). Upozorňujeme, že některé dotykové notebooky je třeba čistit speciálně. Přesný postup byste měli najít přímo v návodu k použití konkrétního modelu nebo na webu daného výrobce.

Je dotykový notebook vhodný na hraní her?

Na dražších dotykových noteboocích můžete hrát hry, streamovat videa, editovat... na ty za cenu do cca 35 000 Kč však většinou ne. Základem je procesor a další části hardwaru. Levnější dotykové notebooky mají zpravidla pouze 4-jádro, což vám nebude stačit.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 20.04.2021
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek