Nejlepší elektrické vyhřívací deky, polštáře, podložky – recenze, test, srovnání

Určitě znáte ten pocit, když přijdete vyzáblý z chladného počasí a za žádnou cenu se nedokážete ohřát. Ideálním pomocníkem v tomto případě je vyhřívací deka či podložka. Její používání je příjemné, má příznivé účinky na organismus, ale v některých případech může i uškodit.

Spánek na elektrické dece

Poradíme vám, jak tyto šikovné pomůcky používat, jak si vybrat tu správnou a představíme vám i nejoblíbenější modely.

Nejlepší elektrické deky a podložky

Názov Hodnotenie Detail
Malatec 8817   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
ETA Shaggy 4325 90000   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Nedis PEBL130CWT2   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Klarstein Dr.Watson   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Beurer HK Comfort   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Elektrické dečky a podložky – recenze

Vyhřívací deka/podložka najde své uplatnění prdovšetkým v zimních měsících. Není nad pocit komfortu během dlouhých zimních večerů. Jak si elektrickou deku vybrat, vám prozradíme v našem návodu, pokud však nechcete číst celý článek a rádi byste přešli rovnou k výběru, můžete si přečíst naše recenze. Který z produktů vás zaujal nejvíce?

Pomáhají, ale mohou i ublížit

Vyhřívací deky a podložky jsou vybaveny plochým elektrickým ohřívacím tělesem, které díky dobré tepelné izolaci nemusí mít vysoký výkon (zpravidla okolo 100 W). Těleso je ovládáno termostatem, který udržuje nastavenou teplotu podle zvolené úrovně vyhřívání.

Vyhřívací podložka generuje teplo, je proto ideální volbou na chladné zimní dny a noci, když se neumíte zahřát. K jejím plusem patří i to, že pomáhá zmírnit chronickou či náhlou bolest svalů, zmírňuje křeče i zranění. Elektrickou vyhřívací podložku můžete používat na ohřívání všech částí těla – od krku a ramen přes břicho a boky až po nohy.

Elektrická deka - jak vybrat?

Elektrické vyhřívací podložky mají využití i při zmírnění bolesti spojené s menstruačními křečemi, artritidou a pod. Při uvážlivém používání vyhřívací deky a podložky napomáhají regeneraci vašeho pohybového aparátu. Působením tepla totiž zvyšují průtok krve, což vám pomůže zbavit se bolesti svalů i kloubů, ať už z přetížení nebo kvůli jiné příčině.

Při nadměrném používání může teplo z vyhřívací deky či podložky poškodit horní vrstvy pokožky a povrchové žíly. Následkem toho je zarudnutí – podobně, jako když se spálíte při dlouhém pobytu na slunci. Pro lidi se sušší pokožkou nemusí být takové vysoušení pokožky teplem příjemné. Nedoporučuje se ani použití ohřívací podložky na čerstvé zranění, protože může zhoršit zánět způsobující bolest.

Vyhřívací podložky vás příjemně zahřejí a poslouží i jako náhradní zdroj tepla při výpadku vytápění.

Jak vybrat vyhřívací podložku

Chcete si užívat výhody tepelné terapie, nevíte však, jak si z nabídky vyhřívacích podložek vybrat správně? Připravili jsme pro vás návod, na co se při výběru zaměřit. Důležitý je tvar, velikost, nastavení teploty, ale i funkce, kterými jednotlivé produkty oplývají.

Výběr vyhřívací podložky podle parametrů

Vyhřívací podložka na baterky i vyhřívací papuče

Vyhřívacích pomocníků můžeme rozdělit podle tvarů:

  • Vyhřívací deka – dokáže zahřát celé vaše tělo. Deky jsou dostupné i v rozměrech 180 × 140 cm, díky kterým zakryjí vás i vašeho partnera či dítě. Jsou univerzální, proto je můžete použít i jako vyhřívací podložky (pokud vám nepřekáží ležení na měkkém materiálu).
  • Vyhřívací podložka – příjemně vám vyhřeje postel před spaním, případně hřbet či jinou část těla. Některé modely lze připevnit k matraci, aby neklouzaly. Vyrábějí se v rozměrech od 30 x 40 cm až po cca 150 × 80 cm.
  • Vyhřívací polštář – polštáře se vyrábějí v různých tvarech, některé jsou univerzální a můžete je přikládat na každou část těla, jiné jsou speciálně tvarované, aby vám zahřály např. šíji a krk. Lepší modely jsou vybaveny i kapsami na zahřátí nohou.
  • Vyhřívací bota – disponuje dostatečným místem pro prohřátí obou vašich chodidel a lýtek.

Pokud máte citlivou pokožku, vyberte si deku, podložku, polštář či botu vyrobenou z antialergenního materiálu. Některé vyhřívací pomůcky lze i prát (ať už ručně nebo v pračce), což vám zjednoduší čištění.

Rozměr vyhřívací podložky

Když už víte, jaký typ podložky je pro vás ten pravý, měli byste popřemýšlet nad konkrétním použitím a tím pádem i nad rozměry. Menší podložky vám výborně poslouží v případě, že trpíte bolestmi krku či křížů. Jejich rozměry jsou kolem 30 x 40/60 cm. Pokud potřebujete vyhřívací podložku pro zmírnění bolesti zad, nohou či břicha, budete potřebovat model s většími rozměry.

Malá vyhřívací podložka

Vyhřívací podložky a deky mají obvykle obdélníkový tvar. Jde o nejuniverzálnější typ, který můžete používat na ohřívání prakticky každé části těla. V nabídce naleznete i tvarované podložky, které jsou přizpůsobeny liniím těla a na krk, ramena či horní záda sednou jako ulité. K dispozici jsou také podložky ve tvaru pásu, které vám nejlépe poslouží na ohřev spodní části zad i takové, které mohou být použity např. na nohy.

Ovládání teploty

Ovládání vyhřívacích pomůcek zpravidla zajišťuje ovladač, který se nachází na konci napájecího kabelu při dece, resp. podložce. Dražší modely mají tento kabel odpojitelný kvůli jednoduššímu skladování a možnosti praní.

Nejlevnější pomůcky na vyhřívání mají pouze 1 funkci – zapnutí či vypnutí. Při těch dražších si můžete zvolit z několika stupňů vyhřívání (obvykle od 2 do 10), buď tlačítkem, nebo otočným či posuvným voličem.

Ovládání vyhřívací podložky

Některé z nejširších vyhřívacích dek či podložek disponují dokonce dvěma ohřívacími tělesy se samostatným nastavením teploty pro vás a druhou osobu. Tomuto vyhřívací podložky mají paměťovou funkci (zapamatuje si, jakou teplotu pravidelně používáte).

Vyhřívací podložka s více nastaveními teploty je vhodná především pro lidi, kteří se plánují o podložku dělit s ostatními členy rodiny.

Další parametry a funkce

Elektrické topné podložky jsou jednoduché zařízení generující suché teplo. To je jejich hlavním úkolem. I v tomto případě však najdete několik dalších funkcí a vlastností, kterým byste při výběru měli věnovat pozornost.

Výkon a doba ohřevu

Pro někoho možná nepodstatný parametr, pokud se však potřebujete rychle ohřát, oceníte, že podložka vám nabídne teplo již za několik sekund (alespoň co se pokročilých modelů týká). Krátká doba ohřevu je samozřejmě velkým plusem, pokud vám na ní až tak nezáleží (stačí když se podložka ohřeje do minuty či dvou), nemusíte zbytečně vyhazovat peníze za model s touto přidanou funkcí.

Ovládání elektronické deky

Čím vyšší výkon je, tím větší plochu a tím rychleji vyhřívací těleso vyhřeje. Díky dobré tepelné izolaci deky nemusí být výkon velký – pohybuje se v rozmezí od 60 W při malých vyhřívacích polštářích až do 180 W při velkých topných dekách pro 2 osoby.

Časovač a automatické vypnutí

Lépe vybavené modely mají časovač a můžete si tak nastavit délku tepelné terapie. Vyhřívací podložka je napájena elektrickou energií, čili představuje potenciální nebezpečí v případě, že při jejím používání usnete, příp. ji zapomenete vypnout. Speciální funkce automatického vypnutí je doplňková bezpečnostní funkce, která automaticky vypne zařízení po určité době provozu. Tímto způsobem šetří el. energii a, což je možná důležitější, snižuje riziko popálenin. Při výběru si všímejte délku času, během kterého zůstane podložka zapnutá před automatickým vypnutím. V případě, že se vám zdá délka provozu krátká, můžete se zaměřit na elektrické podložky s kontinuálním provozem.

Ochrana proti přehřátí

Moderní vyhřívací podložky disponují několika bezpečnostními prvky, ochrana proti přehřátí by již měla být samozřejmostí. Postará se o to, aby se podložka nezohriala příliš a nezpůsobila požár či popáleniny. V případě bezpečné teploty zařízení automaticky vypne.

Vyhřívací deka s regulátorem teploty

Materiál

Při používání elektrické podložky jste s produktem v přímém kontaktu, proto byste si měli zvolit materiál příjemný na dotek. Zároveň by však měl být odolný, aby vydržel i intenzivní používání, a také by měl dobře distribuovat teplo. Důležitým aspektem při výběru materiálu je hygiena. V některých případech mají podložky odnímatelný panel a el. kabel a dají se prát v pračce či ručně. Některé zas mají odnímatelný potah, což umožňuje jejich snadné čištění.

Nezapomínejte si všímat kvalitu použitého materiálu. Důležité je, aby podložka vyhovovala vašim potřebám, avšak vrstva tkaniny by neměla být příliš tenká (neměli byste cítit každý kabel), neměly by se na ní vytvářet žmolky.

12 V napájení

Díky němu můžete podložku využít i v autě jako náhradu za vyhřívaná sedadla.

Délka kabelu

Při koupi elektrické vyhřívací podušky byste tento parametr neměli ignorovat. Délka kabelu se pohybuje od 1,5 do 3 m. Před výběrem deky si ujasněte, kde ji budete nejčastěji používat a zda je na tom místě dostupná el. zásuvka. V opačném případě se může stát, že budete muset k dece natáhnout prodlužovací kabel.

Bílá vyhřívací podložka do postele

Podsvícený ovladač

Ovládání topných podložek a dek je vskutku jednoduché. Buď jsou vybaveny otočnými knoflíky, nebo mají tlačítka pro zapnutí/vypnutí a výběr teplot. Displej by měl být dostatečně velký a podsvícený, abyste mohli nastavení stupně vyhřívání či ostatních funkcí bez problémů provést i v noci.

Cena a oblíbené značky vyhřívacích podložek

Vyhřívací podložky a deky jsou dostupné za velmi přijatelné ceny. V závislosti na materiálu a velikosti za ně zaplatíte od přibližně 350 Kč výše. Podložky a deky najdete v kamenných i internetových obchodech. Na portálu Heureka.cz si můžete prohlédnout, jaké máte v tomto ohledu možnosti. K oblíbeným značkám se řadí Beurer, Sencor, Medisana, Microlife, ale např. i Klarstein.

Vyhřívací deka Klarstein

Bezpečné používání vyhřívací podložky

Ptáte se, jak používat vyhřívací podložku? V první řadě je třeba držet se pokynů v návodu, pokud jej nemáte k dispozici, pomůže vám pár obecných informací:

  • před použitím se ujistěte, že máte pokožku čistou, tedy, že je zbavena krémů a mastnoty, které by mohly ovlivnit vyhřívací vlastnosti deky,
  • pokud nemáte podložku s automatickým vypnutím, nastavte si v případě, že můžete během používání el. podložky usnout, budík,
  • nejprve byste měli začít s nižší teplotou a postupně přecházet na vyšší. V ohřívané oblasti nemusíte mít cit, proto byste měli na změření úrovně tepla použít i jiná místa na těle,
  • tepelná terapie je vhodná na starší zranění, čerstvým by mohla uškodit. Vyhřívací podložka je dobrým pomocníkem při dlouhodobých zraněních, pokud se jich však nevíte zbavit, měli byste navštívit svého lékaře.

Do auta i do postele

Vyhřívací podložku můžete použít nejen na tepelnou terapii konkrétní bolavé části těla, ale i jako praktického pomocníka v zimě do auta či do postele. V případě, že má vyhřívací podložka 12 V napájení, můžete ji použít k vyhřívání sedadla v autě přes zimu. Během chladných zimních večerů bývá postel taková studená, že při lehání nepříjemně zamrazí a rozdrkocú se vám zuby. Vyhřívací podložku stačí zapnout cca 15 min. před spaním a budete si lehat na vyhřáté lůžko.

Vyhřívací podložka je vhodná i pro zvířata

Trochu netradičnější formou použití je její umístění do pelíšku vašeho čtyřnohého miláčka či do terária. Kočky, starší psi, štěňata či fenky čekající mladé potřebují teplo a vyhřívací podložka jim ho může poskytnout dostatek. Poslouží vám i při pečení a vaření. Např. pokud chcete v zimě péct buchty či chléb, ale nemáte k dispozici teplé místo, kde vám těsto nakynulo, stačí zapnout podložku na nejnižší teplotu, položit na ni misku s těstem přikrytou utěrkou a počkat, dokud těsto vykyne. Aby nedošlo k jeho přílišnému ohřátí, dejte mezi deku a misku s těstem několik utěrek či ručníků. Vyhřívací podložku můžete použít i na udržování teploty jídla (namísto trouby či sporáku) v případě, že se strávníci zpozdí.

Tepelná terapie – pro koho je vhodná a pro koho ne?

Tepelná terapie je metoda založená na využívání příznivých účinků tepla. Vhodná je např. při bolesti zad a svalů, potížích při menstruaci či revmatismu. Uplatnění má v případech, kdy je vhodné suché teplo (generované vyhřívacími podložkami). Rozšiřuje cévy, čímž zvyšuje průtok krve a ovlivňuje regeneraci buněk. Kdy je tepelná terapie vhodná a kdy ne?

Bolesti svalů

Lidé jsou méně aktivní než kdysi. Jde o prostý fakt, neboť většinu práce za nás dělají stroje a my hodně času trávíme za počítačem či na pohovce před televizorem. Ztuhlost svalů způsobuje např. i nesprávná poloha při spánku. Teplo, které generuje vyhřívací podložka, zvýší průtok krve, čímž dostane do svalů potřebné živiny a kyslík, čili je uvolní a zregeneruje.

Při bolesti svalů pomáhá tepelná terapie

Chronické bolesti

Konkrétně jde o fibromyalgii, čili bolestivé a často chronické onemocnění, přičemž bolest není způsobena zánětem. Díky přísunu tepla se svaly v těle uvolní a zlepší se pohyblivost.

Zranění

Vyhřívací podložka je vhodným pomocníkem při rehabilitaci zranění. Opět platí to, že teplo zajišťuje lepší průtok krve, díky čemuž je lepší distribuce živin a kyslíku a dochází k regeneraci svalů a tkání.

Artritida

V tomto případě byste se měli o použití vyhřívacích podložek poradit s lékařem, protože v některých případech je tepelná terapie nápomocná, v jiných může uškodit. Např. při artritidě rukou se prokázala tepelná terapie přínosná.

Stres

Vyhřívací podložka či deka pomáhá tělu zrelaxovat a tím pádem i ulevit od stresu. Uvolní se díky tomu nejen tělo, ale i mysl a vy se zbavíte napětí z práce či osobních problémů.

Stres můžete zmírnit pomocí tepelné terapie

Diabetes

I v tomto případě je použití tepelné terapie sporné. Diabetici mají často problém s citem v rukou a nohou, proto nemusí vždy cítit teplotu vyhřívací podložky a přivodit si tak poškození pokožky či dokonce nervů. Při používání vyhřívací podložky by měly být proto lidi s cukrovkou opatrní a raději si ji nastavit na nižší teplotu.

Kdy raději ne?

Používání vyhřívací podložky se nedoporučuje lidem s kožními problémy (např. Zánětlivá onemocnění jako psoriáza) a ani lidem s kardiostimulátorem. Před použitím vyhřívací podložky je vždy třeba se poradit s lékařem, který ví nejlépe zhodnotit, nakolik je váš zdravotní stav vážný a zda vám tepelná terapie prospěje nebo ne.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Vyhřívací deka či podložka vás příjemně zahřeje během chladného počasí. Teplo má, ve většině případů, příznivé účinky na organismus, proto je vhodnou volbou pro všechny věkové kategorie. Před koupí si odpovězte na několik základních otázek týkajících se zejména praktického využití podložky.

Jaká je ideální délka kabelu?

Délka kabelu se obvykle pohybuje od 1,5 do 3 m. Vybírejte tedy podle toho, kde všude budete podložku používat. Pokud je zásuvka dostupná všude, kde to potřebujete, postačí vám i kratší kabel.

Má každá elektrická podložka časovač?

Bohužel ne. Časovačem disponují většinou dražší, resp. lépe vybavené modely. Při výběru se zajímejte také o to, jak dlouho zůstane podložka zapnutá před automatickým vypnutím.

Jaké bezpečnostní prvky jsou typické pro elektrické podložky?

Samozřejmostí je ochrana proti přehřátí. Pak je tu funkce automatického vypnutí, jde o doplňkovou bezpečnostní funkci, kterou najdete jen u dražších modelů.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 07.06.2017
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek