Nejlepší křovinořezy 2024 – recenze, test, srovnání

Jak si vybrat křovinořez? V hypermarketu seženete i za 800 Kč, ve specializované prodejně se zahradními potřebami není problém najít i kousky přes 10 000 Kč. Jak se zorientovat a podle čeho vybírat? Které parametry sledovat a které jsou jen reklamní tah prodejců?

Jak vybrat křovinořez?

Není to jednoduché. Proto jsme sesbírali různé testy křovinořezů, hodnocení, porovnání a recenze a vytvořili z nich přehlednou tabulku, která vám pomůže s výběrem. Pokud si vyberete některý z těchto modelů, určitě získáte kvalitní produkt. Vyhnete se modelům, které by vás zklamaly.

Nejlepší benzínové křovinořezy

Názov Hodnotenie Detail
Stihl FS 120   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
VeGA BC525PRO   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Stiga BC 555 B   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Hoteche HTG840207   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Stihl FS 235   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Nejlepší elektrické křovinořezy

Názov Hodnotenie Detail
Procraft GT2100   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bosch AFS 23-37   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Fieldmann FZS 2105-E   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Powerplus POWXG30033   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Riwall REB 1223   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Křovinořezy – recenze

Křovinořez Stihl, Hecht, Dolman nebo Demon? Je lepší akumulátorový, elektrický či benzínový křovinořez? Pokud si i přes našeho průvodce nevíte vybrat ten správný model, možná vám s tím pomohou naše recenze.

Jak vybrat křovinořez?

Běžná elektrická nebo motorová sekačka si nedokáží s vysokou trávou s plevelem často poradit. Tráva a plevel rostou rychle zejména po dešti. Pokud máte v zahradě trávník, pravděpodobně jste se s tím již setkali. S vysokou trávou vám může pomoci křovinořez či vyžínač. Poradíme vám, jak si vybrat správné.

Křovinořez, nebo vyžínač?

Křovinořezy si mnoho lidí zaměňuje s vyžínači, tedy strunovými sekačkami. Tyto stroje slouží k sekání trávy na místech, kde je ztížený přístup s klasickou sekačkou. Hodí se pro úpravu trávy v okolí stromů či při obrubníku, pokud máte malou zahradu, můžete s vyžínačem klidně posekat celý trávník. Na velmi vysoké a husté porosty s plevelem však vyžínač nestačí.

Sekání trávy křovinořezem

S hustšími, nepřístupnými porosty s dřevinami si snadno poradí křovinořez. Vyžínač používá k sekání strunu, křovinořez může pracovat se strunovou žací hlavou, ale také s ocelovým žacím nožem/kotoučem. Aby si křovinořez poradil s hustým porostem, potřebuje přenést větší sílu, na co slouží hřídele s ozubenými převody.

Typy pohonů

Při křovinořez máte na výběr ze 4 typů pohonů. Každý z nich má své výhody.

  • Benzínový dvoutaktní – v případě křovinořezů jde o nejběžnější druh motoru. Dvoutaktní motor má menší hmotnost a je jednodušší na výrobu, čemuž odpovídá i jeho cena. Je hlučnější než čtyřtaktní motor, méně účinný a také méně šetrný k životnímu prostředí. Pokud si zvolíte tento typ, mějte na paměti, že na své fungování potřebuje příměs oleje do benzínu ve správném poměru, jinak hrozí zadření motoru.
  • Benzínový čtyřtaktní – tyto motory obsahují, na rozdíl od dvoutaktních, rozvodový mechanismus s ventily, čili jsou těžší. Potěší však menší hlučností, větší účinností, lepšími emisními parametry i nižší spotřebou paliva. Jejich údržba je o něco náročnější, hmotnost vyšší a jsou dražší než křovinořezy s benzínovým dvoutaktním motorem.
  • Elektrický – na jejich fungování potřebujete 230 V zásuvku, čili se hodí především na práci kolem domu. Mají nižší výkon než benzinové motory, zato se mohou pochlubit větším kroutícím momentem. Životnost elektromotoru je vysoká, dohlížet třeba jen na výměnu ložisek. Hlučnost je zanedbatelná, což umožňuje s křovinořezem pracovat i ve večerních hodinách či v neděli, aniž byste rušili sousedy. Při volbě tohoto typu nezapomínejte na délku kabelu a na to, že prodlužovací kabel musí dosáhnout všude, kde budete stroj používat. Rizikem je možnost přeseknutí kabelu a úraz elektrickým proudem, které však lze eliminovat použitím zásuvkového obvodu s tzv. proudovým chráničem.

Benzinový křovinořez

  • Akumulátorový – křovinořezy tohoto typu pracují obvykle s bezpečným napětím do 50 V. Mají o něco nižší výkon než jejich elektricky kolegové a jsou i o něco těžší. Jejich výhodou však je přenosnost, dostanete se s nimi i na místa, kam prodlužovací kabel nedosáhne. Životnost akumulátoru je několik let, závisí to na tom, jak často budete křovinořez používat.

Výkon akumulátoru

Tento parametr souvisí s tím, na jaké práce plánujete křovinořez používat. Pokud hledáte stroj pouze na sekání trávy, postačí vám křovinořez s menším výkonem, pokud plánujete sekat husté porosty, rozhlížejte se po strojích s výkonem 1 000 W a více. S výkonem úzce souvisí šířka záběru sekačky. Platí, že čím větší průměr struny/nože má křovinořez, tím více materiálu najednou poseká a tím větší výkon potřebuje.

Benzínové křovinořezy

Jejich výkon začíná na hodnotách 0,6 kW (1 kW = 1000 W). Benzínové křovinořezy s tímto výkonem zvládnou údržbu běžného trávníku nebo nízkých travnatých porostů. Pokud se staráte o větší pozemek či louku s hustým porostem, budete potřebovat stroj s výkonem 2 kW a více. Při výběru myslete na to, kdo bude s křovinořezem pracovat nejčastěji, protože benzinové stroje bývají poměrně těžké (ty na profesionální využití s ​​výkonem nad 3 kW mohou mít i 10 kg) a několikahodinová práce s nimi může být poměrně náročná. S výkonem souvisí i spotřeba paliva, výkonnější motory ho přirozeně spotřebují více.

Výkonný křovinořez

Elektrické a akumulátorové křovinořezy

Nejslabší elektrické a akumulátorové křovinořezy disponují výkonem okolo 250 W. Stroje s tímto výkonem vám postačí na jednoduchou úpravu trávníku kolem domu. Nejčastěji je šířka záběru 25 cm. Výkonový strop při elektrických akumulátorech je okolo 1 500 W, při akumulátorových to je 600 W. Elektrické křovinořezy s vysokým výkonem si poradí i s hustšími porosty.

Struny i nože

Křovinořezy bývají vybaveny různými druhy žacích hlav a kotoučů, přičemž každý z nich má jiné použití. Před nákupem si ověřte, jakými druhy hlav a kotoučů vybraný křovinořez disponuje a jaké si budete muset dokoupit.

  • Strunová hlavice – navinuta sekací struna je citlivá k trávníku a nepoškodí okolní předměty či stromy. Šířka záběru je sice velká, ale hlavice si neporadí s keři a dřevinami, problém jí může dělat také vyšší a hustější porost. Dobrou volbou jsou automatické hlavy. Při opotřebení je stačí poklepat o zem a struna se vysune a prodlouží, při prvním přetočení se ořízne její přebytečná délka o speciální nástavec integrovaný v ochranném krytu.
  • Dvouzubý nůž – bývá standardní výbavou některých křovinořezů. Nůž je ocelový, hodí se na sekání trávy a pevnějších porostů (plevel, rákosí apod.). Šířka záběru je velká.
  • Trojzubý a čtyřzubý nůž – i tyto ocelové nože se běžně dodávají k některým modelům křovinořezů. Zvládnou sekání tvrdých a hustých porostů, šířka záběru je nižší než u dvouzubých nožů.
  • Osemzubý kotouč – podobá se na kotouč do okružní pily na dřevo, křovinořez s takovým kotoučem si poradí s nejtvrdšími porosty i s tenčími dřevinami.
  • Plastový osemzubý kotouč – určený je na sekání trávy a rákosí na místech, kde by mohlo dojít k poškození okolních předmětů (obrubník, plot a pod.).
  • Osmdesátzubý kotouč – disponuje velkým počtem malých ostrých zoubků, které zvládnou řezat keře a také menší kmeny stromů.

Nezapomínejte na komfort práce ani na bezpečnost

Křovinořezy jsou vybaveny buď jednoduchými, nebo dvojitými rukojeťmi. Jednoduché ve tvaru oblouku se nacházejí obvykle na elektrických křovinořezech a na benzínových strojích s menší hmotností. Dvojitá rukojeť má madla na obě ruce, pohyb s těžšími stroji je díky nim plynulý a přesný.

Popruhy křovinořezu

S komfortem souvisí popruhy na záda, na které stroj umístíte pomocí poutka. K lehčím strojům jsou obvykle dodávány jednoduché popruhy přes rameno a křížem přes záda. K těžším křovinořezům bývají přibalené popruhy s výztuží zad a s chráničem stehna. Ověřte si, zda je křovinořez dodáván s popruhy, pokud není, tak se alespoň ujistěte, že se dají dokoupit.

Před koupí myslete také na váhu stroje, která závisí na typu motoru. Nejlehčí elektrické křovinořezy mají kolem 2,5 kg, benzínové okolo 5 – 7 kg a stroje na profesionální využití dosahují hmotnosti více než 10 kg.

Práce s křovinořezem může být nebezpečná, protože sekací hlava odhazuje všechno, co má v cestě (kamínky, kousky dřeva, stébla trávy). Z toho důvodu byste při sečení měli mít oblečené dlouhé pracovní kalhoty, tričko s dlouhým rukávem, případně pracovní kabát a a na hlavě ochranný štít z plexiskla nebo alespoň ochranné brýle.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Křovinořez ocení každý majitel domu a pozemku, na kterém roste tráva a plevel. Křovinořez si totiž snadno poradí s vysokou trávou a plevelem, s nimiž má klasická sekačka problém. Výběr podle parametrů a technických vlasnosti není špatnou volbou, zapomínat však netřeba ani na praktické využití stroje. Před výběrem křovinořezu si odpovězte na několik základních otázek:

Jaký je rozdíl mezi vyžínačem a křovinořezem?

Vyžínač je vhodný na sekání těžko dostupných míst, jako např. okolí stromů, kamenů, stěn. S hustšími nebo drevnatejšími porosty si však neporadí. Křovinořezy jsou určeny pro opracování hustých porostů různého druhu (i drevnatejších) v těžko dostupných místech.

Strunová sekačka nebo křovinořez? Co je pro mě vhodnější?

Strunová sekačka je vhodná pro použití na rovnějších travnatých plochách. Křovinořez je ve většině případů modulární, řezný kotouč se dá nahradit sečnými strunami, získáte tedy 2 v 1. Křovinořez využijete i na hůře dostupných místech. Pokud máte pozemek s hustým porostem, keři, těžko přístupným terénem, ​​křovinořez je pro vás vhodnější.

Hodí se akumulátorový křovinořez na profesionální využití?

Přestože akumulátorový křovinořez má své výhody (není omezován kabelem, čili se s ním dostanete téměř kamkoli), není na profesionální využití vhodný. Důvodem je kapacita baterie. Posekat ním zvládnete jen menší plochu, pak ho třeba znovu nabít. Práce by se vám tak zbytečně prodlužovala.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 10.12.2019
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek