Nejlepší žehličky 2024 – recenze, test, srovnání

Při výběru ideální žehličky netřeba brát ohled pouze na cenu. Důležitých je hned několik faktorů. Doporučujeme vám vybírat model s vyšší hmotností (minimálně 1,5 kg), neboť platí, že čím je žehlička těžší, tím se s ní lépe žehlí. Netřeba ji totiž příliš tlačit o žehlicího prkna.

Naparovací žehlička

Velmi důležitý je i údaj o parním rázu, který vám prozradí jaké množství páry žehlička vlastně generuje. Čím vyšší je toto číslo, tím je výsledný efekt lepší. Žehličky s vysokým parním rázem si poradí i s hrubými nepoddajnými materiály. Zároveň je dobré všimnout si údaj o objemu nádržky na vodu – pokud je příliš malá a parní ráz je vysoký, tak do ní budete během žehlení muset častěji dolévat vodu. Manipulaci se spotřebičem usnadní dostatečně dlouhý kabel. Neméně důležité jsou i funkce (odvápňování, samočištění) a bezpečnostní prvky – systém proti odkapávání či bezpečnostní automatické vypnutí žehličky v případě, že jste ji odložili a nepoužili několik minut. Tato funkce je dostupná spíše u dražších modelů.

Výběr žehličky není jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Proto jsme sesbírali různé testy žehliček, hodnocení, porovnání a recenze a vytvořili z nich přehlednou tabulku, která vám pomůže s výběrem. Pokud si vyberete některou ze žehliček v tabulce, určitě získáte kvalitní produkt. Vyhnete se modelům, které by vás zklamaly.

Nejlepší naparovací žehličky

Názov Hodnotenie Detail
Braun TexStyle 9   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Russell Hobbs 20630   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Sencor SSI 8441VT   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Philips DST8050/20   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Ariete 6299/3   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Typy žehliček

Máte rádi žehlení? To asi málokdo, pokud si ale vyberete tu správnou žehličku, můžete si tuto nepříliš příjemnou činnost zjednodušit a urychlit. V článku vám prozradíme více o druzích žehliček, jejich parametrech a poradíme, jak si vybrat vhodný model žehličky pro vaše potřeby.

Suchá žehlička

Pomalu, ale jistě ustupuje z nabídek e-shopů a nechává prostor napařovacím žehličky. Postačí vám však na nenáročné žehlení menšího množství běžných tkanin – pro některé citlivější materiály jsou totiž vhodnější žehličky napařovací. Nevýhodou suchých žehliček je také pomaleji žehlení.

Nákup žehličky

Co se týče materiálu žehlící plochy, při suchých žehličkách se nejčastěji vyskytuje nerezová ocel, hliník nebo keramika. Některé modely jsou vybaveny i rozstřikovačem se zásobníkem vody, který dokáže částečně nahradit napařování a usnadnit tím žehlení některých materiálů. Dalším prvkem výbavy může být bezpečnostní pojistka proti přehřátí, která vypne žehličku, pokud běží dlouho při příliš vysoké teplotě. Zabrání tak spálení prádla a poškození žehlící plochy.

Předností suchých žehliček bez napařování jsou především kompaktní rozměry, nižší hmotnost a snadná obsluha a údržba (nemusíte provádět odvápňování jako při napařovacích žehličkách). Další výhodou je nižší cena, než u napařovacích žehličkách.

Napařovací žehlička

Tento typ žehličky vám umožní jednodušší, rychlejší a kvalitnější vyžehlit mnohé druhy textilií. Důležité je u nich rozmístění výstupních otvorů na páru, které by měly být na dobré žehličce uspořádány do skupin na různých místech žehlicí plochy. Na prodloužené špičce napařovací žehličky bývají k dispozici dva zvětšené napařovací otvory, které pomáhají žehlit i na méně dostupných místech (např. V okolí knoflíků, v záhybech apod.)

Žehlicí plocha může být vyhotovena z nehrdrzavejúcej oceli či hliníku, ty však nejsou přiliš odolné a snadno se poškrábou. U kvalitnějších modelů se výrobci spoléhají na keramiku, smalt nebo safír, přičemž často používají i své patentované názvy pro materiály žehlících ploch, jako např. Tefal Durilium AirGlide či Philips Steamglide.

Důležitým parametrem kromě elektrického příkonu je při napařovacích žehličkách i parní výkon a parní ráz. První udává, kolik gramů páry dokáže žehlička za minutu provozu vytvořit. Parní ráz zase označuje funkci jednorázového vypuštění větší dávky páry, která dokáže uvolnit vlákna textilie. Dobrá žehlička by měla mít parní výkon alespoň 40g/min a parní ráz alespoň 100 g/min.

Žehlička s napařovaním

Napařovací žehličky jsou dražší, než suché - jejich cena se odvíjí především od výkonu a doplňkových funkcí. Náročnější je i jejich údržba, pokud totiž nepoužíváte na napařování destilovanou vodu, musíte žehličku pravidelně odvápňovat (zbavovat vodního kamene).

Bezdrátová napařovací žehlička

Funguje na stejném principu jako běžné napařování žehličky, avšak je oddělitelná od základny. Během doby, dokud je odložena v základně se nahřívá a následně s ní můžete žehlit bez jakéhokoliv spojení kabelem cca 30 sekund. Při manipulaci s prádlem ji znovu vrátíte do základny, kde se bude proces nahřívání opakovat.

Mnoho bezdrátových žehliček dokáže pracovat i s připojeným kabelem. Nepleťte si však tento typ žehliček s parními generátory. Na rozdíl od nich umožňují volně manévrovat, no výkon parních generátorů nedosahují.

Parní generátor

Nazývají se také žehlící stanice, resp. parní stanice. Představují nejvyspělejší zařízení na domácí žehlení, jaké si můžete koupit. Skládají se ze základny, která je pevně položena na žehlicím prkně (případně na podložce, na níž žehlíte) a samotné žehličky, která je se základnou je spojena hadicí, přes kterou proudí pára pod vysokým tlakem.

Výhodou parního generátoru je, že dokáže vytvářet velké a zejména stabilní množství páry, díky kterému dokážete kvalitně vyžehlit i ty nejcitlivější tkaniny. Zároveň vám díky vysokému výkonu zkrátí čas žehlení až o polovinu oproti běžné napařovací žehličce. Můžete s ním dokonce žehlit prohnuté prádlo ve více vrstvách.

Kvalitní parná žehlička

Parní generátory bývají také vybaveny množstvím doplňkových funkcí, které žehlení a údržbu zjednodušují (např. automatické nastavení teploty, automatické odvápňování apod.). Jsou vhodné do domácnosti, kde se žehlí větší množství prádla a tkanin nejrůznějších druhů.

Nevýhodou parních generátorů je pochopitelně vyšší cena, větší rozměry a vyšší hmotnost. Také se nahřívají déle, než běžné napařovací žehličky.

Jak vybrat žehličku

Abychom vám výběr žehličky co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás seznam parametrů, které je třeba sledovat. Některé funkce najdete pouze u dražších modelech, jiné jsou součástí každé jedné žehličky.

  • Příkon: Pohybuje se v rozmezí cca 800 do 3 000 W. Čím je vyšší, tím rychleji se žehlička zahřeje. Žehličky s vyšším příkonem také generují větší množství páry a dokáží si udržet stabilní teplotu.
  • Tlak páry: Parní generátory pracují s párou pod vysokým tlakem, důležitým parametrem při výběru je právě hodnota tohoto tlaku. Čím je vyšší, tím účinnější pára pronikne do tkaniny. Běžně se pohybuje v rozmezí 4 – 8 barů, za výkonné parní stanice se považují ty s tlakem páry alespoň 6,5 bar.
  • Vertikální napařování: Díky této funkci vám žehlička umožní žehlit oblečení na věšáku ve svislé poloze. Při tomto typu žehlení nedochází k přímému kontaktu žehlící plochy s látkou, takže je vhodné pro nejcitlivější materiály.
  • Anti-drip systém: Nazývá se také Drip stop a zabraňuje odkapávání vody z otvorů na páru při nízké teplotě. Funguje tak, že při snížení teploty automaticky zastaví vytváření páry. Kapky tvrdé vody by jinak mohly na oblečení zanechat viditelné skvrny.
  • Objem nádržky na vodu: Pohybuje se od 30 ml při cestovních žehličkách až po 2,5 l při parních generátorech. Pokud máte v nádržce hodně vody, nemusíte ji tak často doplňovat. Zároveň se však zvyšuje hmotnost žehičky, takže je vhodné zvolit v tomto směru určitý kompromis.
  • Kropení: Na přední straně některých žehliček (suchých, ale i napařovacích) najdete nádržku na vodu s tlačítkem, které při stlačení pokropí žehlení kus oblečení. Zvlhčená prádlo je pak při žehlení poddajnější.
  • Samočištění: Slouží k odstranění případných nečistot v útrobách žehličky. Při použití této funkce se voda nahřeje a následně se přes parní otvory vyplaví spolu s nečistotami.
  • Odvápňovací systém: Slouží k automatické odstranění vodního kamene usazeného v útrobách žehličky, resp. parního generátoru. Při používání destilované vody se vodní kámen neusazuje, avšak tato funkce přijde vhod v případě, že na napařování používáte vodu z vodovodu. Chemické odvápňování funguje na principu změkčování vody, mechanické zase po stisknutí tlačítka rozruší vrstvu vodního kamene, který se následně zachytí ve speciální sběrné nádobce. Z ní ho pak jednoduše vysypete do koše.
  • Automatické nastavení teploty: Žehlička sama dokáže nastavit bezpečnou teplotu pro jakýkoliv druh textilie bez uživatelského zásahu. Tuto funkci najdete pouze v nejdražších modelech, přičemž výrobci garantují, že žehlené textilie se nespálí.
  • Automatické vypínání: Pokud žehličku necháte ležet nebo stát bez pohybu, po určité době se sama vypne nebo přepne do úsporného režimu. Kromě zvýšené bezpečnosti vám pomůže tato funkce i se šetřením energie při žehlení.
  • Tichý režim: Žehličky s touto funkcí jsou vybavenou zvukovými tlumiči při výstupních otvorech na páru. To vám umožní žehlit např. iv místnosti, kde spí vaše dítě.
  • Zámek pro přenášení: Umožňuje pevně spojit základnu a samotnou žehličku parního generátoru, takže je můžete snadno přenášet za ucho žehličky jako jeden celek.
  • Hmotnost: Vyšší hmotnost se negativně projeví zejména při vertikálním žehlení, případně pokud žehlíte větší množství prádla vícekrát do týdne. Závisí na materiálu žehlicí plochy (nerezavějící ocel je těžší), a také na množství vody v nádržce.
  • Délka přívodního kabelu: Možná se vám tento parametr bude zdát jako nepodstatný detail, avšak je důležitý pro možnosti manévrování se žehličkou. Před jejím koupí byste si tedy měli změřit vzdálenost místa, které budete používat na žehlení. od nejbližší elektrické zásuvky. Z praxe můžeme považovat za dostatečně dlouhý kabel, který měří alespoň 2 m.
  • Materiál žehlící plochy, parní výkon a parní ráz: Parní výkon udává, kolik gramů páry dokáže žehlička za minutu provozu vytvořit. Parní ráz zase označuje funkci jednorázového vypuštění větší dávky páry, která dokáže uvolnit vlákna textilie. Želiasa plocha může být z nehrdrzavejúcej oceli, hliníku, keramiky, smaltu nebo safíru.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Žehličku najdete téměř v každé domácnosti. Přestože většina si tento spotřebič kupuje pravidelně každých pár let, vznikají stále nové otázky ohledně výběru správného modelu. Důležité jsou nejen parametry a technické vlastnosti, ale i takové "drobnosti" jako cena či příslušenství. Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky:

Mají všechny napařovací žehličky systém odstraňování vodního kamene?

U kvalitnějších modelů jde o samozřejmost, levnější modely však ničím takovým nedisponují. Při nich třeba používat destilovanou vodu, aby k tvorbě vodního kamene nedocházelo. Doporučujeme vám při žehlení používat kombinaci destilované a obyčejné vody z vodovodu v poměru 1:1.

Je třeba si při výběru parní žehličky všímat počet a rozmístění parních otvorů?

Protože od toho závisí, jak bude distribuována pára, určitě byste si měli rozmístění parních otvor a jejich počet všímat. S tím souvisí i velikost žehlicí plochy. Čím je větší, tím méně tahů budete muset dělat při žehlení.

Jakými bezpečnostními prvky disponují moderní parní žehličky?

Automatické vypínání při nečinnosti, případně tehdy, jestliže se delší dobu nezměnila poloha žehličky, anti-drip či drip-stop systém jsou samozřejmostí u většiny moderních parních žehliček. Dražší modely mají stabilnější patu, jsou doplněny o protiskluzovou podložku, takže ani mírně zatřesení nezpůsobí jejich pád.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Žehlení patří v mnoha domácnostech k málo oblíbeným aktivitám. O to méně oblíbenější je čištění samotné žehličky, na které se mnohdy zmůžeme teprve tehdy, když je povrch teflonové žehličky připálen nebo je parní žehlička zanesena vodním kamenem. Tato znečištění jsou nepříjemná, protože... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 18.07.2016
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek