Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Žehlení patří v mnoha domácnostech k málo oblíbeným aktivitám. O to méně oblíbenější je čištění samotné žehličky, na které se mnohdy zmůžeme teprve tehdy, když je povrch teflonové žehličky připálen nebo je parní žehlička zanesena vodním kamenem.

Jak vyčistit žehličku

Tato znečištění jsou nepříjemná, protože se nedají jen tak setřít a žehlené oblečení dokážou zašpinit. Čištění ovšem vůbec nemusí být složité a vystačit si můžete s tím, co máte doma.

Jak vyčistit žehličku od připálenin

Žehlička znečištěná připálením může zanechávat tmavé stopy na oblečení a při používání bude zapáchat, proto její čištění není třeba odkládat. K připálení často dochází zanesením žehlící plochy malými částicemi vodního kamene, částečkami vláken z oblečení či stopami různých přípravků. Pokud máte žehličku, jejíž plocha často přihárá, možná používáte tvrdou vodu a je vhodné častější utírání žehlící plochy. Žehlička se naštěstí dá vyčistit poměrně jednoduše a více způsoby. Při čištění však vždy dbejte na to, aby byla vypnutá, vytažená šňůra a vychladlá nahřívací plocha.

Saponát na nádobí

Bezpečný způsob čištění připálené žehličky je použitím saponátu na nádobí, který není abrazivní a žehlící plochu určitě nepoškodí a nepoškrábe. Je však vhodnější pro lehčí připálení. Saponát si rozřeďte vodou a do tohoto roztoku namočte ručník. Ten následně umístěte na rovnou plochu, např. vespod umyvadla, a položte na něj žehličku. Nechte ji pořádně odmočit, nejlépe po dobu několika hodin, a průběžně zkuste měkkou houbou uvolnit přihořelé místo na žehlicí ploše. Když vše pěkně sejde, teflonovou plochu opláchněte vlhkou utěrkou a vytřete dosucha.

Soda bikarbona

Tato ingredience se běžně používá při úklidu připálených nečistot, např. v troubě, ale také k odstranění zápachu. Využití proto nachází i při čištění žehliček. Ze sody si vytvořte pastu smícháním s vodou v poměru 2:1, např. 2 lžíce sody s 1 lžící vody. Pasta by měla být dostatečně řídká, aby se dala rozetřít na plochu žehličky, ale dostatečně pevná, aby se neroztékala a nezatekla do otvorů na páru, kterým se při nanášení vyhněte. Pastu nechte pár minut působit a následně setřete hadříkem. Pokud je plocha více připálená, tak před setřením můžete použít měkký kartáček nebo houbu k uvolnění připáleniny. Žehličku očistěte vlhkým hadříkem a parní otvory vytřete vatovými tyčinkami.

Připáleniny na žehličce

Zubní pasta

K čištění připálenin můžete použít také zubní pastu, která dokáže efektivně uvolnit připálení. Použijte však obyčejnou bílou pastu, žádné novinky s ovocnými příchutěmi nebo černým uhlím. Zubní pastu je třeba nanést na plochu žehličky tak, aby se nedostala do parních otvorů a nechat působit alespoň 5 minut. Následně použijte měkký hadřík nebo houbu, který vám pomůže uvolnit připálené části. Po uvolnění připálení hadříkem opatrně stáhněte zbytky pasty a čistým vlhkým hadříkem omyjte povrch. Je vhodné také žehličku spustit a párkrát uvolnit páru, aby se vypláchly otvory, pokud se do nich náhodou dostaly kousky pasty. Následně žehličku vytřete dosucha a parní otvory vyčistěte vatovými tyčinkami.

Ocet

Ocet si dokáže poradit s čištěním mnoha míst v domácnosti, včetně připálené plochy žehličky. Ocet si rozřeďte malým množstvím vody a připravte tak roztok. Do roztoku namočte hadřík a vyždímejte. Připravte si žehličku. Pokud bude teplá, čištění vám půjde rychleji. Žehličku tedy rozehřejte, ale jen nakrátko. Teplota by měla být taková, abyste se žehličky mohli dotknout bez popálení. Následně vezměte hadřík a začněte plochu žehličky utírat krouživými pohyby, dokud se připálenina nerozpustí.

Pokud nikam nespěcháte, můžete to udělat i bez rozehřátí žehličky. Ručník namočte do octového roztoku a položte jej na rovnou plochu, např. na dno kuchyňského umyvadla. Na ručník položte žehličku a nechte ji 30 minut odmočit. Po odmočení zkuste hadříkem připáleninu uvolnit. Pokud nejde snadno, nechte ji odmočit déle. Pokud půjde dolů bez problémů, po vyčištění plochu otřete čistým vlhkým hadříkem, čímž odstraníte zbytky octa, a vytřete dosucha. Tato metoda se dá použít i při rezivění žehličky, což se může stát u starších modelů, které nemají antikorozní povrchovou úpravu.

Nejlepší parní generátory 2023 – recenze, test, srovnání

Nejlepší parní generátory 2023 – recenze, test, srovnání

Toto zařízení můžeme najít i pod jménem parní žehlička, systémová žehlička, parní stanice nebo zmíněný parní generátor. Na názvu tak zcela nezáleží, spíše záleží na tom, jaký přínos může mít toto zařízení pro vás a vaši domácnost. Mezi typické domácí práce patří určitě i žehlení. A oblíbená činnost to právě není. Parní nebo systémová žehlička je skvělým pomocníkem, který vám dokáže tuto... Přečíst článek

Sůl

Čištění solí se nedoporučuje vždy – některé žehličky mohou mít příliš citlivý povrch, který by zrníčka soli lehce poškrábala. Tuto metodu proto volte jen tehdy, pokud jste si jisti, že to vaše žehlička zvládne. K čištění budete potřebovat noviny, které rozprostřete na žehlicí prkno, a kuchyňskou sůl, kterou rozsypete po novinách. Žehličku zapněte a začněte jí jemně přecházet po krystalcích soli krouživými pohyby. Všímejte si, jak sůl působí na plochu žehličky a zda se připálenina pomalu uvolňuje. Takto můžete přizpůsobit tlak na žehlicí prkno nebo množství soli. Po vyčištění stačí vychlazenou žehličku otřít suchým hadříkem a noviny se solí sbalit a vyhodit.

Čistá parní žehlička

Ubrousky do sušičky

Ubrousky do sušičky obsahují chemikálie, které pomáhají dodat prádlu měkkost a jemnost. Zároveň však velmi dobře fungují i při čištění a využívají se například pro uvolňování připálenin z hrnců a pánví. Stejně dobře poslouží při připáleném povrchu žehličky. Ubrousky stačí rozložit na žehlicí prkno a rozehřátou žehličkou po nich přejíždět, dokud se připálený spodek neuvolní.

Jsou skvělým řešením i tehdy, pokud se vám podaří žehličkou projít po něčem plastovém, např. potisky obrázků na dětském oblečení nebo ochranná část pracovního oblečení. Tehdy je třeba odstranit největší zbytky škrabkou, která by měla být plastová, aby se povrch nepoškrábal. Připálený plast byste měli odstraňovat, dokud je žehlička jen teplá, ne horká. Zbytky, které již nelze manuálně odstranit, můžete uvolnit právě přejížděním žehličky po ubrouscích do sušičky.

Nejlepší žehličky

Pokud už s čištěním nic nepomáhá, je nejvyšší čas vyměnit žehličku za novou. V naší tabulce vám nabízíme nejlepší modely parních žehliček.

Názov Hodnotenie Detail
Philips Azur GC4558/20   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Russell Hobbs 20630   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Sencor SSI 8441VT   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Philips GC4541/20   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Ariete 6299/3   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene

Žehličky bývají zaneseny vodním kamenem hlavně v oblastech s tvrdou vodou. V běžném případě by mělo stačit žehličku odvápňovat jednou za 4 – 6 měsíců, podle frekvence žehlení. Nejste si jisti, jestli je vaše žehlička zanesená? Poznáte to podle několika znaků. Při žehlení může žehlička zanechávat na oblečení skvrny a mít lepivý povrch. Plocha žehličky po oblečení nebude klouzat hladce a snadno se bude připalovat. Při použití páry se nejednou stane, že skrz otvory vyletí bílé šupinky, tedy nánosy minerálů. Pokud tedy zjistíte, že vaše žehlička má problém, poradit si můžete použitím automatického programu nebo manuálně.

Čistící program

Mnoho nových modelů parních žehliček již nabízí automatické odvápňovací programy. Pokud takovým programem vaše žehlička disponuje, určitě jej využijte. Pro konkrétní postup si přečtěte návod. V mnoha případech stačí do žehličky nalít novou vodu a spustit program, který se vodního kamene zbaví párou, ale některé využívají speciální odvápňovací prostředky, které si můžete zakoupit samostatně. Řiďte se pokyny od výrobce, především tehdy, je-li vaše žehlička stále v záruce. Může se totiž stát, že výrobce varuje před použitím octa nebo jiných domácích prostředků a jejich použitím byste porušili pravidla záruky.

Čištění žehličky od vodního kamene

Ocet

Ocet je účinný prostředek, který vždy zabírá na vodní kámen, a lze jej využít i k odvápnění žehliček. Nepoužívejte jej však v koncentrované formě, ale vždy zředěný s vodou v maximálním poměru 1:1 (ideálně použijte více vody než octa). Roztok octové vody vlijte do prázdné nádržky na vodu a žehličku zapněte. Důležité je žehličku spustit na nejvyšší teplotu a párkrát ji nechat vygenerovat páru, aby se roztok dostal i přes otvory na ploše. Následně žehličku vypněte a nechte roztok působit uvnitř přibližně 30 minut.

Po uplynutí této doby nádržku vyprázdněte a zkontrolujte, zda je stále zanesená. V takovém případě celý postup zopakujte. Je-li čistá, nádržku vypláchněte čistou vodou a vlijte do ní novou vodu. Žehličku zapněte a párkrát spusťte páru, aby se propláchly i otvory na ploše. Nádržku na vodu vypláchněte několikrát, čímž se zbavíte pachu z octa i uvolněných nánosů vodního kamene. Nakonec nádržku vypláchněte a vytřete dosucha i s plochou žehličky a otvory pro páru.

Nejlepší cestovní žehličky 2023 – recenze, test, srovnání

Nejlepší cestovní žehličky 2023 – recenze, test, srovnání

Cestovní žehličky jsou zcela normální žehličky, které disponují stejnými funkcemi jako ty klasické. Samozřejmě, v závislosti na konkrétním typu či značce. Ve srovnání s nimi jsou však podstatně menší a lehčí, mají nižší příkon, a tedy i výkon, menší nádobku na vodu a většinou i méně funkcí. Jinak řečeno, jsou stvořené na cesty. Pokud si plánujete takový kousek pořídit, poradíme vám... Přečíst článek

Jak předcházet znečištění žehličky

Častému znečištění připálením nebo zanesením vodním kamenem můžete předcházet zvýšenou péčí o žehličku, čímž zvýšíte i její životnost.

  • Častěji čistěte – Po použití žehličky můžete plochu otřít hadříkem, čímž odstraníte zbytky, které se mohou připalovat. Máte-li samočisticí program, využívejte jej pravidelně.
  • Používejte destilovanou vodu – Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou a neustále musíte žehličku odvápňovat, zkuste použít destilovanou vodu, která je zbavená minerálů, čímž předejdete zanášení.
  • Naučte se, co a jak můžete žehlit – Některé látky jsou příliš jemné na žehlení a zvládnou jen napařování. Nesprávným nastavením teplot ničíte nejen oblečení, ale přispíváte také k připalování žehlící plochy.
  • Poznejte svoji žehličku – Přibalený návod si dobře prostudujte, abyste znali, jaké programy a možnosti žehlička nabízí a mohli snadno určit, jaká nastavení zvolit u různých typů oblečení.
  • Žehlete přes ochrannou vrstvu – Jemné a syntetické látky je lepší žehlit přes ochrannou vrstvu, např. tenký látkový kapesníček, který předejde připalování.
Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 03.01.2023

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář