Nejlepší sonické zubní kartáčky 2020 – recenze, testy, zkušenosti

Odborníci dlouhá léta vedly spory o tom, zda výhody elektrických zubních kartáčků nejsou vykoupeny nešetrným zacházením se zuby. Vše se postupně mění s příchodem tzv. sonických zubních kartáčků.

Elektrický zubní kartáček – jak vybrat sonický zubní kartáček?

V článku jsme se podívali, jaké jsou jejich výhody i nevýhody, jak si sonický zubní kartáček vybrat a představíme vám i nejoblíbenější modely v této kategorii.

Nejlepší sonické zubní kartáčky

Účinně, no šetrně

Sonické zubní kartáčky fungují na zcela jiném principu než ty běžné. Tím se říká rotační nebo oscilační, protože zuby čistí s pomocí rotující či výkyvné hlavice.

Při oscilačních kartáčcích vysokofrekvenční vlny rozkmitávají přímo jednotlivé štětiny hlavice, které svými velmi rychlými pohyby vytvářejí proudění směsi zubní pasty, slin a vody. Toto proudění velmi účinně čistí nejen samotné zuby, ale také mezizubní prostory.

Sonické zubní kartáčky jsou oproti rotačním či oscilačním mnohem šetrnější a budete s nimi spokojeni i v případě, že máte citlivé zuby či dásně.

Sonické zubní kartáčky čistí zuby šetrně

Nevýhodou sonických kartáčků je, že díky slabšímu mechanickému účinku nedokáží vaše zuby zbavit zažloutnutí tak, jako běžné kartáčky.

Další jejich nevýhodou je vyšší cena, která je téměř dvojnásobná oproti rotačním či oscilačním zubním kartáčkům.

Rychlost kmitání a přednastavené programy

Sonické zubní kartáčky pracují na principu velmi rychlého kmitání samotných štětin. Kmitání vytváří v ústech turbulence, které vhánějí směs zubní pasty, vody a slin na povrch zubů a do mezizubních prostor, čímž zuby čistí.

Kartáček může kmitat rychlostí 20 000 až přes 40 000 pohybů za minutu. Většina modelů nemá tuto rychlost pevně danou a mění se podle čistícího programu, který si zvolíte.

Kartáčky je mají zpravidla na výběr alespoň 3, nejčastěji mezi ně patří běžné čištění, pomalejší program pro citlivé zuby, masáž dásní či bělení zubů.

Nabíjejte bezdrátově

Sonické zubní kartáčky mohou být napájeny vyměnitelnými bateriemi nebo vestavěným akumulátorem.

V případě kvalitního modelu vydrží kartáček s akumulátorem zpravidla alespoň 14 dní čištění při čištění 2-krát denně po 2 min. Většina výrobců udává delší výdrž, ale hodnoty okolo 1 či 2 měsíců berte s rezervou.

Sonický zubní kartáček s vestavěným akumulátorem

Nezapomínejte, že vestavěný akumulátor má také omezenou životnost, jeho kapacita se začne rychleji snižovat po cca 1,5 roce používání.

K nabíjení kartáčku s vestavěným akumulátorem výrobci zpravidla přibalují nabíjecí stanici, na kterou kartáček postavíte do svislé polohy. Nabíjení probíhá ve většině případů bezdrátově – výhodou toho je, že kartáček může být uzavřen, tím pádem je voděodolný. To ale neznamená, že každý je automaticky i vodotěsný. Samozřejmě, většinu z nich lze oplachovat proudem vody, ale ne každý vydrží např. mytí zubů ve sprše.

Některé nabíjecí stanice jsou napájeny z klasické 230 V zásuvky, ale některé mají kabel ukončený USB konektorem a na jejich použití je tedy nutné použít buď USB nabíječku, nebo nějaké zařízení s USB konektorem (např. notebook). U většiny dražších kartáčků najdete v balení i USB nabíjecí adaptér, výrobci levnějších kartáčků zvyknou v tomto případě šetřit.

Pro vás i pro celou rodinu

Sonické zubní kartáčky mají vyměnitelné hlavice. Jejich životnost je cca 3 měsíce, přičemž se můžete setkat s hlavicemi nejrůznějších tvarů, velikostí a stupňů tvrdosti.

Sonický zubní kartáček s vyměnitelnými hlavicemi

Hlavice na sonické kartáčky mají většinou oválný tvar, který je typický pro ruční zubní kartáčky. Kromě běžných hlavic můžete narazit na speciální měkké hlavice pro lidi s citlivými dásněmi, dětské hlavice šetrné k dětskému chrupu či speciální hlavice na čištění mezizubních prostor nebo hlavice pro lidi se strojkem.

Díky vyměnitelným hlavicím si kartáček nemusíte nechávat jen pro sebe, ale mohou jej používat všichni členové vaší domácnosti, přičemž každý bude mít svou hlavici. Výrobci k hlavicím pro tento účel přibalují barevné kroužky, kterými si svou hlavici každý označí.

Otázkou však je, zda by v ranním spěchu stačil jeden kartáček např. pro 3 členy rodiny. V tomto případě sáhněte raději po zvýhodněných sadách, které obsahují 2 kartáčky a několik hlavic.

Další parametry a funkce sonických zubních kartáčků

  • Časovač – většina sonických zubních kartáčků je vybavena integrovaným časovačem. Ten vás každých 30 s upozorní, abyste se zaměřili na další kvadrant (čtvrtinu) vašeho chrupu. Po 2 min. se kartáček automaticky vypne – jde totiž o dobu doporučenou odborníky pro čištění sonickým kartáčkem. Pokud se vám nebude zdát účinek čištění dostatečný, budete muset kartáček zapnout znovu a cyklus opakovat.
  • Senzor přítlaku – upozorní vás zvukovým signálem, jakmile budete na zuby příliš tlačit, v důsledku čehož byste si mohli podráždit dásně.
  • Vhodnost pro děti – i když jsou sonické zubní kartáčky velmi šetrné k chrupu, ne všechny jsou automaticky vhodné pro děti. Pokud chcete, aby kartáček používalo vaše dítě, pro jistotu si vhodnost prověřte u výrobce či prodejce.
  • Smart kartáček – dokáže se spojit se smartphonem pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. V příslušné aplikaci od výrobce kartáčku pak můžete měnit její nastavení či sledovat přehledné statistiky o vašich předchozích čištěních. Aplikace vám také může dát tipy pro lepší čištění či dokonce motivovat k důkladnému čištění vaše děti.

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 10.12.2019
Datum poslední aktualizace: 17.02.2020
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář