Nejlepší matrace 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Máte problémy se spánkem? Před tím, než vyzkoušíte různé babské recepty, ujistěte se, že vaše matrace není proleželá a že vyhovuje vaší hmotnosti, poloze během spánku a zda se na ní cítíte dobře.

Jak vybrat nejlepší matraci?

Ať už chcete zlepšit váš spánek nebo jste si koupili novou postel, poradíme vám, jak vybrat matraci a představíme ty nejlepší matrace.

Nejlepší matrace

Názov Hodnotenie Detail
MPO Memory Comfort Extra   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Interier-Stejskal Duo Visco Hard   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Ecomatrace Dakota Plus   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Ecomatrace Paris Premium   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Curem C7000 XD   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Matrace – recenze

Kvalitní matrace sice vydrží roky, jednou za čas ji však třeba vyměnit. Jak si matraci vybrat, vám poradíme níže. Pokud se vám nechce sledovat všechny parametry a číst celý článek, můžete vsadit na naše recenze.

Univerzální matrace pro každého? Ale kdeže

První pravidlo při výběru matrace, na které byste neměli zapomenout je, že neexistuje nic takového jako univerzální matrace. Protože každý z nás má jinou hmotnost, jiný tvar postavy, jinou polohu během spánku a jiné nároky, pro dokonalý spánek byste si měli vybrat právě takovou matraci, která zohledňuje potřeby vašeho těla.

Nová matrace – vrstvy

Také si pamatujte, že neexistuje matrace s nekonečnou životností. I tu nejtvrdší a nejtlustší matraci nakonec proležíte, v důsledku čehož změní svůj tvar, vlastnosti a bude se vám na ní spát špatně. Kromě toho matrace časem absorbují prach, nečistoty a množí se v nich roztoče.

Začněte od délky a šířky

Většina výrobců nabízí stejný model matrace v různých velikostech. Typické rozměry pro jednolůžko jsou 90 × 200 cm. Pro dvojlůžko je typická šířka 140, 160 či 180 cm a délka 200, 210 či 220 cm. U některých matracích však narazíte i na odlišné délky či šířky a někteří výrobci vám dokonce dokáží vyrobit matraci na míru podle rozměrů vaší postele.

Vhodné rozměry matrace byste měli vybírat podle tvaru vaší postavy a samozřejmě podle rozměrů vaší postele. Příliš malá matrace by se v rámu postele pohybovala, příliš velká by byla zase prohnutá na okrajích – v tom případě by se deformovala a neposkytla by tak ideální oporu vašemu tělu.

Minimální délku matrace jednoduše odvodíte od vaší výšky – připočtěte k ní 25 cm, což je cca délka nataženého chodidla.

Co se týče šířky, standardních 90 cm pro jednolůžko vám nemusí vyhovovat, pokud máte širší ramena, nebo se během spánku často převalujete.

Neméně důležitým parametrem je i tloušťka matrace. Rozumné minimum je 15 cm, tenčí matrace se nemusí dostatečně přizpůsobit vaší postavě a proležíte ji velmi rychle.

Tvrdá nebo měkká matrace

Nemusí to platit vždy. Volba dobrého matrace závisí na vaší hmotnosti, poloze, v jaké nejčastěji spíte, a také na vašich preferencích a pocitu.

Matrace se dělí do několika stupňů tvrdosti. Bohužel platí zde, že co výrobce, to jiné označení. Nejčastěji se však setkáte se 4 či 5 stupni a písmenem T či H (např. T1 – T4, resp. H1 – H4, viz orientační tabulka).

Označení

Alternativní označení

Slovní označení tvrdosti

Vhodný pro

Poloha spánku

Nosnost

T1

H1

velmi měkká matrace

lidí s nižší hmotností, ženy a na občasné použití (např. na chatě)

na břiše, na boku

do 70 kg

T2

H2

měkká matrace

lidí, kteří mají dobré držení těla (např. sportovci)

na břiše, na boku

do 90 kg

T3

H3

tvrdá matrace

děti, mladší muže a lidí s nadváhou

na boku, na zádech

do 120 kg

T4

H4

veľmi tvrdý matrac

lidí s výraznou nadváhou

na zádech

do 150 kg

T5

H5

nepoužíva sa

speciální matrace pro lidi s vysokou nadváhou nebo zdravotními problémy

na zádech

podle matrace

Tabulka 1: Orientační rozdělení matrací podle tvrdosti (každý výrobce používá trochu jiné).

Někteří výrobci speciálních matrací používají dělení na 4 nebo až na 7 stupňů, jiné slovní označení a jiní zase nepoužívají číselné, ale pouze slovní označení (např. Dormeo). V tom případě je lepší, pokud si přečtete specifikaci a parametry konkrétní matrace.

Výběr matrace podle tvrdosti

Vlastnosti matrací podle tvrdosti:

  • Velmi měkké matrace – jde zpravidla o latexové či pěnové matrace. Dokáží se velmi dobře přizpůsobit tvaru vašeho těla, poskytnou mu však minimální oporu. Vaše svaly se na měkké matraci sice uvolní, ale vaše tělo se může dostávat do nepřirozených poloh, důsledkem čehož mohou být bolesti zad. Velmi měkké matrace jsou tedy vhodné spíše pro starší lidi, kterým pomohou uvolnit svaly a klouby, pro velmi lehkých lidi – pozor – ne však pro děti či na občasné použití (např. na chatu). Jejich výhodou je nízká cena.
  • Měkké matrace – na rozdíl od měkkých matrací dokáží poskytnout vašemu tělu určitou oporu, ale stále se mu umí dobře přizpůsobit. V této kategorii najdete zejména pěnové a sendvičové matrace. Měkké matrace upřednostňují především ženy a jsou také vhodné pro lehčích lidi (cca do 90 kg). Budete se na nich dobře cítit v případě, že sportujete a máte dobré držení těla.
  • Tvrdé matrace – dokáží tělu poskytnout vynikající oporu, s tvarovou přizpůsobivostí je to však horší. Tvrdé matrace se hodí pro děti, těžších lidi a v oblibě je mají také mladí lidé a muži. Z hlediska konstrukce jde nejčastěji o sendvičové matrace z různých druhů pěny, případně o pružinové matrace. Protože jsou tvrdé, jsou také mnohem odolnější než měkké a velmi měkké matrace.
  • Velmi tvrdé matrace – lehkému tělu se dokáží přizpůsobit pouze minimálně, avšak poskytnou mu dokonalou oporu. Mnoha lidem tedy příliš nevyhovují (až na pár výjimek, např. sportovci) a raději volí o stupeň nižší tvrdost. Jsou však vhodné pro lidi s výraznou nadváhou. Na jejich výrobu se používají kokosová vlákna nebo tvrdá pěna.
  • Speciální matrace – patří sem matrace se stupněm tvrdosti 5. Jsou tedy mimořádně tvrdé a vhodné pro lidi s vysokou nadváhou či se zdravotními problémy. Matrace s touto tvrdostí nenajdete v nabídce každého výrobce.

Důležitým parametrem je i nosnost matrace. Ta by měla být o něco vyšší než vaše současná tělesná hmotnost. Budete tak mít rezervu pro případ, že byste v budoucnu přibrali. Předimenzováním nosnosti také prodloužíte životnost matrace.

Výběr matrace podle polohy během spánku

Vhodná tvrdost matrace podle polohy ve spánku:

  • Pokud spíte na zádech – máte vlastně štěstí, protože tato poloha je nejzdravější. Hmotnost vašeho těla se totiž rozloží rovmomerne a nezatěžuje klouby či vnitřní orgány. Vhodné tvrdosti matrací pro spánek na zádech jsou T3 (středně tvrdá), T4 (tvrdá) a T5 (tvrdá). Na zádech byste však neměli spát, pokud máte potíže s dýcháním, rýmu, sklon k chrápání či trpíte na respirační onemocnění.
  • Pokud spíte na boku – tato poloha snižuje pravděpodobnost chrápání, při spaní na boku však vyvíjíte tlak na krční obratle a nervy, což může způsobit bolesti. V případě, že spíte na boku, je pro vás nejlepší tvrdost T2 (středně měkká), T3 (středně tvrdá) či T4 (tvrdá) a matrace bez kokosových vláken, s vrchní vrstvou z latexu či tzv. paměťové pěny.
  • Pokud spíte na břiše – spánek v této poloze není pro tělo ideální, protože při něm vzniká tlak na záda, krční páteř i na břišní dutinu. Spánek na břiše tedy může mít nepříznivý vliv na cirkulaci krve v břišní dutině a tím i na funkci vnitřních orgánů (např. horší trávení), a to zejména při příliš tvrdé matraci. Příliš měkká matrace zase způsobí, že vaše páteř bude prohnutá. Pro spaní na břiše jsou tedy vhodné matrace tvrdosti T2 (měkká) či T3 (středně tvrdá).

Pokud si nejste jisti, zda vám bude tvrdost vyhovovat, vyberte si některou z oboustranných matrací. Ty jsou provedeny tak, že při spaní na jedné straně mají odlišnou tvrdost než při spaní na druhé.

Zajímavým řešením jsou tzv. zónové matrace. Ty jsou rozděleny na několik zón s různými stupni tvrdosti, které poskytnou adekvátní oporu různým částem vašeho těla. Zesílené jsou zejména oblasti hlavy, ramen či boků, které jsou při spánku nejvíce zatížené. Díky tomu proležíte tato místa později než na běžném matraci.

Latexový, pěnový nebo pružinový?

Nejoblíbenější jsou matrace vyrobené z polyuretanové pěny či pružinové matrace. Kromě nich však mnoho výrobců používá i inovativní materiály, případně jejich kombinace, které nemají vliv pouze na tvrdost, ale také na elasticitu matrace, jeho prodyšnost a schopnost přizpůsobit se tělu.

Často se stává, že výrobci používají pro své materiály vlastní originální názvy, ve skutečnosti však jde o materiály s velmi podobnými až identickými vlastnostmi. Příkladem je tzv. viskoelastická pěna, nazývaná také líná pěna či TEMPUR.

Matrace s paměťovou pěnou

Nejčastěji používané materiály na výrobu matrací:

  • Latexové matrace – skládají se ze směsi přírodního a syntetického latexu, což je v podstatě kaučuk. Jsou měkké a příjemně pružné, latex je navíc odolný vůči bakteriím a plísním a nevyvolává alergické reakce.
  • Pěnové matrace – materiálem mohou být různé druhy polyuretanové pěny. Jde o nejprodávanější matrace, které se dobře přizpůsobují tvaru těla a jsou pohodlné. Patří sem spíše měkčí až středně tvrdé matrace.
  • Matrace z viskoelastické pěny – jde o speciální typ polyuretanové pěny, která reaguje na lidské teplo a při kontaktu s člověkem měkne. Dokáže se tak přizpůsobit tvaru lidského těla lépe než běžná pěna. Vaše tělo tak bude během spánku stabilizované a nebudete se podvědomě protáčet ve snaze najít si lepší polohu. Ráno se pěna pomalu vrátí do původního tvaru. Někteří výrobci nazývají tento materiál i líná pěna.
  • Matrace ze studené pěny – studená pěna má velké póry, je tedy prodyšná a dobře odvádí teplo. Kromě toho mají tyto matrace vynikající elasticitu, ale zároveň tvarovou stálost a dlouhou životnost. Některé matrace značky Dormeo využívají podobný materiál pod obchodním názvem Ecocell.
  • Kokosové matrace – obsahují kokosové vlákno. Páteř má díky němu výbornou oporu a tyto matrace také dobře odvádějí vlhkost. Vyberte si z nich v případě, pokud se při spánku potíte.
  • Pružinové matrace – jejich jádro je vyplněno kovovými pružinami, nemusíte se však bát – jejich používání je bezpečné. Díky své tvarové stálosti jsou velmi oblíbené u lidí, kteří upřednostňují tvrdší matrace. Pružinové matrace mají dobré anatomické vlastnosti a dlouhou životnost.
  • Taštičkové matrace – skládají se z malých pružin, které jsou uzavřeny do samostatných taštiček. Výhodou oproti běžným pružinovám matracím je, že taštičkové pružiny pracují samostatně, jsou menší a dokáží se lépe přizpůsobit tvaru vašeho těla. Tyto matrace se vyrábějí i jako zónové.
  • Gelové matrace – najdete v nich části vyplněné gelem, které vytvářejí tzv. akupresurní body a pomohou uvolnit vaše svaly během spánku.
  • Přírodní a bio matrace – jako bio se označují matrace, které jsou vyrobeny v souladu s přísnými ekologickými standardy. Přírodní matrace neobsahují žádné syntetické materiály a jsou proto vhodné, pokud máte alergii na syntetické materiály.
  • Sendvičové matrace – vyrábějí se z více druhů materiálů, které jsou při výrobě spojovány do vrstev a které se svými vlastnostmi navzájem doplňují. Matrace tak může být pevná a přitom vzdušná. Sendvičová matrace nemusí být automaticky oboustranná.
  • Matrace s lisovanou bavlnou – levné matrace, které však neposkytnou vašemu tělu dobrou oporu a nejsou tedy vhodné pro dlouhodobý kvalitní spánek.

Důležité není pouze jádro matrace, ale i jeho potah, protože právě ten přichází do kontaktu s pokožkou člověka. Potah na matraci má několik funkcí – kromě ochrany samotného matrace by měl být i prodyšný a zajistit dobrý odvod vlhkosti z pokožky.

V případě, že máte doma alergika, vyberte si tzv. hypoalergenní potah s úpravou pro alergiky. Tyto potahy (resp. matrace) neobsahují chemické přísady, ale přírodní materiály, které navíc zabraňují množení bakterií a roztočů. Některé antialergické matrace obsahují speciální přísady, jako např. extrakt z Aloe Vera, který má hojivé účinky a působí na pokožku uklidňujícím dojmem.

Potah matrace by měl být prodyšný

Potahy na matracích mohou být pevné, na mnoha však najdete i snímatelné potahy, které můžete vyprat a částečně tak zbavit matrace prachu, nečistot a roztočů. Samozřejmě, i pevný potah lze vyčistit, na rozdíl od praní je však čištění náročnější na čas a méně účinné.

Pokud si budete vybírat samostatný snímatelný potah, všímejte si jeho gramáž. Tento parametr se udává v g/m2 a vyjadřuje hustotu daného materiálu. Platí, že čím vyšší gramáž, tím je potah odolnější a tím déle vydrží.

Manželská, či partnerská?

Pokud spíte na dvojité posteli, pravděpodobně pro vás bude jednodušší pořídit si dvojitou matraci. Taková matrace se nazývá i manželská a je obyčejně levnější než dvě samostatné matrace. Navíc při ní nevzniká mezera uprostřed postele, která by vám mohla při spánku překážet.

Nevýhodou manželských matrací však je, že dokud jednomu partnerovi může materiál a tvrdost matrace vyhovovat, pro druhého může být příliš měkká či tvrdá. Manipulace s nimi (stahování, otáčení či nadzvedávání) je těžší a nemůžete je ani použít s polohovatelným roštem.

Manželská matrace

Výrobci tyto problémy řeší nabídkou tzv. partnerských matrací, které jsou v podstatě tvořeny dvěma oboustrannými matracemi v jednom snímatelném potahu. Pokud jednou matraci otočíte, získáte rozdílnou tvrdost. Zároveň tak budete mít jistotu, že obě části budou stejně vysoké a v manželské posteli vám nevznikne nepříjemný schod.

Máte po spánku bolesti? Pomohou zdravotní a ortopedické matrace

Pojmem "zdravotní matrace" dnes výrobci označují mnoho matrací. Pravda je však taková, že skutečný zdravotní, resp. ortopedická matrace musí projít klinickými testy, kde příslušné zkušební pracoviště otestuje, zda jeho konstrukce zajistí lidskému tělu dobrou oporu, správné rozložení hmotnosti a zda je vyroben ze zdraví neškodných materiálů.

Výsledkem těchto testů je pak certifikát, na jehož základě je matrace zařazena mezi zdravotní pomůcky. Tuto certifikaci provádí např. Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Zdravotní matrace jsou vhodné i pro starší lidi a lidi s nemocemi pohybového aparátu. Většinu z nich tedy můžete použít i s polohovatelným roštem, není to však pravidlem a záleží to od konstrukce konkrétního matrace.

Nevhodná matrace, bolesti po spánku

Certifikát nezaručí kvalitu

Mnozí výrobci matrací se pyšní, že jejich výrobky obdrželi různé certifikáty. To automaticky nezaručuje, že jsou kvalitní – mnohé certifikáty totiž pocházejí ze zahraničí a nevíte si při nich ověřit, zda je takový test matrací důvěryhodný.

O něco navrch mají v tomto směru české výrobky, případně matrace od známých značek. Při výběru si tedy všímejte i to, jaké mají matrace recenze.

Proleželi jste starou matraci? Vyzkoušejte doplňkovou

Pokud se vám na staré matraci už nespí pohodlně, ale máte pocit, že ještě nějaký ten rok vydrží, nemusíte hned kupovat novou.

Její vlastnosti můžete vylepšit doplňkovou matrací. Jde o tenké matrace, které jednoduše položíte na vaši starou matraci, aby vytvořila vašemu tělu dobrou oporu a podmínky na kvalitní spánek. Doplňkovou matrací můžete také vytvořit plochu na spaní na vaší pohovce.

Postel s doplňkovou matrací

Doplňkové matrace můžete k standardní matraci připevnit pomocí popruhů, některé však mají protiskluzovou úpravu na spodní části a připevnění nepotřebují.

Doplňkovou matraci najdete např. v nabídce výrobce Dormeo, ale i mnoha jiných – někteří výrobci je nazývají i přístelkové matrace.

Jaký rošt na jaký matraci

Základna pod matrací má na spánek velký vliv, mění totiž vlastnosti matrace. Platí tedy, že ne každá matrace je vhodná pro použití s ​​každým typem roštu, resp. podkladové desky.

Vhodné podložky podle typu matrace:

  • Pružný lamelový rošt – je vhodný pro všechny typy matrací kromě pružinových.
  • Pevný rošt – hodí se pro použití s ​​pružinovými, taštičkovými nebo vyššími a tvrdšími pěnovými matracemi.
  • Pevná deska – může jít o pevnou podložku v podobě desky, případně perforované desky. Je kompatibilní s pružinovými, taštičkovými i pěnovými matracemi.

Pokud již podložku pod matrací máte, nezoufejte – ve většině případů ji můžete vyměnit za novou. Při výběru matrace se tedy nemusíte nijak omezovat. Změnou roštu můžete docílit i změnu tvrdosti matrace až o 1 stupeň (např. lamelový dokáže tvrdost snížit).

Oblíbené značky: Dormeo, Materasso, Segum

Ceny matrací se odvíjejí od jejich materiálového provedení, od jejich rozměrů a také od značky. Kvalitní české matrace střední tvrdosti a s rozměrem 90 × 200 cm můžete mít už za cenu kolem 3 700 Kč. Pro dobrý spánek, určitě se vyplatí připlatit. Za propracovanou zónovou sendvičovou matraci pro manželskou postel dáte klidně i 15 000 Kč.

Nejoblíbenější značky matrací:

  • Dormeo – dnes již poměrně rozšířená značka, která je však na trhu od roku 2002. Dormeo klade důraz na inovativní materiály a v jejich portfoliu najdete od levnějších až po luxusní matrace. K mnoha matracím zakoupeným přes jejich e-shop navíc nabízejí i dárky v podobě povlaků či polštářů. Matrace Dormeo si můžete objednat přímo přes e-shop Dormeo.
  • Materasso – slovenský výrobce matrací z obce Oravské Veselé a s produkcí přes 300 000 matrací a 70 000 lamelových roštů ročně. Vyrábějí kvalitní matrace s využitím tradičních i moderních materiálů. V jejich nabídce najdete matrace pro dospělé, děti, seniory, lidi s vysoce u nadváhou, zdravotní či antibakteriální matrace. Materasso matrace se řadí mezi ty dražší a seženete je v certifikovaných e-shopech Materasso či v kamenných prodejnách.
  • IKEA – tento světoznámý výrobce nábytku má ve svém portfoliu i několik matrací. Najdete mezi nimi pěnové, pružinové či taštičkové matrace, výběr je však poměrně skromný a zboží si zatím nemůžete objednat online.

Dormeo iMemory Silver

  • Tempur – americké matrace, na jejichž výrobu používá výrobce speciální patentovaný typ viskoelastické pěny nazvané TEMPUR. Jde o materiál, který vyvinuli vědci v NASA, aby lépe rozložil tlak na tělo astronautů během startu raketoplánů. Matrace Tempur tedy patří mezi špičku, o čemž svědčí i jejich pozitivní recenze. Jejich kvalita se však odráží i na jejich vysoké ceně.
  • Matrimex – český výrobce matrací. V jeho nabídce najdete matrace pro domácnost, ale i pro ubytovací či zdravotnická zařízení – samozřejmě s příslušným certifikátem jako zdravotnického prostředku. Mají vlastní e-shop.
  • Benab – slovenské matrace z Kežmarku, které jsou vyvíjeny a prodávány již 20 let. Kromě matrací pro domácnost vyrábějí i speciální kolekci matrací pro hotely a ubytovací zařízení. V jejich portfoliu najdete od levnějších matrací až po ty luxusnější. Jedním z nejoblíbenějších produktových řad Benab jsou ZERO matrace. Ceny jsou však oproti konkurenčním značkám výrazně nižší.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Každému nákupu by měly předcházet otázky, které vám objasní, co a za jakým účelem chcete. Při matracích je účel jasný, ale otázkám o ceně či správné velikosti se nevyhnete. Na nejčastější otázky, které se ptáte při koupi matrace, jsme se rozhodli odpovědět.

Je pro mě vhodnější tvrdší nebo měkčí matrace?

Toto je věcí vašich osobních preferencí a vašeho zdravotního stavu. Obecně jsou matrace s menší tvrdostí vhodné pro lidi s nižší váhou a tvrdší pro lidi s vyšší váhou. Nejlepší matrace je taková, na které je ve všech polohách držení páteře v přirozeném tvaru. Pro dospělé je pro zdravý spánek vhodnější tužší matrace.

Jaká je správná výška matrace?

Matrace by měla pretŕčet nad postranici postele alespoň třetinou ze své výšky. Před koupí si proto změřte výšku bočnic.

Kdy je třeba matraci vyměnit?

Matrace byste měli měnit po 8 až 10 letech používání. Po delším používání totiž ztrácí matrace své antialergické schopnosti a vytváří se nehygienické prostředí.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Kdy a jak často měnit matraci? Typy a výplň prozradí životnost matrace

Kdy a jak často měnit matraci? Typy a výplň prozradí životnost matrace

Věděli jste o tom, že spánkem strávíte až 30% života? Samozřejmě, to se týká průměrného člověka, ale větší ospalci stráví v posteli ještě více času. Kromě toho jsme zvyklí už v posteli i jíst, sledovat seriály a videa, mluvit, odpočívat či pracovat na noteboocích. Spánek a i postel jsou tedy... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 26.02.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek