Kdy a jak často měnit matraci? Typy a výplň prozradí životnost matrace

Věděli jste o tom, že spánkem strávíte až 30% života? Samozřejmě, to se týká průměrného člověka, ale větší ospalci stráví v posteli ještě více času. Kromě toho jsme zvyklí už v posteli i jíst, sledovat seriály a videa, mluvit, odpočívat či pracovat na noteboocích. Spánek a i postel jsou tedy jedním z nejdůležitějších faktorů v našem životě. Na kvalitní spánek nepotřebujete jen dobrý rám postele, ale hlavně kvalitní matraci. A nestačí jej koupit jen jednou za život, protože i matrace se opotřebovávají.

Kdy a jak často měnit matraci?

Jak často měnit matraci? Životnost matrace se většinou pohybuje od 5 do 10 let, ale záleží na více faktorech, které mohou její životnost prodloužit i zkrátit. Záleží například i na tom, jakou matraci si koupíte, na kvalitě podkladu – roštu, nebo i na tom, jak se s danou matrací zachází. Matraci třeba i jednou za čas vyvětrat a pokud se to s daným typem matrace dá, tak i vyprat. Co se týče hygienického hlediska, tak z toho se doporučuje vyměňovat matrace ještě častěji – každé 4 roky. Jak to tedy je? Kdy je nejlepší vyměnit matraci a v jakém případě je dobré do matrace investovat? V dnešním článku se vám pokusíme vysvětlit všechny důvody, proč je třeba měnit matraci a hlavně jak často je to ideální.

Nejlepší matrace

Názov Hodnotenie Detail
proPOSTELE PUR   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Dormeo Siena   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Dormeo iMemory S Plus   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Dormeo Aloe Vera Plus   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dormeo Air+ Comfort   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Mýty o výměně a péči o matrace

Někdy vám nákupy matrace mohou připomínat nákupy osobního automobilu. Musíte si vybrat značku, složení a cenové rozpětí. Také byste si měli toho o této tématice dostatečně nastudovat, abyste věděli, na co všechno se máte zaměřit. Při vzdělávání je třeba rozlišit, co je opravdu pravda a co jsou jen mýty, kterými se množství lidí řídí, ale vlastně ani nevědí proč. V této části se vám budeme snažit vyvrátit ty nejčastější mýty.

1. Matrace je třeba vyměnit po 8 letech

Na většině stránek naleznete: "Matraci musíte vyměnit každých 8 let!". Kdo však stanovil toto číslo? A jak někdo může vědět, zda vaše matrace vypadá již po 5 letech zcela zničeně nebo i po těch 8 letech jako nová? Samozřejmě, za těch 8 let se na ní vyspíte mnohokrát, ale pokud je matrace vyrobena z dobrého materiálu a vy se o ní správně staráte, nemusíte jí měnit ani po těch 8 letech.

Představte si, že vaše matrace je jako pár kvalitních bot na běhání. Takové boty vám běh usnadňují, nebolí vás kolena, předcházíte s nimi zraněním a díky nim můžete běžet rychleji. Přesně tak to je i s matrací, až na to, že to není běh, ale spánek. No a kdy jí vyměnit? Může to být i tehdy, když nesplňuje to, co by měla. Ráno se budíte polámaný a necítíte se na ní pohodlně.

2. Matrace by měl být pravidelně otáčet, abyste ho udrželi v dobrém stavu

Jsou matrace, které jsou vyrobeny jednostranně, ale jsou i takové, které mají letní a zimní stranu. Tento mýtus, že byste tedy měli matraci pravidelně otáčet, nelze vzít globálně, na všechny matrace. Je to možné jen u těch, které mají strany rozdílné. Jak tedy využít matraci co nejlépe a vyhnout se bolestem páteře?

Spánek na zlom matraci

Ideální je spát v různých polohách a na více místech matrace, aby se celý povrch rovnoměrně vyležel a nevznikaly tak v matraci prohlubně a díry. Také můžete matraci ochránit tím, že jej jednou za čas otočíte a mezitím vyvětráte, ale nemusí to být každý měsíc, ani nějak pravidelně. Zapamatujte si, že poté, co si matraci koupíte, je třeba jí převracet každé dva týdny během prvních dvou měsíců.

3. Správný matrace by měl zabránit otřesům při otáčení

Miminka se začínají přehazovat už ve 4 měsících života a v dospělosti je toto přehazování 75-krát častější. Mohou to být jen pohyby ze spánku, ale i pořádně otočky a přehazování. Samozřejmě, každý se přehazuje jinak a záleží také na tom, zda máte hluboký, klidný spánek nebo máte noc, když si nevíte najít místo a neustále se přehazujete.

Ani ta nejkvalitnější a nejlepší matrace nezabrání takovým intenzivním otřesům v noci, proto i když jsou partneři, doporučují se použít dvě matrace namísto jedné velké. Kromě matrace záleží i na roštu, který, pokud je nekvalitní, tak otřesy přenáší a nepomůže ani ta nejlepší a nejdražší matrace. Kvalitní matrace dokáže jen snížit intenzitu těchto otřesů a díky tomu se vám i vašemu partnerovi bude lépe usínat.

Vlastnosti různých materiálů

Na trhu nyní najdete množství různých materiálů, ze kterých se matrace vyrábějí a je to jeden z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují její životnost. Jakákoliv matrace z kvalitnějších materiálů vám vydrží mnohem déle než ta, kde byly použity levnější materiály. Podle tohoto se pak odvíjí i cena dané matrace.

Výběr kvalitní matrace

Pružinová matrace

Matrace s pružinovou vrstvou obsahují podpůrný systém zatočených cívek, které umožňují rovnoměrné rozložení váhy po celé matraci. Patří k těm levnějším variantám a je to spíše ten zastaralejší typ matrací, který se však dodnes často používá. Může vydržet až 10 let, často je to i déle. Opět záleží i na péči a na tom, zda jsou rozděleny na letní a zimní stranu. Tak se opotřebení rozloží.

Paměťová pěna

Při matracích z paměťové pěny si můžete vybírat z různých typů materiálů a hustot, které se pak podílejí na tom, jak dlouho daná matrace vydrží. Proto tedy nemůžeme určit, jak dlouho vám tato matrace vydrží, protože je to opravdu individuální. Tyto matrace patří jednoznačně k těm dražším na trhu, ale o to více získáte na kvalitě a pohodlí během spánku. Se správnou péčí vám tato matrace průměrně vydrží od 10 do 15 let.

Latex

Latexová matrace se vyrábí z přírodního kaučuku nebo synteticky, a její výdrž se může lišit v závislosti na tom, zda se jedná o její organickou nebo syntetickou verzi. Latexové matrace jsou oblíbené hlavně proto, že si dokáží svůj komfort udržet dlouhá léta. Podle amerického institutu Sleep Help Institute některé latexové matrace mají záruku výdrže až na 25 let. Tyto matrace jsou výhodné svou lehkostí, vzdušností a anatomickými vlastnostmi.

Matrace z paměťové pěny

Hybrid

Hybridní matrace se odlišují od ostatních tím, že jsou spojením pružinových a pěnových matrací. Většinou je to tak, že se skládají ze základní vrstvy pěny, pak následuje nosný systém pružinových cívek a v horní vrstvě je další pěna. V tomto případě není výdrž tak dlouhá, jako u ostatních druhů matrací. Pružiny ve střední vrstvě se během let prodřou a stávají se stále více nepohodlnými. Takovou hybridní matraci je třeba vyměnit již po 6 letech používání.

Matrace s "polštářovou" vrstvou

Matrace s polštářovou vrstvou je výhodná hlavně svou pohodlností. Jde o typ matrace, v jehož vnější vrstvě se nachází silnější vrstva a díky ní je matrace ještě o něco více pohodlná. Dalo by se to vysvětlit i tak, že mezi vámi a matrací je vrstva velkého polštáře. Mínusem u této matrace je, že se může tato polštářová vrstva u levnějších modelů proležet, začne se oddělovat, povrch bude nerovný a vy se tak nebudete moci dobře vyspat. Toto se stává většinou již po 7 letech používání.

Vodní postel

Matrace do vodní postele si můžete pořídit ve dvou variantách – tvrdší a měkčí. Tvrdší matrace jsou tradičním druhem vinylových matrací do vodních postelí. Na druhé straně, ty měkčí matrace jsou uzavřeny v pěnovém obalu a podobají se tím klasickým druhům. I když se celkově vodní postele stávají stále méně populární a spojujeme je spíše s obdobím minulého století, tak jejich životnost se může pohybovat mezi 5 až 10 lety.

Nejlepší matrace 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší matrace 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Máte problémy se spánkem? Před tím, než vyzkoušíte různé babské recepty, ujistěte se, že vaše matrace není proleželá a že vyhovuje vaší hmotnosti, poloze během spánku a zda se na ní cítíte dobře. Ať už chcete zlepšit váš spánek nebo jste si koupili novou postel, poradíme vám, jak vybrat matraci a představíme ty nejlepší matrace. Nejlepší matrace ... Přečíst článek

Jak víte, že je čas na výměnu matrace?

Jak jsme již zmínili, tak životnost matrací ovlivňuje množství faktorů. Ať už je to materiál, kvalita provedení, péče, vaše parametry nebo otáčení matrací. I když už je matrace "po záruce" nebo přežila více let, jak je to zvykem u daného typu, tak to neznamená, že jí musíte okamžitě vyhodit. Mnoho lidí to tak dělá, že spí na matraci i desítky let, protože je koupě matrace v současnosti poměrně vysokou investicí. Je pár věcí, kterými vám matrace dává najevo, že už je načase vyměnit ji a pořídit si její nového náhradníka.

Čas na výměnu pružinové matrace

1. Známky opotřebení

Asi nejčastější důvod koupě nové matraci jsou právě viditelné známky opotřebení, které ovlivňují kvalitu vašeho spánku. Mezi nejčastější znaky toho, že si už máte koupit novou matraci, patří prohýbání, hrudky, nerovnosti, otisky těla a převisnutí uprostřed nebo v rozích. Samozřejmě, nějaký čas se to dá vydržet, ale v tomto případě vám jednoznačně radíme poohlédnout se po nové matraci.

2. Zvuky matrace

Začala vaše matrace vrzat nebo pukat? Je čas na koupi nové. Někteří to berou jako samozřejmost, že když se převalují, tak začne matrace vrzat. Často se stává i to, že připisujeme tyto zvuky posteli a roštu. Hlavně pružinové matrace vržou a po letech začínají být hlučné, protože se pružiny postupně uvolňují a ztrácejí tu svou pružnost. Pokud tedy začne vaše postel vrzat, nejprve zkontrolujte rám postele, ať už je dřevěný nebo kovový, a pak zvažujte koupi nové matrace.

3. Ztuhlé svaly a bolest zad

Nebo jinak řečeno, bolesti hned po probuzení. Když už matrace nefunguje tak, jak by měla, není dostatečně pohodlná a netváří se tak, jak by měla, tak po probuzení můžete cítit bolesti zad a ztuhlé svaly na krku. Pozorujte i to, zda bolest svalů během dne ustupuje nebo ne. I studie z roku 2009 potvrdila, že nová, kvalitní matrace zmírňuje bolesti zad a zlepšuje spánek. Je tedy důležité, aby vaše matrace držela tvar a přizpůsobovala se tělu. Kromě matrace třeba zvážit i správný výběr polštáře, protože problém může být i v tom.

Bolest zad kvůli špatné matraci

4. Těžší usínání

Obecně by mělo usínání trvat 10 až 20 minut, ale je to víceméně individuální, takže je obtížné určit přesný čas. Záleží například i na úrovni vaší únavy nebo čase usínání. Pokud se ale celou noc přehazujete a nedokážete si najít tu správnou polohu na spánek, tak může být problém právě ve vaší matraci. Předtím než investujete do nové matrace, tak byste se měli ujistit, že toto přehazování není způsobeno nespavostí, úzkostí nebo přeházeným spánkovým režimem.

5. Zhoršení alergie nebo astmatu

Pokud patříte mezi silné alergiky nebo máte astma, tak může být stará matrace pro vás velkým problémem. Matrace jsou místem, kde se shromažďuje prach, roztoči i alergeny vířící ve vzduchu. Všechny tyto věci zhoršují dýchací problémy. Pravidelné vysávání a čištění matrace, případně vyprání vnější vrstvy může napomáhat ke zlepšení vašeho zdravotního stavu, ale někdy to nepomůže a je načase vyměnit matraci.

6. Váš matrace má více než 10 let

Výzkumy ukázaly, že průměrná matrace se "dožívá" přibližně 10 let. Zde se znovu musíme podívat na výrobce, kvalitu použitých materiálů, zda spíte sami, nebo s partnerem. Pokud máte vyšší váhu, tak je velmi pravděpodobné, že se vám matrace bude opotřebovávat rychleji, často to bývá už i v pokynech od výrobce. Matrace nejsou navrženy tak, aby vydržely navždy, i když s tím množství lidí počítá.

Matrace – recenze

Zdá se vám, že vybrat si správnou matraci je tak trochu věda? Jde o poměrně náročný proces především tehdy, pokud nevíte, co přesně hledáte. Připravili jsme pro vás několik recenzí oblíbených produktů, které by vám mohly výběr usnadnit.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 25.07.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář