Nejlepší zrcadlovky 2024 – recenze, test, srovnání

Na našem webu najdete velký test zrcadlovek, který vám pomůže vybrat si jednu z nejlepších! Žebříček vznikl po přečtení si desítek nezávislých testů domácích i zahraničních recenzentů a stovek komentářů reálných uživatelů. Pokud si vyberete model, který se v něm nachází, tak určitě zvolíte to nejlepší, co můžete aktuální mít.

Zrcadlovka

Určitě však oceníte i náš návod, díky kterému budete vědět, na jaké parametry přihlížet při výběru své nové zrcadlovky.

Nejlepší amatérské zrcadlovky

Názov Hodnotenie Detail
Canon EOS 2000D   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Nikon Z fc   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Canon EOS 250D   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Pentax K-70   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Canon EOS 850D   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší profesionální zrcadlovky 

Názov Hodnotenie Detail
Panasonic Lumix DC-S5 II   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Nikon D7500   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Pentax K-1 II   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Sony Alpha A7S III   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Nikon D850   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Jak vybrat zrcadlovku

I když v poslední době jsou na výsluní mezi fotografy tzv.mirrorless fotoaparáty, mnoho profesionálů stále upřednostňuje digitální zrcadlovky. Ať už s focením začínáte, případně jste už co-to nafotili s kompaktním fotoaparátem, poradíme vám, na jaké parametry a vlastnosti hledat při výběru zrcadlovky.

Velikost snímače

V zrcadlovkách se používají převážně dva druhy – APS-C a full-frame. Velikost full-frame snímače je odvozena od rozměrů políčka kinofilmu, tj 36 × 24 mm. Jsou to ty největší snímače, jaké můžete v zrcadlovkách najít. APS-C snímač je oproti full-frame o cca. 1,6× menší.

Větší snímač znamená větší plochu při stejném rozlišení a tím i větší citilivosť na světlo. Full-frame tedy dokáže zachytit mnohem více detailů v obraze, má také menší šum při zhoršených světelných podmínkách.

Focení se zrcadlovkou

Hlavní nevýhodou full-frame zrcadlovek je obrovská cenová propast mezi nimi a APS-C modely. Zatímco nejlevnější APS-C zrcadlovku bez objektivu seženete již za 300 eur, při full-frame formátu pod 1 300 eur (také bez objektivu) dostanete jen těžko. I objektivy na full frame zrcadlovky jsou mnohem dražší než na APS-C modely.

Rozlišení

Tento parametr není až tak důležitý jako velikost snímače, možná jen v případě, že fotíte pro tisk.Pohybuje se v rozmezí od cca. 18 Mpx pro ty nejlevnější modely až po 32 při těch nejdražších. Fotografie s takovým vysokým rozlišením však zabírají na paměťové kartě dost hodně prostoru a na jejich úpravu je nutný také výkonný počítač.

Objektiv je polovina úspěchu

Na začátek malé varování - v nabídkách e-shopů se zrcadlovky prodávají v různých sadách, přičemž většina se prodává i jako samostatné tělo bez objektivu.

  • Setů objektivy: Nejčastěji se v sadě nachází základní, tzv. setový objektiv, který bývá s možností přiblížení (zoomu) a s ohniskovou vzdáleností cca. 18 – 55 mm. Ten vyhoví na focení širokoúhlých záběrů jako např. panoramata, architektury či street foto a také portrétů. S některými modely může být přibalen i tzv. teleobjektiv, se kterým můžete také fotit portréty, ale i vzdálenější objekty. Ten mívá ohniskovou vzdálenost cca. 55 – 200 mm. Koupí sady s oběma objektivy pak získáte rozsah, který pokryje většinu druhů fotografických žánrů. Později, když se specializujete na konkrétní druh, můžete si dokoupit objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností na konkrétní účel. Ty mají zpravidla hezčí kresbu, než zoom objektivy. Kupovat univerzální objektiv, např. 18 – 135 mm není úplně dobrý nápad, protože s takovým velkým rozsahem již přichází horší kresba obrazu a horší světelnost.
  • Světelnost objektivu: Udává se písmenem f a celým nebo desetinným číslem. Čím menší číslo, tím více světla pronikne ke snímači. Vyšší světelnost vám umožní fotit při slabším světle aniž byste museli zvýšit citlivost ISO, čímž by se zvýšil také šum v obraze (typická zrnitost obrazu). Objektiv s vyšší světelností také dokáže vytvořit intenzivnější efekt rozostření pozadí. Chcete-li často fotit v noci, měl by mít objektiv světelnost alespoň f2.8.
  • Canon a Nikon objektivy: Objektivy jednotlivých značek používají různé systémy upevnění (tzv. bajonet), a tudíž nejsou mezi sebou kompatibilní. Každopádně, je možné použít Nikkon objektiv na Canon fotoaparátu při nasazení speciálního adaptéru. Rovněž můžete použít full-frame objektiv s APS-C zrcadlovkou, naopak to však možné není.

Aby byly fotky vždy ostré

Dobrá zrcadlovka by měla mít i propracovaný systém automatického zaostřování (tzv. autofocus).

Levnější modely jsou vybaveny ostřením na základě kontrastu, ty dražší fungují na principu tzv. fázové detekce. Autofocus je také tím spolehlivější, čím více ostřících bodů je schopen obrazový procesor ve fotoaparátu vyhodnotit. Kvalitnější zrcadlovky vám umožní nastavit režim automatického zaostřování a to buď výběrem bodu, na který zaostřeny a ostrost udrží, případně zaostřením na určitou část obrazu nebo dokonce zaostřením na lidskou tvář či oko. Některé modely umožňují vybírat oblast zaostření i poklepáním na dotykový displej.

Pokud plánujete fotografovat rychlé scény (např. Sport), vyberte si zrcadlovku s co nejrychlejším autofocusem.

Zrcadlovka s odnímatelným objektivem

Stabilizace obrazu

Roztřesené ruky nebo otáčení za fotografovaným objektem znamenají rozpohybování fotoaparátu a tím aj riziko rozmazání snímků při pomalejší rychlosti závěrky. Tento problém pomáhá částečně eliminovat tzv. stabilizace obrazu.

Levnější zrcadlovky ji mohou mít integrovanou v objektivu, ty dražší modely naopak přímo v těle aparátu – s nimi pak můžete použít objektiv jakékoliv značky s jistotou, že stabilizícia zůstane zachována.

Stabilizace obrazu je důležitá i v případech, pokud chcete zrcadlovkou natáčet video záběry.

Sekvenční snímání

Umožňuje snímat velké množství záběrů za sebou při podržení tlačítka spouště. Využívá se zejména při fotografování dynamických scén, kdy se nechcete spoléhat na jeden záběr – např. při sportovních akcích nebo při nahánění celebrit.

Jak fotit se zrcadlovkou

Rychlost sekvenčního snímání závisí zejména na obrazového čipu fotoaparátu, velikosti vyrovnávací paměti a také rychlosti paměťové karty, protože se zapisuje obrovské množství dat současně. Pohybuje se od 3 snímků za sekundu při nejlevnějších zrcadlovkách až po 7 za sekundu při nejdražších modelech.

Video

Digitální zrcadlovky se stávajístále populárnějším nástrojem pro zachytávání videa.

Při videu jsou nejdůležitější dva parametry - prvním jerozlišení.Levnější zrcadlovky dokáží natáčet ve Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 px, což je dnes již standard pro většinu obrazovek a zařízení pro přehrávání videa. Dražší modely dokáží zachycovat 4K video v rozlišeních 3 840 × 2 160 px nebo 4 096 × 2160 px. Na střih 4K videa však potřebujete velmi výkonný počítač a také 4K monitor, proto je to pro mnohé příležitostné "kameramanů" zbytečnost.

Druhým dôležitm parametrem jepočet snímků za sekundu. Pro typický filmový vzhled postačí 24 resp. 25 sn./s. pro rychlejší akční scény je však minimem 50 sn./s a pro využívání zpomalených záběrů přijde vhod 100, resp. 120 sn./s. To však nabízejí až zrcadlovky s cenovkou nad 1 000 eur.

Canon nebo Nikon?

Při výběru zrcadlovky záleží zejména od cenové hladiny, ve které se pohybujete. Mezi samotnými značkami jsou rozdíly pouze v detailech, proto jednoznačnou odpověď na tuto otázku si musíte dát sami, jakmile zjistíte, jaký druh fotografie vás bude bavit.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pro zkušenější fotografy, pro začátečníky i lidi, kteří by se chtěli fotografování jednou věnovat profesionálně, je zrcadlovka povinností. Prozradili jsme vám, na co se při jejím výběru zaměřit, stále však máte ohledně tohoto tématu různé otázky. Na ty nejčastější najdete odpovědi na tomto místě.

Na jakém principu funguje digitální zrcadlovka?

Digitální zrcadlovky pracují se sklopným zrcátkem, které se nachází před snímacím čipem. Zrcadlo odráží světlo, které projde objektivem do optického hledáčku. Při stisknutí spouště se zrcadlo překlopí, narazí do zábrany, což způsobuje cvaknutí při focení, a světlo projde až na snímací čip.

Jsou digitální zrcadlovky vhodné i pro začátečníky?

Určitě jsou. Disponují možností manuálního nastavení, čili se díky nim může každý přiučit principem fotografie. Zkoušením, jak se jednotlivá nastavení projeví na výsledku, nejlépe přijdete na to, jak co funguje.

Mám si raději koupit kit s objektivem nebo tělo a objektiv samostatně?

Pokud chcete ušetřit, dívejte se raději po výhodných kitech s objektivem. Při koupi zrcadlovky třeba ke konečné ceně připočítat také různé doplňky, jako jsou stativy, blesky, fototaška a čtečky paměťových karet.

Nejlepší amatérské zrcadlovky

Názov Hodnotenie Detail
Canon EOS 2000D   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Nikon Z fc   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Canon EOS 250D   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Pentax K-70   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Canon EOS 850D   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 25.02.2017
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek