Nejlepší zrcadlovky 2019 – Test zrcadlovek

Na našem webu najdete velký test zrcadlovek, který vám pomůže vybrat si jednu z nejlepších! Žebříček vznikl po přečtení si desítek nezávislých testů domácích i zahraničních recenzentů a stovek komentářů reálných uživatelů. Pokud si vyberete model, který se v něm nachází, tak určitě zvolíte to nejlepší, co můžete aktuální mít.

Zrcadlovka

Určitě však oceníte i náš návod, díky kterému budete vědět, na jaké parametry přihlížet při výběru své nové zrcadlovky.

Nejlepší amatérské zrcadlovky

Nejlepší profesionální zrcadlovky 

Jak vybrat zrcadlovku

I když v poslední době jsou na výsluní mezi fotografy tzv.mirrorless fotoaparáty, mnoho profesionálů stále upřednostňuje digitální zrcadlovky. Ať už s focením začínáte, případně jste už co-to nafotili s kompaktním fotoaparátem, poradíme vám, na jaké parametry a vlastnosti hledat při výběru zrcadlovky.

Velikost snímače

V zrcadlovkách se používají převážně dva druhy – APS-C a full-frame. Velikost full-frame snímače je odvozena od rozměrů políčka kinofilmu, tj 36 × 24 mm. Jsou to ty největší snímače, jaké můžete v zrcadlovkách najít. APS-C snímač je oproti full-frame o cca. 1,6× menší.

Větší snímač znamená větší plochu při stejném rozlišení a tím i větší citilivosť na světlo. Full-frame tedy dokáže zachytit mnohem více detailů v obraze, má také menší šum při zhoršených světelných podmínkách.

Focení se zrcadlovkou

Hlavní nevýhodou full-frame zrcadlovek je obrovská cenová propast mezi nimi a APS-C modely. Zatímco nejlevnější APS-C zrcadlovku bez objektivu seženete již za 300 eur, při full-frame formátu pod 1 300 eur (také bez objektivu) dostanete jen těžko. I objektivy na full frame zrcadlovky jsou mnohem dražší než na APS-C modely.

Rozlišení

Tento parametr není až tak důležitý jako velikost snímače, možná jen v případě, že fotíte pro tisk.Pohybuje se v rozmezí od cca. 18 Mpx pro ty nejlevnější modely až po 32 při těch nejdražších. Fotografie s takovým vysokým rozlišením však zabírají na paměťové kartě dost hodně prostoru a na jejich úpravu je nutný také výkonný počítač.

Objektiv je polovina úspěchu

Na začátek malé varování - v nabídkách e-shopů se zrcadlovky prodávají v různých sadách, přičemž většina se prodává i jako samostatné tělo bez objektivu.

  • Setů objektivy: Nejčastěji se v sadě nachází základní, tzv. setový objektiv, který bývá s možností přiblížení (zoomu) a s ohniskovou vzdáleností cca. 18 – 55 mm. Ten vyhoví na focení širokoúhlých záběrů jako např. panoramata, architektury či street foto a také portrétů. S některými modely může být přibalen i tzv. teleobjektiv, se kterým můžete také fotit portréty, ale i vzdálenější objekty. Ten mívá ohniskovou vzdálenost cca. 55 – 200 mm. Koupí sady s oběma objektivy pak získáte rozsah, který pokryje většinu druhů fotografických žánrů. Později, když se specializujete na konkrétní druh, můžete si dokoupit objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností na konkrétní účel. Ty mají zpravidla hezčí kresbu, než zoom objektivy. Kupovat univerzální objektiv, např. 18 – 135 mm není úplně dobrý nápad, protože s takovým velkým rozsahem již přichází horší kresba obrazu a horší světelnost.
  • Světelnost objektivu: Udává se písmenem f a celým nebo desetinným číslem. Čím menší číslo, tím více světla pronikne ke snímači. Vyšší světelnost vám umožní fotit při slabším světle aniž byste museli zvýšit citlivost ISO, čímž by se zvýšil také šum v obraze (typická zrnitost obrazu). Objektiv s vyšší světelností také dokáže vytvořit intenzivnější efekt rozostření pozadí. Chcete-li často fotit v noci, měl by mít objektiv světelnost alespoň f2.8.
  • Canon a Nikon objektivy: Objektivy jednotlivých značek používají různé systémy upevnění (tzv. bajonet), a tudíž nejsou mezi sebou kompatibilní. Každopádně, je možné použít Nikkon objektiv na Canon fotoaparátu při nasazení speciálního adaptéru. Rovněž můžete použít full-frame objektiv s APS-C zrcadlovkou, naopak to však možné není.

Aby byly fotky vždy ostré

Dobrá zrcadlovka by měla mít i propracovaný systém automatického zaostřování (tzv. autofocus).

Levnější modely jsou vybaveny ostřením na základě kontrastu, ty dražší fungují na principu tzv. fázové detekce. Autofocus je také tím spolehlivější, čím více ostřících bodů je schopen obrazový procesor ve fotoaparátu vyhodnotit. Kvalitnější zrcadlovky vám umožní nastavit režim automatického zaostřování a to buď výběrem bodu, na který zaostřeny a ostrost udrží, případně zaostřením na určitou část obrazu nebo dokonce zaostřením na lidskou tvář či oko. Některé modely umožňují vybírat oblast zaostření i poklepáním na dotykový displej.

Pokud plánujete fotografovat rychlé scény (např. Sport), vyberte si zrcadlovku s co nejrychlejším autofocusem.

Zrcadlovka s odnímatelným objektivem

Stabilizace obrazu

Roztřesené ruky nebo otáčení za fotografovaným objektem znamenají rozpohybování fotoaparátu a tím aj riziko rozmazání snímků při pomalejší rychlosti závěrky. Tento problém pomáhá částečně eliminovat tzv. stabilizace obrazu.

Levnější zrcadlovky ji mohou mít integrovanou v objektivu, ty dražší modely naopak přímo v těle aparátu – s nimi pak můžete použít objektiv jakékoliv značky s jistotou, že stabilizícia zůstane zachována.

Stabilizace obrazu je důležitá i v případech, pokud chcete zrcadlovkou natáčet video záběry.

Sekvenční snímání

Umožňuje snímat velké množství záběrů za sebou při podržení tlačítka spouště. Využívá se zejména při fotografování dynamických scén, kdy se nechcete spoléhat na jeden záběr – např. při sportovních akcích nebo při nahánění celebrit.

Jak fotit se zrcadlovkou

Rychlost sekvenčního snímání závisí zejména na obrazového čipu fotoaparátu, velikosti vyrovnávací paměti a také rychlosti paměťové karty, protože se zapisuje obrovské množství dat současně. Pohybuje se od 3 snímků za sekundu při nejlevnějších zrcadlovkách až po 7 za sekundu při nejdražších modelech.

Video

Digitální zrcadlovky se stávajístále populárnějším nástrojem pro zachytávání videa.

Při videu jsou nejdůležitější dva parametry - prvním jerozlišení.Levnější zrcadlovky dokáží natáčet ve Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 px, což je dnes již standard pro většinu obrazovek a zařízení pro přehrávání videa. Dražší modely dokáží zachycovat 4K video v rozlišeních 3 840 × 2 160 px nebo 4 096 × 2160 px. Na střih 4K videa však potřebujete velmi výkonný počítač a také 4K monitor, proto je to pro mnohé příležitostné "kameramanů" zbytečnost.

Druhým dôležitm parametrem jepočet snímků za sekundu. Pro typický filmový vzhled postačí 24 resp. 25 sn./s. pro rychlejší akční scény je však minimem 50 sn./s a pro využívání zpomalených záběrů přijde vhod 100, resp. 120 sn./s. To však nabízejí až zrcadlovky s cenovkou nad 1 000 eur.

Canon nebo Nikon?

Při výběru zrcadlovky záleží zejména od cenové hladiny, ve které se pohybujete. Mezi samotnými značkami jsou rozdíly pouze v detailech, proto jednoznačnou odpověď na tuto otázku si musíte dát sami, jakmile zjistíte, jaký druh fotografie vás bude bavit.

Hodnocení a recenze

Nejlepší amatérské zrcadlovky

Vaše hodnocení:
(89%)

Přidat komentář