Nejlepší snowboardy 2024 – recenze, test, srovnání

Chcete vyměnit lyže za snowboard nebo vaše stará deska definitivně skončila svou životní pouť? V obou případech budete potřebovat novou desku, která bude korespondovat s vašimi požadavky, zkušenostmi a stylem jízdy.

Jak vybrat snowboard?

Pro všechny, kteří se chystají na nákup svého prvního či druhého snowboardu, jsme si připravili podrobný návod na jeho výběr.

Nejlepší pánské snowboardy

Názov Hodnotenie Detail
Gravity Silent   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Nidecker Micron Merc   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Bataleon Goliath   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Nitro Prime View   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Jones Solution   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší dámské snowboardy

Názov Hodnotenie Detail
Gravity Sirene   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Head Pride   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Nitro Volta   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Nitro Lectra   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Head Fountain   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Nejlepší dětské snowboardy

Názov Hodnotenie Detail
Gravity Empatic   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Nitro Ripper Youth   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Burton Yeasayer   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Hatchey Poco Loco   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Gravity Flash   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Snowboardy – recenze

Pokud patříte k těm, kteří se ani za svět nedokáží zorientovat mezi desítkami různých parametrů, při výběru jistě oceníte naše recenze. V těch jsme pro vás shrnuli všechny pozitiva i negativa konkrétních snowboardových desek, které zaujaly nás i spotřebitelé.

Jak vybrat snowboard

Pokud jste si koupi snowboardu představovali tak, že vejdete do prodejny, vyberete si kousek se sympatickým designem, správnou délkou a můžete jít na kopec, musíme vás zklamat. Výběr snowboardu, který skutečně splní vaše požadavky, je poměrně náročným procesem. Jelikož však nemluvíme o nejlevnější sportovní výbavě, je určitě dobré, když se budete soustředit na každý detail. No a právě všemi důležitými detaily vás provedeme v našem průvodci pro výběr té nejlepší snowboardové desky.

Druhy snowboardů

Existuje několik druhů snowboardů, každý je však dělí trochu jinak. My jsme se rozhodli pro rozdělení do 4 kategorií, takže se podíváme na allmountain, freestyle, freeride a splitboard snowboardy. Při nákupu byste se však kromě názvů měli řídit určitě i tím, na co je daný model určen.

Allmountain snowboardy

Allmountain, universal nebo allround jsou univerzální snowboardy, které se hodí pro jízdu na jakémkoliv terénu, do jakýchkoli podmínek a pro jakkoli zkušené osoby. Z tohoto důvodu bývají velmi častou volbou rekreačních jezdců a také začátečníků, kteří se ještě potřebují rozhodnout, který ze stylů jim bude vyhovovat. Allmountain snowboardy mohou být směrové, což znamená, že jsou určeny zejména pro jízdu v jednom směru, nebo obousměrné, tedy vhodné pro jízdu v obou směrech.

Freeride snowboardy

Freeride snowboardy nejsou vhodné pro začátečníky ani rekreační jezdce. Jsou určeny pro jízdu na hlubokém sněhu mimo sjezdovky, tedy na freeride. Jsou lehčí, kratší, tvrdší, více vykrojené, velmi flexibilní a o to náročnější na ovládání a udržení stability. Špička je širší a zároveň delší než patka. Hrany na freerideových deskách většinou nejsou kovové, aby při pádu jezdce nezranili.

Snowboard versus lyže

Jakousi podkategorií freerideových modelů jsou takzvané vlaštovky, desky speciálně uzpůsobené na freeride v prašanu. Špička je vysloveně špičatá. Patka je rozděleno na 2 části – připomíná ocas vlaštovky. Může být vyztužena, například hliníkem, což jízdu na prašanu podstatně usnadňuje.

Freestyle snowboardy

Desky na hravou jízdu v parku či na sjezdovce, tak to jsou freestyle snowboardy. V porovnání s ostatními modely jsou lehčí, kratší a flexibilnější. Freestyle desky se o něco obtížněji ovládají a jsou méně stabilní. I v tomto případě platí, že nejsou vhodnou volbou pro začátečníky, ale ani pokročilé jezdce, kteří si chtějí užívat jízdu na klasické sjezdovce či v prašanu.

Splitboard

Splitboard jsou již vskutku specifickým typem desky, která v sobě spojuje snowboard a lyže. Dá se rozdělit na polovinu a připnout na každou nohu zvlášť. Na rozdělených lyžích vyšliapete na kopec, desku spojíte a dole už pěkně zosnowboardujete. Splitboardům se říká také backcountry desky, protože slouží k ježdění mimo běžně dostupných sjezdovek. Nejsou ničím pro začátečníky. Nad koupí splitboard desky může uvažovat opravdu pouze zkušený jezdec.

Dětské, dámské a pánské snowboardy

Snowboardy jsou rozděleny i podle toho, kdo přesně na nich bude jezdit. První kategorií jsou dětské snowboardy, které jsou, logicky, podstatně kratší. Odlišují se i šířkou a tvrdostí. Většinou jsou měkčí a užší. Při výběru snowboardu pro dítě však neexistuje žádné striktní rozdělení, protože každý mrňous má různou výšku, váhu, sílu i zkušenosti. Proto se orientujte raději podle kritérií, o kterých budeme hovořit v našem návodu.

POZOR: Nikdy dítěti nekupujte dospěláckou desku v domnění, že do ní doroste. Aby byl snowboarding bezpečný, aby si ho dítě mohlo opravdu užít a aby se mohlo zlepšovat, musí mít desku, která mu bude vyhovovat po technické stránce.

Dámské snowboardy jsou konstruovány s ohledem na ženskou anatomii. Ženy jsou většinou nižší a lehčí, ve srovnání s muži mají proto jiný poměr váhy a výšky, jejich ložisko se nachází níže a v poměru k tělu jsou menší i chodidla. Aby tyto desky vyhovovaly postoji takříkajíc menší osobě, jsou užší, měkčí, méně prohnuté a vázání se nachází více ve středu.

Z předešlých řádků nám logicky vyplývá, že pánské snowboardy jsou tvrdší, širší, delší a více prohnuté. Poslední kategorií jsou unisex desky, které se z hlediska parametrů nacházejí někde uprostřed. Jsou vhodné pro trochu nižší muže nebo trochu vyšší ženy.

TIP: Vysoké ženy, které nosí snowboardové boty s číslem 40 a výše, by se měly poohlédnout spíše po pánských modelech. Naopak, nižším panům mohou vyhovovat ženské snowboardy.

Délka snowboardu

V dobách, kdy byl snowboarding novinkou, se správná délka desky zjišťovala její přiložením k tělu jezdce. Za vhodnou byla považována ta deska, která mu sahala přibližně mezi nos a bradu. Při výběru se můžete touto pomůckou řídit klidně i dnes. Pokud však chcete z desky "vytřískat" co nejvíce, nezapomeňte ani na vaši hmotnost, typ snowboardu a styl vaší jízdy.

Snowboardová výbava

Jezdci, kteří mají rádi agresivní rychlou jízdu, by měli sáhnout po delší desce. Naopak, pokud se chcete věnovat jízdě v parku na překážkách nebo jezdit oblouček za obloučkem, bude vám vyhovovat deska kratší a lehčí. Při rekreačním snowboardingu, při kterém nemusíte řešit každý milimetr, se orientujte podle následující tabulky, tedy podle vaší hmotnosti.

Výběr vhodné délky snowboardu podle hmotnosti jezdce:

 • Hmotnost jezdce 49 – 54,5 kg/128 – 136 cm snowboard
 • Hmotnost jezdce 52 – 59 kg/133 – 141 cm snowboard
 • Hmotnost jezdce 56,5 – 61 kg/139 – 147 cm snowboard
 • Hmotnost jezdce 62 – 65,5 kg/144 – 152 cm snowboard
 • Hmotnost jezdce 63,5 – 70 kg/149 – 157 cm snowboard
 • Hmotnost jezdce 68 – 75 kg/154 – 162 cm snowboard
 • Hmotnost jezdce 72,5 – 79 kg/159 – 167 cm snowboard
 • Hmotnost jezdce 77 – 93 kg/160 + cm snowboard

Šířka snowboardu

Šířka snowboardu rozhoduje o stabilitě, ale zejména o tom, jak pohodlně a efektivně na něm budete schopni řezat obloučky. Pokud si vyberete příliš širokou desku, budete mít problémy hlavně při zatáčkách. Poddimenzovaná šířka zas může způsobit částečnou nebo úplnou ztrátu kontroly nad snowboardem. Na to, abyste si mohli vybrat správnou šířku desky, musíte znát velikost vašich bot. Při výběru se řiďte pravidlem, že vaše nohy, resp. boty musí vždy mírně přesahovat desku. Za ideální přesah můžeme označit 1 až 2 cm na každém okraji.

Výběr správné šířky snowboardu – ženy

 • Boty 36 – 41/235 – 245 mm široká deska
 • Boty 41 – 43/245 – 255 mm široká deska
 • Boty 44+/255 – 260 až 260 – 265 mm široká deska

Výběr správné šířky snowboardu – muži

 • Boty 38 – 41/235 – 245 mm široká deska
 • Boty 41 – 43,5/245 – 255 mm široká deska
 • Boty 44 – 45/255 – 260 mm široká deska
 • Boty 45+/260 – 265 mm široká deska

Tvar snowboardu

Tvar snowboardu byste si měli vybírat hlavně podle stylu vaší jízdy. My se podíváme na tvary, se kterými se setkáte nejčastěji. Vezměte však v úvahu, že každý výrobce či prodejce může určitý tvar desky nazývat trochu odlišně.

Snowboard pro děti

 • Directional shape: Vázání na desce je posunuté dozadu, vykrojení je progresivní a flex nerovnoměrný. Špička i patka mají většinou rozdílnou šířku. Směrový tvar mají hlavně freerideové a allmountain desky, které jsou určeny na rychlou jízdu směrem vpřed.
 • Directional twin: Ve volném překladu mluvíme o tzv. směrových dvojčatech. Tyto desky mají vázání také posunuté mírně dozadu. Flex je rovnoměrný a vykrojení radiální. Špička i patka jsou široké úplně stejně, špička je však vždy delší než ocas. Directional twin desky jsou vhodné pro jízdu na upravených sjezdovkách a také v snowboard parcích.
 • Twin shape: Jde o tvar totožný s directional twin. Jediným rozdílem je, že nos a ocas jsou stejně dlouhé.
 • True twin shape: True twin shape nebo takzvané pravé dvojčata popisují desku, která je zcela symetrická. Vázání je vycentrované na střed, vykrojení je progresivní, flexe rovnoměrná a špička i patka mají úplně stejnou šířku i délku. Na těchto deskách můžete jezdit ve všech směrech, proto jsou ideální zejména pro jízdu v parcích.

Materiál – jádro snowboardu

Jádro snowboardu může být vyrobeno ze dřeva, laminátu, sklolaminátu, karbonového nebo kevlarového vlákna, kombinace těchto materiálů nebo z polyuretanové pěny. Za nejkvalitnější jsou obecně považovány dřevěné snowboardy, které patří do kategorie těch nejdražších. Jejich výběru je proto důležité věnovat i o něco více pozornosti. Ostatní zmíněné materiály nemůžeme označit za vysloveně nevhodné, mají však několik negativ.

Laminátové, sklolaminátové a pěnové jádro

Snowboardy s jádrem z laminátu, sklolaminátu nebo dřeva, které je zkombinované s jedním z těchto materiálů, jsou jakýmsi kompromisem. Jejich kvalita závisí zejména na počtu použitých vrstev. Dvouvrstvé desky jsou pružné a měkčí. Díky tomu jsou poddanejšie, a tedy i jednodušší na ovládání. Jejich nevýhodou je menší pevnost, takže i odolnost vůči poškození. Za lepší verzi jsou považovány třívrstvé modely, které jsou pevnější, přičemž si zachovávají dostatečnou pružnost.

INFO: Desky s jádrem z karbonového nebo kevlarového vlákna, popřípadě s jádrem z karbonu nebo kevlaru, který je zkombinován se dřevem, jsou automaticky pevnější, a to i při použití 2 vrstev.

Snowboardy vyrobené z polyuretanové pěny nebo tzv. Foamcore snowboardy mnozí považují za nejhorší volbu. Pěna je velmi levná, cena těchto desek je proto nejnižší ze všech zmíněných verzí, což se však odráží na jejich kvalitě. Problémem je zejména menší odolnost vůči mechanickému poškození, náchylnost k deformaci a zhoršené jízdní vlastnosti.

Dřevěné jádro

Jde o nejdražší, avšak i nejkvalitnější typ desek. Jejich vnitřek je vyroben z několika tenkých vrstev dřeva, které jsou prokládané v různých směrech. Dřevo je dostatečně pevné a odolné, disponuje tzv. tvarovou pamětí a má dlouhou životnost. Jeho další výhodou je, že si zachovává pružnost při různých teplotách. Vaše deska vám díky tomu poskytne stejné vlastnosti při minus 10 i 20 °C. Navíc materiál pracuje méně, takže není náchylný na deformaci a opotřebení.

I v tomto případě platí, že ne každá dřevěná deska je automaticky ta nejlepší deska. Na její kvalitu a vlastnosti ovlivňuje zejména druh použité dřeviny. V případě snowboardů se při každé z nich hodnotí 4 základní aspekty.

 • Síla prasknutí (Burst strength): Měření tlaku, při kterém daný druh dřeviny praskne. Při snowboardech jde o měření tlaku, který je třeba vyvinout na desku na obou koncích.
 • Pevnost v tahu: Měří sílu, kterou je třeba vynaložit na to, aby se daný materiál poškodil – zlomil.
 • Pevnost v ohybu: Tlak, který je třeba vyvinout při ohnutí desky, dokud se nezlomí na polovinu.
 • Hustota: V přeneseném slova smyslu hovoří o tuhosti či pevnosti dřeva. Laicky by se dala hustota popsat jako množství dřeva, které je "vtěsnané" do 1 čtvercového centimetru (vyšší hustota = více dřeva = pevnější materiál).

Snowboard s dřevěným jádrem

Jádro snowboardů může být vyrobeno z různých dřevin. Nejčastěji používanými jsou topol, osika, javor, buk, jasan, javor, bambus, bříza, abachi, balsi a paulownia.

 • Osika, topol: Středně tvrdé dřeviny s celkem dobrými vlastnostmi. Mohou tvořit celé jádro nebo byt zkombinované s tvrdšími druhy dřeva. Setkáte se s nimi zejména při deskách pro začátečníky, popřípadě středně drahých modelech.
 • Javor, buk, jasan: Všechny 3 dřeviny jsou v porovnání s osikou a topolem tvrdší, takže i odolnější vůči stlačení. Tyto dřeviny patří k tužším a těžším, proto se využívají hlavně na výrobu konstrukce v strategicky důležitých zónách na desce. Kombinace javoru, buku a jasanu s méně tvrdým dřevem optimalizuje poměr mezi vlastnostmi a hmotností desky.
 • Bříza: Má stejnou tvrdost jako předešlé dřeviny, je však podstatně lehčí a má vyšší pevnost v tahu. S březovým dřevem se setkáte při kvalitnějších kouscích, které mají velmi dobré vlastnosti.
 • Bambus: Má vynikající pevnost v tahu a zároveň nízkou hmotnost. Bambus se většinou používá pouze pro výrobu některých částí desky. Plusové body získává i za to, že jde o jeden z nejekologičtějších přírodních materiálů na světě.
 • Balsi, abachi: Jde o měkké dřeviny s velmi nízkou hmotností (dřevo abachi má pouze vyšší hustotu). Používají se na výrobu méně namáhaných zón, a to zejména z důvodu, aby se snížila celková hmotnost desky. Na rozdíl od bambusu jde o velmi neekologickou volbu. Kácení těchto stromů v Jižní Americe má katastrofální dopad na životní prostředí.
 • Paulownia: Velmi silné, odolné, tuhé a zároveň lehoučké dřevo. Naneštěstí, v našich končinách se s takovými deskami potkáte spíše výjimečně.

Tvrdost snowboardu

Tvrdost snowboardu má obrovský vliv na jeho jízdní vlastnosti. Na výběr máte 2 možnosti, a to snowboardy měkké a tvrdé.

 • Měkké snowboardy jsou velmi dobrou volbou pro začátečníky, protože se snadněji ovládají, manévrování při nízké rychlosti je také jednodušší a jsou "shovívavější" k chybám jezdce – to, co uděláte, hrana zaregistruje o něco později, proto při ztrátě rovnováhy nebo nesprávném pohybu neskončíte, jak se říká, rozčapení "na tygra".
 • Tvrdé snowboardy mají lepší přilnavost k povrchu a podstatně rychlejší odezvu i při vysoké rychlosti. Proto jsou vhodnou volbou pro pokročilé jezdce. Tuhé desky upřednostňují i ​​milovníci freeridu a skoků, protože při dopadu lépe absorbují náraz. Jejich nevýhodou je horší ovladatelnost.

Flex snowboardu

Flex hovoří o tom, jakým způsobem se ohýbá daný snowboard, přičemž do jisté míry souvisí i s jeho tvrdostí. Při výběru snowboardu se setkáte s těmito výrazy:

 • Měkký flex – Stojí za jednodušším ovládáním desky, která je celkově poddajnější, a to zejména při řezání obloučků. Modely s měkkým flexem jsou vhodné pro začátečníky a jezdce s nižší váhou. V zásadě jde o měkké desky.
 • Tuhý flex – Tyto desky mají lepší přilnavost v zatáčkách. Oceníte je také při rychlé jízdě směrem vpřed a freeride. Tuhý flex je příznačný pro tvrdé desky.
 • Directional flex – Ohyb desky se mění po celé její délce. Patka je většinou tužší a směrem ke špičce deska postupně takříkajíc "měkne". Toto řešení vyhledávají hlavně milovníci prašanu.
 • Twin flex – Deska se ohýbá stejně po celé délce, a to včetně patky a špičky. Twin flex technologie odpovídá za to, že deska "jezdí" stejně dobře dopředu i dozadu, proto je vhodná na klasické řezání obloučků na upravených sjezdovkách.
 • Podélný flex (longitudinal flex) – Deska se při jízdě ohýbá směrem od špičky k patce. Jde o řešení, se kterým se setkáte u většiny snowboardů.

Profil snowboardu

Profil snowboard uvidíte tehdy, když ho položíte na zem a podíváte se na něj zboku. Nemluvíme tedy o tvaru samotné desky, ale takříkajíc o tvarování skluznice a hran. Známe desky, které jsou zcela rovné, takže celou plochou přiléhají k zemi – sněhu, a desky s různým klenutím.

Profil snowboardové desky

 • Flat desky jsou zcela rovné a celou spodní stranou přiléhají k zemi – sněhu. Jsou vhodné pro rychlou jízdu a řezání obloučků.
 • Camber desky jsou vyklenuté ve střední části. Jsou ideální pro milovníky živé, ale stabilní jízdy. Používají je zejména zkušení jezdci na upravených sjezdovkách, kteří mají rádi rychlost. Jejich specifikem je také to, že velmi dobře "drží" v obloucích.
 • Rocker nebo reverzně odkloněny desky mají tvar U – jsou zahnuté směrem nahoru. Bývají o něco měkčí než camber modely. Rocker desky ocení hlavně začínající jezdci, protože dobře sedí při řezání obloučků a jsou velmi obratné. Poměrně často je však využívají i pokročilí jezdci.
 • Desky ve tvaru U v reverzním odklonu se nazývají flat/rocker. V porovnání se 100% rocker kousky jsou méně ohnuté (tvar jakéhosi plochejšieho U). Jsou ideální pro jízdu na měkkém a hlubokém sněhu, na kterém velmi dobře sedí při změnách směru.
 • Camber/rocker desky mají tvar dvojité vlnky. Jsou popisované jako desky, které se vznášejí na sněhu a dobře drží klenbu nohy.

Hrany snowboardu

Hrany snowboardu jsou většinou vyráběny z obyčejné nebo nerezavějící oceli. Důležitější než materiál je však použitá technologie. Na výběr máte 2 možnosti:

 • Cap – zcela zaobalené hrany: Hrany procházejí kolem celé desky a jsou spojeny na 1 konci. Jádro je proto 100% chráněné před navlhnutím. Jde o nejsilnější typ hran. Při jejich poškození však musíte počítat s poměrně náročnou a drahou opravou, resp. existuje velmi vysoká šance, že desku budete muset rovnou vyhodit.
 • Sidewall – částečně zaobalené hrany: Hrany se nacházejí pouze na okrajích, tedy na hraně desky – tam, kde přichází do kontaktu se sněhem. Jádro je chráněno pouze vrstvou polyethylenu nebo jiného plastu, takže existuje riziko jeho navlhnutí. Tyto desky jsou těžší, většinou i dražší, avšak mnohem odolnější vůči proražení z boční strany. Proto jsou ideální volbou pro freerideové nadšence a také ty, kteří jezdí převážně na překážkách.

Rádius vykrojení

Rádius vykrojení, tedy oblouk hrany na snowboardu, je málo známý parametr. Rádius si můžete představit tak, že nakreslíte velký kruh, vedle kterého položíte snowboard, přičemž ten dotvoří celý oblouk. Rádius, tedy poloměr nakreslené kružnice je zároveň poloměrem vykrojení snowboardu.

Rádius vykrojení je při snowboardech uváděn v metrech. Na základě tohoto údaje získáte informaci o tom, zda je daná deska lepší na řezání malých nebo velkých obloučků. Modely s menším rádiusem vykrojení jsou vhodné na časté a ostré zatáčení. Ty s větším rádiusem oceníte při pohodové jízdě, při které se věnujete hlavně "velkým zatáčkám".

Délka efektivní hrany a kontaktní délka

Když si budete kupovat snowboard přes některý z e-shopů, s pojmy efektivní hrana a kontaktní délka se setkáte spíše výjimečně. Naopak zahraniční prodejci v popisech uvádějí téměř vždy alespoň jeden z nich. No a při nákupu v kamenné prodejně byste se na tyto parametry měli určitě zeptat, protože také rozhodují o tom, jak dobře se vám bude jezdit.

Efektivní hrana

Efektivní hrana je délka hrany od nejhrubšího bodu na patce po nejtlustší bod na špičce snowboardu. Hovoříme tedy o délce té části hrany, která je během jízdy v přímém kontaktu se sněhem. Neměnným pravidlem je, že efektivní hrana bude v poměru k celkové délce desky vždy o něco kratší. Její délku přitom ovlivňuje několik faktorů.

Jízda na snowboardu

POZOR: Pamatujte, že efektivní délka hrany se měří vždy v poměru k celkové délce desky, nikoli samostatně.

 • Délka patky a špičky: Desky s krátkou špičkou a ocasem mají delší efektivní hranu v poměru k jejich celkové délce. Naopak, poměr efektivní hrany a délky je vždy menší u modelů s dlouhou patkou a špičkou.
 • Typ bočního výřezu: Efektivní hrana desky s hlubším bočním výřezem je vždy delší než hrana na desce s mělkým výřezem. Přímka natažená z 1 do 2 je totiž vždy kratší než zakřivená čára.

Efektivní hrana, která je v poměru k celkové délce snowboardu delší, jezdci poskytuje dobrou stabilitu při vysoké rychlosti. Její výhodou je také lepší přilnavost v zatáčkách a na zledovatělém povrchu. Ovládání takové desky je však náročnější. Delší EH je nutná i při jízdě na hlubokém a neupraveném sněhu mimo sjezdovky. Naopak kratší EH stojí za horší stabilitou a přilnavostí, deska je však snadněji ovladatelná.

Kontaktní délka

Kontaktní délka popisuje část desky, která je v kontaktu se sněhem, když se postavíte na snowboard. Někteří ji popisují také jako délku přímky zatížené desky mezi bočními kontaktními body. Pod pojmem kontaktní body máme na mysli bod při patce a bod při špičce, který se při položení snowboardu dotýká země. Špička a patka jsou totiž vždy mírně zvednuté, země se tedy nedotýkají nikdy. Délku kontaktní plochy hrany ovlivňuje typ profilu a délka špičky i patky.

 • Rocker desky mají zpravidla kratší kontaktní délku jako ty, které se prohýbají směrem k patce a špičce.
 • Desky s delší špičkou (měřená od kontaktního bodu) mají v poměru k celkové délce kratší kontaktní délku jako ty s kratší špičkou.

Delší kontaktní hrana odpovídá za pocit lepší stability. Pokud je rozdíl mezi efektivní hranou a kontaktní délkou větší, snowboard bude poddajnější. Někteří ho zvyknou popisovat jako "shovívavější". V praxi jde o to, že poskytne pomalejší, ale o to plynulejší odezvu při zatáčení. Desky, na kterých je poměr mezi EH a KD menší, reagují naopak ostřeji, rychleji, agresivněji, ale o něco méně plynule (říká se, že při zatáčení, doslova, cukají).

Skluznice

Skluznice snowboardu může být vyrobena z více materiálů, nejběžnějšími jsou však 2 typy polyetylénu (PE), a to extrudovaný a slinutý polyethylen, a grafit, přičemž každý z nich má plusy i mínusy.

 • Extrudovaná skluznice: Je cenově dostupná, nenáročná na údržbu, má pěkný design a v případě poškození je její oprava jednoduchá a zároveň levná. Nevýhodou je, že extrudovaná skluznice je pomalejší, hůře saje vosk a je náchylná na deformaci.
 • Přepálená skluznice: Při této technologii je používán lisovaný a slinutý polyethylen. Slinuté skluznice jsou rychlejší, lehčí, odolnější, avšak dražší. Navíc, jejich pravidelné voskování je nezbytností.
 • Grafitová skluznice: Najdete ji zásadně na nejdražších snowboardech. Grafitová skluznice je tedy nejkvalitnější, nejrychlejší a má velmi designový vzhled. Mínusem je potřeba jejího pravidelného voskování.

Kompatibilita vázání na snowboard

Vázání na snowboard většinou není součástí snowboardu. Dokoupíte si ho samostatně, proto vám doporučujeme, abyste si vždy nejprve vybrali desku a až potom vázání. Samozřejmě, můžete zvolit i opačný postup, buďte však pozorní, protože každá deska je kompatibilní pouze s určitým typem vázání.

Vázání na snowboard

Druhým řešením, při kterém vás kompatibilita nemusí zajímat, je koupě již vyskládaného snowboard kompletu – vázání a desku kupujete spolu. Snowboard komplety jsou, logicky, dražší. Paradoxně však na nich víte ušetřit, protože kupujete 2v1. Toto řešení je vhodné zejména pro začínající jezdce, kteří nemají příliš velké zkušenosti s výběrem jednotlivých komponentů a kteří si zároveň nepotrpí na vyladěné detaily.

Nejlepší značky snowboardů

Abychom vám výběr zjednodušili ještě o něco víc, připravili jsme si pro vás krátký přehled nejlepších značek snowboardů. Samozřejmě, nemohli jsme vyjmenovat všechny, proto jsme vybrali ty, které jsou za TOP považovány hlavně mezi zkušenými jezdci.

Burton snowboardy

Burton snowboardy jsou synonymem ke slovu snowboarding, proto jde o velmi dobrou volbu. Značka byla založena v roce 1997, odkdy se hrdě pyšní prvenstvím v rámci výroby a prodeje veškerého snowboardového vybavení. Kromě desek můžete vlastnit i Burton boty, vázání, přilbu, oblečení, brýle a jiné doplňky. Výrobce Burton nabízí všechny možné i nemožné typy desek pro ženy, muže, děti, začínající a pokročilé jezdce, milovníky rekreačního i freerideových ježdění. Na své si přijdou samozřejmě i všichni parkoví jezdci, závodníci či skokani. Značka Burton je výjimečná také v neustálém posouvání hranic v oblasti technologií a designu.

Salomon snowboardy

Značce Salomon, která vznikla v roce 1995, se podle mnohých fanoušků tohoto sportu podařil asi největší husarský kousek v oblasti výroby a prodeje snowboardů. I přesto, že v dobách založení společnost snowboardové desky nevyráběla vůbec, se jí postupem času podařilo v jistých oblastech předběhnout Burton. Chloubou Salomonu jsou splitboardy. Některé modely, například Salomon Premiere, se dají rozložit až na 4 části, díky čemuž můžete desku, doslova, sbalit do batohu. Za velmi pokrokovou je považována i technologie PLUM, která stojí za velmi rychlým a jednoduchým poskládáním splitboard.

Lib Tech snowboardy

Lib Tech patří k velmi známým prodejcům všech typů desek, od surfů přes skateboardy až po snowboardy. Skutečnou díru do světa snowboardingu však značka udělala v roce 2008, kdy na trh uvedla svou vlastní pokrokovou technologii s názvem Banana technology BTX. Jde o spojení rocker a flat profilu, který jezdci poskytuje přímo dokonalou kontrolu nad deskou v zatáčkách a stojí za její velmi nízkou hmotností. Lib Tech pokračuje v inovacích dodnes. Zároveň jde o značku, která je průkopníkem ve světě využívání udržitelných technologií z hlediska životního prostředí.

Gravity snowboardy

Další značka, která je mezi snowboardovými nadšenci nesmírně oblíbená. Gravity nabízí snowboardy pro začátečníky i pokročilé, přičemž si můžete vybírat až ze 3 typů profilů (camber, camber-rocker a peanut camber) a 3 typů vázání (pro začátečníky, mírně pokročilé a pokročilé). Gravity snowboardy jsou příznačné velmi pěkný designem, což platí zejména o snowboard kompletech. Jejich výhodou je také to, že můžete kombinovat různé boty a vázání. No a když už jsme u těch bot, tak i jejich nabídka od Gravity je více než pestrá.

Rossignol snowboardy

Další světový lídr v oblasti zimních sportů, který je zárukou kvality. Francouzská značka Rossignol vznikla před více než 100 lety, snowboardy však začala vyrábět až v roce 1987. Modely prodávané touto společností mnozí popisují jako výsledek stovek pokusů a omylů, které však skončily více než dobře, neboť Rosiggnol dnes bez pochyb patří mezi TOP 10 světových výrobců snowboardových desek.

Jones snowboardy

Společnost Jones je na trhu poměrně nová, protože vznikla až v roce 2010. Mezi snowboardovými nadšenci si však přesto získala značnou oblibu. Všechny modely z dílny výrobce Jones patří do kategorie allmountain, jsou cenově dostupné a hodnoceny více než kladně. Zajímavostí této značky je také její samotný zakladatel, Jeremy Jones. Ten, kromě toho, že je snowboardistem tělem i duší, patří k zarytým podporovatelům Climate change movement a je zakladatelem neziskové organizace Protect Our Winters. Jako její ředitel, doslova, donutil značné procento výrobců snowboardového vybavení minimalizovat negativní vliv na životní prostředí.

Arbor snowboardy

Snowboardy značky Arbor jsou ekvivalentem k výbornému výkonu a ještě lepší kvalitě. I tento výrobce patří k zaníceným ochráncům naší planety. Na výrobu snowboardových i skateových desek využívá zásadně udržitelné materiály a postupy. Značka Arbor proslula zejména technologií Power Ply, při které je využíváno dřevo nebo bambus, které pocházejí pouze z udržitelného hospodářství. I přes snahy o šetření naší planety jsou desky Arbor synonymem k dokonalému zážitku na svahu i mimo něj.

Snowboardy Gnu

Gnu je považována za jednotku mezi značkami, které se věnují ruční výrobě snowboardových desek s old-school designem. Značka se na trhu objevila už v roce 1977, přičemž je jednou z prvních, které se zaměřily právě na snowboardisty a do tohoto sportu investovala i nemalé finanční prostředky. Značka Gnu je atraktivní zejména pro profesionální snowboardisty, přičemž se o ní zvykne říkat, že o mínění těch amatérských se příliš nezajímá.

Správná údržba, skladování, oprava voskování a broušení snowboardu

Správná péče o snowboard prodlužuje jeho životnost a šetří vaši peněženku. Jak jste však asi pochopili, snowboardoví nadšenci patří již jaksi automaticky mezi velké ochránce naší planety, což je logické. Změna klimatu totiž zásadním způsobem ovlivňuje i naše hory, a tedy i zimu a s ní spojenou nadílku sněhové přikrývky. Pokud se tedy chcete stát skutečným členem pomyslného snowboardového hnutí, o vaši desku byste se měli starat i kvůli uplatnění takzvaných tří "R" environmentalismu: Reduce, Reuse, Recycle (redukovat, opakovaně použít, recyklovat), ke kterým v posledních letech přibylo i čtvrté R, tedy Repair (opravit).

Péče o snowboard – voskování

Skladování snowboardu

 • Po příchodu z kopce nechte desku vždy pořádně stéci od sněhu a vody. Následně ji důkladně vytřete – musí být 100% suchá.
 • Desku nikdy neskladujte na vlhkém a nedostatečně větraném místě.
 • Deska, a to zejména ta dřevěná, nesmí být během skladování v přímém kontaktu s betonovým povrchem, ze kterého nasaje vlhkost. Beton je navíc velmi tvrdý a nepoddajný. Měkčí hrana, kterou o něj opřete, proto může časem deformovat.
 • Nejideálnějším způsobem skladování desky je její zavěšení do speciálního nástěnného držáku. V tomto případě ho nezapomeňte správně ukotvit, aby pod váhou snowboardu nespadl spolu s ním.

Voskování snowboardu

Voskování je asi nejdůležitější součástí průběžné péče o snowboard. Ideálním intervalem je voskování po každém 3. výletu na hory.

 1. Předtím, než se pustíte do voskování, musíte odstranit vrstvu starého vosku. K tomuto účelu vám poslouží speciální škrabka na vosk, takzvaný scraper.
 2. Desku přečistěte pomocí obyčejného textilního hadříku a prostředku na odmašťování. Můžete použít i obyčejný technický benzín.
 3. Další důležitou pomůckou je žehlička na vosk. Pokud ji nechcete kupovat, použijte jakoukoliv obyčejnou starou žehličku. Pozor, nesmí být napařovací.
 4. Poté, jak se zbavíte starého vosku, se můžete pustit do voskování. Žehličku nahřejte na cca 100 – 110 °C. Přiložte k ní kousek vosku a plynule přejíždějte nad celou deskou – vosk na ni pouze nakapejte.
 5. Kapky vosku následně rozžehlite pomocí žehličky.
 6. Nyní je čas na odpočinek – rozžehlený vosk musí ztuhnout.
 7. Když vosk ztuhne, vezměte scraper a skluznici důkladně oscrapujte. Pokud chcete voskování dotáhnout do dokonalosti, spodní část desky na závěr "vyleštěte" pomocí speciální nylonového kartáčku.

TIP: Důkazem, že voskování snowboardu zvládne i dítě, je toto video:

Oprava drobných rýh na snowboardu

Pokud se na skluznici vaší desky objeví menší rýhy, můžete je opravit svépomocí. Udělejte tak však co nejdříve. Jízda na poškozené desce ji totiž nadmíru ničí.

 1. Oblast kolem rýhy očistěte od mechanických nečistot a vosku.
 2. Do rýhy následně aplikujte opravný vosk.
 3. Nový vosk upravte pomocí stěrky – odstraňte veškerý vosk, který z rýhy vyčnívá.

Zaostření hran snowboardu

Aby snowboard "jezdil" tak, jak má, je třeba pravidelně dobrušovat jeho hrany. Hrany si můžete nechat nabrousit v servisu, což vás vyjde asi na 250 Kč, nebo si pořídit speciální přístroj, takzvaný ostřič hran. Nejlevnějším způsobem je však naostření hran pomocí pilníku a brusného kamene.

 1. Desku upevněte do svěráku.
 2. Pomocí brusného kamene nejprve odstraňte rez, škrábance či rýhy na hranách.
 3. Brusný kámen držte kolmo proti povrchu, na kterém pracujete.
 4. S pilníkem (použijte 15 cm model) přejděte hrany postupně od špičky směrem k patce.
 5. Pilník držte kolmo oproti hraně. Pohybujte jím vodorovně a plynule po celé délce desky.
 6. Během "pilování" hran nezapomeňte z pilníku odstraňovat zachycené nečistoty v drážkách. Použijte speciální, popřípadě obyčejný štětec.
 7. Když srovnáte všechny nedokonalosti, otočte desku dnem vzhůru. Zafixujte ji do svěráku a 20 až 25 cm pilníkem procházejte plynule v 30 ° úhlu po jejím celé délce (pilník držte kolmo oproti desce).
 8. Hrany zabrusujte, dokud nebudou čtvercové.
 9. Na závěrečné odstranění drobných škrábanců použijte opět brusný kámen.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jsme si téměř zcela jisti, že jsme vás vyčerpali více než dost. Přesto pro vás máme poslední rady a tipy, které jsme zpracovali do odpovědí na nejčastější dotazy týkající se snowboardových desek.

Jaká je průměrná cena snowboardu?

Skutečně levné snowboardy, jejichž kvalita však většinou není úplně TOP, koupíte už od cca 2 500 Kč. Cena kvalitních snowboardů začíná na minimálně 5 000 až 6 200 Kč.

Kde mi opraví snowboard?

Pokud se vám podaří snowboard poškodit skutečně zásadním způsobem, jeho opravu pravděpodobně nezvládnete sami. V takovém případě vyhledejte specializovaný servis. Pokud si však desku zakoupíte od seriózního prodejce, servis byste měli mít, alespoň po určitou dobu, v ceně.

Musím snowboard navoskovat už před první jízdou?

To závisí na tom, zda si koupíte už navoskovaný nebo ještě nenavoskovaný snowboard. Tento údaj by vám měl v každém případě poskytnout samotný prodejce.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(92.2%)
Datum publikování: 02.11.2020
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek