Nejlepší elektrické konvektory 2024 – recenze, test, srovnání

Elektrické konvektory patří mezi nejoblíbenější ohřívače, zejména pro svou nízkou cenu a kompaktní tvar – mají však i své nevýhody.

Jak vybrat elektrický konvektor?

V článku vám prozradíme, kam se konvektory hodí a do kterých prostor raději zvolit jiný typ ohřívače, představíme nejoblíbenější modely a poradíme, jak si el. konvektor vybrat.

Nejlepší elektrické konvektory

Názov Hodnotenie Detail
Rohnson R-019   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Aeno GH2S   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Concept KS4000   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sencor SCF 2003   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Klarstein Bornholm Single   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Elektrické konvektory – recenze

Elektrický podlahový i na stěnu – teplovzdušných konvektorů je na trhu množství, nejen co se typů, ale i značek a modelů týká. Cena není přemrštěná, ovšem když už do něčeho investujete, měli byste dostat kvalitu. Který konvektor obstál v našem testu nejlépe?

Zejména do menších místností

Elektrické konvektory využívají (jak již z názvu vyplývá) na ohřev šíření tepla tzv. konvekcí. Při tomto procesu stoupá řídký a tedy lehký horký vzduch vzhůru ke stropu, následně se ochlazuje a ochlazený klesá dolů, čímž nastává v místnosti přirozená výměna tepla.

Při konvekci se vyhřívá celá místnost rovnoměrně, na rozdíl od přenosu tepla sáláním. To je zároveň i nevýhoda konvektorů, protože teplo ze sálavých topidel (např. topné panely nebo infrazářiče) pocítíte okamžitě, dokud při ohřevu konvektorem teplota v místnosti stoupá pouze pomalu.

Většina konvektorů podporuje rovnoměrný ohřev i vestavěným ventilátorem, který vzduch rozhání. S vířením vzduchu se však víří i prach, což není moc ideální pro alergiky.

Elektrický konvektor se hodí především do malých místností

Jelikož topné těleso v konvektoru pracuje při vysoké teplotě, dochází k tzv. přepalování prachu, což vytváří slabý, ale nepříjemný zápach.

Většina modelů konvektorů je vybavena termostatem s otočným ovladačem, kterým můžete nastavit přibližnou teplotu v prostoru. Konvektor tedy nebude běžet neustále, ale po vyhřátí místnosti se vypne a znovu se zapne až po poklesu pod nastavenou teplotu. Některé konvektory mají elektronický termostat, ovládaný tlačítky. Na těch nejlevnějších zpravidla najdete pouze přepínače, kterými můžete výkon hrubě regulovat v 2 či 3 stupních.

El. konvektory se vyrábějí v různých provedeních, některé můžete volně položit na zem, jiné jsou vybaveny kolečky, další zase můžete přimontovat na zeď. Jejich výhodou jsou poměrně kompaktní rozměry (tloušťka přibližně jako plochý radiátor) a nízká cena – koupíte je už od cca 500 Kč.

Standardem je 2 000 W

Při el. konvektorech se zpravidla setkáte s topným výkonem okolo 2 000 W. Horním limitem je 3 600 W, což je max. výkon, jaký zvládne běžná 230 V zásuvka a 16 A jistič v zásuvkovém okruhu. Takovým silným ohřívacím tělesem však zpravidla disponují pouze ohřívače velkých rozměrů.

Výkon 2 000 W je dostatečný pro místnost o rozloze 20 – 40 m2. Závisí to však od výšky stropu a od úrovně tepelné izolace daného objektu.

Ovládání elektrického konvektoru pomocí otočného regulátoru

Dokud sálavé ohřívače i např. slunce využívají na ohřívání okolních objektů infračervené záření, čímž vyvolávají okamžitý pocit tepla, konvektory musí vyhřát vzduch v celé místnosti, což nějaký čas trvá.

Pomoci může zabudovaný ventilátor, který horký vzduch rozhání do prostoru. Bohužel v poslední době ho výrobci do konvektorů nemontují, protože na přenos tepla konvekcí není nutný (horký vzduch je řídký a stoupá vzhůru samovolně).

V koupelně opatrně

Někteří výrobci umožňují umístit el. konvektory i do vlhkých prostor, jakými jsou např. koupelna, šatna, sklep či místnost s bazénem.

Odolnost el. zařízení vůči vlhkosti se vyjadřuje zkratkou IP a dvouciferným číslem. Pro umístění ve vlhkých prostorách by měl mít konvektor krytí alespoň IP24, což znamená, že je odolný vůči stříkající vodě.

Napájení elektrického konvektoru

Ani to však neznamená, že ho můžete umístit do bezprostřední blízkosti vany, sprchového koutu, umyvadla či bazénu. V el. normách jsou pro tyto prostory definované tzv. bezpečnostní zóny, které sahají do oblasti 60 cm od vany či nekrytého sprchového koutu.

Nejrozumnější tedy bude, když umístíte konvektor k protější stěně, resp. do protilehlého rohu, oproti vaně či sprchovému koutu. El. zásuvky v koupelně by měly být jištěné proudovým chráničem s vybavovacím proudem nejvýše 30 mA, abyste předešli úrazu el. proudem. Samozřejmě, při umísťování se v první řadě řiďte návodem k použití konkrétního konvektoru – pokud to výrobce výslovně nezmiňuje, konvektor do vlhkých prostor pravděpodobně není vhodný.

Na podlahu i na stěnu

Mnohé el. konvektory jsou vybaveny stojanem pro umístění na podlahu. Některé z nich můžete také pomocí dodaného příslušenství připevnit napevno na stěnu.

Elektrický konvektor na stěnu

Levnější konvektory mají nízkou hmotnost (zpravidla do 5 kg), taže přenášení ani uchycení do zdi se nemusíte obávat. Horší je to však s designovými modely, které mají skleněný přední panel – jejich hmotnost může přesáhnout 10 kg. Výrobci je tedy často vybavují kolečky, ale pozor si dejte i při montáži na stěnu a použijte dostatečně silné rozpěrky (hmoždinky) a šrouby, vhodné do vašeho typu stěny. Ty přibalené ke konvektoru bývají často poddimenzované.

Při montáži napevno si také promyslete, zda máte v blízkosti 230 V zásuvku. Většina konvektorů má totiž napájecí kabel s délkou do 2 m.

Není termostat jako termostat

I ty nejjednodušší elektrické konvektory mají zpravidla výkon nastavitelný v alespoň 2 stupních.

Většina je však vybavena jednoduchými termostaty s mechanickým ovládáním, pomocí kterých si můžete v místnosti zhruba nastavit teplotu, jaká vám vyhovuje. Termostaty nebývají cejchované podle teploty a tedy ani jejich stupnice nebývá vyznačena v °C. Jednoduché termostaty jsou však i tak ovlivňovány teplem z konvektoru, takže mívají občas problém udržet stálou teplotu v místnosti.

Lépe jsou na tom konvektory s elektronickým ovládáním. Bývají také vybaveny displejem, který ukazuje aktuální teplotu či jiné provozní stavy.

Termostat s mechanickým ovládáním

Elektronicky ovládané konvektory často disponují i ​​časovačem. Jednoduchý denní časovač vám umožní nastavit si dobu, po které se konvektor vypne (rozsah většinou několik hodin, případně 0 – 24 h). S propracovanějším týdenním časovačem si můžete naprogramovat teploty na konkrétní část dne pro konkrétní den v týdnu, zpravidla s přesností na minuty.

Konvektory s elektronickým ovládáním mají jednu velkou nevýhodu. Po výpadku el. proudu a jeho opětovném spuštění nezačnou znovu topit a přepnou se pouze do pohotovostního režimu. Kvůli tomu je nemůžete využít na vytápění při snížené odběrní sazbě elektřiny (tzv. noční proud), protože při tomto způsobu jsou spínané jednotlivé 230 V zásuvky. Také je nemůžete využít při ovládání vytápění na dálku přes internet, např. v systémech domácí automatizace. V těchto situacích vám nezbývá, pouze využít klasický konvektor s mechanickým ovládáním.

Bezpečnost především

Využívání el. konvektoru se (kromě již zmíněného úrazu el. proudem) spojuje s několika dalšími riziky, na které však výrobci často myslí a řeší jejich bezpečnostními funkcemi:

  • Ochrana proti přehřátí – je tvořena tepelnou pojistkou, která konvektor vypne pokud konvektor překročí max. přípustnou teplotu, při které by hrozilo roztavení ohřívacího tělesa či jiných jeho součástí a následný požár. Tato situace může nastat např. jestliže konvektor nechtěně zakryjete závěsem, oblečením či umístíte do příliš těsného prostoru, ve kterém nebude mít horký vzduchu možnost proudit.
  • Pojistka proti převrhnutí – při převrhnutí na koberec se tento může přehřát a od horkého těla konvektoru vznítit. Některé modely jsou proto vybaveny senzorem náklonu, který konvektor v případě převrácení vypne.
  • Dětská pojistka – touto ochranou jsou vybaveny zejména konvektory s elektronickým ovládáním. Ovládací tlačítka se zablokují a dítě tedy jejich náhodným stlačením nemůže konvektor spustit nebo změnit nastavení.

Další parametry a funkce el. konvektorů

  • Senzor otevřeného okna – konvektor vyhodnotí rychlý pokles teploty (zpravidla o 5 °C) jako otevřené okno a dočasně vypne vytápění, aby neplýtval el. energií.
  • Dálkové ovládání – umožní vám ovládat nastavení konvektoru z pohodlí pohovky či křesla pomocí dálkového ovladače.
  • Ekonomický režim – výrobci se pomocí něj snaží snížit spotřebu el. energie na minimum, avšak na úkor topného výkonu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Elektrické konvektory jsou založeny na principu konvekčního vytápění. Ohřívač absorbuje studený vzduch z okolí, vyfoukne ho přes topné těleso a tímto způsobem ohřívá místnost. Elektrické konvektory jsou velmi oblíbené, protože dokážou vytopit celou místnost. Je třeba si však vybrat správné. Měli byste sledovat parametry, technické vlastnosti a odpovědět si na několik základních otázek:

Jaké výhody a nevýhody má konvekční vytápění?

Největší výhodou je poměrně nízká pořizovací cena, což platí nejen o elektrických, ale i plynových a krbových systémech. Obvykle mají tato zařízení dostatečně rychlý náběh teploty vzduchu, čili vytopí místnost dostatečně rychle. Nevýhodou je vyšší spotřeba energie, jako např. v případě infratopení.

Je normální cítit po prvním zapnutí konvektoru zápach spálení?

Ano, je to normální jev. Během prvních minut provozu dochází k vypalování ochranné vrstvy konzervačního mazacího prostředku, proto můžete cítit mírný zápach.

Kam všude lze konvektor umístit?

To závisí na typu konvektoru, který si vyberete. Některé konvektory jsou volně stojící, některé jsou podlahové a některé jsou určeny na stěnu.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Když zima zaklepe na dveře a pocítíte ji v plné síle u vás doma, v garáži či na chatě, nezůstane vám na výběr ohřívače příliš mnoho času. Přinášíme vám proto přehled jednotlivých druhů elektrických i plynových ohřívačů spolu s jejich pozitivy i negativy. Poradíme vám, jak vyměnit hrubé... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 13.06.2017
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek