Suchý vzduch způsobuje kašel, chrápání i ucpaný nos. Jako zvlhčit vzduch pro miminko i dospělé?

Říkáte si, že suchý vzduch nemůže být až tak velkým problémem? Že většina lidí bojuje spíše s nadměrnou vlhkostí? Hold, jste na omylu. Suchý vzduch trápí v průměru stejné procento lidí jako ten vlhký. Paradoxem je, že může způsobit více problémů než ten, který v sobě vlhkost zadržuje až příliš.

Jak zvlhčit vzduch v místnosti?

Přečtěte si o příčinách i důsledcích a samozřejmě i efektivních řešeních suchého vzduchu ve vaší domácnosti.

Nejlepší zvlhčovače vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Airbi Star   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Philips Series 2000i Combi AC2729/50   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Klarstein Stavanger   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Airbi Twin   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Hyundai HUM 282   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Jaká je ideální vlhkost vzduchu v interiéru

Relativní vlhkost vzduchu je komplexní problematikou, neboť na ni má vliv několik faktorů. V praxi jde o množství vodní páry přítomné ve vzduchu, které by mělo být ve vaší domácnosti rozdílné v závislosti na aktuálním ročním období.

V létě by se ve vašem příbytku měla relativní vlhkost vzduchu pohybovat v rozmezí od 30 do 45%, maximálně však do 55%. Během zimy je za obecně ideální považována 40% relativní vlhkost vzduchu. Může být také o něco nižší, avšak ne vyšší. V takovém případě by vám totiž vznikly problémy s kondenzací vodní páry na oknech, následnou tvorbou plísní a paradoxně i nadměrnou vlhkostí.

Jakou vlhkost máte v domě vy?

Možná si myslíte, že nemáte žádné dýchací problémy a ani vaše pokožka není extrémně suchá, takže relativní vlhkost vzduchu ve vašem příbytku musí být v pořádku. Za pocitově příjemnou je však považována vlhkost v rozmezí od 30 do 60%, avšak doporučená vlhkost by měla držet někde mezi 40 až 55%.

TIP: Jedním z projevů suchého vzduchu v domácnosti je nadměrná tvorba statické elektřiny. Pokud vás tedy všichni a všechno "kope", důvodem může být právě příliš nízká relativní vlhkost vzduchu.

Abyste tedy zjistili, jakou vlhkost máte v domě ve skutečnosti, měli byste ji změřit pomocí takzvaného vlhkoměru. Prostřednictvím takového měření získáte ty nejpřesnější údaje, problémem je, že vlhkoměry nejsou nejlevnější. Ty spolehlivé stojí od cca 750 Kč výše. Samozřejmě, existují i ​​mašinky za necelých 200Kč, jejich kvalita je však sporná. Pokud patříte do skupiny experimentátorů, můžete vyzkoušet některý z následujících způsobů, při kterých se obejdete i bez vlhkoměru.

Měření vlhkosti vzduchu pomocí kostek ledu

Tato metoda je velmi jednoduchá, poskytne vám však pouze základní představu o interiérové ​​vlhkosti vzduchu.

Postup:

 • Do poloviny sklenice s průhlednými stěnami nalijte vodu s pokojovou teplotou
 • Do vody vložte 2 – 3 kostky ledu
 • Pohár položte do místnosti, kde se nenachází množství spotřebičů, které produkují teplo (zcela nevhodná je např. kuchyně), nevhodné jsou i místa přímo u radiátorů
 • Odejděte z místnosti na cca 4 min., abyste výsledek neovlivnily ohřátým vzduchem, který vydechujete

Měřič vlhkosti vzduchu

Výsledek:

 1. Na stěnách sklenice se nacházejí zkondenzované kapky vody – vlhkost vzduchu je v pořádku
 2. Na stěnách sklenice je enormní množství kapek nebo dokonce stékají po vnější straně vlhkost vzduchu je nadměrná
 3. Na stěnách se neskondenzovali žádné nebo jen velmi malé množství kapek – vzduch je příliš suchý

Měření vlhkosti vzduchu pomocí teploměrů

Metoda měření vlhkosti vzduchu pomocí 2 teploměrů je sice trochu komplikovanější, ale mnohem přesnější. Kromě teploměrů budete potřebovat kousek vaty a gumičku.

Postup:

 • Vyberte si místnost, ve které není množství spotřebičů a není příliš přetopená
 • Na pevnou podložku položte teploměry
 • 1. teploměr "neupravuje"
 • 2. teploměr omotejte ve spodní části navlhčenou vatou (použijte vodu pokojové teploty) a zafixujte ji pomocí gumičky
 • Odejděte z dané místnosti a počkejte 5 – 6 min.

Výsledek:

 1. Naměřenou teplotu na teploměru omotáném vlhkou vatou odečtěte od teploty naměřené na neupraveném teploměru
 2. Výsledek následně porovnejte s grafem relativní vlhkosti, který najdete v online formě

Příčiny suchého vzduchu v interiéru během zimy

Suchý vzduch během zimy způsobuje hned několik faktorů. Prvním z nich je topení. Ze všech topných těles, které se objevují v našich domácnostech, vzduch vysušují nejméně klasické radiátory. Naopak zcela nejhoršími vysoušečmi jsou elektrické ohřívače. Ty vzduch, doslova, spálí, proto může být zcela nedýchatelný. Za radikálním snížením vlhkosti vzduchu stojí i krby nebo jiná zařízení na tuhá paliva. V tomto případě se do jejich okolí dostane ještě i popel a katastrofa je na světě.

INFO: Vzduch ve vaší domácnosti může během celého roku vysoušet i kouř a popel z kouření. Pokud již doma kouříte, tak se snažte častěji větrat, utírat prach a vysypávat popelník.

K příliš suchému vzduchu v domácnosti v zimě přispívají i venkovní teploty. Ve chvíli, když otevřete okno, vám do interiéru vklouzne velmi chladný vzduch, který je zároveň i suchý. Ke stejnému problému dochází i v špatně nebo vůbec nezateplených domech, které jsou "podchlazené" během celého chladnějšího období roku.

INFO: Suchý vzduch je pocitově chladnější. Pokud se tedy nachází i ve vaší domácnosti a vy v důsledku zimy neustále přitápíte a přitápíte, nevědomky se dostáváte do začarovaného kruhu.

Příčiny suchého vzduchu v domácnosti během léta

Mnohým z vás se může suchý vzduch spojovat výhradně se zimním obdobím. Pravda je, že s ním můžete mít problém během celého roku, tedy i v létě. Teplý vzduch v sobě přirozeně zadržuje vlhkost. Pokud však bydlíte v nezatepleném zděném nebo naopak dřevěném domě, který se během letních veder nahřívá na šílené teploty, veškerá vlhkost ze vzduchu se odpaří. Se stejným problémem zvyknou bojovat i obyvatelé starých panelových domů.

Zvlhčování vzduchu pomocí klasického zvlhčovače

INFO: Vzduch během léta vysušují i ​​některé spotřebiče, paradoxně právě ty, které by měly jeho kvalitu zlepšit. Jde zejména o ventilátory a klimatizace.

Jak zlepšit kvalitu suchého a těžkého vzduchu v bytě

Jak zlepšit kvalitu suchého a těžkého vzduchu ve vašem bytě? V první řadě byste měli, logicky, odstranit příčiny, o kterých jsme si řekli výše. Řešením jsou také další tradiční a méně tradiční, levné i trochu dražší metody. Při jejich výběru zohledněte hlavně to, jaký suchý vzduch trápí vás a jak velký je váš byt.

INFO: V létě i v zimě může nízkou vlhkost vzduchu způsobovat průvan, a to i ten nepatrný, který vznikne například v důsledku nezaizolovaných starých oken.

Klasické zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovače vzduchu jsou tím nejjednodušším a nejpřesnějším způsobem, jak zatočit se suchým vzduchem. Aby vám však toto zařízení opravdu pomohlo, měli byste si pořídit to s dobrou kvalitou. Jinak vám hrozí přesně opačný výsledek, tedy vznik nadměrně vlhkého vzduchu.

Při zvlhčování vzduchu pomocí tohoto zařízení si dejte pozor i na jeho správné používání. V první řadě to nepřehánějte. Spolu se zvlhčovačem byste si měli pořídit i přístroj na měření vlhkosti, sáhnout po takovém modelu, který ho má v sobě zabudovaný, nebo ještě lépe, po takovém s automatickou regulací. Dalším důležitým krokem je pravidelné čištění filtru ve zvlhčovači. Pokud budete používat ten zanesený, budete dýchat sice ne suchý, ale vzduch plný bakterií a jiných patogenů, co vašim plicím, ale i dalším částem těla určitě nepomůže.

TIP: Pokud se rozhodnete pro toto řešení, poohlédněte se po zvlhčovačích vzduchu s aromaterapií. Většinou nejsou podstatně dražší, ale výsledný efekt je vskutku rozdílný. Esenciální oleje totiž také přispívají ke zvlhčení a přirozené regeneraci nosních sliznic.

Nejlepší zvlhčovače vzduchu 2021 – recenze, test, srovnání

Nejlepší zvlhčovače vzduchu 2021 – recenze, test, srovnání

Test zvlhčovačů vzduchu nabízí žebříček toho nejlepšího, co je momentálně na trhu v tomto segmentu k dispozici. Sesbírali jsme výsledky testů, recenze a vaše hodnocení. Přečetli jsme stovky diskusí a komentářů jednotlivých modelů a sestavili tento unikátní žebříček. Doufáme, že vám pomůže správně se rozhodnout a vyberete si zvlhčovač, který zlepší ovzduší u vás doma nebo v práci.... Přečíst článek

Přírodní zvlhčovač vzduchu

Pod pojmem přírodní zvlhčovač vzduchu si můžete představit takzvané přírodní kamenné zvlhčovače, které tvoří i velmi estetický doplněk domácnosti. Většinou jde o kámen ve tvaru koule, který je položen v keramické misce. Do ní nalijete vodu, kámen ji do sebe natahuje a následně se vlhkost průběžně odpaří do okolního prostředí. Přírodní kameny na zvlhčování vzduchu mohou být efektivní pouze v malých prostorách, kde je dostatečně teplo.

TIP: Se zvlhčením vzduchu vám může údajně pomoci i namočený Zeolit. Tuto horninu dostanete v každém lepším zahradnictví. Kromě toho pohlcuje pachy a redukuje množství prachu v domácnosti. Dejte si však pozor, aby byl stále vlhký, jinak dosáhnete přesně opačný efekt.

"Babské" způsoby zvlhčování vzduchu v domácnosti

Nemáte peníze na zvlhčovač nebo jen prostě máte rádi různé babské metody? V tom případě se vám budou následující řádky líbit. Kvalitu vzduchu totiž můžete ovlivnit i skutečnými drobnostmi, jako je vaření bez poklic či pěstování většího počtu rostlin.

Vaření bez pokličky

Tato metoda je velmi jednoduchá a efektivní, a to hlavně během chladnějšího období. Můžete ji praktikovat průběžně, tedy v průběhu vaření, ale i cíleně. Vezměte si hrnec či pánev, napusťte ji vodou, tu nechte sevřít a následně odpařovat několik minut. Horká pára vzduch zvlhčí během chvilky, navíc do ní můžete přidat éterický olej a vyrobit si tak vlastní zvlhčovač s aromaterapií.

Vaření bez pokličky

Nádoby s vodou, mokré houby a keramické odpařovače

Hrnec, větší miska či jakákoli jiná nádoba napuštěná vodou a umístěna v blízkosti zdroje tepla, tedy radiátoru či krbu, také zastoupí odvlhčovač. Po tomto způsobu sáhněte hlavně v době topné sezóny. V létě můžete nádoby s vodou umístit v blízkosti okna, kde svítí slunce. To zastoupí umělé zdroje tepla.

TIP: Vzduch v bytě vám pomůže zvlhčit jakýkoliv "zdroj" vody, tedy například větší akvárium s vodními rostlinami, rybičkami, rakem, želvou či jinými příšerkami.

První obměnou této metody je použití navlhčené houby, kterou vložíte do poprepichovaného mikrotenového sáčku. Obměnou druhou jsou keramické odpařovače za cca 75 Kč, které napustíte vodou a položíte přímo na radiátor nebo krb.

Pozor: Všechny 3 metody budou účinné zejména v menších místnostech, kde je pouze mírně sušší vzduch.

Sušení prádla

Sušením prádla na sušácích ve "volném prostoru" zabijete 2 mouchy jednou ranou, a to během léta i zimy. Pokud mokré prádlo rozvěsíte na ramínka ve vašem příbytku, bude se z něj průběžně odpařovat voda a přirozeně zvlhčovat vzduch. Dejte si však pozor, abyste tuto techniku ​​nevyužívaly opakovaně pouze v jedné místnosti. Efektivnější technikou je poukládaní mokrého prádla přímo na radiátory.

Nejlepší sušáky na prádlo domů i do zahrady 2021 – recenze, test, srovnání

Nejlepší sušáky na prádlo domů i do zahrady 2021 – recenze, test, srovnání

Sušák na prádlo je součástí téměř každé domácnosti. Jde o skladného pomocníka, který se dá umístit kamkoliv, do koupelny, obýváku, na balkon i do zahrady. Nabídka sušáků je bohatá, vybírat si můžete z modelů určených do exteriéru i do interiéru. Vhodný sušák proto dá najít do každého bytu či domu. Poradíme vám, které parametry jsou při výběru sušáku důležité, a představíme vám... Přečíst článek

Rozprašovače a vlhké hadry

Upozorňuji, že tyto metody budou účinné pouze v létě, kdy je v interiéru teplo.

První možností je pomocí rozprašovače a čisté vody několikrát denně postříkat záclony nebo jiné textilie v blízkosti oken. Pokud používáte ventilátory, můžete na ně připevnit vlhký hadřík z lehké látky, bohužel, ta v teple a silném proudu vzduchu vyschne během několika minut.

Pěstování vhodných rostlin

Rostliny vzduch zvlhčují pomocí procesu, který se nazývá evapotranspirace. Jde o to, že voda z půdy se dostává do kořenů a následně do stonků, listů a dalších nadzemních částí rostliny. Nakonec se prostřednictvím pórů na listech odpaří do okolního prostoru.

Zvlhčit vzduch v místnosti tedy dokáží všechny rostliny, některé druhy jsou však na tento úkol vysloveně předurčeny.

 • Dracéna voňavá (Dracaena fragrans)
 • Filodendron
 • Lopatkovec (Spathiphyllum)
 • Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum) – podle výzkumů, které udělala NASA v 80. letech, Zelenec vzduch nejenže zvlhčuje, ale i čistí, konkrétně od látek, jako je oxid uhelnatý a formaldehyd
 • Tlustice vejčitý (Crassula ovata)
 • Palma areková (Areca catechu)
 • Břečťan popínavý (Hedera helix)
 • Prútovnica (Rhapis)
 • Fíkovník kaučukový (Ficus elastica)
 • Ledviník (Nephrolepis exaltata)
 • Potos zlatý (Epipremnum aureum)
 • Datlovník laosský (Phoenix roebelenii)
 • Chamédorea úhledná (Chamaedorea elegans)

Abyste pomocí rostlin zvlhčování vzduchu zefektivnili co nejvíce, dodržujte tyto zásady:

 • Vybírejte si větší rostliny s většími listy, které zajišťují rychlejší "produkci" vodní páry
 • Rostliny seskupte do několika větších skupin
 • Na prostor o rozloze 30 m² pěstujte minimálně 2 větší rostliny, nicméně, čím více, tím lépe
 • V příbytcích s opravdu suchým vzduchem můžete rostliny položit na tác naplněnou kamínky, které zalijete vodou – takto budou mít rostliny neustálý přístup k vodě, avšak bez rizika jejich přemokření

POZOR: Tak, jak mohou některé rostliny vzduch zvlhčit, ho mohou jiné naopak vysušovat. Mezi ty, které ze vzduchu vlhkost odčerpávají, patří zejména kaktusy, sukulenty, Aloe vera a pryšec (Euphorbia).

"Rekuperace" suchého vzduchu

Ne, nejdu vás tlačit do toho, abyste investovali tisíce korun do takové předělávky vašeho domova. Mluvím spíš o jakési podomácku udělané "rekuperaci" suchého a vlhkého vzduchu. Vzduch v koupelně, kuchyni, kotelně a dalších místnostech, kde se tvoří vodní pára, je automaticky nadměrně vlhký. Když v bytě necháte pootvárané ty správné dveře, můžete tak zajistit jeho "promíchání" se vzduchem suchým.

Větrání místnosti kvůli výměně vzduchu

Využití, resp. správnou výměnu suchého a vlhkého vzduchu dosáhnete i správným větráním. Okna, a to zejména v zimě, otevírejte pouze 3- až 4-krát za den a jen na několik minut. Snažte se vyhnout vzniku průvanu.

Důsledky suchého vzduchu v domácnosti

Pokud ještě stále pochybujete o tom, že i suchý vzduch dokáže nadělat pořádně škody, čtěte dále. Věřím, že vás přesvědčím o opaku. V ohrožení je zejména vaše zdraví, ale i samotný příbytek. Jako první trpí pokojové rostliny. Mezi další negativní dopady nízké vzdušné vlhkosti patří praskání dřevěných částí interiéru nebo tapet.

Suchý vzduch – kašel, ucpaný nos a dýchací problémy

Suchý vzduch z vašeho těla "vysaje" velké množství vody, což se projeví i v podobě vysoušení nosních sliznic. Pokud sliznice zůstanou suché delší dobu, dojde k jejich podráždění a otoku. Navíc, vaše tělo začne automaticky produkovat více hlenu, aby v organismu nastolilo ztracenou rovnováhu.

Proto je logické, že jednou z prvních zdravotních komplikací v důsledku nadměrně suchého vzduchu bude právě kašel, ucpaný nos, nadměrná tvorba hlenu, a s tím spojené dýchací problémy. Velmi častým projevem je také bolest či pálení v krku, krvácení z nosu, pocit sucha v ústech a bolest hlavy.

POZOR: Na výše zmíněné zdravotní komplikace jsou náchylní zejména lidé, kteří trpí alergiemi (pyl, prach, chlupy atd.) Nebo jinými dýchacími onemocněními.

Samozřejmě, výše vyjmenované zdravotní komplikace může způsobovat i milion dalších věcí ve vaší domácnosti, například roztoči či nadměrné množství prachu, ale i jiné faktory, jako je začínající alergie, rýma, chřipka, nebo jiné zdravotní onemocnění, užívání některých léků (např. diuretika, antihistaminika), nadváha, dehydratace a kouření. Proto vám opět doporučuji, abyste si před zahájením zvlhčování ověřili, jak je na tom vzduch ve vaší domácnosti.

Suchý vzduch a chrápání

Možná jste už i vy narazili na tvrzení, že suchý vzduch může způsobovat chrápání. Ano, je to pravda, chrápání však nezpůsobuje samotný vzduch, ale fakt, že vám vysuší sliznice, které mohou následně otéct. Navíc se suchým vzduchem jsou spojeny i další fyziologické projevy, jako zvýšená tvorba hlenu či kašlání, což může také vést k nočnímu chrochtání.

Suchý vzduch a další zdravotní problémy

Suchý vzduch má hrozný dopad i na vaši pokožku. Bude vysušená a podrážděná, přičemž není vyloučeno, že se na ní časem projeví alergie či ekzémy. Suché a "pěkně" popraskané mohou být i vaše rty.

Suchý vzduch nepříznivě působí na oči

Dalším orgánem, kterému dá suchý vzduch zabrat, jsou oči. Způsobí jejich vysoušení, no a to vede k:

 • vzniku syndromu suchého oka
 • zánětu spojivek a rohovek
 • vzniku menších, časem i větších, zákalů
 • postupnému poškození cév
 • zhoršenému vidění
 • svědění a pálení očí

Alergie na suchý vzduch?

Zaprvé, nic takového, jako je alergie na suchý vzduch, neexistuje. Suchý vzduch v domácnosti vede k výše zmíněným fyziologickým změnám v organismu, no a ty někteří nazývají alergií. Suchý vzduch má však ve skutečnosti s alergiemi blízký vztah. Může je totiž způsobit.

Trvale vyschlé, a tedy i podrážděné sliznice mohou vést k jejich celkové přecitlivělosti na vnější podněty. Dalším důsledkem vyschlých sliznic jsou různé infekce či záněty dýchacích cest, které postupně oslabují imunitu. No a s oslabenou imunitou jste už jen krůček od toho, abyste schytali nějaké to onemocnění. Kromě alergie může jít io astma či jiné chronické dýchací, ale i nedýchací problémy.

Suchý vzduch a viry

Při mém pátrání po tom, co všechno může způsobit suchý vzduch v bytě či domě, jsem narazila na 1 zajímavou studii, která byla zrealizována na Katedře civilního a environmentálního inženýrství ve Virginii. Studie s názvem "Mechanismy, pomocí kterých může okolní vlhkost ovlivňovat viry v aerosolech" potvrdila, že správná relativní vlhkost vzduchu má přímý vztah s životaschopností mnoha virů.

Životaschopnost obalených virů, mezi které patří například viry chřipky, herpesviry a také dnes velmi skloňované koronaviry, je nejvyšší při 20% relativní vlhkosti vzduchu. Při nadměrné vlhkosti (cca 70%) byla zaznamenána pouze střední míra jejich životaschopnosti, no a vlhkost, při které dochází k výrazné inaktivaci virů, se pohybuje právě v rozmezí 40 až 60%.

Suchý vzduch a děti

Naneštěstí, při zcela malých dětech mohou problémy se suchým vzduchem přerůst do mnohem závažnějších zdravotních problémů. Děti se rodí s takzvaným neúplným imunitním systémem, který se "kompletuje" přibližně ve 3. roce. Suché sliznice, kašel, následné infekce dýchacích cest, to vše může vyústit do zhoršené imunity. Navíc zcela malé děti mají velmi jemnou, a tedy i citlivou pokožku, pro kterou je suchý vzduch hotovou pohromou.

TIP: Jak zvlhčit vzduch pro miminko? Stejnými způsoby, o kterých jste si přečetli výše. Při malých dětech, které jsou již pohyblivé, je však dobré sáhnout hlavně po metodách, při kterých nehrozí rozlití hrnce s vodou pod radiátorem či rozbití keramického odpařovače na něm.

Suchý vzduch a zvířata

Jako majitelka několika koček a psů mám každou zimu možnost pozorovat vliv suchého vzduchu na zdraví zvířat. Nejde jen o mou domněnku, ale fakt potvrzený velmi šikovným veterinárním lékařem. Suchý vzduch může u zvířat stejně jako u lidí vyvolat řadu dýchacích problémů. Naneštěstí, není vyloučeno, že i u nich přerostou do závažné infekce dýchacích cest, která, a to hlavně při slabších jedincích, mláďatech či naopak starších zvířatech může skončit tragicky.

Zvlhčovače vzduchu – recenze

Rozhodli jste se investovat do zvlhčovače vzduchu? Přečtěte si naše recenze oblíbených modelů a vyberte si ten správný pro vaše potřeby.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 12.12.2020

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář