Srovnání monitorů – prohnutý/zakřivený vs rovný monitor

Zahnuté monitory jsou poměrně novou technologií, která je alternativou klasických rovných obrazovek, na které jsme byli dlouhá léta zvyklí. Nabízejí řadu výhod a možností, které u rovných monitorů nenajdete, avšak vše má svá pro a proti.

Rovný monitor pro práci v kanceláři

V tomto článku se proto dozvíte, jaké jsou hlavní rozdíly mezi rovnými a zakřivenými monitory a v čem má každý typ navrch.

Rovný vs. prohnutý monitor – v čem je rozdíl?

Hlavním rozdílem mezi rovnými a prohnutými monitory je zjevně jejich tvar, který následně odráží řadu výhod i nevýhod. Rovné monitory byly roky standardem, ať už co se týče televizorů nebo obrazovek počítačů. Poskytují dvojrozměrné zobrazování, které je však ploché vzhledem k tomu, že svět vnímáme v rámci délky, šířky i hloubky. Zakřivené monitory se snaží zážitek při sledování zlepšit a vytvořit realističtější obraz tím, že využívají i periferní vidění. Tvar prohnuté obrazovky totiž přesněji kopíruje naše zorné pole, které je také zahnuté.

Rozdíl bývá i v poměru stran. Zatímco rovné monitory nabízejí hlavně poměr 16:9, u zahnutých jde o 21:9, což znamená širší záběr. Rozdíl v poměru se odráží i na rozměrech monitoru. Zakřivené obrazovky bývají zpravidla větší a rozhodně zabírají více prostoru, co se týče hloubky. Proto je třeba počítat i s potřebou většího prostoru pro umístění zakřivené obrazovky, ať už na pracovním stole nebo na stěně.

Nejlepší monitory 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší monitory 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Testování je u nás na denním pořádku. Sesbírali jsme externí výsledky domácích i zahraničních nestranných testů monitorů, prošly jsme stovky diskusí, hodnocení, komentářů a sestavili jsme pro vás žebříček toho nejlepšího. Ve srovnávací tabulce najdete jen to nejlepší, co je momentálně na trhu. Žebříček pravidelně upravujeme a udržujeme ho aktualizován. Připravili jsme pro vás také... Přečíst článek

Výhody prohnutých monitorů

Zakřivené monitory postupně získávají na popularitě, i když mnozí o nich stále nejsou přesvědčeni, protože si nejsou vědomi jejich předností. Oproti rovným monitorům však nabízejí řadu výhod.

 • Jsou menší zátěží pro oči – Sledování filmu nebo práce při prohnuté obrazovce představuje menší zátěž pro oči, jelikož lépe kopíruje periferní vidění. Je tedy přirozenější pro naše oči vnímat obraz na prohnutém než na rovném monitoru.
 • Více vás pohltí do děje – Při prohnutém monitoru budete mít pocit, že vás obraz obklopuje a děj pohlcuje. Snáze se tak ztratíte v tom, co právě děláte, ať už jde o sledování filmu nebo hraní hry, díky čemuž budete mít lepší zážitek.
 • Vytváří menší zkreslení – U větších rovných obrazovek se stává, že je obraz rozmazaný a zkreslený, protože je obraz vysílán v přímé linii. Při zakřivení monitoru se toto zkreslení minimalizuje, čímž získáte kvalitnější obraz.
 • Poskytují větší zorné pole – Jelikož svým zakřiveným tvarem lépe kopírují naše přirozené periferní vidění, náš zrak zachytí větší plochu. Prohnutý monitor totiž směřuje světlo z každého úhlu směrem k divákovi bez namáhání zraku, čímž se zvyšuje zorné pole.

Přehnutý monitor v home office

 • Zlepšují vnímání hloubky – Díky zakřivenému monitoru se zlepšuje vnímání hloubky, která u rovných obrazovek často zaniká. Vzniká tím lepší zážitek při sledování. Někteří výrobci zahnutých monitorů se dokonce snaží vytvořit 3D efekt speciálními technologiemi.
 • Snižují odrazy světla – Rovné televizory poskytují větší plochu pro odraz světla, pokud proniká z okna nebo se odráží ze zrcadla. Prohnuté monitory tyto rušivé odlesky minimalizují, jelikož svým zakřivením poskytují méně prostoru pro odraz.
 • Nabízejí více prostoru pro práci – Někdy je třeba při práci používat i 2 – 3 monitory, abyste měli vždy vše po ruce. Široké zakřivené monitory však umí poskytnout mnohem větší prostor pro práci, díky čemuž vám možná vystačí i jeden širší monitor.
 • Působí moderně a esteticky – K výhodám prohnutých monitorů patří rozhodně také jejich design. Ten upoutá pozornost na první pohled. Televizor nebo PC monitor tak působí zajímavě, moderně a dynamicky.
 • Poskytují více soukromí – Týká se to hlavně PC monitorů. Pokud k práci používáte zahnutý monitor, obraz nejlépe vidí osoba, která je přímo před ním – z boku není snadné vidět detaily. Proto může poskytovat více soukromí při práci.

Nejlepší prohnuté monitory

Názov Hodnotenie Detail
Samsung C49RG90   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Samsung C24RG50   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Asus VG27WQ1B   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
MSI Gaming Optix G24C6   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Samsung Odyssey G55A   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Výhody rovných monitorů

Zahnuté monitory však nejsou vhodnou volbou vždy a pro každého. Mnozí stále preferují rovné televizory a obrazovky, protože i ty mají co nabídnout.

 • Jsou levnější – Jedním z hlavních důvodů, pro který lidé zůstávají u rovných monitorů, je jejich cena. Oproti zakřiveným monitorům jsou stále mnohem levnější, a tím i dostupnější pro širší spektrum zákazníků.
 • Zaberou méně prostoru – Tvar prohnutých monitorů může být i jejich nevýhodou. Na pracovním stole nebo na stěně vám zaberou více prostoru, protože typicky se vyrábějí v rozměru 21:9 na rozdíl od rovných monitorů s 16:9 poměrem, který lépe sedne i v menších prostorách.
 • Jsou lehčí – S většími rozměry zahnutých monitorů souvisí i jejich hmotnost. Rovné monitory jsou tedy lehčí, což znamená, že se snáze přenášejí, přemisťují a usnadňují vám tím manipulaci. při montáži na zeď.
 • Lze je sledovat i z boku – U zakřivených monitorů je důležité, abyste seděli přímo před obrazovkou, jinak nemusíte vše dobře vidět. U rovných monitorů máte na výběr několik pozic, odkud můžete obraz sledovat, a tudíž jsou vhodnější pro sledování pro větší počet lidí.
 • Máte si z čeho vybírat – Jelikož trh je stále nasycen spíše rovnými monitory, máte na výběr z většího množství produktů a značek. Umíte si tedy vybrat i cenově dostupnější model nebo model s různými funkcemi navíc.
 • Je snazší najít jim místo – Při montování na zeď nebo výběru místa pro rovný televizor máte několik možností. Jelikož nemusíte sedět jen rovnou před obrazovkou, je snazší najít jim místo v obýváku bez obav, že se bude nepohodlně sledovat.

Výhody rovných monitorů

Nejlepší rovné monitory

Názov Hodnotenie Detail
Dell AW2521HFLA   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Samsung F24T350   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
HP M27f   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
MSI Pro MP241X   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Dell S2721QS   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Často kladené dotazy

 • Jsou zahnuté monitory lepší než rovné? Nelze jednoznačně posoudit, který typ monitoru je lepší, protože to závisí na tom, podle jakých kritérií posuzujete, ale i na vašich individuálních preferencích a požadavcích. Při hraní her a sledování filmů se mnohdy mohou zdát jako lepší volba, např. díky lepší hloubce a zážitku ze sledování. Při práci zase pomáhá menší zátěž pro oči.
 • Poskytuje prohnutý monitor lepší barevnost? Barevnost a kvalita obrazovky závisí na individuálním modelu. Nicméně je možné, že zobrazení barev je na zakřiveném monitoru konzistentnější, jelikož každý pixel směřuje k vám. Na rovném monitoru tak mohou vzdálenější pixely působit tmavší nebo zkreslenější.
 • Mají všechny monitory stejné zakřivení? U prohnutých monitorů se sleduje hodnota zakřivení R, která ukazuje míru zakřivení obrazovky. Jedná se o hodnoty jako 1000R, 1500R, 1800R nebo i 4000R. Čím větší hodnota, tím je zakřivení mírnější. Tato hodnota popisuje průměr kružnice, kterou monitor popisuje, tedy 1800R = 1,8 mm kružnice. Míra zakřivení závisí na vašich preferencích i na tom, jak daleko od obrazu sedíte. Více zakřivené monitory jsou vhodnější pro bližší sezení u obrazovky, např. při hraní her.
 • Dají se zakřivené televizory namontovat na zeď? Ano, lze je nainstalovat na zeď, ale jde o těžší úlohu než v případě rovných monitorů. Hůře se s nimi manipuluje, a proto si přichycení na zeď bude vyžadovat více trpělivosti. Navíc je vhodné použít otočný stojan, díky kterému si budete moci úhel nastavit podle toho, odkud sledujete.
 • Jsou prohnuté monitory vhodné pro práci? Tento typ monitorů je ideální pro práci. Poskytuje větší plochu obrazovky, čímž usnadňuje práci v mnoha ohledech. Umožňuje práci s více okny najednou nebo poskytuje větší prostor. pro úpravu fotografií, stříhání vidí, pro práci s grafickým nebo web designem a pod.
Hodnocení článku:
(79.4%)

Pulbikované dňa: 10.10.2022

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář