Mléčná, tvrdá nebo zelená voda v bazénu? Péči o bazén nezanedbávejte

V letních vedrech není nic lepšího, než moci se zchladit ve vodě. Pokud máte vlastní bazén na zahradě a můžete jej využívat nepřetržitě, léto si určitě užijete i když neplánujete dovolenou. Představa bazénu je lákavá, ale nelze zapomínat na to, že i ten vyžaduje údržbu.

Jak vyčistit bazén?

Na to, aby vám v něm voda zůstala co nejdéle čistá a svěží, je třeba ho čistit, dezinfikovat a naučit se pár triků.

Nejlepší bazény

Názov Hodnotenie Detail
Intex Easy Set   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Marimex Tampa   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Marimex Tampa Želva   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Jilong Steel Pro Set   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Marimex Florida cihla   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Marimex Florida Premium   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Před napuštěním bazénu

Předtím, než se do napouštění bazénu vůbec pustíte, je třeba zaměřit se na stav a čistotu bazénu, protože i na jeho stěnách se mohou uchytit bakterie a mikroorganismy. Vaším prvním krokem by tedy mělo být vyčištění bazénu desinfekčním čistícím gelem. V některých bazénech mohou být na stěnách usazeniny vápence z tvrdé vody, které je třeba odstranit na to určeným přípravkem. Po napuštění už bude následovat samotná péče o odstranění nečistot, údržba vhodného pH a dezinfekce vody. Před zahájením prací je ale důležité, abyste rozuměli, na co jsou jednotlivé kroky potřebné a naučili se co to o základech péče o bazén.

Základy péče o bazén

Při údržbě bazénové vody je třeba sledovat určité ukazatele, a to zejména hladinu pH, ale také tvrdost vody a přítomnost jiných látek.

 • pH: Hladina pH v bazénu by měla být mezi 7 – 7,4. Pokud by hladina klesla nebo stoupla mimo požadované hodnoty, voda by se zkalila a začala zapáchat. Hladina pH se dá jednoduše kontrolovat, stačí si zakoupit pH metr a hladinu vody kontrolovat 2x týdně. Vysokou hladinu lze upravit použitím přípravku pH minus, nízkou zas přípravkem pH plus.
 • Alkalita: Stejně důležitá je hladina alkality, která musí být v normálu, aby mohla být vyrovnaná i hladina pH. Také se měří speciálním k tomu určeným metrem alespoň jednou za měsíc a má se pohybovat v rozsahu 80 – 120 ppm. Hladinu alkality lze vyrovnat přípravky Alkalita plus nebo Alkalita mínus.

Měření pH vody v bazénu

 • Tvrdost: Tvrdost vody je způsobena přítomností vápenatých a hořečnatých solí ve vodě a měří se podobně, jako pH. Tvrdá voda způsobuje vodní kámen a zvyšuje koncentraci mikroorganismů. Testovacím proužkem se tedy jednoduše zkontroluje tvrdost vody, přičemž ideální je středně tvrdá voda, to je 8 – 18 °N. Vyšší nebo nižší hladinu lze upravit stabilizátorem tvrdosti vody. Tvrdost vody měřte alespoň 2x za letní sezónu.
 • Kovy: Tak, jako pH a tvrdost, se dá jednoduše naměřit přítomnost kovů v bazénu. Nejčastěji jde o měď, železo a mangan, které zhoršují kvalitu vody. Při zvýšených hodnotách se používá blokátor tvrdosti a minerálů.

Dezinfekce bazénu

Voda v bazénu je náchylná na růst a množení bakterií, řas, hub a různých mikroorganismů – stačí, že do vody nafouká pár lístků, peříčko či jiné nečistoty nebo bakterie do bazénu někdo zanese. Kromě manuálního odstranění nečistot je třeba postarat se i o ty mikroorganismy, které sice nevidíme, ale ony se poctivě množí a mohou za zápach a změnu barvy vody.

Dezinfekce se provádí jak jednorázově, tak i pravidelně. Jednorázově je to tehdy, když bazén napustíte a chcete se ujistit, že se vám tam hned nepřemnoží bakterie, ale i tehdy, pokud jste pravidelnou dezinfekci již zanedbali a kvalita vody se zhoršila. Jednorázová dezinfekce se provádí chlorem, ale existuje i šetrnější řešení v podobě aktivního kyslíku. Protože chlór může dráždit oči a sliznice a navíc zapáchá, kyslík je pro mnohé přijatelnější, i když cenově dražší. Další alternativou je bazénová sůl, která je cenově dostupnější, nezapáchá, není zdravotně škodlivá, ale může mít o něco slabší efekt než chlor a poškozovat nerezovou ocel v bazénu.

Dezinfekce bazénu pomocí chlorových tablet

Samotná dezinfekce je jednoduchá – stačí v bazénu rozpustit chlorové nebo kyslíkové tablety či sůl a nechat je dělat si svou práci. Jednorázová dezinfekce však nestačí, tu třeba do bazénu přidávat pravidelně. Kdy je třeba přidat více chlóru? Při pravidelném kontrolováni stavu alkality 1 až 2x týdně získáte přehled o znečištění bazénu. Vysoké hodnoty znamenají, že je čas na další dezinfekci. Pokud se vám to ale nechce stále kontrolovat, zakupte si dávkovač chlóru, který tuto úkoly vyřeší za vás.

Nejlepší bazény 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší bazény 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Vyberte si bazén, jaký vám vyhovuje. Chcete velký nebo malý? S filtrací nebo bez? Do toho vám nebudeme mudrovat. Poradíme vám však, které bazény jsou kvalitní a které ne, které jsou vyrobeny z kvalitního materiálu a které nevydrží ani jednu sezónu. Samozřejmě, všechny bazény jsme osobně nevyzkoušeli. Sesbírali jsme všechny dostupné informace od vás, z domácích i zahraničních testů a... Přečíst článek

Filtrace

Jsou 3 způsoby, jak se zbavit nečistot, které napadaly do bazénu (lístky, hmyz, části rostlin, pírka apod.). Prvním je manuálně nečistoty vybírat za pomoci síťky. Tento způsob je cenově nenáročný, ale zabere vám čas a samotné lovení nečistot nebude až tak efektivní. Druhým způsobem je zakoupit filtraci, která bude filtrováním zbavovat vodu i menších nečistot. V rámci filtrace si můžete vybrat z pískové, kartušové a křemelinové filtrace. Písková zachycuje nečistoty do písku, kartušová do kartuši, což je druh jemného filtračního materiálu, a křemelinová zas používá křemeliny, tedy jakési mřížky, na kterých se vytváří práškový povlak. Nejdostupnější jsou pískové filtrační systémy, ale pokud máte větší bazén, sáhněte po kartušové filtraci.

Filtrační systém bazénu

Při používání filtrace je dobré zakoupit i pumpu, kterou lze jednou za čas zapnout zhruba na hodinu. Ta rozvíří nečistoty v bazénu a vnese je do filtrace. Třetím způsobem čištění bazénu je něco mezi síťkou a filtrací – bazénové vysavače. Ty je možné zakoupit v 3 verzích, a to ruční, poloautomatické a automatické. Takové vysávání funguje na principu pískového filtru a jde o rychlý a efektivní způsob zbavování se nečistot. Některé bazény jsou samočisticí a mají zabudovaný automatický vysavač, který stačí spustit a o čištění je postaráno.

Nejlepší písková bazénová filtrace

Názov Hodnotenie Detail
Intex 26644 Krystal Clear písková filtrace 4 m3/hod   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Master Standard 3028 l/h   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Hansraft Gecco Side 425   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší kartušová bazénová filtrace

Pro ještě důkladnější čištění bazénu

Po provedení dezinfekce a filtrace by měla být kvalita vody uspokojující. Stále se v ní však budou nacházet mikro nečistoty, které vznikly po účinku dezinfekce a filtr je nedokázal zachytit. I proti nim se dá bojovat, a to přípravkem zvaným vločkovač. Tento tekutý přípravek se do bazénu jednoduše nalije a naváže na sebe mikro nečistoty, které díky němu získají vločkový obal. Do několika minut tak naberou na objemu tak, že při opětovném spuštění filtrace je už filtr zachytí. Pozor, vločkovač není vhodný pro kartušovou filtraci.

Bazénový vločkovač

Letní údržba bazénu v kostce

Množství potřebných úkonů se zpočátku může zdát velmi zatěžující a chaotické, proto si to shrňme. Během letní sezóny je třeba pravidelně:

 • vodu filtrovat, resp. vylovit nečistoty,
 • vodu dezinfikovat,
 • kontrolovat hladinu pH,
 • kontrolovat alkalitu,
 • kontrolovat tvrdost vody.

K těmto úkonům můžete, no nemusíte přidat:

 • kontrolu jiných látek a kovů ve vodě,
 • vločkování.

Střídání sezón

Při údržbě bazénu při změně sezón je důležité vědět, co dělat při prvním napuštění bazénu a co při ukončení sezóny. Při prvním napuštění je třeba:

 • důkladně vyčistit a vydezinfikovány bazén před napuštěním,
 • zkontrolovat hladinu pH,
 • zkontrolovat alkalitu,
 • zkontrolovat tvrdost vody,
 • provést první dezinfekci.

Na konci sezóny po vypuštění bazénu myslete na jeho čištění a údržbu tak, aby bez újmy zvládl zimu, proto:

 • vyčistěte bazén čisticím prostředkem na bazény, který rozpustí minerální usazeniny,
 • s menším množstvím čisté vody v bazénu spusťte filtraci,
 • vodu vypusťte a filtraci důkladně očistěte a vydenzifikujte,
 • zkontrolujte filtr – měl by se měnit každé 2 roky,
 • bazén nakonec vydenzifikujte chlorovým přípravkem.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Co dělat, když je v bazénu zakalená voda?

Pravděpodobně jde o nerovnovážné pH, které je třeba otestovat a případně dorovnat. Dobré je i bazén dezinfikovat, spustit filtraci a použít vločkovač. Nakonec vodu znovu otestujte.

Jak na zelenou vodu?

Zelená voda je výsledkem přemnožení řas. Ty dostaly prostor na množení v důsledku narušení pH a alkality. Takovou vodu třeba otestovat a zjistit, zda je třeba pH a alkalitu upravit. Vody přefiltruje, vydenzifikujte použijte vločky a následně přípravek pro úpravu pH a alkality.

Co když jsou okraje vody mazlavé a z vody cítit zápach?

Tento problém zapříčiňují přemnožené řasy a narušené pH a alkality. Postupuje stejně, tedy filtrací, dezinfekcí, vločkováním a následným vyrovnáním pH a alkality.

Co když se do vody dostaly biologické nečistoty?

V takovém případě je nutná dezinfekce chlorem. Nečistoty nejprve odstraňte síťkou nebo filtrací a do bazénu přimíchejte chlor na jednorázovou dezinfekci, který bude mít silnější účinek.

Co dělat, když z vody pálí oči a pokožky?

Tento jev vzniká podrážděním z chlóru. Zkuste vsadit na bezchlorové dezinfekce. V některých případech může jít io výkyvy v pH. Proto vodu otestujte a vyrovnejte hladinu pH příslušným přípravkem.

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 08.07.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář