Klarstein MKS 2 vinotéka – recenze, zkušenosti, testy

Pokud patříte mezi milovníky dobrého vína, určitě chcete, aby byly vaše archivní kousky v co nejlepší kondici. Nemusíte mít na to k dispozici sklep s konstantní teplotou.

Klarstein HEA-MKS-2

S uskladněním vína vám pomůže speciální chladnička na víno (vinotéka). V článku vám představíme jednu z nich – model Klarstein HEA-MKS-2.

Co jsou vinotéky a jak fungují

Tzv. vinotéky ve smyslu elektrospotřebičů představují specializované chladničky na uskladnění lahví s vínem. Díky přesnému (zpravidla digitálnímu) termostatu dokáží udržet konstantní teplotu, která je pro víno ideální. Některé z nich mají dokonce dvě teplotní zóny, abyste v nich mohli uskladnit více druhů tohoto vznešeného nápoje.

Doporučené teploty pro skladování vína

Druh vína Skladovací teplota
bíle 9 – 14 °C
červené 14 – 18 °C
sekt 5 – 9 °C

Design a provedení Klarstein HEA-MKS-2

Spotřebiče německé značky Klarstein mezi konkurencí ihned rozeznáte díky jejich elegantnímu minimalistickému designu.

Jinak to není ani v případě této vinotéky, která je vyhotovena z matného černého plechu. Černou barvu zvýrazňují dvířka s tónovaným kouřovým sklem. Sklo je dvojité, takže se nemusíte obávat, že by chlad z vinotéky unikal příliš rychle a vaše účty za energii by tím vzrostly.

Otevřená vinotéka Klarstein HEA-MKS-2

Černé tělo vinotéky zvýrazňuje i decentní vnitřní podsvícení modré barvy zabezpečené úspornými LED, díky kterým si nebudete muset dělat starosti s výměnou žárovek. Modrou barvou je podsvícený i ukazatel teploty, ovládací prvky poznáte podle oranžového podsvícení.

Vnitřní prostor má objem 70 l a je vybaven 6 ocelovými chromovanými regálovými příčkami. Díky tomu do vinotéky Klarstein HEA-MKS-2 uložíte až 28 lahví vína standardu Bordeaux o objemu 750 ml.

Ovládání a výkon

Vinotéka Klarstein HEA-MKS-2 disponuje termoelektrickým chladicím systémem, který je sice na rozdíl od systému s kompresorem jednodušší na provedení a tím i levnější, ale má nižší energetickou účinnost. I to je důvod, proč se tento model řadí se svojí roční spotřebou elektřiny 238 kWh až do energetické třídy C.

Vnitřní prostor disponuje jedinou tepelnou zónou s nastavitelnou teplotou v rozmezí 8 – 18 °C.

Výrobce udává poměrně nízkou papírovou hlučnost zařízení, pouze 30 dB. V praxi však může být pro někoho zvuk ventilátoru zajišťujícího distribuci chladného vzduchu rušivý, a to zejména při prvotním vychlazení teplých lahví na nízkou teplotu.

Ovládací displej vinotéky Klarstein MKS-2

Vinotéka je určena pro klimatické pásmo N s průměrnou teplotou okolí 16 – 32 °C. Výrobce doporučuje její provoz v prostředí s teplotami 20 – 25 °C, při teplotě okolí pod 10 °C se zařízení automaticky vypne.

Ovládat vinotéku můžete pomocí elegantních dotykových tlačítek na předním panelu. Kromě zapínání a vypínání vinotéky můžete nastavovat teplotu a zapínat či vypínat vnitřní osvětlení.

Uživatelské recenze, výhody a nevýhody

Uživatelé jsou s vinotékou Klarstein HEA-MKS-2 převážně spokojeni vzhledem k její příznivé ceně. Oceňují zejména minimalistický design, ale některým vadí vyšší hlučnost ventilátoru a vyšší spotřeba energie.

Výhody a nevýhody vinotéky Klarstein HEA-MKS-2

  • elegantní minimalistický design
  • decentní a úsporné modré podsvícení
  • jednoduché ovládání
  • přesná informace o teplotě díky displeji
  • vysoká spotřeba energie
  • pouze jedna teplotní zóna
  • nejnižší nastavitelná teplota je až 8 °C

Parametry, cenové porovnání a závěrečné zhodnocení

Parametr Hodnota
Systém chlazení termoelektrický
Objem 70 l
Kapacita 28 fliaš
Počet teplotních zón 1
Rozsah nastavitelných teplot 8 – 18 °C
Příkon 83 W
Spotřeba elektřiny 238 kWh ročně
Energetická třída C
Rozměry (d × š × v) 52,5 × 43 × 74 cm
Hmotnost 21,5 kg

Co se týče ceny (5 199 Kč), Klarstein HEA-MKS-2 patří mezi průměr. V dané cenové kategorii najdete několik levnějších modelů, některé mají objem dokonce větší.

Vinotéku Klarstein HEA-MKS-2 můžeme doporučit méně náročným příznivcům vína. Nemůžete v ní totiž nastavit rozdílnou teplotu pro bílé a červené víno. Také v ní kvůli nejnižší nastavitelné teplotě dostatečně nevychladne sekt, takže si připravte nádobu s ledem či mrazničku.

V případě, že vás bude její mírný hluk obtěžovat, můžete ji umístit do spíže, sklepu či zahradního domku.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 22.06.2019


Přidat komentář