Kávovar je velmi široký pojem. Pod tímto označením se skrývají malí šikovní pomocníci do domácnosti nebo kanceláře, i profesionální stroje vhodné spíše pro firemní použití. Od tradičních mokka kávovarů přes poloautomatické pákové kávovary, plně automatické kávovary na zrnkovou kávu, až po moderní kapslové přístroje. Kvalita a chuť oblíbeného nápoje závisí nejen na použité kávy a našich zkušeností, ale i od správné volby kávovaru. Jak si tedy vybrat ten pravý, aby se náš den začal příjemným zážitkem? Co si na kávovarech všímat? Jaké jsou silné a slabé stránky jednotlivých typů?

Seznam podkategorií:

Nejlepší kávovary 2020 – recenze, test, srovnání

Nejlepší kávovary 2020 – recenze, test, srovnání

Milovníci kvalitní kávy nedají dopustit nejen na kvalitní odrůdu kávy, ale potrpí si i na přípravu. Dnes si v pohodlí domova můžete udělat kávu na úrovni, která se vyrovná kávě připravené od šikovného baristy v kavárně. Kromě nákupu kvalitní kávy je pro dokonalý zážitek z tohoto nápoje důležitý i výběr dobrého kávovaru. Trh nám dnes nabízí velké množství přístrojů na přípravu kávy od malých... Přečíst článek

Jak vybrat kávovar

Milovníci kvalitní kávy nedají dopustit nejen na kvalitní odrůdu kávy, ale potrpí si i na přípravu. Dnes si v pohodlí domova můžete udělat kávu na úrovni, která se vyrovná kávě připravené od šikovného baristy v kavárně. Kromě nákupu kvalitní kávy je pro dokonalý zážitek z tohoto nápoje důležitý i výběr dobrého kávovaru.

Kávovar

Trh nám dnes nabízí velké množství přístrojů na přípravu kávy od malých moka kávovarů, pákových nebo automatických s mlýnkem až po taštičkové kávovary. Jak se zorientovat mezi různými modely a které parametry je třeba si všímat, si krátce shrneme.

Parametry, které se mohou u různých výrobců lišit, ale na které je třeba si při výběru posvítit

  • Provedení a přesnost do sebe zapadajících částí
  • Objem zásobníku na vodu
  • Mletí a možnost nastavení mlýnku
  • Parní tlak
  • Automatické vypnutí
  • Samočištění a údržba

Různé doplňkové funkce a filtry vody již závisí od jednotlivých typů kávovarů.

Při mokka kávovarech se zaměřte na jeho kvalitní zpracování a přesnost provedení. Aby všechny součásti lícovaly a přesně dosedaly, jak mají. Jelikož jde o jednoduchý kávovar, který se skládá ze tří částí, velmi rychle odhalíte špatně zpracování, které by se vám mohlo vymstít přímo při ohřevu a přípravě kávy. Zaměřte se i na rukojeť, která je vystavena teplotě a měla by být z dobrého materiálu a správně ohnutá. Zdvojené dno je při přípravě důležité, a pokud máte možnost, určitě zvolte kávovar se zdvojeným dnem. Kvalitní páka je zárukou dobrého pákového kávovaru a určitě bude důležité zvážit i kvalitní komponenty, zásobník na ohřev vody a kvalitní tryska. Při automatických kávovarech zase berte na zřetel jejich funkčnost a různé programy, samočištění a automatické vypnutí. Pokud se rozhodnete pro kávovar na kapsle, zjistěte si dostupnost a cenovou výhodnost kapslí, kvalitu a značku kávy, jakou výrobce kapsle plní, případně možnou kompatibilitu s náplněmi jiného výrobce a určitě automatické vypnutí. Vyhnete se tak postávání u kávovaru a případnému přelití kávy.