Jak pečovat o kávovar – jak vyčistit, používat kávovar

Káva se dá připravit na různé způsoby, od klasické zalévané kávy až po překapávanou kávu či kávu z kapsle. K dobře připravené kávě nepřispívá pouze kvalitní kávovar, ale i to, jak se o něj staráte. Zanedbaná péče o kávovar může pozměnit chuť a konzistenci kávy, a proto je nezbytné čistit ho pravidelně a důkladně.

Jak pečovat o kávovar

Víte, jak se o ten svůj správně postarat? Poradíme vám, jak udržet kávovar v perfektní kondici.

V čem spočívá péče o kávovar

Každodenním používáním se kávovar zanáší. Postupně se v něm zachycují usazeniny, tvoří se olejnatý kal, skvrny uvnitř kávovaru a změnu si všimnete i při ochutnávání kávy, která nabere nahořklou chuť. Zanedbaný kávovar je dokonalým místem pro množení bakterií a zárodků mikroorganismů. Nejde tedy jen o samotnou chuť kávy, ale ta může obsahovat i kvasinky a plíseň, které mohou vést ke vzniku infekcí. Navíc správnou péčí prodloužíte životnost kávovaru a předejdete poruchám, které mohou nastat právě kvůli zanedbané údržbě. Je tedy jasné, že údržba kávovary si musí vyžadovat vaši pozornost.

V péči o kávovar rozlišujeme denní čištění po každém použití, důkladnější čištění, odstraňování vodního kamene a výměnu filtru. Každodenním čištěním se zbavujeme zbytků kávy a usazeniny, čistíme nádržky na vodu a mléko, aby byl kávovar připraven pro další použití. Důkladnější čištění přichází na řadu jednou za týden, maximálně 2 týdny, kdy je potřeba zbavit se nánosů usazením, příp. vyměnit filtry. Pak je tu odvápňování, které se věnuje odstraňování nánosů minerálů z vnitřku kávovaru. Minerály obsažené ve vodě, především v tvrdé vodě, mají tendenci kávovar zanášet, a proto je tento krok nutný alespoň jednou za 1–2 měsíce. K odvápnění patří i výměna vodního filtru, protože právě ten pomáhá předcházet rychlému zanášení minerály.

Známe však několik druhů kávovarů, každý se obsluhuje jiným způsobem, a proto i samotné čištění a údržba závisí právě od druhu kávovaru. Každý kávovar vyžaduje jiný přístup, skládá se z jiných částí a zatímco některé potřebují důkladné čištění každodenně, jiné si vystačí s opláchnutím pod horkou vodou.

Jak vyčistit kávovar na překapávanou kávu

Překapávače patří mezi klasiku, jsou cenově dostupné a kávu připraví překapáváním přes filtr. Snadno se ovládají a najednou dokážou připravit několik šálků kávy.

Každodenní čištění

Každodenní péče o tento druh kávovaru spočívá v první řadě v odstranění zbytků kávové sedliny. Pokud používáte papírový filtr, vyměňte jej za nový; pokud používáte plastový filtr na více použití, dobře ho opláchněte pod horkou vodou. Nakonec vylijte vodu z rezervoáru a případné zbytky kávy z konvice. Nádržku na vodu a konvici omyjte spolu s ostatním nádobím s použitím saponátu.

Jak vyčistit kávovar na překapávanou kávu

Týdenní údržba

Týdenní údržba kávovaru spočívá v čištění podle pokynů v návodu. Překapávač vždy čistěte až po odpojení ze sítě a pokud jste právě dovarili kávu, vyčkejte, dokud nevychladne. Vyjměte všechny odnímatelné části jako držák na filtr, konvici či nádržku na vodu a omyjte je saponátem. Pokud to manuál povoluje, nechte je umýt v myčce. Jednotlivé části nechte pozvolna vyschnout a založte zpět až když budou úplně suché. Nezapomeňte ani na exteriér – povrch kávovaru můžete umýt mírně vlhkým hadříkem.

Plastové překapávače

Pokud používáte manuální, plastové překapávače jako Hario, Ecocoffe nebo Melitta, čištění je snadné. Po každém použití je můžete umýt běžným saponátem na nádobí a pokud to návod dovoluje, tak i v myčce nádobí. Jednou za čas je třeba důkladnější čištění, na které lze použít ocet. Octem se zbavíte vzniklých skvrn a obarvených míst. Plastový překapávač namočte do misky s vodou a octem a nechte alespoň půl hodiny působit. Potom ho umyjte houbou a saponátem. Na odolné skvrny můžete použít i jedlou sodu, kterou smíchejte s vodou a tuto pastu aplikujte na skvrny. Nechte působit a následně omyjte vodou a saponátem.

Jak vyčistit automatický kávovar

Plnoautomatické kávovary, jako např. DeLonghi, Siemens či Philips, patří sice k dražším, ale svou popularitu získali právě díky jednoduchosti ovládání a možnosti přípravy více druhů lahodných káv. Stačí stisknout tlačítko a počkat si na espresso, latte či cappuccino. Čištění však už až tak jednoduché není, resp. vyžaduje pravidelnou údržbu.

Každodenní čištění

Péče o automatický kávovar začíná každodenním čištěním, vždy po každém použití. To znamená vyčistit nádobu s kávovou sedlinou, vylít vodu z nádržky a vylít zbytky z odkapávací nádoby. Tyto nádoby umyjte se saponátem a teplou vodou, podobně jako jiný nádobí. Pozornost vyžaduje i napěňovač, pokud ho váš kávovar má, je třeba jej pokaždé umýt, jinak by se v něm rozšířily bakterie. Napěňovací trysku na chvíli zapněte, aby z ní vytékala pouze horká voda. Nechte vychladnout a trysku odeberte a otřete. Všímejte si, zda není napěňovač ucpaný a pokud ano, použijte párátko na odstranění zbytků. Vše dobře opláchněte pod tekoucí vodou a vytřete dosucha. Vlhkým hadříkem vyčistěte i dávkovač kávy, přičemž se vždy ujistěte, že kávovar už vychladl.

Jak vyčistit automatický kávovar

Týdenní až měsíční údržba

Jednou za čas je třeba věnovat pozornost i údržbě kávovaru, která se týká několika částí. Ty se čistí jednou za 1–4 týdny podle toho, jak často kávovar používáte. Na důkladné pročištění použijte čisticí program, který automatický kávovar nabízí. Výrobce v manuálu uvádí, jaký čisticí prostředek můžete použít, avšak často dostat i čistící tablety přímo od výrobce. Vnitřek čistěte vždy až po odpojení přístroje, nikdy ne, když je přístroj ještě zapojen do sítě. Po odnětí odkapávací misky zkontrolujte vnitřek a prach vysajte úzkým nástavcem z vysavače. Nánosy nečistot vytřete suchým hadříkem.

Vlhkým hadříkem pak umyjte kávovar zvenčí a utěrkou se věnujte i nádobce na kávu a jejího věku. Důležité je očistit spařovací jednotku, která je odnímatelná, ale pozor! Na její čištění použijte jen vodu, ne saponát. Nejlepší je, pokud ji necháte ve vodě na pár minut odmočit a následně opláchnete proudem vody. Spařovací jednotku založte zpět až když úplně vyschne. Jednou za 2–3 měsíce nebo po rozsvícení kontrolky je třeba vyměnit vodní filtr. Vodní filtr kupujte vždy od daného výrobce, aby byl kompatibilní s vaším kávovarem.

Jak vyčistit kapslový kávovar

Kávovary na kapsle jako Nescafé Dolce Gusto či Nespresso se těší oblibě – stačí si vybrat druh kávy a příchuť, která vám vyhovuje, a kávu připravit stiskem jediného tlačítka. I když tyto kávovary nejsou určeny pro milovníky čerstvě pomleté ​​kávy, najdou se v mnoha domácnostech i kancelářích.

Každodenní čištění

Každodenní čištění kávovaru je zcela jednoduché a spočívá v odstranění použité kapsle a vylití zbylé vody v nádržce. Nádržku na vodu stačí opláchnout pod teplou vodou a nechat vyschnout. Stejně opláchněte i odkapávací misku.

Měsíční údržba

Podle toho, jak často kávovar používáte, se můžete jednou za 3–4 týdny pustit do důkladnějšího čištění. Nádobku na vodu a odkvapkovú misku umyjte se saponátem a mřížku vyčistěte kartáčkem. Části, které lze umýt v myčce, omyjte tímto způsobem pro důkladnější čištění. Některé kávovary mají i čistící kapsle, které stačí vložit a zapnout a vnitřek kávovaru se tak jednoduše vyčistí sám. Nezapomeňte ani na exteriér a vnější část kávovaru vytřete vlhkým hadříkem.

Jak vyčistit pákový kávovar

Milovníci dobré kávy obvykle sahají po pákových kávovarech, pomocí kterých si připraví kávu jako v kavárně. Proces přípravy je o něco náročnější a vyžadují důkladnou údržbu, ale výsledek stojí za to.

Čištění pákového kávovaru

Každodenní čištění

Po každém použití je třeba zbavit se zbytků kávové sedliny z páky a páku opláchnout pod tekoucí vodou. Na konci dne se používá kartáč na pákové kávovary, kterým se vyčistí hlava kávovaru. Do páky je třeba vložit slepé sítko, které vodu zachytí, a spustit horkou vodu. Slepé sítko zachytí různé usazeniny a nečistoty, které vylijte a proces opakujte, dokud bude voda bez nečistot. Parní tryska na napěnění mléka se čistí po každém použití – je třeba pustit horkou páru naprázdno. Vždy počkejte, dokud vychladne, a následně ji vytřete vlhkým hadříkem. Až na konci dne ji stačí odmontovat a nechat odmočit v saponátu. Následně ji vyčistěte zevnitř tenkým kartáčkem, aby se v ní nemnožily bakterie. Opláchněte i odkapávací plochu, kterou na konci dne umyjte i se saponátem.

Měsíční údržba

Podle toho, jak často kávovar používáte, je třeba jednou za čas vyčistit kávovar zevnitř čisticí tabletou od výrobce. Po přečištění tabletou sítko a páku omyjte a pusťte kávovar naprázdno, protože první káva po čištění není určena ke konzumaci. Umýt můžete i samotné páky, které nechte odmočit v saponátu a poté důkladně vyčistěte kartáčem. Nezapomínejte na exteriér, který je třeba umýt vlhkým hadříkem. Pokud máte kávovar s mlýnkem, použijte přípravek na čištění mlecích kamenů, čímž odstraníte kávové usazeniny.

Kávovary – recenze

Přemýšlíte nad novým kávovarem? Přečtěte si naše recenze, možná mezi danými produkty najdete svého favorita.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 27.08.2021

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář