Jak odvápnit kávovar DeLonghi, Nespresso, Krups, Tassimo, Dolce Gusto – pomůže kyselina citronová i prášek na čištění

Proč byste měli pravidelně odvápňovat váš kávovar? Protože časem se každý jeden zanese vodním kamenem, ale i jinými nečistotami. Ty přitom nejsou jen estetickým problémem. Vodní kámen má přímý vliv na spotřebu elektřiny, chod kávovaru, dokonce i na samotnou chuť kávy.

Jak odvápnit kávovar?

Přečtěte si naše tipy i přesné návody na odvápňování jednotlivých modelů nejčastěji používaných kávovarů. Prodloužíte jim tak životnost a vylepšíte chuť vašeho oblíbeného nápoje.

Nejlepší automatické kávovary

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi ECAM 22.110 B   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Philips Series 3200 LatteGo EP3246/70   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Klarstein Baristomat   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
DeLonghi ECAM 350.55.B   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Philco PHEM 1000   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Nejlepší pákové kávovary

Názov Hodnotenie Detail
Sage BES 920   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
DeLonghi EC 685.R   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sencor SES 1710BK   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Beper BC001   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
DeLonghi EC 685.W   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Nejlepší kávovary na kapsle

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi EN 80.B   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Tassimo Style TAS1104   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Krups KP123b31   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Tassimo Suny TAS3104   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Krups KP440E31   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Proč odvápňovat kávovar

Toto jsou hlavní důvody, proč byste měli odvápnění kávovaru věnovat dostatečnou pozornost.

 • Spotřeba elektřiny: Když je topná spirála v kávovaru zanesená vodním kamenem, při jejím nahřívání se spotřebuje více elektrické energie. V průměru jde až o 30 % větší spotřebu. Pravidelným odvápňováním tedy můžete ušetřit peníze, i když samozřejmě jde spíše o koruny.
 • Životnost kávovaru: Při extrémním zanesení kávovaru vodním kamenem se může stát i to, že ho jednoho dne nezapnete. Vodní kámen totiž může ucpat trysky a jiné části, přes které při přípravě kávy protéká voda.
 • Chuť kávy: Vodní kámen může chuť kávy ovlivnit různými způsoby. Nejčastěji jde o výrazně nepříjemnou kyselou chuť. Není však vyloučeno, že ta vaše bude až příliš zemitá, silná nebo naopak slabá. Navíc káva ze zavápněného kávovaru bude obsahovat drobné kousky vodního kamene, což není ideální z hlediska její chuti ani vzhledu.

Co způsobuje zavápnění kávovaru

Jak vyplývá již ze samotného výrazu "zavápnění", usazování takzvaného vodního kamene v kávovarech, ale i jiných spotřebičů, které přicházejí do kontaktu s vodou, je způsobeno vápníkem, ale i dalšími minerály. Ve zkratce to vypadá asi takto:

 • Voda s obsahem 0 – 20 mg/l vápníku (Ca) a hořčíku (Mg) je měkká, proto kávovar zanese velmi pomalu
 • Voda s obsahem 20 – 60 mg/l Ca + Mg je mírně tvrdá, takže stále nejde o pohromu
 • Voda s obsahem 60 – 120 mg/l Ca + Mg je středně tvrdá, a tedy už ne nejlepší pro použití v kávovaru
 • Voda s obsahem 120 – 180 a více mg/l Ca + Mg je už tvrdá pořádně, proto dá vašemu zařízení pěkně zabrat

Jak zpomalit proces zavápnění kávovaru

Bohužel, v tomto směru vám nedáme příliš mnoho rad. Prvním způsobem, jak zpomalit zavápnění kávovaruČištění pákového kávovaru, který vhodíte do nádržky s vodou. Ten sice do jisté míry tento proces zpomalí, avšak neeliminuje úplně. Odvápnění se tedy nevyhnete zcela ani při používání filtru.

Druhým a zároveň nejúčinnějším způsobem je používání měkčí vody s nižším pH a menším obsahem vápníku i dalších minerálů. V první řadě byste proto měli zjistit, jaká voda teče z vašich kohoutků. Nejlepším způsobem, jak to udělat, jsou testovací proužky. Ty originální na vodu, většinou se používají pro testování pH v bazénech či akváriích, dostanete v prodejnách s domácími potřebami, nebo v akvaristice. Přibližně 50 ks balení stojí kolem 350 – 450 Kč.

Výjimečnější natrefíte i na speciální proužky na testování vody, kterou používáte v domácnosti. Jsou specifické pouze menším počtem kusů v balení, a tedy i nižší cenou. Třetím, nejlevnějším a nejdostupnějším řešením jsou testovací proužky na moč, které najdete v každé lékárně už od cca 50 Kč.

Čištění pákového kávovaru

Při hodnocení tvrdosti vody se setkáte hlavně s německou jednotkou °dH. Proužky pro testování vody v zásadě vždy měří její tvrdost pouze v této jednotce, popřípadě pomocí nich víte zjistit informace o pH i o °dH vaší vody.

 • °dH nad 30: velmi tvrdá voda (s vysokým obsahem vápníku a dalších minerálů)
 • °dH 18 – 30: tvrdá voda
 • °dH 12 – 18: dost tvrdá voda
 • °dH 8 – 12: středně tvrdá voda
 • °dH 4 – 8: měkká voda
 • °dH 0 – 4: velmi měkká voda

Pokud se rozhodnete pro použití testovacích proužků na moč, u nichž je výsledek uváděn v pH, orientujte se podle těchto údajů:

 • Neutrální voda má pH 7
 • Kyselá voda má pH nižší než 7
 • Zásaditá (tvrdá), tedy ta s vyšším obsahem vápníku – vodního kamene, má pH vyšší než 7

Co dělat, když zjistíte, že je vaše voda příliš tvrdá? Můžete používat tu kupovanou s nižším pH/°dH a nižším obsahem minerálů. Je tu však několik "ale". Káva připravená z demineralizované nebo destilované vody nechutná nejlépe, takže se dostáváme do začarovaného kruhu. Navíc pro člověka je nejzdravější a zároveň i nejchutnější příjem vody s pH 6,5 až 9. Proto to s používáním "speciální" vody příliš nepřehánějte.

POZOR: V kávovarech byste neměli používat ani příliš kyselou vodu. Ta totiž způsobuje korozi jeho pozinkovaných a měděných částí.

Jak často odvápňovat kávovar

Pokud vlastníte kávovar s funkcí hlášení zavápnění, odvápnění je třeba provést tehdy, když vás na to upozorní příslušná kontrolka. U modelů bez této vychytávky se intenzita odvápňování odvíjí zejména od tvrdosti vody, kterou používáte, a také od toho, jak často používáte kávovar.

Za jakýsi průměr můžeme označit 1 odvápňování za 2 až 3 měsíce. Pokud máte extrémně tvrdou vodu, kávovar můžete od vodního kamene vyčistit klidně i jednou za měsíc. Naopak, "majitelé" vodovodu s vysloveně měkkou vodou mohou k této činnosti přistoupit pouze jednou za cca 6 měsíců.

Kávovar byste měli odvápnit i tehdy, když vám to dává jasně najevo:

 • Nadměrná tvorba páry
 • Delší příprava kávy
 • Zvláštní zvuky během nahřívání či varného cyklu
 • Kousky vodního kamene v kávě
 • Problémy se zapnutím/vypnutím kávovaru
 • Zasekávání kávovaru

Čím odvápnit kávovar

Čím odvápnit kávovar? Vybrat si můžete ze stovek různých tekutin, tablet či prášků na odvápňování. Většinou to funguje tak, že jednotliví výrobci kávovarů vyrábějí své originální odvápňovače a doporučují výhradně jejich použití. Je však jasné, že kávovar odvápněte jakýmkoli prostředkem k odstranění vodního kamene, tedy klidně i tím, který si koupíte za pár korun v nejbližší drogerii.

Tekutý přípravek na odvápnění kávovaru

TIP: Mezi nejprodávanější přípravky na odvápnění kávovarů na Alza.cz patří například čistící tablety Jura a KRUPS XS3000 nebo tekutý odvápňovač DeLonghi EcoDecalk.

Domácí triky a prostředky na odvápnění kávovarů

Kdo by nemiloval různé "udělej si sám" tipy a triky, které jsou většinou velmi levné a zároveň i efektivní, že? Využít je můžete samozřejmě i při odvápňování kávovaru. Předtím, než se pustíte do octovaní či použití kyseliny, vás však musíme upozornit na jednu věc. Drtivá většina výrobců používání domácích odvápňovačů vysloveně zakazuje, a pokud ne vysloveně zakazuje, tak minimálně nedoporučuje.

Možná si řeknete, že se na nějaké doporučení výrobce můžete vykašlat. Ano, to určitě můžete, počítejte však s tím, že pokud dojde k poruše kávovaru, který je v záruční době, a to klidně i z úplně jiného důvodu, jako je použití vašeho hand made čističe, výrobce vám při odhalení této skutečnosti nemusí uznat reklamaci.

Odvápnění kávovaru octem

Univerzální a všemi milovaný ocet vám pomůže i s odvápněním kávovaru. Při této metodě však do něj nikdy nelijte pouze čistý ocet. Musí být zředěný s vodou, a to minimálně v poměru 3:1 (voda/ocet). Odvápňování s octovým roztokem je velmi efektivní, zároveň však i dost agresivní, proto to s ním nepřehánějte. Doporučujeme ho používat maximálně tak 2- až 3-krát do roka.

Ocet je vynikající i proto, že kromě vodního kamene do jisté míry odstraní i mastnotu a pachy. Na druhé straně, při jeho použití v kávovaru můžete mít následně problém právě se zbavením se octového zápachu. Jediným řešením, jak zařízení "odoctovat", je jeho opakované proplachování čistou vodou.

Jak vyčistit kávovar kyselinou citrónovou

Další oblíbený domácí odvápňovač je kyselina citrónová, která je v případě kávovarů lepší volbou jako ocet, protože nemá výrazný pach ani chuť. Při odvápňování kávovaru se doporučuje používat 1 – 2 polévkové lžíce kyseliny citrónové na 1 litr vody.

 1. Roztok z vody a kyseliny citronové nalijte do nádržky na vodu.
 2. Kávovarem nechte protéct asi 200 ml z roztoku.
 3. Vypněte kávovar a roztok v něm nechte působit cca 15 – 30 minut (v závislosti na stupni zavápnění).
 4. Kávovarem nechte protéct zbytek roztoku, nádobku pořádně opláchněte, napusťte ji čistou vodou a tu nechte přes kávovar opět protéci.

TIP: Kyselina citronová je účinná, ale docela agresivní ke kovům. Proto se zvykne míchat s kyselinou vinnou, a to i v originálních přípravcích na odvápnění (např. v těch značky Heitmann). Kyselinu vinnou dostanete v potřebách pro vinaře, poměrně často i v zahradnických potřebách.

Jak odvápnit ruční kávovar

Odvápnění ručních kávovarů, jako je French press, Aero Press, Esprit Press, Wacaco Nanopresso atd., není nutné provádět až tak často. Pokud se o ně budete starat průběžně, tento problém s největší pravděpodobností nebudete řešit vůbec. Pokud by však k němu přece jen došlo, použijte jemný roztok z octa či kyseliny citronové a vody a houbičku, kterou kávovar pořádně vytřete. Skleněnou část ručního kávovaru můžete nechat octem i odmočit, gumové či silikonové těsnění však raději ne.

Čištění French Pressu v umyvadle

Jak odvápnit plnoautomatické, pákové a kávovary na kapsle

Proces odvápňování je velmi podobný u všech typů kávovarů. Ty plnoautomatické a většinou i kávovary na kapsle navíc většinou disponují samostatným režimem na odvápnění. Při nich tedy nemusíte měřit čas a objem vody, který přetekl zařízením. Jednoduše nalijete vámi vybraný odvápňovač do nádržky na vodu a stisknete příslušné tlačítko. Pokud vlastníte model bez takové funkce, při odvápňování postupujte takto:

 1. Připravte si roztok na odvápňování.
 2. Nalijte ho do nádržky na vodu.
 3. Zapněte kávovar, počkejte, dokud se nahřeje a následně jím nechte protéct cca 200 ml roztoku.
 4. Nyní kávovar vypněte a počkejte asi 30 min. – přesná doba závisí na tom, jak moc je vaše zařízení zanesené vodním kamenem a také na druhu použitého odvápňovače.
 5. Opět zapněte kávovar a ve chvíli, kdy bude nahřátý, jím nechte protéct zbytek roztoku.
 6. Než si připravíte šálek kávy, byste měli důkladně povyplachovať nádržku na vodu a kávovar ještě jednou "prohnat" čistou vodou.

Odvápňování spojte s komplexním čištěním kávovaru

Na každém rohu natrefíte na rady, jak odvápnit kávovar a jak je tato činnost důležitá. Málokdo vám však prozradí, že pouze samotné odvápňování nestačí. Aby váš kávovar fungoval opravdu jako švýcarské hodinky, musíte ho pravidelně čistit i od jiných usazenin, jako je vodní kámen.

Kávová zrna obsahují různé oleje s vysokým obsahem mastných kyselin. Ty stojí za specifickou chutí kávy, ale i za zanášením kávovaru. Pokud používáte ten automatický, oleje budou usazeny ve všech jeho útrobách. Při pákových kávovarech se mastnota nahromadí hlavně v páce a hlavě.

Mastné usazeniny se navíc při každém použití kávovaru pálí a příškvary k jeho částem. A pokud používáte i trysku na napěňování mléka nebo vlastníte kávovar, kterým mléko protéká (zejména modely na kapsle), počítejte i s jeho čištěním od této ingredience.

K odstranění kávové mastnoty z vnitřku kávovaru musíte použít speciální přípravek, například čisticí tablety RDS Kron, Philips Saeco CA6704/10 (ty vám pomohou i s vyčištěním od mléka) či Sage BEC250. Vnější část kávovaru od olejových i mléčných nečistot vyčistíte nejlépe pomocí teplé vody se saponátem a houbičkou.

TIP: Na extrémně znečištěné vnější části kávovaru, jako je páka, hlava, sítko či filtr, můžete použít i speciální prášek na čištění kávovaru, například Puly Caff Plus.

Jak odvápnit konkrétní modely kávovarů

Na závěr jsme si pro vás připravili krátký přehled návodů na odvápňování konkrétních kávovarů, které se v domácnostech vyskytují nejčastěji. Předem vás upozorňujeme, že před samotným čištěním a odvápňováním byste si měli vždy přečíst i originální návod od výrobce. Přesný postup tohoto procesu se totiž může lišit od modelu k modelu.

Zavápněná nádržka na vodu

Odvápnění kávovaru Dolce Gusto

Některé kávovary značky Dolce Gusto disponují automatickým hlášením zavápnění, takže se nemusíte trápit tím, jak často přistoupit k jejich odvápnění. Na modelech Dolce Gusto Oblo, Drop, Infinissima a Piccolo se při jejich zavápnění tlačítko ON po zapnutí rozsvítí na oranžovou nebo žlutou barvu. Dolce Gusto Lumio je vybaven samostatným indikátorem, který svítí také oranžově. Na odvápňování nesmíte zapomenout jen když vlastníte kávovar Dolce Gusto Mini Me nebo Genio. Ty žádnou kontrolku nemají.

Další dobrou zprávou je, že modely Dolce Gusto Mini Me, Lumio, Genio a Drop mají automatický program na odvápňování. Do nádržky na vodu pouze nalijete odvápňovač zředěný s vodou a stisknete příslušné tlačítko. "Ručním" odvápňováním se budete muset zabývat pouze při kávovarech Dolce Gusto Piccolo, Infinissima a Oblo. I v tomto případě je to však více než jednoduché.

 1. Do nádržky na vodu nalijte odvápňovač rozpuštěný ve vodě.
 2. Páčku na kávovaru nastavte na "HOT".
 3. Nádržku nechte vypustit cca do poloviny, kávovar vypněte a počkejte 1 – 2 min.
 4. Páčku nastavte opět na "HOT" a nechte odtéci zbytek roztoku z nádržky.
 5. Vypněte kávovar, nádržku na vodu vypláchněte a napusťte čistou vodou.
 6. Vložte ji zpět do kávovaru, páčku na kávovaru nastavte opět na "HOT" a nechte jím protéct všechnu vodu.

Jak odvápnit kávovar DeLonghi

DeLonghi má ve své nabídce nespočet plnoautomatických, pákových i kávovarů na kapsle, proto je nemožné uvést přesný návod na odvápňování každého z nich. Naštěstí, tyto postupy se zásadně neliší a navíc, drtivá většina těchto kávovarů také disponuje automatickým režimem odvápnění. Proto vám uvedeme pouze jakýsi základní návod, jak odvápnit kávovar DeLonghi.

 1. Do nádržky nalijte 1 l čisté vody.
 2. Přidejte do ní 100 ml prostředku na odvápnění (pokud použijete ten originální DeLonghi) a vložte ji zpět do kávovaru.
 3. Zapněte tlačítko na odvápnění a počkejte.
 4. Nádržku vypláchněte a napusťte čistou vodou
 5. Zapněte režim proplachování a počkejte, až skončí.
 6. Zbytek vody z nádržky vylijte, ještě jednou ji pořádně propláchněte a napusťte čistou vodou.

Čím odvápnit kávovar DeLonghi

Všichni výrobci kávovarů, a DeLonghi není výjimkou, mají ve své nabídce i přípravky na odvápňování. Jak jsme uvedli výše, je pouze na vás, zda použijete ty originální nebo sáhnete po jiné, možná levnější značce, či některém z babských receptů. V tomto případě se nám však originální přípravek s názvem DeLonghi EcoDecalk celkem zamlouvá.

500 ml balení, které vám vystačí na 5 odvápňovacích cyklů, stojí cca 300 Kč, což není až tak mnoho. DeLonghi EcoDecalk je navíc prezentován jako velmi ekologický prostředek, který je 100% odbouratelný a balený v ekologických i recyklovatelných materiálech.

Jak odvápnit kávovar KRUPS

V momentě, kdy dojde k zavápnění vašeho kávovaru KRUPS, se na něm rozsvítí světelný indikátor s nápisem "CLEAN". Obecně se však tyto kávovary doporučuje odvápňovat jednou za měsíc nebo po 20 až 40 varných cyklech. Jasnou známkou, že je KRUPS zanesený vodním kamenem, je i zjevně delší příprava kávy a produkce nadměrného množství páry. Jasným důkazem také to, pokud se před ukončením vaření kávy kávovar na chvilku "zasekne" nebo vydá hlasitý zvuk.

Čištění kávovaru na kapsle od vodního kamene

Návod na čištění KRUPS:

 1. Připravte si roztok – můžete použít originální přípravek na odvápnění Krups nebo ten vyrobený podomácku.
 2. Nalijte ho do nádržky na vodu, stiskněte tlačítko CLEAN a následně tlačítko BREW.
 3. Proces odvápňování je automatický a trvá přibližně 30 minut.
 4. Jestliže na konci odvápňování zůstane v nádržce zbytek roztoku, opětovně stiskněte tlačítko CLEAN.
 5. Nádržku následně vypláchněte, napusťte čistou vodou, a tu nechte vaším Krups kávovarem protéci (doporučeno proplachování během 12 varných cyklů).

Jak odvápnit kávovary Tassimo

Všechny modely kávovarů Tassimo jsou vybaveny LED indikátorem, který vás upozorní na nutnost jejich odvápnění, a také automatickým programem na odvápnění. Proces odstraňování vodního kamene je však v tomto případě trošku specifický, neboť při něm nutné použít servisní T Disk. Ten najdete přímo v kávovarech (je založen v jejich zadní části).

INFO: Rada Tassimo May Way 2 je vybavena speciálním systémem na filtrování vody Brita Maxtra. Tento filtr zpomaluje proces zavápňování a snižuje i obsah chlóru ve výsledném nápoji.

Jak na to:

 1. Vyberte nádržku na vodu a servisní T Disk.
 2. T Disk vložte do varné jednotky tak, aby čárový kód směřoval dolů.
 3. Uzavřete záklopku.
 4. Připravte si roztok na odvápnění – na 1 proces odvápnění budete potřebovat 500 ml roztoku.
 5. Vyberte podložku na šálky a pod výpusť umístěte nádobu o objemu 500 ml.
 6. Stiskněte tlačítko START/STOP na 3 sekundy – program na odvápňování se spustí automaticky.
 7. Průběh odvápňování koriguje samotný kávovar, v průměru trvá cca 20 minut.
 8. Po jeho skončení vypláchněte nádržku a napusťte ji čistou vodou.
 9. Nádržku vložte zpět do kávovaru a stiskněte tlačítko START/STOP – kávovar se propláchne, tento krok opakujte 3- až 4-krát.
 10. Na závěr nezapomeňte vybrat servisní T Disk.

Jak odvápnit kávovar Nespresso

Postup odvápnění kávovarů Nespresso je podobný jako u jiných modelů na kapsle. Toto je opět obecný návod, který se může mírně lišit u jednotlivých modelů.

Jak vyčistit kávovar Nespresso:

 1. Z kávovaru vyberte kapsli a zavřete páčku.
 2. Vyberte okapový podstavec, na jeho místo totiž musíte umístit nádobu s objemem min. 1 l.
 3. Nádržku na vodu naplňte 0,5 l vody – pokud se rozhodnete pro originální odvápňovací přípravek Nespresso, použijte 1 sáček.
 4. Na 3 sekundy stiskněte současně tlačítka Espresso a Lungo (obě by měly svítit – blikat).
 5. Nyní ještě jednou stiskněte tlačítko Lungo a počkejte, dokud se nádržka vyprázdní.
 6. Prekvapkaný odvápňovací roztok nalijte zpět do nádržky na vodu a opakujte celý proces.
 7. Nádržku nakonec naplňte čistou vodou a celý proces odvápňování zopakuje ještě 2-krát.
 8. Režim odvápňování ukončíte současným stisknutím tlačítek Espresso a Lungo na 3 sekundy.

Kávovary – recenze

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 05.03.2021

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář