Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Když zima zaklepe na dveře a pocítíte ji v plné síle u vás doma, v garáži či na chatě, nezůstane vám na výběr ohřívače příliš mnoho času. Přinášíme vám proto přehled jednotlivých druhů elektrických i plynových ohřívačů spolu s jejich pozitivy i negativy.

Jak vybrat ohřívač?

Poradíme vám, jak vyměnit hrubé kabáty, deky a spacáky za příjemný pocit tepla, který však nezruinuje vaši peněženku a také, jaký ohřívač vybrat do koupelny, do pokoje či na terasu. Test ohřívačů vzduchu vám přineseme v samostatných článcích.

Nejlepší ohřívače

Názov Hodnotenie Detail
Mora PT 6150   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Eta 0624 90000   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Klarstein Bornholm   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
ECG TV 30 Black   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Meva Relax Plus TB15001   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Nejlepší bio krby

Názov Hodnotenie Detail
Kratki Golf   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
OneConcept Phantasma Glassy   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Klarstein Phantasma Cube   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
GNT Smart   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Carlo Milano NC-1641   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší elektrické krby

Názov Hodnotenie Detail
G21 Fire Lofty   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Klarstein Kaprun   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Klarstein Studio-5   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Klarstein Feuerschale   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Klarstein Aosta Light & Fire   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Sálání, zda konvekce?

Teplo se z ohřívačů může šířit 2 způsoby:

  • Sáláním – teplo z těchto ohřívačů má formu infračerveného záření, které neohřívá vzduch, ale přímo okolní objekty, včetně lidí. Sálavé plynové či elektrické ohřívače dokáží poměrně rychle vyhřát své okolí, ohřívají však nerovnoměrně, přičemž v jejich blízkosti je pocitová teplota poměrně vysoká (pozor tedy na závěsy a nábytek v jejich okolí). Sálání využívají zejména olejové radiátory, infrazářiče, elektrické krby a vytápění panely.
  • Konvekcí – vzduch ohřátý ohřívačem se rozpíná, jeho hustota se zmenšuje a v důsledku toho stoupá ke stropu. Tam se shromažďuje a po ochlazení klesá zpět k podlaze. Výsledkem je rovnoměrněji vytopena místnost, přičemž vytápění může být podpořeno i ventilátorem, který vzduch rozhání. Princip konvekce využívají el. konvektory, teplovzdušné ventilátory a zčásti i elektrické krby.

Na trhu najdete mnoho ohřívačů, které využívají k šíření tepla konvekci i sálání současně, díky čemuž šíří teplo ještě rovnoměrněji a účinněji.

Chcete topit plynem? Pozor na dostatek kyslíku

Plynové ohřívače zpravidla využívají šíření tepla sáláním, ale najdete i velmi výkonné modely se silnými ventilátory, které se používají převážně v dílnách, průmyslových halách či jiných velkých místnostech (některé využívají jako palivo naftu namísto plynu).

Jejich výhodou jsou nízké náklady oproti elektrickému vytápění a vysoký topný výkon, takže nemají problém vytopit na pokojovou teplotu i větší místnosti. U většiny z nich můžete topný výkon plynule regulovat.

Plynový ohřívač

Jako zdroj paliva pro přenosné plynové ohřívače slouží většinou propan-butanová láhev, která je umístěna vedle ohřívače nebo přímo v ohřívači, v místě k tomu určeném. Plynové ohřívače však nejenže produkují spaliny, které vypouštějí do místnosti, ale také na hoření spotřebovávají kyslík v místnosti. Při jejich používání tedy musíte místnost pravidelně větrat – zavřít okna i dveře, abyste měli během spánku místnost příjemně vyhřátou může znamenat, že už se ráno neprobudíte.

Samozřejmě, tato rizika jsou vyloučeny v případě použití pevně zabudovaných plynových ohřívačů (např. staré známé gamatky), které mají přívod vzduchu i odvod spalin vyveden do exteriéru. Jako palivo mohou používat propan-butan z láhve nebo zemní plyn. Jejich montáž však vyžaduje stavební zásahy a musí ji provést odborník.

Elektrické konvektory

Na první pohled připomínají tenké a kompaktní radiátory. Skládají se z ohřívacího tělesa s výkonem zpravidla do 2 500 W, případně i z ventilátoru, který ohřátý vzduch žene směrem nahoru přes ochrannou mřížku.

Většina z nich je vybavena vestavěným termostatem, který v místnosti udrží plus-mínus stejnou teplotu. Konvektor tedy nebude muset běžet neustále. Termostat lze nastavit i do funkce ochrany proti mrazu – v tom případě udrží v místnosti teplotu těsně nad nulou a zajistí, aby předměty v ní nezmrzli, ale zároveň nebude spotřebovávat zbytečně mnoho energie než při vytápění.

Elektrický konvektor

Některé konvektory mají kromě termostatu i možnost skokové regulace výkonu zapínáním a vypínáním topných těles, většinou v 2 či 3 úrovních.

Výhodou elektrických konvektorů je velmi nízká cena, seženete je již pod 750 Kč. Nevýhodou je, že teplo z nich nebudete vnímat okamžitě, protože musí postupně vyhřát vzduch v celé místnosti. Rovněž nemají téměř žádnou schopnost akumulovat teplo – jakmile je vypnete, místnost se začne ochlazovat. Další nevýhodou je, že modely s ventilátorem víří prach, který se může vlivem vysoké teploty topného tělesa přehřívat a způsobovat nepříjemný zápach.

Teplovzdušné ventilátory

Fungují na podobném principu jako elektrické konvektory. Na rozdíl od nich jsou však vybaveny horizontálním ventilátorem, který odfukuje vzduch směrem do místnosti, ne ke stropu.

Jsou tedy vhodné pro vytápění jednoho bodu místnosti (např. pohovka nebo křeslo, kde sedíte), některé z nich se dokáží i natáčet do stran, takže pokryjí větší plochu. Jejich výkon zpravidla dosahuje něco přes 2 000 W.

Teplovzdušný ventilátor

Výhodami teplovzdušných ventilátorů jsou nízká hmotnost a kompaktní rozměry, takže je můžete snadno přenášet z místnosti do místnosti. Další výhodou je nízká cena, podobná el. konvektorům. Podobně jako konvektory s ventilátorem však víří a prohřívají prach s následným zápachem.

Teplovzdušné ventilátory nejsou vhodné do koupelny, protože kvůli přední mřížce, za kterou se nachází topné těleso, nejsou odolné vůči vlhkosti.

Topné panely

Mohou fungovat na principu sálání nebo sálání i konvekce tepla současně. Vestavěné topná tělesa vyhřívají samotný panel, který dokáže část tepla akumulovat a vyzářit i po určitou dobu od vypnutí vyhřívání.

Výhodou topných panelů je nižší riziko požáru, protože topné těleso pracuje (na rozdíl od teplovzdušných ventilátorů a konvektorů) s nízkou teplotou. Také, na rozdíl od nich, nepřehřívá prach a nezpůsobuje zápach, má pouze o něco vyšší hmotnost a nižší spotřebu energie.

Topný panel, ohřívač

Topné panely se vyrábějí v různých provedeních, kromě přenosných najdete i topné infrapanely určené na pevnou montáž na stěnu nebo na strop. Ty bývají vyrobeny buď ze speciálního termoskla, nebo z mramoru. Termosklo sice teplo neakumuluje, mramor má však výbornou akumulační schopnost, takže teplo z panelů sála dlouho po vypnutí vytápění.

Chcete-li elektrický ohřívač s nízkou spotřebou a designem, který nebude rušit okolí, topný panel je správná volba.

Olejové radiátory

Na první pohled vypadají jako klasické radiátory, pokud se na ně však podíváte podrobněji, objevíte napájecí kabel do běžné 230 V zásuvky.

Tyto radiátory jsou totiž naplněny speciálním olejem, který dokáže akumulovat velké množství tepla. Olej je vyhřívaný vestavěným topným tělesem, ovládání může být realizováno buď mechanickými tlačítky a termostatem, nebo elektronickými tlačítky. Některé modely jsou vybaveny i displejem.

Olejový radiátor

Výhodou olejových radiátorů je minimální hlučnost a fakt, že teplo vyzařují ještě dlouho po vypnutí. Místnost vytápějí rovnoměrně.

Jejich nevýhodou je vysoká hmotnost a přestože jsou vybaveny kolečky, těžko se s nimi manipuluje, zvláště při vynášení na vyšší patra. Rovněž jsou dražší než např. el. konvektory, neboť jejich konstrukční provedení je složitější.

Infrazářiče

Fungují na principu sálání tepla, avšak pracují s infračerveným zářením specifické délky. Díky tomu záření dobře prostupuje do lidského těla a vyvolává okamžitý pocit tepla. Na rozdíl od běžných ohřívačů, využívajících sálání, infrazářiče do domu díky vysoké teplotě ohřívacího tělesa zahřívají i okolní vzduch.

Infrazářiče na vytápění jsou zpravidla vybaveny reflektory za ohřívacím tělesem, které pomáhají nasměrovat infračervené záření do přesně určeného bodu, takže infrazářiče ohřívají pouze konkrétní malou plochu. Jsou vhodné pro krátkodobé použití v menších místnostech, možná je znáte z koupelen panelákových bytů.

Infrazářič na vytápění

Infrazářič je ideální na terasu, kde příjemně zahřeje např. lidí sedících kolem stolu. Některé se vyrábějí i v závěsném provedení (podobně jako lustr). Specifickou skupinou jsou samostatně stojící plynové infrazářiče, které poznáte podle typického reflektoru ve tvaru klobouku ve vrchní části. Ve spodní části mají prostor na uskladnění propan-butanové láhve a dokáží vyhřát prostor v okruhu několika metrů. Pravděpodobně jste je už viděli na terase v restauraci, baru či v kavárně.

Výhodami infrazářičů jsou tichý chod, bezprašnost a poměrně nízká cena. Mají však vysokou spotřebu energie a nedokáží akumulovat teplo.

Elektrické krby

Teplo šíří sáláním i konvekcí, některé modely jsou vybaveny i ventilátorem v zadní části. Ten pomáhá rozhánět horký vzduch po místnosti. Kromě ohřívání dokáží imitovat hoření pomocí světelných efektů, vyvolaných vestavěnými žárovkami či LED.

Elektrické krby mají obvykle nízký výkon, obvykle v rozsahu 1 000 – 1 500 W. Jde tedy spíše o designový doplněk jako o ohřívač, který by vyhřál celou místnost. Výkon je většinou regulovatelný pouze ve dvou či několika stupních, termostatem jsou vybaveny pouze dražší modely. K mnohým elektrickým krbům výrobci dodávají i dálkové ovladače.

Elektrický krb

El. krby se vyrábějí ve více variantách – některé lze položit volně do místnosti, jiné pověsit na zeď, zabudovat do zdi či do rohu.

Ceny el. krbů jsou o něco vyšší než u ostatních druzích topidel a začínají na cca 1200 Kč. V tomto případě si připlácíte za konstrukční provedení a design.

Krby na biopalivo

Palivem je v tomto případě bioetanol, což je speciálně upravený líh, který hoří bez zápachu. Výhodou těchto krbů je, že jsou ekologické – bioethanol na rozdíl od dřeva nedymí a nezůstává po něm popel.

Krby na biopalivo se vyrábějí v různých provedeních, nejpopulárnější jsou designové krby, určené k položení na podlahu. Setkáte se i s verzemi určenými k zavěšení na stěnu či na zabudování do zdi.

Bio krb v obývacím pokoji

Podobně jako u el. krbů, i zde platí, že krby na biopaliva jsou spíše designovou záležitostí. Pomohou vám navodit příjemnou atmosféru, ale malé modely mají zpravidla pouze 1 hořák s výkonem 1 – 1,5 kW, takže místnost nevyhřejí. Pokud máte dost prostoru, můžete sáhnout po modelech s 3 hořáky po 1,5 kW. Velikost plamene a tím i topný výkon těchto krbů lze plynule regulovat.

Ačkoliv bioetanol při hoření nezapáchá, tyto krby, podobně jako plynové ohřívače, spotřebovávají kyslík a vypouštějí spaliny do místnosti. Každý krb má proto určen minimální doporučený objem místnosti, pro kterou je vhodný, v závislosti na jeho výkonu. Místnost při jeho použití musíte větrat.

Krb na biopalivo koupíte již od cca 500 Kč, za designové verze si však připlatíte.

Hodnocení článku:
(80%)

Pulbikované dňa: 17.11.2020

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář