Žehlení s parním generátorem Tefal, Philips, Braun, Rowenta – výhody, nevýhody

Parní generátor, žehlička s parním generátorem či tzv. systémová žehlička. Pod všemi těmito názvy se ukrývá jeden a tentýž spotřebič, který dokáže žehlení prádla zkrátit o třetinu až polovinu času.

Výhody parního generátoru

Přečtěte si o jeho výhodách a nevýhodách. Poradíme vám také v tom, kdy nad jeho koupí uvažovat a kdy jde spíše o zbytečnost.

Nejlepší parní generátory

Názov Hodnotenie Detail
Tefal SV8053E0   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Braun IS 2044 VI   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Beko SGA8328D   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Philips PSG9050/20   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Co je a jak funguje žehlička s parním generátorem

Žehličky s parním generátorem se skládají ze 2 hlavních částí – parní stanice s nádržkou, ke které je pomocí hadice připojena žehlička s větším počtem parních otvorů. Voda je nahřívána a přeměňována na páru mimo žehličky, konkrétně v parní stanici. Následně je přes hadičku přiváděna do žehličky a ze žehličky přes otvory na právě žehlené prádlo. Vodní pára je přitom do i ze žehličky přiváděna a odváděna pod vysokým tlakem, který stojí za velkou částí efektivity těchto spotřebičů.

POZOR: Na trhu jsou dostupné i tzv. maxi žehličky. Jde o klasické parní žehličky s externí nádobkou na vodu. Jejich výhodou je, že se během žehlení nemusíte zabývat doléváním vody. Ve srovnání s parními generátory jsou však méně výkonné. Dejte si pozor, abyste si tyto produkty nespletli.

Klasické žehličky fungují na principu, při kterém se nahřívá jejich kovová plocha. Prádlo tedy "vyrovnáváte" pomocí tepla, resp. pomocí rozžhaveného kovu. Samozřejmě, na trhu jsou dostupné i parní žehličky, které rovněž využívají horkou páru. Ta je v nich však generována v mnohem menším množství a, co je hlavní, z otvorů v žehlicí ploše "vychází" pod slabším tlakem. Při opravdu kvalitních parních žehličkách je to v průměru cca 6 barů.

Kvalitní parní generátory tlačí páru pod tlakem okolo 7 až 8 barů. Stejně vysoký je i jejich výstup páry přes otvory v žehlicí ploše žehličky. Konstantní parní výkon začíná na 160 – 170 g/min. a parní ráz nebo tzv. šok dosahuje více než 600 g/min. Pro lepší představu, konstantní parní výkon klasických parních žehliček se pohybuje mezi 50 – 60 g/min. a parní šok jen mezi 220 – 260 g/min. Žehlení s parním generátorem je proto mnohem efektivnější a hlavně rychlejší. Zde se však výhody této technologie ani zdaleka nekončí.

Výhody žehlení s parním generátorem

Kde začít? Parní generátory jsou opravdu velmi šikovné spotřebiče, které ocení maminky, tatínkové, hospodyně, studenti a všichni ostatní, kteří se v žehlení vysloveně nevyžívají. Žehlení s parním generátorem je, jak bylo zmíněno, efektivnější a rychlejší. Ti, kteří měli možnost tento spotřebič vyzkoušet, říkají o třetinové až poloviční úspoře času při žehlení. To ne špatné, že? Toto jsou hlavní výhody žehlení s parním generátorem:

 • Prádlo nemusíte žehlit z obou stran. Parní generátor si na 1 přežehlení poradí i s hrubšími materiály (např. tlustší bavlněné oblečení), ale i ručníky či ubrusy. Ručníky či jiné prádlo, které nemusí být stoprocentně rovnučké, můžete dokonce přeložit najednou až dvakrát.
 • Parní generátor neslouží jen na žehlení. Prádlo zároveň dezinfikuje.
 • Horká pára zbavuje prádlo nepříjemných pachů. Co to znamená? Pokud vám oblečení načichne např. od jídla, ale nebude jinak zašpiněné, stačí ho jednoduše přežehlit generátorem.
 • Při žehlení s parním generátorem se nemusíte obávat nesprávně nastavené teploty. Para nepoškodí jemný satén a zároveň nekompromisně vyžehlí hrubou bavlnu.

Žehlení košile pomocí parního generátoru

 • To, že na generátoru není nutné nastavovat teplotu, vám zároveň ušetří čas. Navíc, nemusíte čekat, až se žehlička nahřeje nebo naopak vychladne na požadovanou teplotu.
 • Během žehlení není třeba myslet na dolévání vody. Nádržky v parních stanicích bývají dostatečně objemné (1, 8 – 2 l). Navíc většina generátorů je vybavena indikátorem, který vás upozorní na nedostatečné množství vody v nádržce.
 • Drtivá většina parních generátorů je určena i na vertikální žehlení/napařování. Díky tomu je můžete využít i na rychlé "oživení záclon" či méně mačkaného oblečení, které není nutné žehlit na žehlicím prkně.
 • Většina parních generátorů má v porovnání s klasickými parními žehličkami, a to i přes jejich větší rozměry a vyšší výkon, nepoměrně nižší spotřebu elektřiny. V průměru mluvíme o 2 600 až 2 700 W. Např. napařovací žehlička Tefal Ultimate Pure má příkon 3 200 W, parní generátor Philips GC 9682/80 jen 2 700 W.
 • Parní generátory nemusíte čistit od vodního kamene. Pokud sáhnete po kvalitním produktu, téměř se stoprocentní jistotou bude disponovat i funkcí samočištění.

Nevýhody parních generátorů

Parní generátory mají jen 2 zásadní nevýhody. První z nich je vyšší cena. Zatímco klasickou, přiměřeně výkonnou žehličku můžete vlastnit již za 800 Kč, cena parních generátorů začíná na přibližně 1 500 a končí na více než 20 000 korunách. Druhým negativem jsou větší rozměry a vyšší hmotnost.

Tyto spotřebiče neodložíte na parapet a postačující nebude ani malá polička ve skříni. Samozřejmě, nekompaktné rozměry nejsou nejpohodlnější ani při samotném žehlení, resp. vykládání a odkládání generátoru. Standardní parní generátor váží přibližně 5 kg a má rozměry kolem 40 x 25 x 30 cm.

Kdy uvažovat nad koupí parního generátoru

Benefity parního generátoru ocení každý, kdo žehlí. Samozřejmě, pokud je 90 % vašeho oblečení vyrobeno z nekrčivých materiálů, ručníky či povlečení nežehlíte, a proto žehličku vytahujete maximálně jednou za týden, tento spotřebič nevyužijete naplno. Pokud se však "najdete" v následujících řádcích, nad touto investicí se určitě vyplatí uvažovat.

 • Žehlíte hodně, často, nemáte čas nazbyt...
 • Jste rodičem miminka: Generátor slouží i na dezinfekci prádla, což oceníte při žehlení dětských plenek, dek, oblečení a další textilní výbavičky.
 • Máte alergii/citlivou pokožku: Pokud máte vy či někteří z členů vaší domácnosti citlivou pokožku nebo trpíte alergií, funkce dezinfekce prádla je pro vás jako stvořená.
 • Kouříte v interiéru: Záclony, ložní povlečení a samozřejmě i oblečení, které načichne cigaretovým kouřem, nemusíte ihned prát. Stačí ho přežehlit horkou párou.
 • Máte zvířata: I zvířata dokáží na textiliích zanechávat nepříjemné pachy a patogeny. Kombinace dezinfekce a eliminace pachů je tedy pro všechny majitele chlupáčů k nezaplacení.

Parní generátory – recenze

Parní generátor je skvělou volbou, co se týká žehlení, avšak ne zrovna nejlevnější. Oblíbenými značkami jsou Tefal, Braun, Philips, Rowenta i Electrolux. Podívali jsme se na několik parních generátorů a naše zkušenosti s nimi jsme sepsali do recenzí.

Hodnocení článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 04.05.2021

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář