Jak správně udržet svěží vzduch v bytě či domě

Abyste měli v domácnosti čerstvý a svěží vzduch, je potřené pravidelně větrat. To platí během letních i zimních měsíců a dokonce i tehdy, když venku mrzne. Vydýchaný vzduch není nic příjemné, protože způsobuje únavu, bolest hlavy či obtíže s dýcháním. Naopak přísun čerstvého vzduchu dokáže zázraky. Potěší se nejen vaše dýchací cesty, ale i stěny domu či bytu, které při správném větrání nebudou plesnivět.

Jak správně větrat v létě a v zimě?

Pokud jste často bez energie, špatně se vám dýchá nebo máte na stěnách plísně, důvodem může být nesprávné větrání. Otevřené okno je základ během každého ročního období, ale i větrání má svá pravidla, aby bylo efektivní a splnilo svůj účel. Prozradíme vám, jak správně větrat a udržet si v domácnosti čerstvý a svěží vzduch.

Nejlepší klimatizace

Názov Hodnotenie Detail
Sinclair AMC-14P   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Black+Decker BXPAC9000E   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Klarstein New Breeze 7   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Whirlpool PACB212HP   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Midea MPPH-07CRN7   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Větrat třeba několikrát denně

Výměna vzduchu v místnosti by měla být pravidelná a nestačí větrat jen ráno a večer. Dospělý člověk totiž spotřebuje okolo 25 metrů krychlových vzduchu za hodinu. Pokud se v domácnosti nachází více osob, frekvence větrání se musí přirozeně zvýšit. Čím více lidí je v místnosti, tím více vzduchu se spotřebuje. Pokud tedy nechcete do svých plic nasávat vydýchaný vzduch, ale toužíte po přísunu čerstvého vzduchu, větrejte v pravidelných intervalech každých několik hodin.

Jak správně větrat dům či byt

Správné větrání domu je základem toho, že se vám na stěnách nebudou vytvářet plísně a vy se budete v domácnosti cítit příjemně. Nejlepší je větrat krátce a intenzivně. Délku větrání můžete přizpůsobit ročnímu období. Během zimy stačí větrat několik minut vícekrát denně. Přes léto můžete nechat otevřené okna o něco déle.

Větrání bytu v létě

Zda bydlíte v bytě nebo domě, větrat byste měli celý objekt najednou. V průvanu se vzduch rychleji vymění, a proto kumulované teplo tolik nevyprchá. Krátké a intenzivní větrání, kdy se místnosti v domě či bytě pořádně profouknou, je mnohem efektivnější. Nemá smysl, aby se vydýchaný a zatuchlý vzduch z nevětraných místností šířil i tam, kde se vzduch už obměnil a je čerstvý a svěží. Nezapomeňte, že nestačí větrat jen ráno nebo večer, ale ideálně několikrát denně. Čím větší místnosti máte, tím více čerstvého vzduchu budete potřebovat.

Jak správně větrat sklep

Při větrání domu byste měli nechat zavřené dveře do méně vytápěných místností, k ním patří například i sklepy. Zabráníte tak tomu, aby teplý a vlhký vzduch pronikal do místností, kde je nutné udržovat chlad. Takový vzduch by se pak srážel na chladných stěnách a oknech sklepu, což by mohlo vést k tvorbě plísní. Sklepy potřebují udržovat jistou optimální teplotu i vlhkost, ale ne vždy je možné je větrat klasickým způsobem – otevřením oken. Proto se k větrání využívají například speciální potrubní ventilátory, které dokáží vzduch perfektně odvětrat.

Nejlepší teplovzdušné ventilátory 2021 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší teplovzdušné ventilátory 2021 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Teplovzdušné ventilátory jsou zajímavým způsobem vytápění, který vám pomůže vytopit menší místnost, jestli o něco zvýšit teplotu v té středně velké. Oproti jiným způsobem vytápění však mají i několik nevýhod. Prozradíme vám více o jejich vlastnostech, poradíme, jak si teplovzdušný ventilátor vybrat a představíme vám pár oblíbených modelů. Nejlepší teplovzdušné ventilátory... Přečíst článek

Jak správně větrat v létě

Pro lidský organismus je pravidelné větrání nutností. V uzavřené místnosti se špatně pracuje, padá na vás únava, zavírají se vám oči, chce se vám spát nebo se vám hůře dýchá. V létě vás kromě vydýchaného vzduchu trápí i extrémně vysoké teploty, které mají na organismus stejně nepříznivé účinky.

Během letních měsíců můžete nechat okno otevřené i půlhodinu nebo mít celý den otevřenou větračků. Pokud nechcete, aby vám přes větráčků proudil do bytu či domu teplý vzduch zvenku, pomůže klimatizace nebo ventilátor.

Co pomůže během léta

Klimatizace dokáže udržet v místnosti optimální teplotu vzduchu, ale pomůže vám také s filtrací nečistot, které se přirozeně nacházejí v ovzduší, a udrží v domácnosti správnou vlhkost.

Při vedrech je nápomocný i ventilátor, který vás ovívá jemným vánkem. Vězte však, že ventilátor vzduch nečistí, jen vám navodí příjemnější atmosféru. Proto je pravidelná obměna vzduchu v místnosti důležitá i tehdy, když používáte ventilátor. Díky cirkulaci a rozhánění vzduchu si s ventilátorem udržíte čerstvý vzduch o něco déle.

Nejlepší ventilátory

Názov Hodnotenie Detail
ECG FS 91 T   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Rowenta VU5670 Turbo Silence Extreme   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Klarstein Sky High   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Orava SF-19   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Sulion 072132 Cormoran   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Jak správně větrat v zimě

Pravidelné větrání je základem i během zimních měsíců, ačkoli se obáváte úniku tepla. V chladných měsících by se proto nemělo větrat příliš dlouho. Větrejte minimálně ráno hned po probuzení a večer před spaním. Optimálně však i několikrát během dne. Okna otevřete dokořán, udělejte pořádný průvan a nechte proudit svěží vzduch do místností. Větrejte intenzivně, avšak krátce – postačí 5 minut. Řiďte se jednoduchým pravidlem, čím více osob je v domácnosti, tím častěji větrejte, aby se vydýchaný vzduch vyměnil za čerstvý.

Větrání v zimě

Nebojte se větrat ani během tuhých mrazů, kdy venkovní teplota klesne několik stupňů pod nulu. Vzduch v místnosti se spotřebovává neustále a nezávisle na tom, jaké je venku počasí, a proto mráz není důvod nevětrat. Během tuhých mrazů můžete dobu větrání zkrátit na 3 minuty. Opět by mělo být větrání intenzivní a je ideální, pokud najednou pootevírate několik oken, aby byt či dům pořádně profoukalo.

Čemu se vyhnout během zimy

Během zimy nevyklápajte okna a nenechávejte otevřenou větračku, bylo by to plýtvání energie. Přes dokořán otevřená okna se vlhký vzduch dostane ven nejrychleji. Vzduch v místnosti se obmění, ale stěny během krátkého a intenzivního větrání zůstanou teplé. Navíc, čerstvý vzduch se rychleji ohřívá, proto vám v domácnosti nebude zima. Právě nesprávné větrání během zimních měsíců se podepisuje na vysokých účtech za energie.

Jak jsme již naznačili, vyklápění oken během zimy by mělo být pro vás tabu, protože takovýmto způsobem plýtváte energií a navíc dochází k ochlazování stěn. Přitom se ochlazuje především okenní překlad, čímž se na něm může vytvářet kondenzát. Nejefektivnější výměna vzduchu proběhne krátkým větráním přes dokořán pootvárané okna protilehlých místností.

Pokud otevřete okna dokořán, nenechávejte zapnuté topení. Těsně před větráním topení vypněte tak, že uzavřete ventily na všech radiátorech. Pokud necháte ventil termostatu otevřený a neotočíte ho do nulové polohy, proudící chladný vzduch způsobí, že radiátor se bude nadále ohřívat. Vy tak budete zbytečně vytápět vzduch, který proudí směrem ven a až 50 % vytopeného vzduchu vypustíte ven oknem.

Jak řešit ztrátu tepla

Ztrátu teploty může vyřešit koupě a montáž rekuperace. Pokud se obáváte, že při větrání v zimních měsících vyhodíte ven oknem stovky korun, popřemýšlejte nad rekuperační jednotkou. Rekuperace v okně odvede z místnosti použitý a vydýchaný vzduch, vezme z ní teplo a ohřívá jím čerstvý venkovní vzduch, který proudí dovnitř bytu či domu. Ztráty teploty se díky rekuperaci mohou omezit na zanedbatelné množství, které se počítá v jednotkách procent.

Pozor na vlhkost v domácnosti

Přestože každý touží po čerstvém a svěžím vzduchu a svou pozornost obrací zejména na zatuchlý nebo suchý vzduch, všímat byste si měli i vlhkost. Při nesprávné vlhkosti v bytě či domě můžete trpět různými zdravotními problémy souvisejícími s dýchacími cestami. Nadměrná vlhkost dopomáhá k tvorbě plísní, což škodí především alergikům, astmatikům nebo všem těm, kteří mají problémy s dýcháním. Ani příliš suchý vzduch není dobrý pro dýchání, proto vlhkost v domácnosti pravidelně sledujte.

Orosené okna – vlhkost v bytě

Na vlhkost působí několik faktorů, vytváří se například při vaření, praní, sprchování nebo sušení prádla na sušáku ve vnitřních prostorách. Dokonce i běžné dýchání lidí způsobuje vlhkost a tři lidé žijící v jedné domácnosti vyprodukují kolem 10 litrů vlhkosti. Abyste nadměrnou vlhkost vyvětrali, větrejte minimálně čtyřikrát denně po dobu 5 minut.

Místnosti, ve kterých se spí, ať už jde o ložnici nebo dětský pokoj, vyvětrejte hned po probuzení se. Díky tomu vyženete vlhkost, která se během noci zkoncentrovala ve vzduchu, ale například i v nábytku nebo v omítkách stěn. Větrat byste měli i po každém sprchování, koupání, vaření nebo mytí podlahy.

Pokud v koupelně nemáte okno, větrejte otevřenými dveřmi, případně použijte speciální ventilátor, který bude odvádět přebytečnou vlhkost. Optimální vlhkost se pohybuje od 45 do 60 %, avšak závisí také na ročním období. Každopádně, při hodnotách nad 60 % byste měli zbystřit svou pozornost. Vznikající plísně, které se mohou objevit na stěnách, ale například i na dveřích koupelny, podporují rozvoj alergie a astmatu.

Suchý vzduch způsobuje kašel, chrápání i ucpaný nos. Jako zvlhčit vzduch pro miminko i dospělé?

Suchý vzduch způsobuje kašel, chrápání i ucpaný nos. Jako zvlhčit vzduch pro miminko i dospělé?

Říkáte si, že suchý vzduch nemůže být až tak velkým problémem? Že většina lidí bojuje spíše s nadměrnou vlhkostí? Hold, jste na omylu. Suchý vzduch trápí v průměru stejné procento lidí jako ten vlhký. Paradoxem je, že může způsobit více problémů než ten, který v sobě vlhkost zadržuje až příliš.... Přečíst článek

Nápomocný vlhkoměr

Vlhkost vzduchu snadno zjistíte pomocí vlhkoměru, který se prodává samostatně nebo je součástí meteostanic. Jde o užitečný přístroj s kompaktními rozměry, který získáte za pár korun, ale může vám být velmi nápomocný. Součástí vlhkoměru je často i teploměr, proto získáte přehled o více hodnotách ve vaší domácnosti. Za optimální interiérovou teplotu se považuje přibližně 21 stupňů Celsia.

Po zjištění vysoké vlhkosti ve vaší domácnosti můžete okamžitě zakročit a zakoupit si odvlhčovač, který váš problém efektivně vyřeší. Naopak, pokud zjistíte, že ve vaší místnosti je vlhkost příliš nízká a trápí vás suchý vzduch, sáhnete po zvlhčovači vzduchu. V současnosti na trhu najdete mnoho kvalitních a spolehlivých modelů, které se dají získat za přijatelné pořizovací ceny. Pokud máte v domě nebo bytě přílišvysokou vlhkost, větrat můžete i častěji, aby se pravidelně odváděla ven.

Nejlepší vlhkoměry

Názov Hodnotenie Detail
TFA 30.5046.02 Digitales   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Medisana HG100   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Vicks 2v1 Vlhkoměr a teploměr   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Emos E8860   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
TFA 30.5051.02   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Což pomáhá při větrání

Jak jsme uvedli, v letních měsících je vedle větrání okny nápomocná i klimatizace nebo obyčejný ventilátor. V zimě zas pomáhá rekuperační jednotka, díky které minimalizujete ztráty tepla. Na místech, kde není možné klasické větrání (například v koupelně nebo ve sklepě) vám pomohou speciální, takzvané potrubní ventilátory.

Potrubní ventilátor

Existují však i větrací systémy na řízené nebo nucené větrání v bytě či domě, které se postarají o přísun potřebného čerstvého vzduchu. Díky těmto systémům si vychutnáte příjemný svěží vzduch, aniž jste mysleli na pravidelné větrání. Velmi efektivní jsou větrací zařízení, které dokáží zpětně získávat teplo, protože využívají až 90 % tepla z odpadního a venkovního vzduchu, které pak vedou zpět do budovy.

Čistička vzduchu udrží svěží vzduch

Občas větrání není možné nebo se vám prostě nedaří dostat do své domácnosti čistý a voňavý vzduch. Příčin může být několik, například bydlíte na rušné ulici, kde denně projdou tisíce aut, a tak byste si větráním namísto svěžího vzduchu pouštěli do bytu smrad z výfukových plynů. V tomto případě přicházejí na řadu technologie, kterými docílíte efektivní odvětrání místnosti.

Jednou z možností je čistička vzduchu, která dokáže odstranit ze vzduchu prach, bakterie, roztoče, plísně i další alergeny a efektivně pohltí cigaretový kouř a pach. Záleží samozřejmě po jakém modelu sáhnete. Ti dražší a kvalitnější vědí toho opravdu hodně a jistě nebudete zklamáni, protože prvotřídní čistička vzduchu je zárukou toho, že vy i vaše rodina budete dýchat čistý a voňavý vzduch. Skvěle pomáhá funkce ionizátoru, která dokáže vytvářet vzduch podobný přímořskému nebo horskému vzduchu. Ve své domácnosti si tak vychutnáte osvěžující a povzbuzující vůni. Čistička vzduchu se doporučuje do každé domácnosti, v níž se nachází alergik, astmatik nebo pacient trpící dýchacími obtížemi.

Nejlepší čističky vzduchu 2021 – recenze, test, srovnání

Nejlepší čističky vzduchu 2021 – recenze, test, srovnání

Pokud máte doma alergika nebo vám překáží zápach v domácnosti, řešením pro vás může být zařízení zvané čistička vzduchu. Na trhu najdete desítky různých modelů, proto vám poradíme, jak si vybrat ten, který vyhoví vašim požadavkům. Představíme vám také pár modelů čističek, které si spotřebitelé oblíbili. Nejlepší čističky vzduchu Čističky vzduchu – recenze Čistička... Přečíst článek

Další tipy, jak dosáhnout svěží a voňavý vzduch

Abyste svou domácnost provoněly, můžete sáhnout po osvěžovačích vzduchu, které se vkládají do elektrické zásuvky. Možností jsou i klasické aroma difuzéry ve skleněných nádobách, do kterých se vkládají tyčinky nebo promyšlenější elektronické aroma difuzéry, do kterých se vlévá voda a pomocí kabelu se zapojují do sítě. Při elektronických přístrojích si však dejte pozor, protože většina z nich vytváří jemný opar a vlhkost. Pokud vás tedy trápí nadměrná vlhkost, raději se jim vyhněte a vsaďte na jinou alternativu provonění své domácnosti.

Větrání bytu v zimě

Pomůže i obyčejná vonná svíčka, jen si dejte pozor při výběru vůně. Některé výrazné vůně mohou škodit vašim domácím mazlíčkům nebo malým dětem. Intenzivní vůně nedělají dobře ani alergikům a astmatikům.

Ekologické alternativy

Pokud chcete být ekologičtí a navíc co nejvíce ušetřit, můžete použít některé z ekologických alternativ. K osvědčeným receptům babiček patří smíchání lžičky jedlé sody s vodou a citrónovou šťávou, kterou budete rozprašovat po bytě. K oblíbeným alternativám babiček patří také zapíchnutí několika hřebíčků (koření) do pomeranče, který následně umístěte do té místnosti, kterou chcete provonět. Při pomerančích se nabízí ještě jedna možnost, a sice jeho kůru povařit a nechat vychladnout a vyschnout.

Pro čerstvý vzduch jsou skvělými pomocníky i rostliny. Je všeobecně známo, že produkují kyslík, ale možná jste netušili, že některé druhy rostlin vědí vzduch i čistit. Patří k ním například aloe vera, dracéna, zelenec, ledviník nebo tchýnin jazyk. Kromě toho, že vám vyčistí vzduch, vaši domácnost i zkrášlí. Rostliny získávají živiny z oxidu uhličitého, který se nachází ve vzduchu a nakolik spolu s oxidem uhelnatým dokáží vstřebávat i nečistoty, zbaví vás až 90 % škodlivin, které poletují v ovzduší.

Pár rad na závěr

Aby byl váš vzduch čistí a poletovalo v něm co nejméně prachu, zredukujte v domácnosti počet chlupatých dek. Přestože vás během zimy skvěle zahřejí, jsou lapačem prachu a různých bakterií. Ty se z dek postupně uvolňují do ovzduší a trápí vaše dýchací cesty, zvláště to platí, pokud máte doma alergika nebo astmatika. Minimalizovat se vyplatí i počet polštářů, které mají chlupatý povrch, nebo huňatých koberců, kožešin a podobných bytových doplňků, ve kterých se usazuje prach. Pro vzduch s menším počtem prachových částeček nezapomeňte pravidelně vysávat nebo prášit koberce, často měnit ložní prádlo, vyklepávat rohože a podobně.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 08.03.2021

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář