Topení klimatizací – vyplatí se?

Věděli jste, že klimatizace nemusí sloužit jen k ochlazení, ale také ohřátí vzduchu? Modely s možností změny chodu proudění vzduchu jsou vhodné pro celoroční používání, můžete jimi nahradit nebo doplnit jiný topný systém a v některých případech dokonce i ušetřit na nákladech za energie.

Topení klimatizací – vyplatí se?

Pokud jste začali přemýšlet nad vytápěním bytu klimatizací, ale stále nemáte jasno v tom, zda je pro vás toto řešení výhodné, odpovědi na vaše dotazy možná najdete v našem článku.

Jak funguje topení klimatizací

Abyste pochopili, jak funguje topení klimatizací, musíme se nejprve ve zkratu podívat na to, jak funguje samotná klimatizace. Vzduch z místnosti nasávaný do spotřebiče je ochlazován ve výparníku, ve kterém z něj teplo „odebírá“ speciální chladivo. Teplý vzduch následně vychází ven z interiéru přes venkovní klimatizační jednotku, která se umísťuje např. na fasádu domu či paneláku.

Klimatizace typu vzduch-vzduch, které fungují na principu tepelného čerpadla, mohou pracovat i naopak, což znamená, že v klimatizační jednotce dojde k opačné distribuci tepla. Zjednodušeně, chladivo se pohybuje opačným směrem. Venkovní jednotka nasaje vzduch, uvnitř klimatizace dojde k jeho ochlazení a teplý vzduch, který by za normálních okolností „vyšel“ do exteriéru, „vejde“ do interiéru.

Jaká je vhodná klimatizace k vytápění?

Chcete-li použít klimatizaci k vytápění, musíte sáhnout po modelu, který funguje na principu tepelného čerpadla. Další podmínkou je možnost přepnutí režimu chlazení na režim vytápění. Nastavení klimatizace na topení je zpravidla možné na všech spotřebičích vzduch – vzduch na principu tepelného čerpadla. Jelikož se však nejedná o nejmenší investici, určitě vám doporučujeme, abyste si tento údaj ověřili ještě před koupí.

Topení mobilní nebo nástěnnou klimatizací?

K topení klimatizací v bytě můžete použít mobilní i nástěnné modely. První zmíněná alternativa je jakýmsi kompromisem. Hlavní výhodou je, že nevyžaduje žádné stavební zásahy do domu či bytu. Součástí těchto spotřebičů je hadice, kterou jednoduše vyvedete ven oknem či menším otvorem ve zdi. Pozor, právě tento detail může být v případě vytápění problémem. Nonstop otevřené okno v topné sezóně totiž není příliš efektivní záležitost. Plusem je také to, že se jedná o poměrně levné řešení. Nevýhodou použití mobilních spotřebičů je nižší výkon ve srovnání s těmi, které se umisťují na zeď. Topení mobilní klimatizací je proto vhodné jen do místností o rozloze od 15 do cca 40 – 50 m2.

Nástěnné klimatizace jsou dražší a jejich použití není možné bez stavebních úprav. Jsou tvořeny 2 hlavními částmi, vnitřní a vnější klimatizační jednotkou, která musí být nainstalována na fasádu domu/paneláku. Kromě toho je dobré, když montáž spotřebiče vložíte do rukou odborníka, což jsou další náklady. Nástěnné klimatizace jsou výkonné a 1 venkovní jednotka může být připojena na více vnitřních jednotek. Proto jsou vhodné k ochlazování i vytápění celého domu/bytu, resp. více místností.

Výhody topení klimatizací

První výhodou tohoto způsobu ohřevu vzduchu je ekonomická stránka věci, na kterou se podíváme blíže o chvíli. Z praktického hlediska oceníte velmi rychlý nástup vytápění. V překladu, klimatizace začne vzduch v místnosti ohřívat okamžitě po jejím zapnutí. Toto řešení je proto vhodné i pro majitele chalup, které v zimě navštěvují jen občasně.

Topení mobilní klimatizací

K plusům je dále možné zařadit multifunkčnost, jelikož získáte spotřebič na topení a chlazení v jednom. Klimatizaci, která funguje na principu tepelného čerpadla, takto využijete během celého roku. Neméně podstatným je fakt, že tato zařízení jsou za každých okolností vybavena filtry pro zachytávání patogenů, prachu a jiných nečistot. Proto automaticky splňují funkci čističky vzduchu.

Chcete-li, aby vám klimatizace vyčistila vzduch skutečně efektivně, sáhněte po kousku, který je vybaven několika a hlavně těmi správnými filtry. Základem je klasický prachový filtr a HEPA filtr. Dále se můžete setkat s uhlíkovými či plazmovými filtry. Ve zkratce, čím více, tím lépe. Poslední výhodou je snadná obsluha a pokročilé možnosti ovládání. Většina moderních klimatizací podporuje Bluetooth nebo Wi-Fi, díky čemuž je můžete nastavit, zapnout či vypnout i na dálku, dokonce i z auta po cestě domů z práce. Takto nemusíte topit celý den, zároveň však nepřijdete do studeného, ​​ale pěkně vyhřátého bytu.

Nevýhody topení klimatizací

Topení klimatizací má také své stinné stránky. Některé z nich však pro vás nemusí představovat zásadní problém. Jednou z hlavních nevýhod tohoto řešení je náročnější údržba. Aby klimatizace fungovala tak, jak má, musí být pravidelně čištěna. Nejdůležitější jsou již zmíněné filtry, které je nutno čistit minimálně jednou za měsíc. Po delší době používání je navíc nutné přistoupit k jejich celkové výměně, což navyšuje provozní náklady. V jiném případě nebudete zápasit jen s „nečistým“ vzduchem, ale také s méně efektivním vytápěním/chlazením.

Dalším negativem je způsob distribuce tepla v interiéru. Zatímco většina moderních topných zařízení pracuje tak, aby se teplý vzduch dostal do všech částí místnosti, klimatizace jej „tlačí“ nahoru. Z tohoto důvodu můžete mít problém se studenými podlahami, což není komfortní. V tomto směru je třeba zmínit i proudění vzduchu. Každá klimatizace disponuje ventilátorem, který slouží k jeho vhánění do místnosti. V praxi je tedy vzduch v neustálém pohybu. Tento fakt může představovat problém pro lidi s alergiemi či dýchacími problémy. Samozřejmě, vzduch, který bez přestávky proudí v místnosti, způsobuje výraznější víření prachu a jiných nečistot, například chlupů.

Poslední možnou nevýhodou je hlučnost. Některé spotřebiče totiž dosahují dosti vysoké hodnoty hluku. Tento problém můžete odstranit výběrem vhodné klimatizace. Jisté hlučnosti se však nezbavíte za žádných okolností, což může být nepohodlné zejména během spánku.

Topení klimatizací v zimě – lze to?

Doposud jsme mluvili o topení klimatizací obecně, neřekli jsme vám však, zda je vhodné i pro topení v zimě, kdy venkovní teploty klesají hluboko pod bod mrazu. Krátká odpověď zní, ano. Je zde však několik „ale“. Většina spotřebičů totiž dokáže efektivně pracovat jen při teplotě od 0 do –5 °C, přičemž nejnižší provozní teplota, při které se klimatizace vůbec zapne, se pohybuje max. kolem –15 °C. Co se stane, když venkovní teplota klesne pod tyto hranice? To je individuální. Některé klimatizace s funkcí Anti Freeze, neboli ochranou proti zamrznutí, se vypnou a v provozu budou pokračovat automaticky po zvýšení teploty. Jiné jsou schopny „běžet“ dál, avšak s podstatně menším výkonem a zároveň vyšší spotřebou energie.

Topení klimatizací v zimě

Chcete-li klimatizací topit v zimě, doporučujeme vám sáhnout po modelu, který je uzpůsoben k provozu v nižších teplotách. Někteří výrobci totiž promptně zareagovali na stoupající popularitu této alternativy a začali vyrábět spotřebiče, kterým nedělá problém -20, či dokonce -25 °C.

Cena topení klimatizací – vyplatí se?

Ekonomická stránka topení klimatizací je jedním z nejdůležitějších faktorů, který budete při rozhodování nepochybně zvažovat i vy. V první řadě je třeba podotknout, že se jedná o individuální parametr. O tom, jaká bude skutečná efektivita topení klimatizací ve vašem případě, totiž ovlivňuje řada faktorů, jako je aktuální cena elektřiny, rozměry vašeho příbytku, kvalita jeho zateplení, požadovaná teplota vzduchu či energetická třída, do které spadá samotný spotřebič.

Obecně je toto řešení považováno za jedno z nejúspornějších. Některé zdroje uvádějí, že v porovnání s vytápěním pomocí klasického plynového kotle můžete ušetřit až 50 % energií. Ve srovnání s topnými zařízeními, tzv. přímotopy, jako jsou elektrické radiátory či gamatky, je úspora vyšší až o 70 %.

Upozorňujeme, že tyto údaje mohou být pravdivé jen v případě, kdy budete využívat některou z „úsporných“ sazeb od vašeho dodavatele elektrické energie. V jiném případě se může cena topení klimatizací navýšit na závratné částky. Proto vám doporučujeme, abyste se před změnou topného systému ve vašem příbytku poradili přímo u dodavatele, ideálně u více dodavatelů elektřiny. Také je důležité zohlednit aktuální cenu plynu, případně jiných pohonných hmot, které lze využít při vytápění domácnosti. Samozřejmě, ceny se neustále vyvíjejí a mění, proto je obtížné na 100 % odhadnout, což bude výhodnější za pár let či měsíců.

Spotřebitelské zkušenosti s topením klimatizací

Na závěr jsme si pro vás připravili malý průzkum praktických zkušeností s topením klimatizací. Ve většině případů jsme narazili na pozitiva. Uživatelé si pochvalují rychlý nástup vytápění a také jeho vysokou efektivitu. Zmíněné neustálé proudění vzduchu, možné foukání „do tváře“ a hlučnost spotřebitelé nevnímají jako zásadní problém. Navíc, mnozí při topení klimatizací používají jen 1., tedy nejslabší stupeň.

Pozitivní zkušenosti souvisí i se samotnou efektivitou této alternativy. Natrefili jsme na poměrně velký počet diskusí, ve kterých spotřebitelé zmiňují, že využívají topení klimatizací v zimě i ve vysloveně chladných oblastech České republiky. Někteří ji mají jako doplněk k podlahovému vytápění, čímž se odstraní problém, že ventilátor tlačí ohřátý vzduch z klimatizační jednotky směrem vzhůru.

Klimatizace – recenze

Rozhodli jste se topit klimatizací? Potom budete ve své domácnosti nástěnnou nebo mobilní klimatizaci potřebovat. Možná některý z následujících modelů bude vhodný pro vás.

Hodnocení článku:
(79.6%)

Pulbikované dňa: 01.04.2022

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář