Jak správně používat sušičku: co nepatří do sušičky, jaká je vhodná teplota, můžete používat aviváž?

Symboly na sušičce ví sledovat každý, ale mnozí jim nevěnují pozornost a řídí se podle vlastní úvahy. Připravili jsme pro vás několik rad, jak správně sušit prádlo v sušičce, což při jejím používání dodržovat a čemu se raději vyhnout.

Jak správně používat sušičku prádla

Pokud se držíte základních doporučení, s výsledkem sušení budete spokojeni, navíc si nezničíte oděvy a přístroj vám bez větších komplikací poslouží dlouhá léta.

Příprava prádla na sušení v sušičce

Před tím, než vložíte oblečení do sušičky a zapnete vhodný program, je důležité prádlo si správně připravit. Usnadníte tím sušičce práci a s výsledkem budete více spokojeni. Sušení předchází správně vyprání prádla. Při praní byste neměli používat zbytečně mnoho pracího prostředku, protože jeho zbytky se drží v tkaninách a potom dochází k zanášení samotného přístroje na sušení.

Důkladné odstředění v pračce

Každému sušení by mělo předcházet důkladné odstředění v pračce. Oblečení co nejvíce zbavte vody, zvolte maximální otáčky, ideální je, pokud síla odstřeďování přesáhne tisíc otáček za minutu. Samozřejmě, přihlížejte na materiál prádla, některé kousky není vhodné odstřeďovat takto intenzivně.

Prádlo, které není možné vystavit intenzivnímu máchání, vkládejte do sušičky až po krátkém přesušení na vzduchu. Pokud ho tam vložíte hned, počítejte s tím, že sušení bude trvat o něco déle. Podobně neefektivní je sušit v přístroji prádlo, které jste vyprali a vyždímali ručně.

Správná náplň sušičky

Výsledky sušení ovlivňuje i to, jak naplníte sušičku. Nikdy byste neměli překračovat maximální kapacitu bubnu, protože prádlo by se sušilo déle, ale zejména by se usušilo nerovnoměrně a nedostatečně. Vzduch při plném bubnu nebude správně cirkulovat, čímž se stane sušení neefektivní a zdlouhavé. Oblečení bude po sušení zmačkané a nebude hebké. Platí to i v opačném případě, pokud dáte do sušičky příliš málo oděvů, například jen jeden kus, který potřebujete rychle usušit, může se stát, že sušička ho dokonale nevysuší a vy ho z ní vytáhnete vlhký.

Správná náplň sušičky

Při naplňování sušičky prádla je vhodné respektovat pokyny výrobce. V manuálu najdete u každého programu doporučenou náplň bubnu. Neznamená totiž, že pokud je maximální kapacita bubnu sušičky 8 kilogramů, vždy ji musíte naplnit na takové množství. Některé programy doporučují sušení menšího množství, protože maximální náplň se většinou vztahuje pouze na bavlněné oblečení. Při jiných programech může být doporučená náplň bubnu i o polovinu menší, proto si to před sušením zkontrolujte.

Převrácení a oklepávání oblečení

Před vložením oblečení do přístroje na sušení je vhodné obrátit prádlo naruby, čímž se ochrání potisk, flitry či jiné ozdoby a zachovají se původní barvy oděvů. Nezapomeňte zapnout knoflíky a zipy, abyste ochránili buben sušičky před poškozením. Také je vhodné každý kus oděvu ručně natřást. Tím se provzdušní, co potom zvýší efektivitu sušení.

Sledujte symboly praní na oblečení

Symboly na štítcích vám prozradí, zda je konkrétní kousek oblečení možné sušit v sušičce a pokud ano, jaká teplota sušení je nejvhodnější.

Na etiketách hledejte čtverec s kruhem uvnitř. Pokud je symbol přeškrtnutý nebo černý, znamená to, že uvedený materiál byste do sušičky neměli vkládat. Někteří výrobci uvádějí na štítcích i doporučené teploty sušení. Ty se označují tečkami zobrazenými ve středu kruhu. Tři tečky v kruhu symbolizují sušení při vysoké teplotě, ta může mít 80 °C a více. Oděvy se dvěma tečkami v kruhu je vhodné sušit při střední teplotě, která nepřekročí hodnotu 80 °C, a jedna tečka uprostřed kruhu symbolizuje sušení při nízké teplotě do maximálních 60 °C.

Teplota v sušičce prádla je důležitá, protože při nevhodných hodnotách a špatně zvoleném programu riskujete, že vaše oblečení se nenávratně zničí. Volba správného programu je zárukou pro dosažení co nejlepších výsledků. Někteří uživatelé se přesto neřídí pokyny na vnitřních etiketách oblečení, ale dávají na svůj instinkt. Výrobci jsou mnohdy přehnaně opatrní a nedoporučují sušit v sušičce prádla ani textilie, kterými by to při nízkých teplotách nemělo uškodit. Pokud se tedy rozhodnete do bubnu sušičky vložit i oděvy, které tam podle výrobců nepatří, zvolte krátký a šetrný program s nižší teplotou. Jemné a citlivé prádlo můžete pro jistotu vložit do speciálního sáčku na sušení, který textilie zčásti ochrání.

Co nepatří do sušičky prádla

Sušičky jsou speciálně navrženy pro sušení určitých tkánin a pro jiné nejsou vůbec vhodné. Do sušičky prádla rozhodně nepatří kašmír, protože teplo ho smrští a tím poškodí. V sušičce nesušte ani oblečení s flitry, které se mohou přehřát, odtrhnout a následně poškodit sušičku. Velmi opatrní byste měli být při krajce, protože jde o choulostivý materiál, který může sušička poškodit.

Sušení tenisek v sušičce prádla

Do bubnu sušičky byste neměli vkládat ani rajón (umělé hedvábí). Tento materiál se vyrábí různým způsobem, což má pak vliv na jeho vlastnosti. Před sušením si proto zkontrolujete vnitřní štítek. Obecně však platí, že rajón do sušičky není vhodný, protože vlákna se při zahřívání mohou smrštit nebo roztrhnout. Nepatří do ní ani pravé hedvábí. Některé směsi hedvábí je možné sušit na nízké teplotě, i v tomto případě si pro jistotu zkontrolujete štítek.

Sušička se velmi nekamarádí ani s vlnou. Některé směsi snesou sušení v sušičce prádla, avšak jen při nízkých teplotách a šetrných programech.

Do sušičky prádla dále nepatří oblečení s plastovými zipy, které se mohou zkroutit. Stejně to platí i při podprsenkách s výplní, protože ty se působením tepla zdeformují. Vhodné nejsou ani oděvy s nažehlovacím potiskem, obrázek může popraskat nebo se potrhat. Nevhodná je také prádlo se všitým molitanem, trička s nalepenými aplikacemi, pogumované prádlo (např. nepromokavé dětské plachty), softshell a další elastické materiály, které by se mohly při sušení srazit nebo ztratit svůj tvar a pružnost.

Do přístroje na sušení nevkládejte ani neoprenové a funkční oblečení, dámské punčochy a silonky či tenisky a boty, pokud sušička nedisponuje vybavením na sušení obuvi. Opatrní buďte při botách s lepenými podešvemi, protože ty se mohou působením horkého vzduchu odlepit. Vyvarujte se sušení jakékoli prádla s obsahem hořlaviny (např. ručníky znečištěné lakem na vlasy) a také do přístroje nevkládejte tkaniny se skleněnými vlákny (mohou je obsahovat např. záclony). Někteří spotřebitelé si mylně myslí, že do sušičky mohou dát prakticky cokoliv, co není pravda. Proto do spotřebiče nevkládejte ani hračky, kabelky, paruky nebo další nevhodné věci.

Kondenzační sušička, ventilační nebo slim sušička? Jaké jsou výhody sušičky?

Kondenzační sušička, ventilační nebo slim sušička? Jaké jsou výhody sušičky?

Sušičky prádla se stávají součástí stále většího počtu domácností. Už dávno nejde o přístroje, které používají pouze profesionální prádelny. Výhody sušiček ocení nejedna hospodyňka, které ušetří čas i námahu. Pokud patříte k těm, kteří suší prádlo klasickým způsobem – na sušáku,... Přečíst článek

Volba programu sušení a funkcí

Pro uspokojivé výsledky je volba správného programu důležitým faktorem, zvolený program v sušičce může kopírovat program v pračce. Pokud jste například při praní použili program bavlna a nyní chcete tyto oděvy usušit v sušičce, zvolte stejný program. Každá sušička (i starší a levnější modely) zpravidla disponuje programem bavlna, protože jde o základ. Tento program suší prádlo při vysokých teplotách a navíc umožňuje využít maximální kapacitu bubnu.

Při jemném prádle a oblečení s umělými vlákny buďte opatrní a zvolte program určený pro syntetiku. Pokud má vaše sušička speciální a samostatný program určený džínům, při sušení riflí zvolte tento. Na zvláštním programu byste měli sušit i povlečení, ložní prádlo, deky, osušky a rozměrově větší prádlo, které se kvůli své velikosti bude sušit déle. Mnohé současné sušičky mají program pro tzv. XXL prádlo. Obzvláště šetrný program sušení vyžadují i ​​záclony a další jemné prádlo.

Programy sušičky

Kromě možnosti volby programu nebo teploty sušení nabízejí sušičky například i nastavení výsledku sušení. V tomto případě si můžete zvolit, zda má být vaše prádlo po vytažení z přístroje extra suché, vhodné k vložení do skříně nebo jemně vlhké. Pokud plánujete prádlo žehlit, je vhodné, pokud mají oděvy zbytkovou vlhkost. Každý model sušičky má jiné funkce a možnosti, a proto byste si před prvním použitím měli alespoň zběžně prostudovat návod.

Jak sušit bavlněné oděvy v sušičce

Pro bavlnu a oděvy, které se suší déle (např. džíny, ručníky, teplákové bundy atd.), můžete zvolit program s vysokou teplotou. Takový program oceníte i když někam spěcháte a vaše oblíbené oblečení potřebujete mít co nejrychleji suché a připravené k opětovnému použití. Většina současných sušiček je vybavena programem bavlna, neboť jde o základ, disponují ním i levnější modely. Pokud během sušení vložíte do přístroje froté ručník, sníží to čas sušení, protože ručník do sebe nasákne přebytečnou vlhkost.

Jak sušit polyesterové směsi v sušičce

Polyesterová vlákna narozdíl od přírodních neabsorbují vodu, proto je jejich schnutí velmi rychlé. Sušičku je vhodné nastavit na střední teplotu a jelikož polyester vytváří statickou elektřinu během tření oblečení v bubnu přístroje, doporučuje se použití vonných ubrousků. Tyto ubrousky jsou speciálně navrženy pro použití v sušičce prádla a zabraňují hromadění statické elektřiny. Polyester nikdy nesušte při vysokých teplotách, neboť by mohlo dojít k poškození vláken.

Jak sušit sportovní a strečové oblečení v sušičce

Vlákna strečových oděvů se mohou při dlouhodobém působení tepla poškodit, proto si tyto tkaniny vyžadují speciální péči. Ideální je sušit je volně na vzduchu, ale pokud se sušení v sušičce nechcete vzdát ani při tomto typu materiálu, pokaždé nastavte nízkou teplotu. Pokud přístroj disponuje přednastaveným programem, který je určen k sušení sportovního oblečení, zvolte ten. Sušením prádla při nízké teplotě zabráníte tomu, aby tkaniny ztratily pružnost a zároveň odstraníte záhyby. Pro jistotu před sušením v přístroji zkontrolujte štítky na oblečení a řiďte se pokyny výrobce.

Jak sušit dětské oblečení v sušičce

Dětské oblečení byste neměli míchat se zbývajícími kousky prádla. Vzhledem k tomu, že dětské prádlo má malou velikost, rychleji se usuší. Těžké prádlo se suší jinou rychlostí a pokud byste je sušily spolu, zbytečně byste prodloužili cyklus sušení. Při dětském oblečení volte jemný cyklus. Program pracuje při teplotách, které poskytnou oděvu potřebnou péči. Myslete také na to, že dětská pokožka je velmi jemná a citlivá a také z toho důvodu byste oděvy neměli míchat s oděvy dospělých členů domácnosti.

Jak sušit bavlnu v sušičce

Jak sušit džíny v sušičce

Džíny, které jsou vyrobeny ze 100% bavlny, můžete sušit při vysoké teplotě. Je však důležité, abyste je z bubnu sušičky vytáhli ještě předtím, než se zcela vysuší. Pouze v tomto případě nedojde k nadměrnému přesušení a jejich následnému sjetí. Strečové džíny se řídí stejnými doporučeními, jaké platí pro elastické oblečení. Je vhodné vytáhnout je ze sušičky, dokud jsou vlhké a následně dokončit sušení na vzduchu. Abyste nepřišli o své oblíbené džíny, můžete se řídit pokyny uvedenými na vnitřním štítku.

Jak sušit péřové bundy v sušičce

Sušička prádla vám skvěle poslouží při sušení péřové bundy nebo vesty. Pokud má váš přístroj program na sušení péřových oděvů, zvolte ten, pokud takový program nemá, vsaďte na program určený pro jemné prádlo s nízkou teplotou. Na sušení peří nikdy nepoužívejte horký vzduch, ale jen teplý, protože ten by tomuto materiálu neměl ublížit.

Na sušení péřové bundy v sušičce prádla se vám hodí míčky nebo kuličky do sušičky, které oděvu dokáží během procesu sušení navrátit takzvané načechrání. Kuličky či míčky vložte do bubnu přístroje spolu s bundou. Výhodou míčků je, že nemusíte neustále dokupovat nové, protože se mohou používat opakováně.

Kuličky určené do sušičky prádla jsou výborným pomocníkem i při sušení jiných typů oděvů. Dokáží zkrátit délku sušení až o 25%, navíc bude díky nim vaše prádlo nadýchané a měkké. Kuličky dokáží změkčit tkaniny bez použití chemických prostředků, při používání tak nezatěžujete životní prostředí.

Jak sušit jemné a citlivé textilie v sušičce

Pokud vaše sušička prádla disponuje programem na jemné a citlivé materiály, můžete v ní sušit i vlnu, hedvábí, viskózu či funkční oblečení. Díky moderním technologiím a šetrným programům dokáže bezpečně usušit i oděvy, které jsou určeny pro ruční praní.

Přístroj přizpůsobí danému materiálu teplotu sušení a rovněž pohyb bubnu. Sušička má velmi citlivé senzory, které monitorují celý cyklus sušení, nachází se zde například senzor vlhkosti pro neustálé měření teploty a zbytkové vlhkosti v sušičce. Doba sušení je díky tomu přizpůsobena přesně pro potřeby daných materiálů a oděvy nejsou zatěžovány zbytečným teplem.

Kulička do sušičky

Pokud na vaší sušičce není program takzvaného "ručního praní", přesto byste v ní rádi usušili citlivé textilie, zvolte co nejkratší program a co nejnižší teplotu. Stejně je vhodné dát malé kusy oblečení do speciálního ochranného sáčku, čímž předejdete případnému poškození.

Jak sušit boty v sušičce

Někteří uživatelé jsou zásadně proti sušení bot v sušičce, jiní si tuto možnost pochvalují. Boty můžete sušit v přístroji, pokud disponuje příslušným programem. Pokud je obuv lepená, měli byste se sušičce raději vyhnout. Každopádně, obuv je vhodné sušit ve speciálním koši a na nízké teplotě, aby nedošlo k jejímu poškození.

Pokud byste sušily boty v sušičce bez použití speciálního koše a nechali byste je v bubnu přístroje jen tak volně položené, je to riziko pro buben a stejně i pro samotnou obuv. Speciální koš na sušení bot v sušičce můžete kromě obuvi využívat i na sušení plyšových hraček či podprsenek s kosticemi.

Jak navonět prádlo v sušičce

Přestože aviváž umí dodat prádlu krásnou vůni, změkčit ho, osvěžit a zjemnit, v sušičce by se neměla používat. Avivážní prostředek totiž zadržuje v tkaninách vodu, čímž se stává sušení zdlouhavější a náročnější. Pokud se aviváže přesto nechcete vzdát, během praní přidávejte jen minimální množství.

Někteří výrobci používání aviváže v sušičce nedoporučují vůbec, protože ta se při sušení z prádla postupně uvolňuje a způsobuje zanášení jemných filtrů, snímačů či jiných důležitých vnitřních součástí sušičky. Výsledkem zanesených filtrů je pak horší cirkulace vzduchu, méně efektivní sušení, snížení výkonu přístroje či dokonce v tom horším případě zničení sušičky.

Působením tepla bude vaše oblečení po vysušení v sušičce i bez použití aviváže jemné a nadýchané. Může za to horký vzduch, které prádlo přirozeně změkčí. Zejména sušička s parní funkcí dokáže skvěle nahradit různé chemické změkčovadla. Chcete-li mít prádlo provoněné, můžete sáhnout po jednorázových ubrouscích, vůních do sušičky nebo osvěžovačích, které jsou určeny k použití v sušičce prádla.

Voňavé ubrousky do sušičky

Oblíbenou alternativou aviváže jsou jednorázové ubrousky do sušičky, které prádlo změkčí, provoní a navíc ho zbaví statické elektřiny. Ubrousky se vkládají přímo do bubnu spolu s prádlem, kterou chcete usušit. Ubrousek při sušení pozvolna uvolňuje vůni, která však není tak intenzivní jako v případě aviváže. Kromě toho, že prádlo bude příjemně vonět, díky antistatickému efektu je sníženo i pokrčení oděvů, což vám pak usnadní případné žehlení, při kterém se již nemusíte tolik namáhat. Do bubnu sušičky můžete přidat jeden až dva voňavé ubrousky, upozorňujeme však, že použití ubrousků mírně sníží schopnost absorpce ručníků.

Voňavé ubrousky do sušičky

Jednorázové ubrousky do sušičky používejte jen v doporučeném množství a do bubnu přístroje je nedávejte zbytečně mnoho. I ubrousky jsou napuštěné chemikáliemi, které jsou určeny ke změkčování textilií a pokud použijete nadměrné množství, zbytky těchto chemikálií mohou vést k ucpávání vnitřních mechanismů sušičky. Občas se stane, že ubrousek se během sušení v přístroji ztratí, po každém použití ho třeba najít, vytáhnout a zahodit. Pokud ho na první pohled nevíte najít, zkontrolujte, zda není uvíznutý v mechanismu.

Alternativou k voňavým ubrouskům, které běžně seženete v obchodech, jsou podomácku vyrobené ubrousky. Některé hospodyňky si je vyrobí z měkkého savého hadříku, který namočí do neředěné aviváže. Tyto ubrousky se nechají přirozeně vysušit na vzduchu a když jsou suché, vloží se do bubnu sušičky spolu s prádlem. Není to sice nejideálnější řešení, ale je vhodnější než použití aviváže během praní.

Vůně do sušičky

Pokud se vám používání ubrousků nezamlouvá, můžete sáhnout po vůni, která je určena pro použití v sušičce. Stačí ji přidat do přístroje během sušení. Vůně se rovnoměrně rozptýlí do oblečení a její intenzitu si můžete regulovat podle množství, které přidáte do sušičky.

Tuhé vůně do sušičky dokážou vonět až několik týdnů, ale zatím nejsou na našem trhu natolik rozšířené. Výběr je slabší, ale přírodní variantu tvoří například éterické oleje. Éterický olej můžete nakapat do speciálních vlněných koulí nebo gumových vajíček a provonět tak vaše prádlo.

Další alternativou jsou tekuté vůně do sušičky, s nimiž jako první přišla firma Miele. Vůně je v malém flakonu, který se zasadí do dvířek sušičky a potom při jejím používání postupně uvolňuje vůni. Podobné produkty se začaly objevovat už i při sušičkách Beko a je jen otázkou času, kdy se tekuté vůně stanou standardem u všech výrobců.

Speciální přípravky do sušičky ve formě sprejů je také možné aplikovat na hadřík nebo houbičku se schopností sát a poté je spolu s prádlem vložit do bubnu sušičky. Tyto spreje se kromě příjemné vůně vyznačují i ​​antistatickými účinky.

Jak odstranit zápach ze sušičky

Příčin, proč sušička nepříjemně zapáchá, může být několik. Abyste zápach odstranili, je důležité nejprve zjistit, co ho způsobuje. Zápach ze sušičky mohou způsobovat zanesené filtry, prádlo při dlouho odloženém startu, nevyprázdněného nádržka na vodu, dlouhé ponechání prádla v přístroji po skončení sušícího programu či špatně vyvětraná sušička.

Nejčastějším důvodem zápachu ze sušičky je právě špatně vyvětraný přístroj. Opakovaným sušením se totiž v sušičce drží vlhkost, ta se zachycuje na filtrech, těsnění i topném tělese. Jakmile zavřete dvířka sušičky po skončení cyklu, voda začíná "hnít". Stejně to platí i v případě nádoby na vodu, pokud sušičku nemáte napojenou přímo na odpad. Sušičku po skončení programu nezavírejte, ale nechte ji důkladně vyschnout. Dvířka mohou zůstat otevřeny hodinu, ale v případě potřeby i déle.

Další příčinou zápachu může být odložený start. Prádlo se vkládá do sušičky mokré a po několika hodinách v uzavřeném bubnu už nemusí vonět svěže, ale právě naopak. Samozřejmě, není to pravidlo a prádlo vám nemusí zatuchnout, záleží na konkrétním modelu sušičky, materiálu prádla či teplotě praní. Pokud jste zpozorovali, že v poslední době vám prádlo po vytažení ze sušičky zapáchá, zkuste při nejbližším sušení vynechat funkci odloženého startu.

Sušičky prádla – recenze

Uvažujete nad sušičkou? Přečtěte si naše recenze, možná mezi produkty najdete vhodnou sušičku prádla pro vaše potřeby.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 06.06.2021

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář