Návod na praní: ruční praní v pračce, praní na 60 a 90 stupňů, praní triček i spodního prádla

K tomu, aby bylo vaše prádlo dokonale čisté a krásně voňavé, nestačí jen kvalitní pračka. Skvělé výsledky dosáhnete tehdy, pokud víte, jak správně prát. Praní s automatickými pračkami je jednoduché, ale pokud si osvojíte několik základních zásad, budete s konečným efektem ještě spokojenější. Prozradíme vám, jak během praní ochránit své prádlo a jak dosáhnout co nejlepší výsledek.

Špinavé barevné prádlo v plastovém koši na prádlo

Hromady špinavého prádla, které vás dosud děsili, budou minulostí. Pokud se budete řídit doporučeními na vnitřních štítcích oděvů a osvědčenými tipy, už se vám nestane, že namísto bílé vytáhnete z pračky šedou. Nehrozí ani zběhnutí oblečení, zabarvení bledých kousků od tmavých, zničení drahého a luxusního šatstva či nevábně zapáchající prádlo. Co dělat před zapnutím pračky nebo jak efektivněji prát? To vše se dozvíte v našem článku. No máme pro vás přichystáno mnohem více praktických tipů, a proto se dočtete i to, jak správně prát konkrétní druh prádla a také vám odpovíme na často kladené otázky spotřebitelů.

Nejlepší prací prášky, gely a tobolky

Názov Hodnotenie Detail
Jelen Univerzál prací gel 2,7 l   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Ariel All-in-1 Color 80 ks   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Lovela Baby 4,5 l   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Persil Sensitive gel 5l   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Lanza Color Fresh & Clean 6,3 kg   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Co dělat před zapnutím pračky

Automatické pračky jsou skvělým pomocníkem v každé domácnosti. Díky nim se rychle, snadno a bez větší námahy zbavíte zašpiněného prádla. Občas vás však pračka může svým výsledkem překvapit, ale ne vždy je na vině přístroj. Praní totiž začíná ještě předtím, než vložíte věci do pračky a stisknete tlačítko "start". Prozradíme vám, jak třeba oblečení před praním připravit a jaké prací cykly či teploty u jednotlivých oděvů zvolit.

Sledujte vnitřní etikety

Důležité je sledovat etikety, které se nacházejí na vnitřní straně oblečení. Většinu oblečení lze prát v pračce, ovšem pro jistotu si to zkontrolujte. Některé kousky se totiž doporučuje prát pouze ručně. Symboly na štítcích vám poskytnou cenné informace týkající se nejen praní, ale i žehlení, sušení či bělení a podobně. Pokud se budete držet pokynů výrobce, vyhnete se nepříjemnostem, jakými je například vyblednutí barvy, změna tvaru (zběhnutí) nebo zabarvení zbývajících oděvů v pračce.

Informační štítky vám prozradí i to, na jaké teplotě je vhodné konkrétní kousky prát. Zjistíte tak, že jemné textilie (např. vlněné svetry) a odolnější tkaniny (např. ručníky nebo utěrky) se perou na rozdílné teplotě, a proto byste je neměli prát spolu. Před praním berte ohled na materiál a neperte jemné hedvábné halenky s hrubými pletenými svetry. Třídění prádla tak vždy začínejte podle materiálu a doporučené teploty praní. Vzhledem k teplotě se následně volí i vhodný program. Programy automatické pračky mají přednastavené optimální teploty praní pro konkrétní materiál a také otáčky na nejlepší možné odstředění zbytkové vody. Použití vhodných textilií v kombinaci se správně zvoleným programem vám zaručí, že oděvy se během praní nadměrně neničí. Na vyšších teplotách se může prát například bavlna, avšak šetrnější zacházení vyžadují směsové a jemné materiály či oděvy ze syntetických materiálů.

Etikety se symboly praní najdete ve většině halenek a košil na vnitřní levé straně nebo v oblasti krku. Při kalhotách a džínách je zas hledejte na vnitřní straně zadní části, případně na přední vnitřní straně v oblasti opasku. Sledování symbolů praní na štítcích vám pomůže prodloužit životnost vašich oděvů a díky tomu předejdete nepříjemným překvapením po vytažení prádla z pračky.

Třiďte podle barvy

Sledováním symbolů se třídění prádla nekončí, důležité je oděvy roztřídit i podle barvy. Není nic příjemné, pokud se vám jednotlivé oděvy obarví jeden od druhého. Zejména nově koupené kousky zvyknou během prvního praní ztrácet svou barvu a ta se může zapustit do jiného oblečení v pračce. Týká se to hlavně oděvů s výraznými barvami (červená nebo modrá), které při prvních praních pouštějí hodně barviva, čímž se stávají rizikovými. Co tedy udělat, aby prádlo nepouštělo ​​barvu? Pokud chcete mít jistotu, že se nezničí vaše zbylé oděvy, nové barevné kousky se doporučuje několikrát proprat ručně.

Základem při třídění prádla podle barvy je oddělit tmavé oblečení od světlého a prát je samostatně. Předejdete tím zašednutí nebo zabarvení prádla. Samostatně se doporučuje prát bílé, černé a červené prádlo. Pokud máte prádla příliš mnoho, případně z jakéhokoli jiného důvodu nechcete prát opakovaně, řiďte se alespoň podle odstínů oděvu. V tomto případě můžete prát společně černou, tmavě šedou, tmavomodrou a tmavě fialovou. Jelikož mají uvedené barvy podobnou sytost, nemělo by dojít k nežádoucímu zabarvení. Společně můžete prát i pastelové barvy, jakými jsou světle růžová, světlezelená, světlemodrá, oranžová nebo žlutá.

Třídění špinavého prádla podle barvy

Speciální pozornost věnujte bílému prádlu a pokud je to možné, vždy ji perte zvlášť. Nezávisle od barvy byste měli prát samostatně i citlivé kousky oblečení, jakými jsou spodní prádlo, punčochy, halenky, hedvábí nebo čipkované oblečení. Zvláště vytřiďte i ručníky, ložní prádlo, sportovní oblečení a oděvy z denimu. Nezapomeňte, že před praním je důležité vyprázdnit všechny kapsy, zapnout knoflíky a zipy a oděvy je ideální převrátit naruby.

Oddělte lehce a silně znečištěné prádlo

Společně neperte ani lehce a silně znečištěné prádlo. Odolné skvrny se doporučuje předem ručně předeprat pomocí mýdla na praní, případně s použitím odstraňovače skvrn. Extrémně znečištěné prádlo byste měli navíc očistit okamžitě po zašpinění. Čerstvé skvrny se totiž čistí mnohem snadněji než ty zaschlé. Speciální ošetření před vložením do pračky vyžadují především mastné skvrny od oleje či tuku. Některé skvrny se fixují zvyšováním teploty, což by následně znemožnilo jejich odstranění. K odolným skvrnám, které byste neměli nechat zaschnout, patří i krev, mrkev, tráva, červené víno, kakao či čokoláda.

Pokud bezprostředně po zašpinění nemáte možnost praní, alespoň oděv namočte. Následně můžete použít odstraňovač skvrn, který nanesete přímo na nečistoty a necháte působit. Při žvýkačkách a blátě se doporučuje nečistoty nechat zatvrdnout a teprve potom mechanicky seškrábat. Na vyschlé skvrny použijte jemný kartáček, s nímž alespoň částečně odstraníte nečistoty z povrchu. Po vhodném ošetření silně znečištěných kousků oděvu je pak můžete vložit do pračky a prát podle návodu na praní.

Používejte pouzdra na praní

Pokud nechcete prát jemné tkaniny odděleně nebo máte jemného prádla málo, a proto se vám ho nevyplatí prát samostatně, existuje řešení. Tím jsou speciální pouzdra na praní, které jemné oblečení ochrání před nešetrným opotřebením. Síťové pouzdra seženete v různých velikostech a za přijatelné pořizovací ceny. Takové pouzdro je vhodné například na praní spodního prádla či citlivých jemných oděvů. Síťové pouzdra na praní se používají na ochranu jednoho kusu oděvu, případně několika kusů. Rozhodně do jednoho pouzdra nevkládejte velký počet prádla, ale raději si prádlo rozdělte do několika pouzder. Díky nim můžete prát jemné oděvy spolu s ostatními věcmi v pračce v rámci jedné běžné dávky. Pamatujte si však, že pouzdra na praní nechrání oblečení před pouštěním barev, proto je perte s oděvy v podobné barvě.

Vyberte vhodný prací prostředek

Pokud si myslíte, že s jedním druhem pracího prostředku si vystačíte na veškeré prádlo, jste na omylu. Většina má v domácnosti tři druhy, které dokáží pokrýt oděvy různých barev i materiálů. Předtím, než si prací prostředky nakoupíte, přečtěte si příručku k vaší k pračce, abyste zjistili, jaký typ pracího prostředku dokáže váš model zpracovat. Současné moderní pračky nemají problém s tekutými, práškovými a ani s kapslovým pracími prostředky, vkládat do nich můžete i další čisticí prostředky, např. bělidlo nebo aviváž. Výběr vhodných pracích prostředků by se měl odvíjet od modelu pračky i od prádla, kterou vlastníte. Rozdílnou péči vyžaduje bílé, černé i barevné prádlo.

Na praní bílého prádla se doporučuje používat prací prášek určený na něj. Prášky jsou obvykle účinné i při silném znečištění a vyznačují se intenzivnější prací silou. Obsahují speciální aktivní složky, které mají bělící účinky, aby se zachovala původní bělost a zářivost. Také obsahují rozjasňující látky, díky kterým prádlo nedostane šedý či žlutý nádech. Pokud byste takový prášek použili na černé nebo barevné oděvy, mohli by ztratit svou barvu. Klasické prací prášky jsou skvělým pomocníkem při velmi zašpiněném prádle a můžete s nimi prát i na vysokých teplotách. Prací gel se z dlouhodobého hlediska při praní bílých tkanin nedoporučuje, protože neobsahuje aktivní kyslík. Ten je součástí pouze pracích prášků. Práškový prací prostředek se sype do dávkovače pračky, ne do bubnu. Při extrémním znečištění se doporučuje do praní přidat i odstraňovač skvrn.

Prací prášek na prádlo

Při praní barevného prádla se doporučuje používat tekuté prací prostředky nebo rozpustné kapsle určené na barevné prádlo. Mnoho hospodyněk dává u barevných tkanin přednost gelům s optickým rozjasňováním. Tekutý prostředek nezanechá na oděvu práškové skvrny, protože pračka ho dokáže z prádla snadněji a důkladněji vymáchat. Prací gely či rozpustné tobolky získávají popularitu kvůli tomu, že se snadněji rozpouštějí a jsou účinné i při nižších teplotách. Navíc jsou koncentrovanější, proto je jejich spotřeba nižší než při klasickém prášku. Prací gely jsou vhodné i pro ruční praní a můžete je nalévat přímo do bubnu pračky. Na tmavou prádlo jsou ideální speciální přípravky, které mají v sobě aktivní látky proti blednutí barev, respektive na oživení tmavých barev.

Jemné tkaniny, jakými jsou vlna nebo hedvábí, perte v pracím prostředku určeném na konkrétní materiál. Zabráníte tak jejich znehodnocení a přitom zůstanou jemné a nadýchané. Tyto prací prostředky bývají k oděvu šetrnější a navíc ho zjemní, změkčí a obnoví jeho pružnost. Při vlněných svetrech, pletených oděvech nebo jemných tkaninách je vhodné použít lanolin. Své uplatnění najde při praní dek, ovčího rouna či spodního prádla. Lanolin má navíc antibakteriální účinky a je hypoalergenní.

Ekologickou alternativou k výše zmíněným pracím prostředkům je mýdlo na praní a mýdlové vločky. Jde o účinnou, levnou a ekologickou alternativu, která je vhodná na praní prádla alergiků, malých dětí či lidí s citlivou pokožkou. Mýdlo skvěle využijete při ručním parní, mýdlové vločky zas v automatické pračce.

Jak vybrat nejlepší prášek na praní pro děti a dospělé? Recenze chválí Ariel a Persil

Jak vybrat nejlepší prášek na praní pro děti a dospělé? Recenze chválí Ariel a Persil

Vybrat z dnešní nabídky kvalitní prací prášek vůbec nemusí být tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Už jen formy pracích prášků člověka nutí přemýšlet, která varianta je pro praní nejlepší. Klasický prací prášek, tekutý prací prostředek nebo gelové kapsle. Prací prášek je pro nás samozřejmostí... Přečíst článek

Dávkujte správné množství

Pro optimální praní by ste měli prací prostředek dávkovat podle doporučení, které najdete na obalu pracího prostředku. Obecně platí, že na běžnou dávku praní stačí jedno plné víčko pracího gelu nebo jedna odměrka klasického pracího prášku. Množství pracího prostředku závisí i na počtu oblečení a také na tom, jak moc je znečištěné a od tvrdosti vody. Rozhodování o správném množství pracího prostředku usnadňují prací gely, které jsou nadávkované v kapslích. Koncentrované prací prostředky zvyknou vystačit až na 60 praní, protože do zásobníku jde mnohem menší množství než u klasických prášk.

Někdo si myslí, že pokud dá do pračky větší množství prášku či gelu, bude prádlo čistější. Toto však neplatí a v mnoha případech je to zbytečné. Navíc riskujete, že pračka nadbytečné množství pracího prostředku nevymáchá, ten se bude držet v tkaninách textilií a následně bude dráždit vaši pokožku. Žádoucí není ani opačný extrém, kdy ve snaze ušetřit vkládáte do pračky menší množství pracího prostředku. V tomto případě riskujete postupné zašednutí bílého prádla a nevýrazné barvy na barevném oblečení.

Pračky s předním plněním mají obvykle zásuvku na dávkování pracího prostředku a oddělené přihrádky na aviváž a bělidlo. Do praček s vrchním plněným se prací prostředek obvykle sype nebo lije přímo do bubnu před spuštěním cyklu. Správnost dávkování si pro jistotu ověřte i v příručce k obsluze, kterou jste dostali ke své pračce.

Nepoužívejte aviváž při této prádle

Aviváž je perfektním pomocníkem, který vaše prádlo krásně provoní a zjemní. I v tomto případě se při dávkování držte pokynů, které naleznete na obalu. Mnoho současných praček má samostatnou nádobku určenou na aviváž, která se během praní sama uvolní. Přestože díky aviváži dosáhnete příjemnou vůni, změkčení oděvu či nemačkavost, na některé typy oblečení není vhodná. Aviváž nepřidávejte, pokud perete sportovní a funkční oblečení. Nehodí se ani na outdoorové oblečení, bundy či další oblečení z nepromokavého materiálu.

Aviváž na provonění prádla

Při použití aviváže s takovým typem oblečení hrozí, že ztratí svou funkčnost. Aviváž totiž dokáže poškodit speciální ochranné vrstvy, čímž pak oblečení nedokáže plnit svůj původní účel. Aviváž se nedoporučuje používat ani při praní ručníků nebo osušek, protože upěchuje vlákno a ručník působí už na první pohled zplihle. Navíc častým praním v aviváži postupně ztrácí svou schopnost nasávat do sebe vodu, čímž se stává nepoužitelným. Aviváž nepoužívejte ani v případě, pokud se chystáte sušit prádlo v sušičce. V textiliích zadržuje vodu, čímž prodlužuje sušení.

Správně naplňte pračku

Každá pračka má určitou maximální kapacitu bubnu. To však neznamená, že pokaždé ji musíte plnit takovým množstvím. Jednotlivé prací programy mají rozdílné doporučené množství náplně. Každý program je nastaven na jiné množství vody i čas a pokud přesáhnete doporučenou dávku, oblečení nebude dobře vyprané. Dbejte na to, abyste pračku nepřeplnili, protože prádlo potřebuje prostor, aby se mohlo v bubnu pohybovat a tím se čistit. Některé modernější pračky dokonce signalizují, zda je vaše dávka prádla malá, střední nebo velká. Tato funkce nastaví hladinu vody při pracím cyklu podle zátěže. Pokud vaše pračka danou funkcí nedisponuje, řiďte se podle zdravého rozumu a nikdy buben pračky neplňte až po vrch. I při maximální možné náplni by v pračce měl zůstat volný prostor, přičemž se doporučuje, aby mezi prádlem a vrchem bubnu zůstal prostor na nataženou dlaň.

Při naplňování pračky prádlem se řiďte pokyny v návodu. Například bavlnu můžete prát do maximální kapacity, avšak při vlně nebo jemném prádle je vhodnější naplnit buben jen do poloviny. Pokud buben přeplníte, prádlo se dokonale nevypere, protože v bubnu nebude moci cirkulovat, nedostane se k ní dostatečné množství vody a ani pracího prostředku. Překročením maximální kapacity bubnu zároveň riskujete předčasné poškození mechanických částí pračky. Problém může nastat například při odstřeďování, když pračka v důsledku přeplnění nedosáhne nastavené otáčky. Při opačné situaci, když dáte do pračky příliš malé množství prádla, bude sice prádlo dokonale čisté, ale spotřebujete hodně energie i vody. Pozor je třeba dávat při pračkách, které mají inteligentní senzory na vyvažování náplně. Ty mohou mít s menším množstvím problém, protože se jim nepodaří vyvážit buben a v jisté minutě se zacyklí.

Nejlepší pračky 2021 – recenze, test, srovnání

Nejlepší pračky 2021 – recenze, test, srovnání

Testy praček jsou ideálním odrazovým můstkem při výběru pračky. Spolehněte se na výsledky světových testů, které jsme pro vás sesbírali a roztřídili. Výsledná tabulka s doporučenými modely nabízí ty nejlepší pračky, jaké jsou v současnosti na trhu. V úvahu se samozřejmě brala i cena a uživatelské recenze. Kromě toho jsme pro vás připravili i návod, jak si pračku vybrat. Třeba si... Přečíst článek

Zvolte vhodný prací cyklus

Abyste z pračky vytěžili maximum, je vhodné při praní zvolit správný cyklus. Ten sestává ze dvou rychlosti. První je rychlost, jakou se oblečení přehazuje ve vodě a druhou je rychlost, jakou pračka odstřeďuje. Cyklus, který si zvolíte, by měl vždy odpovídat druhu prané tkaniny. Takto maximalizujete prací účinek a hlavně ochráníte své oblečení před případným zničením. Na začátek se stačí seznámit s několika nastaveními a cykly, všechny zbylé najdete v návodu vaší pračky.

  • Předpírka – předpírání je vhodné pro velmi znečištěné prádlo. Oblečení nasákne teplou vodou a pracím prostředkem, tím se změkčí jakékoli tvrdé skvrny ještě před hlavním cyklem praní. Při samotném praní se tak mnohem snadněji odstraní.
  • Bavlna – tento cyklus je účinný při praní znečištěného a zpoceného oblečení, protože pracuje na principu rychlého prohazování oděvu ve vodě i rychlého odstřeďování. Kromě bavlny jej můžete využít i při lnu, džínách, ručnících nebo ložním prádle.
  • Syntetika – cyklus se používá pro syntetická vlákna, jakými jsou viskóza, pletenina, polyester nebo acetát. Tkaniny se rychle zeperou, aby byly čisté, ale odstřeďování je pomalé, aby se zabránilo pomačkání. Na syntetických vláknech se zvyknou vytvářet nepěkné bulky a právě pomalé odstřeďování tomu pomáhá předejít.
  • Jemné nebo ruční praní – cyklus funguje tak, že redukuje přehazování, čímž prádlo chrání před opotřebením. Odstřeďování je také pomalé. Přestože je efektivnost praní o něco nižší, tento cyklus využijete při specifických oděvech, jakými jsou spodní prádlo, krajka, oblečení s flitry, volně tkané látky nebo punčochy a podobné háklivé kousky.
  • Speciální cykly – speciálními cykly disponují hlavně modernější pračky. Tyto cykly dokáží dezinfikovat, případně nabízejí praní v páře nebo chrání bílé oděvy a účinně odstraňují skvrny. Setkat se můžete i se speciálními cykly pro tenisky, softshell bundy, záclony a další tkaniny. Každá pračka nabízí svým uživatelům jiné speciální prací programy.

Perte na optimální teplotě

Při nastavování správné teploty byste se měli řídit podle pokynů uvedených na vnitřním štítku oblečení. Pokud z nedostatku času nebo jakýchkoliv jiných důvodů etikety sledovat nechcete, řiďte se následujícími pokyny.

Trička, košile, běžné barevné prádlo, které není příliš znečištěné, či barevné oblečení, které může pouštět barvu, vyperete i při nízké teplotě 30 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách dochází při barevném prádle ke ztrátám zářivé barvy a rovněž hrozí jeho sražení. Nemusíte se obávat, že oblečení bude kvůli nízké teplotě špinavé, protože prací cykly v moderních pračkách jsou navrženy tak, aby maximalizovaly svoji účinnost. K dostatečnému vyčištění přispěje i prací prostředek, který má jiné (efektivnější) složení než v minulosti, a tak si bez problémů poradí i s menšími skvrnami.

Symboly na štítku na oblečení

Pro syntetiku, tmavé oděvy a mírně špinavé oblečení je vhodná teplota 40 až 50 °C. Praní na 60 °C se doporučuje při ručnících, kuchyňských utěrkách, kapesnících, ložním prádle či při extrémně zašpiněných tkaninách. Horká voda dokáže dezinfikovat a lépe zabíjet bakterie. Stejně účinněji rozpouští čistící prostředky a odstraňuje odolnou špínu. Oblečení je díky praní na vysoké teplotě čistší a zářivější.

Pokud jdete prát citlivou tkaninu, maximální doporučenou teplotu si pro jistotu zkontrolujte na štítku. Jemné vlákno se může v důsledku vysoké teploty zcela zničit. Oblečení se seběhne, vybledne nebo se některé skvrny zafixují, čímž se znemožní jejich snadné odstranění. Moderní automatické pračky mají teplotu vody přednastavenou podle toho, jaký cyklus praní si zvolíte.

Nastavte odstřeďování

Při moderních automatických praček je odstřeďovací cyklus řízen zvoleným cyklem praní. Při nejvyšších otáčkách může odstřeďovat bavlněné prádlo, avšak syntetické a směsové materiály potřebují šetrnější zacházení, proto se při nich volí nižší otáčky.

Mnohé pračky umožňují uživatelům upravovat otáčky i manuálně. Jemné prádlo se potěší, pokud otáčky snížíte na minimum, případně je úplně vypnete. Pokud se chystáte prádlo po vyprání sušit v sušičce, zvolte nejvyšší sílu odstřeďování. Prádlo bude sušší, čímž se následně zkrátí cyklus sušení v sušičce.

Rady pro efektivnější praní

Přestože prádlo správně roztřídíte, přidáte vhodný prací prostředek či nastavíte optimální teplotu vody, někdy skvrny z oblečení nezmizí. S oděvy, které vybíráte z pračky, nejste spokojeni, protože jsou špinavé nebo nevoní. I tyto problémy mají řešení a my vám poradíme, jak se zbavit odolných skvrn, jak prát tak, aby oblečení vonělo, nebo kdy zvolit namísto praní v automatické pračce raději ruční praní, které je k citlivým látkám mnohem šetrnější.

Jak se zbavit odolných skvrn

Skvrny jsou nepříjemnou záležitostí, která nepotěší žádnou domácí paní. Někdy však hrozivě vyhlížející skvrna jde poměrně snadno dolů. Základem je nenechat ji zaschnout a pustit se do její odstraňování, jakmile je to možné. Pokud nemáte čas na ošetření znečištěného prádla alespoň ji namočte. I obyčejná voda pomůže zčásti předejít proniknutí špíny hluboko do struktur tkaniny.

Pozornost věnujte zejména skvrnám od krve, červeného vína, čokolády, kakaa, ovocného džusu, trávy, mrkve a podobně. Pokud jste se polili kávou, kakaem nebo ovocným džusem, namočte oděv do teplé vody se solí a potom ho přeperte. Oblečení s flekem od červeného vína nebo krve je ideální namočit do studené vody a potom vydrhnout kartáčkem, na kterou nanesete pastu s obsahem soli, případně můžete použít šťávu z citronu.

Soda a citron na odolné skvrny

Prádlo s odolnými skvrnami vkládejte do bubnu pračky až po ošetření. Kromě osvědčených babských receptů v podobě slané pasty nebo citrónové šťávy můžete použít i odstraňovač skvrn, který nanesete přímo na nečistoty a necháte působit. Při skvrnách je velmi účinná také ruční předpírka s použitím mýdla na praní.

Přestože se u většiny skvrn doporučuje, abyste je nenechali zaschnout, tato řada neplatí při blátě nebo žvýkačce. Pokud jste se zamazali od bláta, případě se vám na oděv nalepila žvýkačka, je lepší tyto nečistoty nechat zaschnout a až potom mechanicky seškrábat. Použít lze například zubní kartáček.

Jak prát, aby prádlo voněla

Občas se stane, že čerstvě vyprané prádlo vás namísto krásné vůně překvapí zápachem. Důvodem může být časté praní na nízkých teplotách. Při nízké teplotě se dostatečně nerozpustí prací gel či prášek a tyto nerozpuštěné části se následně usazují. V usazeninách se hromadí různé alergeny, prach i nečistoty, které vytvářejí kolem vnitřních částí pračky mazlavý povlak. Povlak se můžete nalepit na gumové těsnění bubnu, odtokovou hadici, filtry nebo zásobník. Z pračky pak vychází nevábně vonící prádlo. I tento problém má ale poměrně jednoduché řešení.

Před dalším praním věnujete pračce adekvátní pozornost. Zapněte ji prázdnou na delší cyklus (minimálně 90 minut) s teplotou 90 stupňů Celsia. Po prvním odčerpání přebytečné vody stiskněte pauzu a do bubnu vlijte 1 litr octa. Pračku znovu uveďte do chodu a nechte působit ocet. Praní na 90 stupňů Celsia vytvoří dostatečně horkou vodu, která v kombinaci s octem účinně odstraní mastné a mazlavé nánosy a dokonce si poradí i s vápenatými usazeninami. Po dokončení pracího cyklu vyčistěte zásobník a jemným hadříkem otřete těsnění bubnu. Pak se doporučuje spustit ještě zkrácený program doplňkového máchání a odstřeďování, díky kterému zbytky octa a uvolněných nečistot odtečou do odtoku.

Aby vaše prádlo po vyprání nezapáchalo, máme pro vás ještě jeden malý tip. Nikdy ho nenechávejte několik hodin v pračce. Hned po dokončení praní ji vytáhnete, vložte do sušičky nebo zavěste na sušák, kde volně vyschne.

Jak a kdy prát ručně

Většina současných praček disponuje programem pro ruční praní, který je k oděvem mnohem šetrenejší než zbylé prací cykly. I přesto se v šatnících nacházejí extra choulostivé kousky, které se mnozí neodvažují vložit do bubnu pračky a perou je raději klasicky ručně.

Ruční praní je vhodné pro jemné spodní prádlo. Využijete ho při dámských podprsenkách, halenkách z jemného materiálu, hedvábných šátcích nebo i při některých vlněných svetrech. Mimořádně citlivý je například mohér.

Ruční praní si podobně jako praní v pračce vyžaduje dodržování několika základních pravidel, abyste byli s výsledkem praní spokojeni. Důležité je sledovat teplotu vody a pokud je prádlo doporučeno prát na 30 °C, nepoužívejte příliš horkou vodu, která vám bude pálit ruce. Pokud při ručním praní nevíte správně odhadnout teplotu vody, nápomocný vám bude dětský teploměr, se kterým ji změříte.

Ruční praní prádla

Před ručním praním si připravte správné koncentrovanou směs pracího prostředku a vody se správnou teplotou, až potom do ní vkládejte prádlo. Samotné ruční praní by nemělo být příliš agresivní, a to ani v případě, pokud je vaše prádlo intenzivně znečištěné. Oblečení perte jemně, nechte ho déle namočené a znovu ho přeperte.

Velmi jemné prádlo byste při praní neměli vystavovat tekoucí vodě a rovněž ani při oplachování. O důkladné odstranění zbytků pracího prostředku se postará vodní lázeň. Jemné prádlo byste neměli ani intenzivně ručně ždímat a na přebytečnou vodu raději použijte savý ručník nebo osušku. Prádlo do ručníku zabalte a jemně promačkejte. Pozor byste si měli dát při pletených svetrech, které se nemají sušit ve vertikální poloze. Horizontální je položte na ručník či na jinou savou tkaninu a občas jejich otočte ze strany na stranu.

Správné praní konkrétní prádla

Připravili jsme pro vás průvodce správným praním, v němž vám poradíme, jak prát konkrétně kousky vybraného prádla. Dočtete se, jak prát spodní prádlo, ponožky, plavky, trička, džíny, svetry nebo bundy. Nezapomněli jsme ani na utěrky, ručníky či funkční oblečení. Díky nám budete vědět, jak prát často používané kousky prádla, a to aniž byste je zničili nebo zkrátili jejich životnost.

Jak prát spodní prádlo

Praní spodního prádla není žádná věda. Stačí pračku nastavit na jemný cyklus. Tento cyklus je šetrný a neměl by překážet ani tím kouskům spodního prádla, které mají na štítku uvedeno "ruční praní". Univerzální prací prostředek je vhodné zvolit u bavlny a syntetiky, při krajce sáhněte raději po jemném čistícím prostředku.

Spodní prádlo můžete před praním namočit a zbavit se žlutých skvrn, které vznikají při pocení. Prádlo opatrně třete mýdlem a teplou vodou a nechte ho namočené po dobu 30 minut. Před vložením do bubnu pračky dejte jemné prádlo do pouzder na praní a uzavřete jejich zipy. Vložení do pouzder zabrání podprsenkám, kalhotkám, košilkám, podvazkům či jiným spodním oděvům, aby se v pračce při kroucení zachytili.

Spodní prádlo byste měli prát odděleně a v malých dávkách. Nedoporučuje se vkládat ho do pračky spolu s těžkými kusy, protože by mohly způsobit ohnutí nebo zlomení kostic. Na kolik stupňů se tedy pere spodní prádlo? Ideální je teplota 30 °C. Pokud máte strach, že při nižší teplotě se vám prádlo dostatečně nevypere, zvolte maximálně 40 °C. Spodní prádlo nechte po praní volně vyschnout na vzduchu, aby nedošlo k poškození ramínek nebo kostic.

Při luxusním prádle zvolte ruční praní. Týká se to zejména hedvábí a podobných materiálů. Prádlo nechte několik minut namočené ve vodě a jemným stisknutím ho properte. Následně ho opláchněte a vložte do ručníku, který do sebe vsaje přebytečnou vodu. Poté nechte prádlo volně vyschnout na sušáku.

Jak prát ponožky

Ponožky patří ke kouskům oblečení, které potřebujeme téměř každý den. Co dělat, aby se vám v pračce neztrácely, nezošedli nebo nepřicházely o svou sytost? Ponožky byste měli roztřídit podle barev a prát s podobnými odstíny. Před vložením do pračky převraťte barevné ponožky naruby, aby nedošlo ke ztrátě jejich barevnosti. Praní ponožek se doporučuje na teplotě 40 °C. Jde o dostatečnou teplotu k tomu, aby se zahubili případné bakterie, ale zároveň, aby se nezničily vlákna. Na konci praní můžete přidat aviváž, čímž se zachová jemnost vláken a ponožky budou krásně vonět.

Bílé ponožky zvyknou časem zašednout nebo získat nádech žluté. Zářivou bělost jim můžete navrátit pomocí jedlé sody nebo prášku do pečiva. Prášek do pečiva obsahuje jedlou sodu a také další složky, které mají čistící účinek. Jedlou sodu nebo prášek do pečiva nasypte do vlažné vody a vložte do ní ponožky. Jemně je properte v rukách a nechte přes noc stát ve vodě. Potom ponožky vyperte spolu se zbylým bílým prádlem v automatické pračce.

Oprané ponožky zavěšené na šňůře

Aby se vám ponožky během praní neztrácely, můžete použít plastový kolíček, kterým jednotlivé ponožky k sobě připnete. Na trhu najdete i speciální párovače ponožek nebo párovací kolíčky, které neobsahují kovové části, a tak se nemusíte obávat rzi. Další alternativou, jak předcházet ztrácení ponožek, jsou pouzdra na praní.

Jak prát plavky

Plavky se doporučuje po každém koupání vypláchnout ve studené vodě. Zbavíte se tak soli, chlóru, opalovacích přípravků, potu, plážového písku, případně kamínků. Všechny tyto věci narušují elastická vlákna, proto se jich třeba zbavit co nejrychleji.

Většina odborníků nedoporučuje praní plavek v pračce. Vsadit byste měli na ruční praní, které je k plavkám šetrné. Stačí naplnit umyvadlo studenou vodou a přidat malé množství tekutého pracího prostředku, který je určen pro ruční praní. Potom vložte plavky do vody a nechte je alespoň po dobu 15 minut namočené. Následně je snadno promasírujte prsty, abyste z nich odstranili zbytky chlóru či jiné nečistoty. Na závěr je důkladně propláchněte ve studené vodě, ale nikdy je neždímejte. Nechte je přirozeně uschnout.

Jak jsme naznačili, plavky by se neměly prát v pračce. Mnoho žen se přesto ptá, jak prát plavky v pračce. Při praní v pračce vložte plavky do speciálního sáčku na praní jemného prádla, čímž zabráníte poškození pevných částí nebo zamotání do zbylého oblečení. Prát je můžete například s ručníky, které jsou dostatečně měkké i velké na to, aby plavky ochránili před nechtěným zničením. Volte nejjemnější prací program a používejte na praní studenou vodu a tekutý prací prostředek. Nikdy nepřidávejte aviváž, plavky nesušte v sušičce na prádlo a ani je nežehlete.

Praní plavek v pračce by přesto nemělo být samozřejmostí. Jak říkají někteří odborníci, plavkám dopřejte pračku jen zhruba při každém pátém praní. Díky tomu se z nich odstraní nečistoty ze soli, písku nebo opalovacích krémů, které nedokázalo zlikvidovat ruční praní.

Jak prát ručníky

Ručníky by měly prát odděleně a s podobnými barvami. Neperte spolu bílé a barevné ručníky či osušky, aby nedošlo k nežádoucímu zabarvení. Běžně znečištěné ručníky stačí prát na 40 °C. Díky nižší teplotě vody si zachovají svou měkkost. Aby ručníky a osušky lépe sali vodu, doporučuje se je před prvním použitím namočit do studené vody a pak je vyprat.

Při praní je vhodné používat tekutý prací prostředek, který se lépe rozpouští. Do praní přidávejte doporučené množství pracího prostředku. Příliš mnoho prášku môže způsobit vyblednutí barev a příliš málo prášku zas ztvrdnutí ručníku. Pokud vám ručníky nebo osušky páchnou i po vyprání, properte jejich v horké vodě při teplotě 60 °C. Taková teplota zničí většinu bakterií, kvasinek i hub. Pokud někdo z domácnosti trpí nějakou nemocí nebo plísňovou infekcí, teplotu vody zvyšte a perte na 90 °C. Před praním si však zkontrolujte štítky, zda ručník takovou teplotu snese.

Pokud ručníky hned po vyprání vytáhnete z pračky, prostřete je a následně vysušíte, zůstanou déle měkké. Ještě větší měkkost a hebkost dosáhnete sušením v sušičce. Při praní ručníků a osušek nepoužívejte aviváž. Aviváž se váže na vlákna bavlny, obaluje je neviditelným filmem, čímž ručníky ztrácejí svou absorpční schopnost. Při bílých ručnících a osuškách může aviváž způsobit zašednutí.

Jak prát utěrky

Utěrky patří k často využívanému textilu v domácnosti. Používají se při vaření i úklidu, a proto se zvyknou rychle zašpinit. Utěrky lze prát ručně v horké vodě a s pomocí žlučového mýdla, které je zbaví skvrn, ale mnohem jednodušší a méně namáhavé je to v automatické pračce.

Jak prát utěrky?

Nejjednodušší způsob, jak vyčistíte utěrky, je vložit je do pračky, která se o vše postará. Na kolik stupňů prát utěrky? Bílé utěrky můžete prát při teplotě 95 °C, ovšem většinou není taková vysoká teplota nutná. Barevné utěrky perte na 60 °C, ale vždy si pro jistotu přečtěte štítek, který vás informuje o vhodném způsobu praní.

Použijte běžný prací prostředek, ale pokud chcete mít jistotu, že na utěrkách nezůstanou bakterie, můžete přidat i dezinfekční prací prostředek. V případě tvrdé vody se skvrny hůře odstraňují, proto přidejte do praní trochu jedlé sody nebo změkčovadla.

Jak prát trička

Bavlněná trička, které nejsou velmi znečištěné, perte při nízké teplotě 30 °C. Taková teplota zaručí, že barevné oblečení neztratí svou živost a ani se nesrazí. Na pračce můžete zvolit program, který je určen přímo pro bavlnu. Prací cykly v současných moderních pračkách jsou nastaveny tak, aby i při nízkých teplotách dokázali odstranit nečistoty. Pokud máte trička z jiného materiálu než je bavlna, řiďte se pokyny na vnitřní etiketě. Na základě výše uvedených informací zvolte vhodný prací program i teplotu vody.

Jak prát džíny

Džíny jsou součástí šatníku téměř každého a velké oblibě se těší mnoho let. O tento nestárnoucí kousek oděvu se však třeba správně starat, aby vám posloužil co nejdéle. Nesprávné praní a následná péče může rifle zničit nebo zkrátit jejich životnost.

Potěšující zprávou je, že rifle netřeba prát často. Pokud jste si je neznečistili blátem či nějakou tekutinou, klidně je můžete nosit týdny. Rifle vyrobené z levného denimu perte podle doporučení na vnitřním štítku. Obecně však platí, že praní na teplotě 30 °C by jim nemělo ublížit. Zvolte šetrný program a použijte kvalitní prací prostředek určený na barevné oblečení. Aviváž do praní nepřidávejte, protože by vlákna džínů mohla poškodit.

Rifle ze surového denimu nebyly po barvení výrobcem prané ani nijak mechanicky opracované. Proto jsou na dotek tvrdší a navíc pouštějí barvu. Takové rifle jsou odolnější a vydrží několik sezón. Výrobci doporučují "syrové" džínsy prát až po 6 měsících od zakoupení a pravidelně je nosit. Pokud se takové rifle rozhodnete vyprat příliš brzy, indigo, kterým jsou džíny zabarvené, se zvykne rovnoměrně rozlít po celých džínách, čímž ztratí svůj charakteristický vzhled.

Abyste své rifle udrželi čisté a zároveň je nemuseli často prát, zkuste je vyčistit lokálně. Na špinavé místo použijte vatový tampon a prací prášek, pokud je znečištění větší. Zápachu džínů se zbavíte vyvětráním na čerstvém vzduchu, případně položením na radiátor nebo působením mrazu. Rifle můžete vložit do mrazničky, přičemž chlad zabije bakterie i plísně. Pokud přesto potřebujete vyprat celé rifle, vsaďte na ruční praní, které je k džínům šetrné. V žádném případě je však po vyprání neždímejte. Raději je vložte mezi dva ručníky, srolujte a opatrně na ně tlačte, aby se zbavili přebytečné vody.

Starší rifle, které pravidelné nosíte, stačí prát jednou za měsíc. Při praní je obraťte naruby, aby se jejich původní barva zachovala co nejdéle. Týká se to zejména džínů tmavomodré nebo černé barvy. Nikdy neperte na vysokých teplotách a používejte osvědčené prací prostředky, které chrání sytost barev.

Rifle nesušte na přímém slunci, protože by mohly vyblednout. Pokud je chcete vložit do sušičky, zvolte režim s velmi nízkou teplotou. Ideální je rifle hned po vyprání vytáhnout z pračky, narovnat je na věšáku a nechat volně vyschnout. Džíny byste neměli ani žehlit, denim je totiž látka, která se nemačká. Na druhé straně, po vyžehlení budou rifle na dotek příjemnější. Zvažte proto, zda je žehlení nutné nebo ne.

Jak prát svetry

Svetry či pulovry vyžadují pozornost navíc. Asi každému se alespoň jednou za život stalo, že z pračky vytáhl svetr, který se během praní zmenšil o několik velikostí, nebo naopak roztáhl do obrovských rozměrů. Svetr mohl nesprávným praním změnit svou barvu, ztratit hebkost, případně se na něm vytvořily nepěkné bulky (žmolky).

Svetry se vyrábějí z různých materiálů, k nejběžnějším patří pravá vlna, ale v obchodech se setkáte i s akrylem, kašmírem nebo mohérem. Před praním se proto podívejte na vnitřní etiketu, na které zjistíte, z jakého materiálu je svetr vyroben a štítek vám poradí i to, jakým způsobem a při jaké teplotě ho třeba prát.

Svetry v koši na prádlo

Svetry z pravé vlny je ideální prát v rukách. Stačí napustit do umyvadla vodu dosahující teplotu max. 30 °C a přidat trochu šetrného pracího prášku bez bělidel. Svetr následně jemně properte v rukách. Příliš ho netlačte, aby se nezničil a jakmile ho v rukou přeperete, vodu vypusťte a napusťte čistou studenou vodu. Svetr znovu jemně propláchněte, potom ho velmi šetrně promačkejte, čímž se zbaví nadbytečné vody a položte ho na ručník. Vlněné svetry vždy sušte ve vodorovné poloze, aby se nevytahali.

Pokud nechcete prát ručně, na automatické pračce zvolte program "vlna" a přidejte do ní šetrný prací prostředek.

Akryl je takříkajíc umělá vlna a jde o levnější alternativu. Oproti pravé vlně vás svetr nebude kousat, nebude se krčit a rychleji se vysuší. Na druhé straně hůř pohlcuje pachy, snadněji se vytahá a často se na něm tvoří bulky. Akrylový svetr můžete prát v ruce nebo v automatické pračce. V obou případech zvolte nižší teplotu praní 30 °C, protože při vyšší teplotě by se svetr mohl srazit. Vy byste tak z pračky vytáhli oděv zmenšený o několik čísel. Doporučuje se požít šetrný prací program.

Kašmírový svetr je oproti ovčí vlně několikanásobně dražší. Jistě by vás proto nepotěšilo, kdyby jste si ho nesprávným praním zničili. V první řadě se podívejte na vnitřní štítek a doporučení výrobce. Jelikož kašmír je drahý, při výrobě se používají i další materiály. Chcete-li kašmírový svetr zachovat co nejdéle jako nový, perte ho v rukou. Napusťte si vlažnou vodu a přidejte šetrný prací prostředek.

Mohérové ​​svetry patří k luxusním kouskům, proto si zaslouží opatrné zacházení. Vyznačují se hebkostí a skvělými tepelnými vlastnostmi. Tyto se svetry se nezvyknou srážet, neškrábou a ani se nemačkají. Podobně jako v předchozích případech se doporučuje pračce raději vyhnout a zvolit šetrné ruční praní. Do vody s teplotou do maximálně 30 °C přidejte jemný prací prášek nebo mýdlo. Mohérový svetr příliš neždímejte, nechte ho ve vodě máčet se a po 10 minutách vyměňte vodu za čistou a chladnější. Svetr sušte položený na ručníku.

Jak prát bundy

Bundy jsou nenahraditelným pomocníkem během zimních měsíců. Jak se však o ně starat tak, aby vám co nejdéle vydržely jako nové? V první řadě si přečtěte pokyny na štítku, z nichž zjistíte, zda bundu můžete prát v automatické pračce a při jaké teplotě. Pak se řiďte jednoduchými zásadami.

Pokud má bunda kožešinové části, které nelze odepnout, měli byste zvolit ruční praní. Pokud se kapuce s kožešinovým okrajem dá složit, odepněte ji. Kožešinu zvyknou výrobci přidávat i do blízkosti kapes, tu však složit nevíte. I jedno praní v pračce může přírodní i umělé kožešině uškodit.

Mnohem jednodušší se vám bude prát bunda bez kožešinových doplňků nebo prošívaná bunda. V každém případě, bundy se nedoporučuje prát často, protože vnější vrstva látky častým praním ztrácí svou odolnost proti opotřebení i vlhkosti a navíc může klesnout ohřívací schopnost bundy, časem vám v ní tedy bude chladněji. Pokud bunda není příliš znečištěna, vždy dejte přednost lokálnímu čištění před kompletním praním.

Bundu perte při nižších teplotách. Ideální je teplota okolo 30 až 40 °C. Nikdy nepoužívejte odstraňovače skvrn nebo bělidla, které by ji mohly poškodit. Před praním v pračce je vhodné očistit rukávy a límec bundy, protože právě to jsou místa, která se zvyknou nejvíce zašpinit. Čistit můžete ručně pomocí pracího mýdla. Špinavé místa leštěte opatrně, aby na látce nevznikla díra.

Červená bunda v pračce

Při praní vsaďte na tekutý prací prostředek, protože z klasického prášku by mohli na bundě vzniknout bílé mapy a skvrny. Před praním nezapomeňte sundat z bundy vše, co je možné odepnout (kožešina, límec, pás a podobně) a vyprázdněte i všechny kapsy. Potom zapněte zipy, knoflíky a otočte bundu naruby. Takto se vyhnete zdeformování vnější tkaniny nebo podšívky.

Režim praní nastavte na automatické pračce na jemný nebo na ruční praní. Pokud vaše pračka takový speciální režim nemá, zvolte minimální rychlost otáček a teplotu do max. 40 °C. Jak jsme již naznačili, za optimální teplotu se považuje 30 °C. Pro dosažení lepšího efektu vložte do pračky tři až pět tenisových míčků. Ty nejprve namočte a až potom je přidejte do bubnu pračky.

Zimní bunda by měla prát samostatně, protože může absorbovat hodně vody, což zvýší její váhu. Pokud by bylo v pračce další prádlo, mohl by se přetížit buben. Bundu po vyprání můžete sušit v sušičce. Teplotu nastavte na max. 30 °C a použijte režim pro syntetické tkaniny. Pokud chcete sušit přirozeně, bundu převraťte tak, aby nebyla naruby a zavěste ji na věšák. Neměli byste ji sušit vodorovně, protože by vám na ní mohli zůstat nehezké mapy a fleky. Při sušení ji nepokládejte do blízkosti radiátoru.

Jak prát funkční oblečení

Funkční sportovní oblečení potřebuje během praní speciální péči, aby si zachovalo své vlastnosti. Nevhodným praním byste ho mohli nenávratně zničit. Doporučujeme vám řídit se podle vnitřních štítků na oblečení. Některé sportovní materiály se mohou prát na 40 °C, jiné jen na 30 °C. Na běžně znečištěné oblečení ve většině případů stačí třicítka.

Pokud vaše pračka obsahuje program na praní sportovních oděvů, zvolte ten. Pokud takový program nemá, perte na zmíněných nižších teplotách. Namísto klasického pracího prášku je vhodné použít tekutý prací prostředek určený pro sportovní oblečení. Ten je k oděvům šetrný a nenarušuje membránu tkanin. V případě, že speciální prací prostředek nemáte, použít můžete i běžný tekutý prací prostředek, avšak bez obsahu bělidel.

Před samotným praním nezapomeňte sportovní prádlo roztřídit podle barev, zabráníte tak případnému zabarvení. V žádném případě nepoužívejte aviváž, protože ta narušuje základní funkce a oblečení by kvůli ní ztratilo své vlastnosti. Některé kousky funkčního oblečení je možné sušit v sušičce, prověřte si to na vnitřní etiketě oděvu. My vám však sušení v sušičce nedoporučujeme, protože sportovní materiál dokáže volně vyschnout během pár hodin na sušáku.

Nejčastější otázky a otázky (FAQ)

Na závěr vám přinášíme odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Dozvíte se, jak často třeba prát, co dělat v případě, že z pračky vychází zaprášená prádlo, nebo jak si poradit s tvrdou vodou. Odpovíme také na to, jak prát oblečení pro malé děti, alergiky či pro lidi trpící kožním onemocněním.

Jak často třeba prát?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Někdo pere až tehdy, když se mu nakupí plný koš špinavého prádla, jiný zas po nasbírání několika kousků oblečení. Řiďte se proto vlastním rozumem. Pračku byste neměli zbytečně zapínat, pokud je poloprázdná, ale na druhé straně byste ji neměli plnit ani nadbytečným množstvím prádla. Pokud se vám tedy nasbírá velké množství oděvů, praní si rozdělte na několik menších dávek. Obecně se doporučuje prát hned, pokud jste si věci zamazali něčím, co by šlo po zaschnutí velmi těžko dolů.

Co dělat, pokud z pračky vychází zaprášené prádlo?

Na vině může být neadekvátní množství pracího prášku. To vede k vytváření nadměrné pěny, která pak shromažďuje nečistoty. Oblečení bude po vyprání vypadat ještě špinavější, než když jste ho vkládali do pračky. Důvodem zaprášené prádla může být i to, že se o pračku nestaráte a nečistíte ji. Jednou za čas byste měli důkladně vyčistit nádobu určenou na prací prášek i další součásti pračky, ve kterých se mohou usazovat nečistoty. Rovněž je vhodné po každém praní nechat dvířka pračky otevřená po dobu několika hodin, aby se pračka vysušila a vyvětrala. Minimálně jednou do roka, ale optimálně i několikrát za rok, spusťte čistící cyklus s teplou vodou a octem.

Má tvrdá voda vliv na kvalitu praní?

Prádlo se může kvůli tvrdé vodě špatně vyprat. Tvrdá voda navíc představuje riziko pro topné těleso pračky, které se snadněji zanese vodním kamenem, čímž se sníží efektivita ohřevu vody. Topné těleso se pak musí více zahřívat, což časem může vést k jeho úplné nefunkčnosti. Tam, kde je tvrdá voda, se doporučuje přidávat do každého praní trochu sody na praní, která dokáže vodu změkčit.

Jak prát oblečení pro děti?

Pokožka malých dětí je velmi jemná a tím pádem i náchylná na podráždění. Proto si prádlo, které je určené nejmenším, vyžaduje speciální péči. V obchodech se setkáte s množstvím pracích prostředků, které jsou šetrné a svým složením přizpůsobené pokožce miminka. Při ošetřování prádla pro miminka byste kromě praní ve vhodném pracím prostředku neměli zapomínat ani na žehlení. To odstraní z oděvu bakterie.

Vyžadují alergici speciální péči o prádlo?

S podobnou situací jako u malých dětí se můžete setkat i při alergicích nebo lidech trpících ekzémem či jiným kožním onemocněním. I jejich pokožka je velmi citlivá, a proto byste měli na praní prádla volit šetrné programy a ekologické prací prostředky. V pračce můžete používat parní režim a pokud máte i sušičku, prádlo sušte tam. Sušení na slunci ve venkovních prostorách by mělo být pro vás tabu během pylové sezóny. Všechny alergeny by se totiž zachytili na čistě vypraném prádle a alergickou osobu by následně během nošení dráždily.

Pračky – recenze

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 17.03.2021

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář