Jak vybrat nejlepší prášek na praní pro děti a dospělé? Recenze chválí Ariel a Persil

Vybrat z dnešní nabídky kvalitní prací prášek vůbec nemusí být tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Už jen formy pracích prášků člověka nutí přemýšlet, která varianta je pro praní nejlepší. Klasický prací prášek, tekutý prací prostředek nebo gelové kapsle. Prací prášek je pro nás samozřejmostí a většinou máme dojem, že používáme ten správný. My vám poradíme, jak prací prášek vybrat a na základě testů pro vás máme výběr těch nejlepších pracích prášků.

Jak vybrat kvalitní prací prášek?

Co od pracího prášku očekáváte? Čisté a voňavé oblečení. Berme v úvahu, že vůni napomáhá i samotná aviváž, ale kvalitní prací prášek se má postarat o čistotu a svěžest praného prádla. Samozřejmě, při výběru člověk zohledňuje cenu, někdo si dává pozor na složení a někdo vyžaduje antialergenní nebo ekologický prací prostředek. Když všechny tyto požadavky dáme dohromady, vznikne ideální a univerzální prací prášek. Pojďme postupně na to, co při výběru pracího prášku, kvalitního pracího prášku, zohlednit.

Nejlepší prací prášky, gely a kapsle

Prací prášky – recenze

Z různých spotřebitelských testů jsme pro vás vybrali 5 nejlepších pracích prášků, které na našem trhu najdete. V rámci testů byly hodnoceny různé parametry. Prioritně šlo o čistící účinky, šetrnost vůči tkaninám, obsah aktivních složek či obsah alergenů. Rovněž byl hodnocen poměr ceny a pracích dávek. V neposlední řadě mnohé prací prášky získali body i za ekologičnost a menší znečišťování vody.

Vybíráme si prací prášek

Tradiční klasika, která zde byla první. Tedy, pokud nepočítáme kameny, hole, vědra nebo živočišné mýdla. Prací prášek je ze všech forem pracích prostředků nejsilnějším bojovníkem se skvrnami. Zda jde o kávu, trávu, bláto, krev nebo jiné běžné odolné nečistoty. Jeho výhodou je, že je v suchém stavu a své aktivní látky uvolňuje až při dosažení jistého stupně vlhkosti.

Součástí pracího prášku je několik složek. Pro bělící účinek se využívá aktivní kyslík, který napomáhá právě při rozpouštění odolných nečistot. Je však třeba počítat i s nevýhodami. Prášek je i agresivnějším pracím prostředkem a postupně může zbavovat barevné oblečení sytosti. Na druhé straně, pokud se chcete zbavit odolných nečistot, stačí navýšit dávku a jde to.

Vybíráme si prací gel

Tekutý prací prostředek se stal velmi používanou alternativou vůči pracímu prášku. Především pro jednoduchost dávkování. Rovněž nemusíte řešit žádnou rozpustnost a stejně tak tekutá forma pracího prášku nezanechává skvrny z důvodu slabé rozpustnosti, jak tomu někdy bývá při pracím prášku. Je rovněž méně agresivní. Prací gel se doporučuje pro kratší prací cykly s nižšími teplotami. Gely neobsahují aktivní kyslík a nemají tak silný bělící účinek.

Nejlepší prací gel – výhody, nevýhody

Při praní barevného oblečení nebo černého prádla oceníte, že jsou k sytosti barev mnohem šetrnější. Gely nejsou tak agresivní. Na druhé straně, v boji s odolnými skvrnami nejsou tak účinné jako například prací prášky. Gelová forma většiny pracích prostředků obsahuje rovněž složky, které umožňují prát různé barvy prádla spolu. Nižší agresivita a speciální látky eliminují případné míchání barev. Negativem je, že prací gel při dlouhodobém používání způsobuje zašednutí prádla.

Vybíráme si gelové kapsle

Zcela nejkomfortnější formou z pracích prostředků jsou stále oblíbenější gelové kapsle. V principu jde o tekutý prací prášek v rozpustné kapsli. Nicméně, kapsle obsahuje koncentrovaný prací přípravek. Lze je používat na barevné, bílé i černé prádlo.

Tato forma se těší velké popularitě. Lidem často nevadí, že jde o cenově méně výhodný nákup. Na jedno praní se používá jedna kapsle. Nic víc nic méně. Právě to je nevýhoda, že kapsli nelze dávkovat. Dávat do praní dvě kapsle by nebylo právě účinné a především ekonomicky výhodné. V zásadě však platí, že používání gelových kapslí je částečně ekologičtější, protože se nenavyšuje objem použitého pracího prostředku.

Ekologické prací prostředky – bez alergenů

Toto téma je aktuálnější než kdy předtím. Množství výrobců, především těch menších, tlačí na vyšší zastoupení ekologických složek ve svých pracích prostředcích. Na trhu najdete množství pracích prášků či gelů, které jsou antialergenní a zároveň neobsahují žádná barviva, parfémy, fosfáty či jiné chemikálie. Na trhu je například množství pracích prostředků určených pro dětské prádlo. Pro běžné praní v domácnosti by však šlo o ekonomicky nerentabilní způsob praní.

Prací prášek bez alergenů

Pokud máte citlivou pokožku nebo chcete šetřit naši planetu, pak určitě hledejte prací prášky, které jsou dermatologicky testovány. Hodnota alergenů by neměla překročit 100 mg/1 kg. V případě vyšší koncentrace mohou vaši pokožku podráždit.

Univerzální vs speciální prášky

Chcete-li dlouhodobě používat jeden druh pracího prostředku na všechno, není to možné. Sice existují kompaktní prášky, které by měly být řešením na všechno, no testy ukázaly, že to tak být nemusí. Každá forma pracího prostředku má své plusy i mínusy. Jednoduché pravidlo říká, že pokud ve vašem šatníku převládá jedna barva, používejte na takové prádlo prací gel. Pro bílé prádlo je však lepší prací prášek. Pokud chcete používat speciální prací prášek na tmavé a speciální na bílé oblečení, chybu určitě neuděláte. Samozřejmě, náklady se částečně navýší.

Nejlepší pračky 2020 – recenze, test, srovnání

Nejlepší pračky 2020 – recenze, test, srovnání

Testy praček jsou ideálním odrazovým můstkem při výběru pračky. Spolehněte se na výsledky světových testů, které jsme pro vás sesbírali a roztřídili. Výsledná tabulka s doporučenými modely nabízí ty nejlepší pračky, jaké jsou v současnosti na trhu. V úvahu se samozřejmě brala i cena a uživatelské recenze. Kromě toho jsme pro vás připravili i návod, jak si pračku vybrat. Třeba si... Přečíst článek

Alergenní složky

Jednou z informací, které byste si měli všímat na obalu/etiketě pracího prostředku je určitě přítomnost alergenních látek. Koncentrace alergenů by neměla přesáhnout 100 mg na 1 kg pracího prostředku. To však není zárukou toho, že prací prostředek je hypoalergenní. Alergikovi může překážet jistý alergen i v menší koncentraci. A může podráždit jeho pokožku. Pokud máte pocit, že prací prášek, popřípadě aviváž dráždí vaši pokožku, musíte přejít na ekologické nebo dermatologicky testované prací prostředky.

Větší neznamená lepší

Spotřebitelský německý magazín Stiftung Warentest ve svém testu zjistil, že vítěz jejich testu, prací prášek Ariel dosáhl nejlepší a zároveň nejhorší výsledek. Zatímco kompaktní prášek v menším balení se ocitl mezi nejlepšími, co se účinnosti při odstraňování odolných skvrn týká, XL – 5 kg balení stejného pracího prostředku v testu pohořelo a dosáhlo podprůměrné výsledky. Odlišnosti test odhalil i mezi prášky Persil či Aldi (Lidl). Příčinou je odlišné složení, a tedy hlavně menší zastoupení účinných složek a aktivních látek, které se starají o kvalitu čištění při praní. V dobrém světle se ukázala i značka Persil.

Větší balení nemusí být vždy ekonomicky výhodnější

Množství pracích dávek

Vězte, že pokud se domníváte, že nákupem XXL balení pracího prášku nakupujte výhodněji, nemusí to tak být. Na trhu je situace taková, že často menší balení jsou výhodnější a netřeba naletět hned na cenu v žlutém či červeném poli. Rovněž, jak jsme psali výše, větší balení často nejsou tak účinné. A to v tom smyslu, že menší dávka má stejnou čistící sílu, jak dávka pracího prostředku z XXL balení. Proto myslete na to, jaký je objem pracího prostředku, jaká je dávka na jedno praní a na kolik dávek má vystačit celé balení.

Existuje dvojí kvalita?

Aféra, která v Evropě trvá už několik let. Rozhodně nejde o fámu. V České republice i v dalších zemích střední a východní Evropy se skutečně objevily produkty, jejichž totožné verze na západ od nás měli mnohem větší koncentraci účinných a aktivních látek. Dvojí kvalita v případě pracích prostředků skutečně existuje. Je však třeba dodat, že Evropská unie zavedla přísná opatření, která výrobcům v případě distribuce produktů dvojí kvality mají být dostatečnou výstrahou. Jinak hrozí výrobci vysoká sankce.

Hodnocení článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 16.04.2020

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář