Chybové kódy/poruchy praček Whirlpool, Bosch, Electrolux, LG, Philco, Candy a jejich řešení

Pračka je praktickým pomocníkem v každé domácnosti, ale občas vás může potrápit. Pokud nefunguje správně nebo vám často signalizuje chybové hlášení, přemýšlíte nad její opravou či koupí nové. Řešení některých chyb je však mnohem jednodušší.

Nejčastěji chybové kódy praček

Během životnosti moderní pračky, která se počítá zpravidla na pět až deset let, se můžete setkat s několika chybami. Ne každá taková chyba je hned důvodem k reklamaci nebo volání opraváře. Některé z nich snadno vyřešíte sami a my vám poradíme, jak na to.

Nejlepší pračky s předním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Beko WRE 6612 CSBSW   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
AEG ProSteam L7FEE68SC   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
LG F4DV709H2T   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Philco PPL 162   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Samsung WW90M649OPM   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší pračky s horním plněním

Názov Hodnotenie Detail
AEG LTX7C562C   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Hoover H3TM 28TACE/1-S   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Electrolux PerfectCare 600 EW6T4272   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Indesit BTW A51052   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
AEG ProSteam LTX7C562C   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Nejlepší pračky se sušičkou

Názov Hodnotenie Detail
AEG L6SE26WC   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Indesit MTWE 61283 WK EE   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Candy CSWS 485D/5-S   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Whirlpool FWDG86148B EU   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
LG F2J6HM0W   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejčastější chyby praček

K nejčastějším chybám patří, pokud pračka nevypouští vodu, neohřívá vodu či neždímá prádlo. Setkat se můžete také s přílišnou hlučností, vytékáním vody nebo nenapúšťaním vody a dalšími. Jak těmto poruchám předcházet a jak je řešit, pokud již nastanou?

Pračka nevypouští vodu

Zbývá vám v pračce voda přesto, že prací program dávno skončil? Zřejmě máte ucpaný odtokový filtr. Tomu nepomůže nic jiného, ​​jen to, že ho vyšroubujete a ručně vyčistíte.

Odtokový filtr se nachází v pravém nebo levém dolním rohu pračky, jeho umístění závisí na typu pračky. Abyste se k němu dostali, u některých modelů musíte nejprve odklopit celý spodní kryt. Pokud se vám úspěšně podařilo dostat k filtru, vyšroubujte ho. Ještě předtím si však nezapomeňte na podlahu připravit vhodnou nádobu, protože z filtru vyteče malé množství vody. Potom ho důkladně vyčistěte a nasaďte zpět.

Jako takové poruše předcházet? Filtr byste měli pravidelně čistit minimálně jednou za tři měsíce. Pokud jsou ve vaší domácnosti zvířata nebo často perete svetry či deky, je vhodné čistit ho ještě častěji, protože zanášet ho mohou chlupy.

Může se stát, že porucha bude přetrvávat i po vyčištění filtru, tehdy je nutné zkontrolovat i vypouštěcí čerpadlo. To se občas v důsledku nepropustného filtru zvykne zadřít. Čerpadlo je umístěno hned pod filtrem. Při čištění čerpadla buďte opatrní a vyčistěte jej tak, aby se lopatky mohly volně pohybovat.

Pokud máte novější model pračky, který disponuje takzvanou samočisticí funkcí filtru i čerpadla, přesto se ucpou, musíte zavolat opraváře. Odtokový filtr i vypouštěcí čerpadlo se v takovém typu pračky nacházejí v nepřístupné části, proto se k nim nedostanete.

Pračka neohřívá vodu

Pokud vám na prádle zůstávají skvrny i po vyprání a pračka je během praní zcela studená nebo se nečekaně přeruší program uprostřed praní, s největší pravděpodobností pračka neohřívá vodu.

Problémy s pračkou – řešení

Za tímto problémem se skrývá poškozené topné těleso, které bez opraváře neopravíte, ovšem poradíme vám, jak takové situaci předcházet. Zkuste používat méně pracího prášku a klidně dávku snižte na polovinu. Při větším množství pracího prostředku se totiž stává, že topné těleso neplave ve vodě, ale v pěně, co mu škodí. Topné těleso se v důsledku množství pěny zbytečně přehřívá, nesprávné ohřívá vodu a hlavně může dojít k jeho spálení.

Pračka je příliš hlučná

Za přílišnou hlučností pračky může být její nesprávné vyvážení. Pokud vám pračka navíc poskakuje po podlaze, zkontrolujte její polohu a nastavte správné vyvážení pomocí nastavitelných nožiček. V případě starších modelů bez nastavitelných nožiček pračku podložte tak, aby byla v rovině. Zkontrolujete také, zda nejsou v bubnu cizí předměty, například mince nebo rozepnuté knoflíky, které mohou způsobovat hluk.

Hluk často doprovází i malé množství prádla v pračce. Prádlo by měla být vždy rozložené rovnoměrně, to znamená, že není vhodné dávat do pračky příliš malé množství, ale ani příliš velké množství. Nikdy nepřekračujte doporučenou dávku.

Silné vibrace může způsobovat i to, že se pračka opírá o tvrdý povrch. V tomto případě je vhodné hned při instalaci pračky nechat mezi spotřebičem a stěnou volný prostor minimálně 2 centimetry.

Za hlučným praním mohou být také opotřebované ložiska a tlumiče, toto je však případ zejména starších praček a při nové by vás takový problém neměl trápit. Pokud již dojde k opotřebení, jejich výměnu nechte se zkušeného opraváře.

Pračka neždíma prádlo

Stává se vám, že pračka občas nevyždímá prádlo? Na vině není přístroj, ale vy, protože perete příliš velké kusy. Pokud do pračky dáváte deky, záclony, povlečení či jiné rozměrné věci, toto vše se v bubnu pračky spojí do jedné velké "guče", kterou pračka nedokáže vyždímat.

Řešení problému je jednoduché, zastavte program, vytáhněte prádlo a znovu ji vložte do pračky, avšak po menších dávkách. Přestože budete prát déle, pračka vám prádlo vyždímá. Nezapomeňte také na fakt, že klasické domácí pračky nejsou na praní rozměrných kusů přizpůsobeny. Záclony či kabáty patří do čistírny.

Buben automatické pračky

Kromě nesprávného vyvážení prádla může být důvodem, proč pračka neodstřeďuje, i ucpané čerpadlo. Jak jsme zmínili výše, v případě ucpaného čerpadla je nutné jej vyčistit a v případě nesprávného vyvážení prádla jej navýšit nebo rozdělit na menší dávky. Pokud jde o model s funkcí "bez odstředění", nezapomeňte zkontrolovat, zda není zapnuta.

Z pračky vytéká voda

Máte během přání na podlaze vodu? Na vině je pravděpodobně odtoková hadice. Zkontrolujte, zda je správně upevněna, případně zda není natržená. V prvním případě ji stačí správně upevnit, v tom druhém si musíte pořídit novou hadici a co nejdříve ji vyměnit.

Pračka nenapouští vodu

V první řadě zkontrolujte, zda není zavřený přívod vody, případně zda nemáte ohnutou přívodní hadici. I v tomto případě může být na vině zmíněný ucpaný filtr, který je nutné vyčistit. Pokud pračka nenapouští vodu, stejně zkontrolujte, zda jsou správně zavřená dvířka pračky.

Zápach z pračky

Pokud vaše prádlo po vyprání nevoní, častou příčinou je příliš šetrné praní na nízkých teplotách. Při takovém praní se v pračce množí bakterie mnohem rychleji. Nebojte se prát ručníky, návleky či kuchyňské utěrky na 60 nebo 90 stupňů Celsia.

Ideální je, pokud po každém praní necháte dvířka pračky i zásobník na prací prostředek otevřené. Pokud nepomohlo nic z výše uvedeného, ​​zkuste zapnout pračku naprázdno na nejvyšší teplotu a přidat univerzální prací prostředek. Po vyčerpání všech dostupných možností se obraťte na autorizovaný servis nebo kvalifikovaného opraváře.

Zámek dveří je zablokována

Někdy stačí pračku odpojit od elektrické sítě a následně restartovat. Pokud jde o chybu otevíracího mechanismu, v tomto případě je nutný zásah servisního pracovníka.

Buben pračky se netočí

Pokud se buben přestal točit, zřejmě došlo k chybě motoru, řemenu nebo elektroniky. Potřebný je odborný servis, který chybu odstraní.

Chybové kódy pračky

Moderní pračky mají výhodu, protože pomocí chybových kódů, které se zobrazují na LCD displeji, se vás snaží informovat, kde nastala chyba a jak ji odstranit. Porucha pračky není ničím příjemným, ale pokud se v chybových kódech vyznáte, některé z poruch vyřešíte sami.

Ukončení pracího programu automatické pračky

Význam chybových kódů najdete v knížce s návodem k použití. Pokud jste knížku ztratili nebo se vám ji jednoduše nechce hledat, pokračujte v našem článku. Každý model pračky má jiné chybové kódy a my jsme se zaměřili na ty značky, které jsou u spotřebitelů nejvíce používané.

Chybové kódy praček Whirlpool

Whirlpool patří k předním výrobcům spotřebičů pro domácnost a své zastoupení má i na poli praček. Po této značce sahá mnoho spotřebitelů, přesto, že jde o kvalitního výrobce, občas nastanou problémy. Jaké poruchy má pračka Whirlpool?

 • F01 – tento kód signalizuje problém s přívodem vody do pračky. Tlak ve vodním potrubí může být příliš nízký, v důsledku čehož voda neteče podle potřeby. Je třeba zkontrolovat tlak vody v potrubí. Chybou může být stejně snímač hladiny vody, který přestal fungovat, proto zkontrolujte jeho funkci. Tento kód se zobrazí, i když není v plnicím ventilu uzávěr nebo vodovodní kohoutek není zcela otevřený. Řešením je kontrola průchodnosti ventilu a kohoutku, zda je otevřený.
 • F02 – informuje o problému s uzavíracím mechanismem. V tomto případě je zámek dveří zablokován, proto zkuste restartovat pračku nebo ji odpojit z elektrické sítě. Pokud to nepomohlo, zavolejte servisního technika, protože dveřní mechanismus může být poškozen. Tento chybový kód signalizuje i zablokovaný elektrický ventil, který je zodpovědný za plnění vody a ji nutné ho opravit nebo vyměnit. Pokud dochází k úniku vody, zkontrolujte propustnost odvodnění, odstraňte případné nečistoty nebo opravte poškozené části.
 • F08 – označuje poruchu topného tělesa. Ohřívač vody buď vyhořel, nebo došlo k jinému poškození. Vhodné je obrátit se na servis, který ohřívač opraví či vymění. Kód může znamenat i zlomení ochranného tlakového spínače a také to, že je poškozen elektrický regulátor.
 • F5 - signalizuje poruchu termistoru, který může být poškozen, případně odpojen. V druhém případě zkontrolujte jeho připojení.
 • F12 – pokud displej pračky zobrazuje tento kód, nastal problém ohřevu vodu. Voda se neohřívá kvůli poruše topného zařízení nebo tlakového spínače. Za neohřívaní vody se může skrývat i poškozené vedení, které propojuje ohřívač a regulátor.
 • F13 – tento kód signalizuje problém s přitékající vodou, když se voda nevleje do zásobníku kvůli vysokému tlaku ve vodovodu. Voda nemusí správně přitékat ani tehdy, když je přihrádka na prací prostředek ucpaná a je třeba ji vyčistit. Za pomalým přitékáním vody zas může být znečištěný filtr, který je také nutné očistit.
 • F23 – tato chybová zpráva vás informuje, že není možné snímat hladinu vodu, protože snímač je rozbitý. Zkontrolujte tlakový spínač a pokud je porušen, vyměňte jej za nový nebo opravte připojení.
 • F27 – uvedený kód naznačuje problém s elektromotorem, pravděpodobně je nesprávně umístěno rezervní relé na desce řídícího modulu, které způsobuje, že motor se otáčí jedním směrem. Zkontrolujte relé a pokud si nevíte poradit, obraťte se raději na kvalifikovaného opraváře.
 • FP – je symbolem poruchy v odtoku, který může být ucpaný a jednoduchým řešením je jeho vyčištění.

Setkat se můžete také s dalšími chybovými kódy, například s F24, který signalizuje příliš prádla nebo vstupní vody, F0E4, který vás informuje o nadměrné teplotě pracího cyklu či F5E1, který hlásí problém se zámkem dvířek a dalšími.

Nejlepší pračky 2021 – recenze, test, srovnání

Nejlepší pračky 2021 – recenze, test, srovnání

Testy praček jsou ideálním odrazovým můstkem při výběru pračky. Spolehněte se na výsledky světových testů, které jsme pro vás sesbírali a roztřídili. Výsledná tabulka s doporučenými modely nabízí ty nejlepší pračky, jaké jsou v současnosti na trhu. V úvahu se samozřejmě brala i cena a uživatelské recenze. Kromě toho jsme pro vás připravili i návod, jak si pračku vybrat. Třeba si... Přečíst článek

Chybové kódy praček Bosch

I německá značka Bosch patří mezi uživateli k velmi oblíbeným. Oceňují na ní zejména spolehlivost a kvalitu. Pračky této značky seženete v internetových obchodech za přijatelnou cenu. Jakými chybovými hlášeními vás může potrápit pračka Bosch?

 • E2 – signalizuje problém s napouštěním vody, nejčastěji se setkáte s pomalým napouštěním, za kterým je příliš nízký tlak vody. Zkontrolujte senzor tlaku, případně zda se neucpalo potrubí.
 • E5 – tento kód vám oznamuje, že se ucpala odpadní hadice nebo nečistotami zanesl filtr. V případě odpadní hadice zkontrolujte, zda není umístěna příliš vysoko nebo zda se neucpala. V případě filtru stejně zkontrolujte, zda není ucpaný a pokud ano, vytáhněte z něj cizí předměty.

Chybové kódy pračky Bosch

 • E16, F16 – tyto kódy se týkají otvíracího mechanismu. Dvířka nelze otevřít nebo zavřít. Pračku proto zkuste restartovat nebo odpojit od přívodu elektřiny. Pokud vám toto nepomohlo, kontaktuje servisního pracovníka, protože pravděpodobně je problém v elektrickém vedení.
 • E17, F17 – kódy vás upozorňují na poruchu napouštění vody. Zkontrolujte tlak vody a také to, zda je vodovodní kohoutek správně otevřený.
 • E18, F18 – hlášení se týká překročené doby čerpání vody. Je nutné zkontrolovat čerpadlo vody nebo restartovat pračku a znovu ji uvést do chodu. Pokud to nepomohlo, kontaktujte příslušný servis.
 • F21 – je nepříjemným chybovým kódem, protože signalizuje chybu motoru. Vhodné je pračku restartovat a pokud to nevedlo k žádnému výsledku, kontaktovat servisního technika.
 • E23, F23 – tyto kódy znamenají, že byla aktivována funkce "aquastop", to znamená, že voda uniká do základny pračky, proto je nutné co nejdříve kontaktovat autorizované servisní středisko.

Setkat se můžete také s kódy E25, F25, které signalizují vadný senzor zakalení, F26, E26, které vám oznamují chybu v analogovém senzoru tlaku nebo E28, F28, které informují o chybném senzoru průtoku.

Chybové kódy praček Electrolux

Švédská společnost Electrolux se pyšní kvalitními spotřebiči do domácností, ale vyrábí i přístroje pro profesionální použití. S jakými poruchami, respektive chybovými hlášeními, se můžete setkat při pračkách od značky Electrolux?

 • EFO – je aktivován systém proti vyplavení. Důvodem může být zanesený prachový filtr, voda ve spodní části pračky nebo v pračce tvoří nadměrná pěna. Při tvorbě nadměrné pěny použijte na praní správné množství pracího prostředku.
 • EHO – signalizuje, že napájení ze sítě není stabilní. Pravděpodobně došlo k poškození ventilu nebo elektroniky. Zkuste pár minut počkat a pokud nedojde k nápravě, kontaktujte servisního technika.
 • E20, E21 – tyto kódy vám napovídají, že spotřebič nevypouští vodu, může jít o různé poruchy. Například čerpadlo je zanesené nebo poškozené, případně se ve filtru nacházejí cizí předměty. Zkontrolujte filtr a vyčistěte ho.

Tvorba nadměrné pěny v pračce

 • E40, E41 – uvedené hlášení napovídají o poruchách otvíracího mechanismu. Dvířka nejdou zavřít nebo otevřít. Případně nejsou zavřené správně. Když uslyšíte cvaknutí, zavřete dvířka. Pokud je chyba v elektronice, musíte zavolat servisního technika.
 • EH2, EH3 – při těchto chybových hlášení je napájecí napětí příliš vysoké nebo naopak příliš nízké. V tomto případě si sami neporadíte a je nutné obrátit se na autorizovaný servis.
 • E50, E51 – tyto chybové kódy se týkají napájecího okruhu motoru. Je nutná výměna plochého kabelu, kterou raději svěřte do rukou profesionálovi.
 • E90, E91 – pokud se vám na displeji zobrazí jeden z těchto kódů, došlo k chybě v komunikaci elektroniky. S největší pravděpodobností bude nutné vyměnit oběhové čerpadlo nebo elektroniku, proto kontaktuje certifikovaného opraváře.

Chybové kódy praček LG

Chybovým hlášením se občas nevyhnete ani v případě, že vlastníte pračku LG. Přestože se LG primárně orientuje na výrobu televizorů, monitorů a dalších elektronických zařízení, vyrábí i kvalitní pračky. Jaké chybové kódy můžete shlédnout na LCD displeji vaší LG pračky?

 • OE – tento kód se zobrazí, pokud nastala chyba vypouštění. Může být zanesený odtokový filtr, případně hadice. Kód se vám může zobrazit i tehdy, když je hadice zlomená. Vyčistěte filtr, případně odtokovou hadici a pokud je hadice zlomená, vyměňte ji za novou.
 • AE – signalizuje únik vody, proto se spustila funkce na ochranu proti úniku vody. V tomto případě je vhodné okamžitě kontaktovat příslušný autorizovaný servis.
 • CE – tato chybová zpráva vás informuje o přetížení motoru. Odpojte síťový kabel, vyberte ven prádlo, uzavřete vodovodní kohoutek a obraťte se na zákaznickou linku výrobce.
 • IE – tento kód znamená chybu přívodu, pokud tedy nastanou problémy s přítokem vody, zkontrolujte, zda je vodovodní kohoutek zcela otevřený a také, zda není filtr hadice ucpaný.
 • UE – kód informuje o chybě bubnu, která vznikla v důsledku nevyvážené náplně bubnu. Buben může být málo zatížen, nebo naopak příliš přetížen. Systém praček LG je vybaven korekcí nerovnováhy, která se snaží buben vyvážit, ale pokud se mu to nepodaří, zasáhněte vy. Pokud jste do pračky vložili spoustu oblečení, zkuste některé kusy vybrat.

Chybové kódy pračky LG

 • FE – chybový kód se týká přeplnění pračky vodou z důvodu poškozeného vodního ventilu. Zkontrolujte úroveň vody a pokud je vysoká, vyprázdněte pračku, následně kontaktujte příslušný servis. Pokud je úroveň vody v pořádku, ale přesto se vám toto hlášení zobrazilo, zkuste odpojit napájecí kabel, počkejte několik sekund a pračku znovu zapněte.
 • PE – jde o chybový kód poruchy senzoru množství vody. Odpojte síťový kabel, počkejte několik sekund a znovu spusťte prací cyklus. Pokud se chybová zpráva opakuje, uzavřete přívod vody a odpojte pračku, následně kontaktujte opraváře.
 • PF – tento kód oznamuje chybu v napájení, mohlo dojít k výpadku elektřiny, případně to způsobil blesk během bouřky. Pračku restartujte stisknutím tlačítka Start/Pauza. Ve většině případů by toto mělo pomoci, pokud se tak nestane, obraťte se na opraváře.
 • CL – někteří uživatelé si mylně myslí, že pokud se jim na LCD displeji zobrazí kód CL, jde o chybu. CL však znamená dětský zámek (child lock). Pokud je tento zámek aktivován, nedojde k neodborné manipulaci s pračkou ze strany dětí.

Chybové kódy levnějších praček

Kromě osvědčených značek, které patří do střední a vyšší cenové kategorie, jsme se podívali na chybové kódy levných praček. Za velmi příznivé pořizovací ceny si můžete pořídit pračky Candy nebo Philco. Přestože nejde o taková zvučná jména, jaké jsme zmiňovali výše, u spotřebitelů si i tyto pračky našly své místo díky jejich nízké ceně.

Chybové kódy praček Candy

Při pračkách značky Candy se můžete setkat s několika chybovými hlášeními, vybrali jsme ty nejčastější. Některé z nich vyřešíte svépomocí, na jiné vady je nutná kvalifikovaná oprava.

 • E2 – kód signalizuje, že spotřebič nemůže napustit vodu. Důvodů, proč se tak děje, může být několik. Například je nesprávné otevřený vodovodní kohoutek.
 • E3 – pokud se vám na displeji zobrazí takový kód, znamená to, že pračka nevypouští vodu. Ideální je zjistit, zda někde není viditelná porucha, ale pokud na nic nepřijdete, obraťte se na odborníka.
 • E4 – toto chybové hlášení se týká příliš velkého množství pěny nebo vody v pračce. Zkuste při praní používat méně pracího prostředku.
 • E7 – tento kód vás informuje o problému s dvířky. Zkontrolujte, zda jsou správně zavřené.

Chybové kódy praček Philco

Podobně jako výše zmíněné pračky, i Philco vám může hlásit chybové kódy. Při pračkách s LCD displejem je uvidíte přímo na něm a při těch modelech, které displej nemají, se hlášení děje blikáním LED světýlka. V tomto případě hlásí přístroj jednotlivé chyby rozdílným počtem blikání. My jsme se zaměřili na chyby, které uvidíte na modelech s LCD displejem. Jaké poruchy může signalizovat pračka Philco?

 • E2 – kód znamená, že spotřebič nemůže napustit vodu. Zkontrolujte, zda je otevřený přívod vody, dále přívodní hadici, zda není zlomená nebo skřípnutá. Podívejte se také na to, zda je odtoková hadice ve správné výšce. Pokud jste nic nezjistili, zkuste ještě zavřít přívodní ventil, odšroubovat hadici s filtrem na zadní straně spotřebiče a zkontrolovat, zda je filtr čistý.
 • E3 – toto hlášení signalizuje, že pračka nevypouští vodu. Opět je vhodné zkontrolovat filtr i odtokovou hadici. Také se podívejte, zda není ucpán odtokový systém domácnosti a zda voda volně odtéká. Následně zkuste vodu vypustit do výlevky.

Problémy s pračkou Philco

 • E4 – chybový kód pračky se vás snaží upozornit na velmi mnoho pěny nebo vody. Zkontrolujte, zda jste nepřidali nadměrné množství pracího prostředku, případně zda jste nepoužili nevhodný prostředek pro pračky.
 • E7 – tato chyba informuje o problému s dvířky, proto zkontrolujte, zda jsou dvířka správně zavřená. Nezapomeňte se podívat, zda prádlo nebrání ve správném zavření dvířek. Pokud došlo k zablokování dvířek, spotřebič vypněte a odpojte od elektrické sítě. Počkejte dvě až tři minuty a zkuste otevřít dvířka.

Výrobce upozorňuje, pokud se vám na LCD displeji zobrazí jakýkoli jiný kód, pračku je nutné vypnout, odpojit od elektrické sítě, chvíli počkat, pak spotřebič zapnout a znovu spustit program. Jestliže se závada znovu objeví, vhodné je kontaktovat autorizované servisní středisko, protože s poruchou si zřejmě neporadíte sami.

Chybové hlášení dalších praček

Na trhu je množství různých výrobců praček a chybová hlášení se liší v závislosti na konkrétním modelu pračky. Není proto možné uvést všechny možné chybové kódy. Jak jste si však mohli všimnout, nejčastější chyby se zvyknou opakovat u každého výrobce, rozdíl je pouze v jejich označení.

Chybové kódy, jejich významy, jakož i doporučení řešení problému najdete v každém návodu, který byl k pračce přiložen, stačí si v něm trochu zalistovat. Pokud jste návod ztratili, mnoho výrobců nabízí návody přímo na své webové stránce, kde si je můžete zdarma stáhnout.

Důvody, proč se pračky kazí

Pračky patří k často využívaným spotřebičům v domácnosti a je přirozené, že častém se opotřebují. Někdy je však na vině samotný spotřebitel, protože pračce nevěnuje dostatečnou pozornost a nevyužívá ji podle doporučení. Proč se pračky mohou kazit?

Vodní kámen a nečistoty

K jedním z nejrozšířenějších problémů patří tvorba vodního kamene, který se usazuje na topném tělese. V důsledku toho se zvyšuje nejen spotřeba, ale hrozí i jeho přehřátí a následně poškození. Vodní kámen navíc zanáší trysky, filtry a napouštěcí i vypouštěcí vývody. Pračku byste měli pravidelně čistit, abyste omezili tvorbu vodního kamene. Minimálně jednou za tři měsíce čistěte i filtr a další součásti pračky. Pokud se o pračku vhodně staráte, odmění se vám čistým a voňavým prádlem, ale pokud její čištění zanedbáváte, prádlo vám z ní může vycházet zatuchlé.

Pračka zanesená vodním kamenem

Nedodržování pokynů výrobce

Dalším faktorem, který snižuje životnost pračky, je samotný spotřebitel. Každý uživatel by se měl držet pokynů výrobce a pračku zbytečně nepřetěžovat. Problémy mohou nastat i tehdy, jestliže uživatel používá nadměrné množství pracího prostředku či aviváže. Takového zlozvyku byste se měli vzdát, protože pračka může vypěnit a vlhkost se dostane až k elektronice. Spotřebitel by měl pračce věnovat náležitou pozornost již při její instalaci. Je důležité odstranit všechny fixační šrouby bubnu a pračku umístit na rovinu. Pokud máte v domácnosti křivou podlahu, vyřešte to pomocí nastavitelných nožiček. Pokud je pračka v rovině, sníží se hlučnost i míra vibrací.

Nevhodné předměty

I v tomto případě je na vině samotný spotřebitel. Do pračky totiž nepatří drobné kovové předměty, které mohou poškodit buben. Proto si dávejte pozor na mince či kovové sponky a každý kus oblečení před vložením do pračky zkontrolujte. Pořádně zkontrolujte obsah kapes a nezapomeňte z nich vybrat také kapesníky. Ty by totiž mohly ucpat hadice nebo filtr. Rozmáčený papírový kapesník navíc může zanechat na vašem oblečení nepříjemné kousky, které se obtížně odstraňují. Dámy by si měli dát pozor na kostice z podprsenek, které mohou během praní vypadnout a v pračce se zaseknout. Proto je vhodnější je prát ve speciálním sáčku určeném do pračky. Před praním byste měli zapnout všechny zipy i knoflíky, čímž zmírníte nárazy do bubnu.

Chyby z výroby

Pokud dodržujete všechny výše uvedené zásady, přesto se vám pračka po několika použitích pokazila, zřejmě jde o chybný kus. Jelikož spotřebiče se vyrábějí sériově, občas se stane, že pár kusů je vadných již z výroby. V tomto případě vám nezbude nic jiného, ​​jen pračku reklamovat a doufat, že místo opravy vám raději dají nový kus. Vhodné je vybírat pračky od osvědčených výrobců, kde hrozí jen minimální riziko brzkého zkažení spotřebiče.

Jak prodloužit životnost pračky a po které sáhnout?

Jak jsme naznačili, životnost pračky je možné prodloužit správnou péčí a dodržováním pokynů výrobce. Shrneme si, co byste měli dělat a co naopak ne, aby vám pračka co nejdéle sloužila bez problémů.

 • Pračku pravidelně čistěte, zbavujte ji vodního kamene, chlupů či mazlavých usazenin, při čištění nezapomeňte na gumové těsnění, dávkovač na prací prostředek a aviváž, vypouštěcí hadici, spodní filtr.
 • Pračku mějte umístěnou v rovině a ideálně na pevné podlaze, předejde se tak předčasnému opotřebení vnitřních dílů v důsledku zvýšených otřesů, které vznikají, pokud pračka není v rovině.
 • Používejte kvalitní prací prášky bez obsahu abraziv a solí a nezapomeňte ani na kvalitní aviváž.
 • Nevkládejte do bubnu pračky předměty, které tam nepatří a mohly by ho poškodit, k nim patří kovové mince, sponky či přezky na páscích.
 • Oblečení s kovovou aplikací perte naruby a zipy a knoflíky vždy zapněte.
 • Nezatěžujte pračku nadměrným množstvím prádla a nepřekračujte její kapacitní limity, je vhodné, pokud máte v maximální povolené kapacitě určitou rezervu, raději prádlo rozdělte do menších dávek a vyperte ji na dvakrát.

Mnoho spotřebitelů se ptá, po které pračce je vhodné sáhnout. Toto je velmi složitá otázka, protože každému vyhovuje něco jiného. Obecně však platí, že osvědčení výrobci mají nejméně kazové pračky. Navíc se v případě poruchy můžete obrátit na autorizované servisní středisko, které vám chybu odstraní. Pokud však máte omezený rozpočet a chcete pračku za co nejnižší cenu, před koupí se poohlédněte po recenzích uživatelů. I mezi levnými pračkami můžete najít kvalitní kousky, které vás nezklamou.

Pračky – recenze


Ať už chcete samostatnou pračku nebo pračku se sušičkou, na výběr máte množství značek (Bosch, LG, Electrolux, Candy, Whirlpool, Beko...). Jak si tedy vybrat správně? Naše recenze několika oblíbených modelů by vám mohly být nápomocné.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 21.11.2020

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář