Způsoby přípravy kávy a čaje ve french press kávovaru – vhodná káva, čaj, cena

Jak si připravit tu nejlepší kávu ve French pressu? Není to žádná věda. Pokud se však chcete stát skutečným French press mistrem, budete potřebovat vhodnou kávu, kvalitní pomůcky, budete muset dodržet správný postup a pochopit několik "vylepšováků", které vaši ranní kávu přemění na nadpozemský zážitek.

Jak připravit kávu ve french pressu?

Vše potřebné k přípravě tohoto lahodného nápoje ve French pressu vám prozradíme.

Nejlepší french press kávovary

Názov Hodnotenie Detail
French press Bialetti 350 ml   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Lamart Press LT7048 1 l   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Orion BD 0,6 l   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
French press Tescoma Teo 0,6 l   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Bialetti French Press 1 l   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Co je to French press

French press popisuje způsob přípravy kávy, ale i konkrétní pomůcku na její přípravu. Jde o neelektrický kávovar, tedy skleněnou nebo kovovou nádobu, jejíž součástí je hustý, nejčastěji nerezový filtr – sítko a víčko. Káva připravena ve French pressu do jisté míry připomíná klasického "turka", neobsahuje však téměř žádnou usazeninu. Tu totiž sítkem zatlačíte na dno speciální nádoby.

Historie French press kávovarů sahá více než 200 let dozadu. Jak nám napovídá jejich název, pocházejí z Francie. První nádoby na přípravu kávy, které připomínaly dnešní French press, se na pultech francouzských kaváren objevily kolem roku 1 800. První oficiální patent si však na své konto připsal milánský designér Attilio Caliman až v roce 1929. No a o necelých 30 let na to French press opětovně, tentokrát již do konečné podoby, předělal Faleiro Bondanimi, který vylepšil zejména sítko.

Příprava French press kávy: jak na to

Příprava French press coffee je velmi jednoduchá a poměrně rychlá, ale i přesto vyžaduje jistý cvik a správný postup, který vypadá takto:

 • French press musíte vždy předehřát – nalijte do něj vařící vodu a tu po cca 3 minutách vylijte.
 • Nyní můžete do French pressu nasypat kávu – takzvaný francouzský poměr představuje 7 g kávy na 118 ml vody, vy si jej však můžete upravit podle sebe.
 • Kávu zalijte horkou vodou a French press zakryjte víčkem.
 • Asi po 1 min. odkryjte víčko a kávu promíchejte lžičkou.
 • French press opět zakryjte a počkejte další 3 – 4 min.
 • Píst na víku nyní zatlačte směrem dolů a přefiltrovanou kávu nalijte do šálku.

French press kávovar se šálky na stole

TIP: Ve French pressu můžete napěnit mléko na latte macchiato nebo cappuccino. Ohřejte ho v mikrovlnce nebo na sporáku a nalijte do French pressu – pozor, nalijte jej pouze do výšky cca 3 cm, aby se vám při napěňování nevylilo. Mléko na závěr napěňte pomocí sítka, a to jeho pohybováním nahoru a dolů.

8 tipů na vylepšení French press kávy

Jak můžete vidět, přípravu French press kávy zvládne skutečně každý. Aby však chutí překonala tu z profesionální kavárny, měli byste dodržovat i další zásady. Toto je 8 tipů, díky kterým připravíte tu nejlepší French press kávu na světě.

 1. Používejte kvalitní kávu (jak vybrat kávu vhodnou do French pressu si řekneme níže)
 2. Kávová zrna rozemele těsně před přípravou vašeho nápoje
 3. Pořiďte si kvalitní French press
 4. Používejte kvalitní vodu s obsahem minerálů – nejen kvalita kávy je rozhodující, voda nesmí být demineralizovaná ani destilovaná
 5. Zaměřte se na správnou teplotu vody – ideální rozmezí je 90,5 až 96 °C (pokud nemáte po ruce teploměr, nechte sevřít vodu a počkejte 1 až 2 min.)
 6. Dodržujte přesný čas louhování kávy – ideál jsou 3 až 4 min., potom ji okamžitě přelijte do jiné nádoby nebo šálky, vyhnete se jí přepálení
 7. Píst se sítkem mačkejte opravdu pomalounku – pomletá káva takto "neunikne" po obvodu sítka
 8. French press udržujte čistý – umyjte jej okamžitě po přípravě kávy a nezapomeňte ani na sítko a víko

Nejlepší French press kávovary 2020 – recenze, test, srovnání

Nejlepší French press kávovary 2020 – recenze, test, srovnání

I vy patříte mezi ty, kteří preferují silné typy káv s příznačnou aromou? Pokud ano, tak jste již určitě zachytili pojem french press. French press je typ kávovaru, který umožňuje velmi jednoduchým způsobem připravit lahodný životabudič do šálku. Poradíme vám, jak si vybrat french press, které značky jsou oblíbené a jaká je jeho vhodná údržba. Nejlepší french press kávovary... Přečíst článek

Příprava French press čaje

Ano, French press můžete použít i na přípravu sypaného čaje, a to jak černého či zeleného, ​​tak i toho bylinkového, bílého, oolang-u nebo darjeelinig-u. Postup je i v tomto případě velmi jednoduchý.

 • Stejně jako při přípravě kávy nezapomeňte předehřát French press horkou vodou.
 • Vodu vylijte a do nádoby nasypte příslušné množství čaje – na 230 ml vody použijte 1 PL sypaného čaje, pokud máte rádi silnější, použijte vrchovatou lžíci.
 • Čaj zalijte vodou s vhodnou teplotou (tu si můžete prohlédnout o pár řádků níže).
 • Nechte ho louhovat příslušný čas.
 • Stiskněte píst a čaj nalijte do konvice či přímo do šálku.

Příprava čaje ve french pressu

TIP: Pokud si chcete připravit silnější čaj, můžete použít jeho větší množství. Čas louhování však nikdy neprodlužujte.

Referenční čas louhování a vhodná teplota vody podle druhu čaje

 • Bílý čaj: 70 – 75 °C/1 – 3 min.
 • Zelený čaj: 80 – 85 °C/2 – 3 min.
 • Černý čaj: 90 – 96 °C/3 – 5 min.
 • Darjeeling: 85 °C/3 min.
 • Oolong: 85 – 96 °C/3 – 5 min.
 • Bylinkový čaj: 96 °C/5 – 7 min.

TIP: Pokud nemáte teploměr, nic hrozného se neděje. Minutu poté, co voda sevře, má přibližně 93 °C, po 2 až 3 minutách je to cca 85 °C.

Jak vybrat kávu vhodnou do French pressu

Kvalitní káva je polovinou úspěchu. V tomto případě však neexistuje přesné a neměnné pravidlo o tom, jaký typ kávy je nejlepší. Obecně platí, že byste měli použít středně až tmavě pražená kávová zrna vysoké kvality, které jsou plnější a méně kyselé. Někomu však tato chuť nemusí vyhovovat. V takovém případě se nenechte omezovat a sáhněte klidně po světlé kávě.

TIP: Tmavě pražená káva se používá k přípravě espresa, takže pokud na obalu daného produktu uvidíte nápis "espreso", víte, že jste natrefili na tu správnou.

Druhým a zároveň podstatnějším faktorem je způsob mletí. Jak jsme si řekli výše, měli byste si koupit kávu zrnkovou, kterou pomelete těsně před její přípravou. Do French pressu se používá káva namletá nahrubo, popřípadě středně hrubě. Zrna zpracovány na prášek se v nadměrném množství dostanou přímo do vašeho nápoje, nerezové sítko je totiž nezachytí. Skuteční fajnšmekři upřednostňují mletí na ručním mlýnku, což vám i my můžeme jen a jen doporučit.

Cena French press

Kvalitní kousek na domácí použití koupíte už od 350 Kč, přičemž průměrná cena French press se pohybuje v rozmezí od cca 300 do 600 Kč. Rozdíly však nemusí spočívat pouze v samotné kvalitě, ale také v propracovanějším designu či použitých materiálech. Skleněné modely jsou většinou levnější, ty kovové dražší.

No a pak tu máme profesionální French press kávovary, které stojí více než 2 500 Kč. Ptáte se, jak může pohár s pístem a sítkem stát takové peníze? Jednoduše. Takové modely jsou totiž vybaveny integrovanou váhou, teploměrem, časovačem a displejem. Přípravu ranní šálky kávy však určitě zvládnete i bez nich.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 28.08.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář