Jak pečovat o bezdrátová bluetooth sluchátka, herní sluchátka s mikrofonem, sluchátka do uší

Sluchátka patří k předmětům, které dennodenně používáme, podobně jako např. telefon, ale příliš málo času věnujeme jejich údržbě. Při denním používání se však na sluchátkách zachycuje množství špíny a bakterií. Proto bychom měli dbát na jejich čistotu, stejně jako dbáme na čistotu svého oblečení.

Jak pečovat o sportovní sluchátka

Čištění sluchátek je přitom záležitost několika minut a netřeba vám na něj nic speciálního, co už nemáte doma.

Proč je třeba pravidelné čištění sluchátek

K čištění sluchátek se mnohdy dostaneme až tehdy, když se nánosy špíny už nedají přehlížet. Stejně jako naše oblečení i sluchátka bychom měli čistit na pravidelné bázi. Čím častěji je nosíte, tím častěji se třeba do čištění pustit. Na sluchátkách se totiž usazuje pot, ušní maz, mastnota z pokožky i prach a jiné nečistoty, o to více, pokud se sluchátky cvičíte, běháte nebo je máte neustále na uších. Zanesené sluchátka nejsou problémem jen z estetického hlediska. Nánosy ušního mazu a nečistot na povrchu sluchátek blokují zvuk a snižují kvalitu přehrávané hudby.

Vlhké prostředí zpocených sluchátek je navíc živnou půdou pro množení bakterií a mikroorganismů. Takové prostředí začne zaraz zapáchat a tím, že si při nejbližší příležitosti strčíte sluchátko opět do ucha, zvyšujete šanci vzniku ušních infekcí, vyrážek, podráždění pokožky, ale i ucpání ucha ušním mazem. Pravidelné čištění sluchátek povede k pohodlnějšímu používání bez zápachu, znečištění nebo vzniku plísní. Z dlouhodobého hlediska jde i o šetření peněz. Zanesené sluchátka se rychleji opotřebují a přestanou fungovat. Čím lépe se o sluchátka postaráte, zvláště pokud jste do nich investovali více, tím déle se z nich budete těšit.

Jak vyčistit sluchátka

Pokud jste již jednou kupovali sluchátka, určitě jste si všimli množství různých druhů. Jedny blokují zvuky z okolí, jiné jsou herní s mikrofonem a další zase bezkabelové s bluetooth na sport. Záleží při čištění na tom, jaký typ sluchátek máte? Rozhodně ano! Avšak nezáleží na zcela podrobném rozdělení, resp. na co konkrétně jsou sluchátka určená. Zaměříme se pouze na základní rozdělení sluchátek vkládaných do uší a kladených na uši.

 • Sluchátka do uší (intraaurální) – Jsou to sluchátka s menšími rozměry, které se částečně vkládají do uší, přičemž mohou mít kabelové připojení, v poslední době jsou populární zejména bezdrátová sluchátka, jako AirPods od Apple, JBL či Xiaomi sluchátka. V rámci sluchátek do uší rozlišujeme kůstková a špuntová. Rozdíl je v tom, že kůstková buď nemají žádný obal sluchátka nebo se obalují molitanem, a špuntová mívají gumovou nebo silikonovou část, která blokuje zvuky z okolí.
 • Náhlavní sluchátka (supraaurální) – Tato sluchátka se kladou na uši, nikoli však do uší, přičemž jsou spojeny mostem. Takto rozlišujeme mezi sluchátky s hlavovým mostem a sluchátky s týlním mostem, podle toho, kde jsou umístěny. Řadí se sem i hráčské sluchátka, které obsahují mikrofon, proto se při čištění budeme věnovat i této části.

Jak čistit Airpods sluchátka

K čištění budete potřebovat pouze několik pomůcek, které se určitě najdou v každé domácnosti:

 • Peroxid vodíku nebo isopropyl alkoholu na sterilizaci
 • Mýdlovou vodu
 • Měkký hadřík, hadřík z mikrovlákna nebo papírové kapesníky
 • Tyčinky do uší
 • Měkký zubní kartáček
 • Lepicí hmotu známou jako Blu-Tack (volitelné)

Sluchátka do uší

Tento typ sluchátek nezbytně vyžaduje čištění, protože se zašpiní více než supraaurální. Nasbíraný ušní maz je nejen nehygienický, ale může vám způsobit i ušní infekci. Čištění intraaurálnych sluchátek přitom není složité, zabere vám jen několik minut. Před zahájením sluchátka odpojte z konektoru, v případě bezdrátových je vypněte.

V případě špuntových sluchátek sejměte silikonový nástavec. Tyto nástavce stačí vložit do nádobky s mýdlovou vodou, ve které je snadno zbavíte mazu. Totéž platí pro kůstková sluchátka, které jsou pokryty molitanovým obalem. Také je možné umýt je v mýdlové vodě, ale přílišným drhnutím byste je mohly poškodit. Po umytí je opláchněte, zlehka osušte ručníkem a nechte pozvolna vyschnout. Může to trvat i několik hodin, protože voda se může snadno dostat do záhybů. Nástavce nikdy nezakládejte zpět, dokud úplně nevyschnou.

Na oprášení mřížky zvukovodu můžete použít starší zubní kartáček nebo štětec, neboť jemnými štětinkami se lépe dostanete do prachu v mřížce. Nedoporučuje se vybírat prach párátkem nebo drátkem, kterým byste mohli neopatrně poškodit vnitřek sluchátka. K odstranění hůře dostupné špíny můžete použít hmotu na lepení poznámek (např. Blu-Tack), kterou stačí trošku změkčit prsty a přiložit na mřížku. Při poodlepování hmoty uvidíte, jak se na ni prach pěkně nalepí a povrch zůstane důkladně čistý.

Jak čistit sluchátka do uší

Po odstranění prachu můžete mírně vlhkým, ale nikdy ne mokrým hadříkem otřít sluchátka i kabel, přičemž při utírání mřížky zvukovodu buďte opatrní. Raději ji přetřete jen opatrně, aby se dovnitř určitě nedostala žádná voda. Hadřík omyjte pod tekoucí vodou, vyždímejte a ještě jednou ním přejděte sluchátka. Nakonec se pusťte do sterilizace za pomoci alkoholu nebo peroxidu vodíku a vatové tyčinky. Pokud náhodou alkohol doma nemáte, určitě se v dnešní době u každého najde antibakteriální gel na ruce, který můžete také použít. V alkoholu tedy namočte vatovou tyčinku a přejděte ní celé sluchátko. Už jen počkejte, dokud se alkohol vypaří a povrch sluchátek bude opět suchý.

Obal na sluchátka

Pokud používáte bezdrátová sluchátka, jejich neodmyslitelnou součástí je i obal, do kterého je odkládáte. Při čištění na něj nezapomínejte – nemělo by smysl vyčistit pouze sluchátka a odložit je do znečištěného obalu. Jelikož některé pouzdra na sluchátka jsou nabíjecí, určitě je nemyjte pod tekoucí vodou a nepoužívejte agresivní přípravky. Vystačíte si se stejnými pomůckami, které jste použili na čištění sluchátek.

Pokud má obal vyjímatelnou látkovou část, vyberte ji a umyjte ve vodě se saponátem. Opláchněte pod tekoucí vodou, jemně vyždímejte a nechte vyschnout. Na oprášení vnitřku obalu můžete použít měkký zubní kartáček, ale také suchý hadřík z mikrovlákna. Vnější část pouzdra lze přetřít i mírně vlhkým hadříkem, ale pokud je vaše pouzdro nabíjecí, za žádnou cenu nezmočte vnitřek. To můžete dezinfikovat za pomoci alkoholu a vatové tyčinky. Vyčkejte, dokud se alkohol vypaří, a až tak založte sluchátka zpět.

Náhlavní sluchátka

I v případě náhlavních sluchátek je čištění nezbytností, i když se nevkládají do uší a nehromadí ušní maz. Před čištěním je odpojte z konektoru, příp. vypněte. Pokud máte luxusnější sluchátka z dražších materiálů, určitě si přečtěte přiložený návod k správné údržbě. Ne všechny materiály musí snést vlhký hadřík či dezinfekční alkohol. Na začátku si sluchátka i kabel oprašte suchým hadříkem, náušníky můžete projít měkkým zubním kartáčkem. Po oprášení očistěte sluchátka hadříkem namočeným v mýdlové vodě, no hadřík pořádně vyždímejte, aby se do sluchátek nedostala žádná voda.

Jak čistit sluchátka přes hlavu

Konečně přichází na řadu dezinfekce. Před aplikací alkoholu si nezapomeňte ověřit druh textilie v návodu, či snese alkohol. Pokud si nejste jisti, proveďte test na malém místě uvnitř náušníku, které nebude viditelné. Vatovou tyčinku navlhčete v alkoholu a vyčistěte jednotlivé části náušníků, především mřížku zvukovodu, různé záhyby látky a hůře dostupná místa, ve kterých se mohou množit bakterie. Předtím, než sluchátka odložíte, nechte je pořádně vyschnout a ujistěte se, že se alkohol z povrchu vypařil.

V případě náhlavních sluchátek s koženým potažením je třeba věnovat pozornost i samotné kůži. Ta má tendenci vysychat, což může vést k popraskání, a tím pádem byste ji mohli rovnou vyměnit za novou, což při dražších sluchátkách asi nechcete. Péče spočívá nejen v čištění, ale i v použití kondicionéru na kožené doplňky, který se rovnoměrně rozetře po koženém potahu, čímž ho hydratuje. Stačí nechat vyschnout a je hotovo. Nemusíte se obávat, kožené sluchátka si takovou pozornost vyžadují pouze jednou za 5 – 6 měsíců.

Mikrofon

Součástí herních náhlavních sluchátek bývá mikrofon, který se časem také zašpiní a bude vyžadovat vaši pozornost. Znečištěný mikrofon může způsobovat zhoršenou kvalitu příjmu zvuku a později může způsobit i jeho kratší životnost. Pokud má váš mikrofon houbu, sejměte ji a zlehka umyjte v mýdlové vodě. Opláchněte pod tekoucí vodou, zbavte přebytečné vody a nechte dostatečně dlouho vyschnout. Mezitím hadříkem přetřete mikrofon a měkkým zubním kartáčkem odstraňte prach a nečistoty z mřížky. Na papírový kapesník naneste malé množství alkoholu a dezinfikujte tělo mikrofonu. Houbu nasaďte zpět až tehdy, pokud bude zcela suchá, i mikrofon. Nezapomeňte ji čas od času vyměnit za novou.

Jak pečovat o sluchátka?

Čištění sluchátek je něco, čemu se při jejich pravidelném používání nevyhnete. Avšak můžete udělat alespoň co-to proto, aby byly sluchátka znečištěné v co nejmenší míře. Nejenže si tím usnadníte čištění, ale zmenšíte tím míru znečištění a množství bakterií na povrchu sluchátek, čímž snížíte míru výskytu ušních infekcí a s tím spojených problémů.

 • Uši si čistěte pravidelně – Samozřejmostí by měla být pravidelná osobní hygiena, především pokud používáte intraaurální sluchátka. To neznamená, že to třeba s vatovými tyčinkami přehánět a přivodit si zdravotní komplikace, ovšem nutné je najít zlatou střední cestu, abyste nadbytečný maz nepřenášely na sluchátka.
 • Dopřejte uším přestávku – Neustálý poslech hudby přes sluchátka je pro někoho běžnou součástí života. Pokud však nepřetržitě používáte špuntová sluchátka, měli byste si dávat častěji přestávky. Ucho má přirozenou samočistící vlastnost, ale když je neustále ucpané, ušní maz se v něm může akumulovat a dojít i k ucpání ucha. Proto si při poslechu hudby dopřejte přestávky, případně vyměňte špuntová sluchátka sem tam za sluchátka s hlavovým mostem.
 • Použijte suchý hadřík – Do obalu na sluchátka si přiložte menší hadřík z mikrovlákna, kterým sluchátka přetřete po každém použití. Hadřík by měl být suchý a slouží k odstranění potu nebo ušního mazu z povrchu. I když se může zdát, že sluchátka nejsou výrazně znečištěné, předejdete tak nahromadění špíny. Hadřík by měly používat především ti, kteří si sluchátka berou do posilovny nebo na běh.
 • Uskladňujte je v obalu – Sluchátka máme často jen tak někde pohozené, kde někdy i týdny pouze sbírají prach. Když sluchátka nepoužíváte, vždy je uskladněte do příslušného obalu. Pokud obal nemáte, zvažte koupi univerzálního obalu, který vám vydrží, i když sluchátka vyměníte za nové. Ochrání je před prachem, vlhkostí a nečistotami.
 • Odstraňte z náušníků zápach – Náušníky se mohou stát rychlým pohlcovačem zápachů, hlavně pokud v takových sluchátkách sportujete. Právě tehdy přijde vhod pytlík se silica gelem, který často najdete v botách a většinou putuje rovnou do koše. Zbavuje zápachů a pohlcuje vlhkost, proto stojí za to umístit ho do obalu se sluchátky.
 • Vyměňte náušníky za nové – Ať čistíte jakkoli dobře a máte i nejlepší sluchátka, po určitém čase je třeba vyměnit náušníky za nové. Může dojít k deformaci pěny nebo načichnutí potom, případně mechanickému poškození. Tak či onak, i z hygienických důvodů se doporučuje nezanedbávat výměnu náušníků, přičemž vyměnit byste je měli alespoň každé 2 roky.
 • Nezapomeňte vyčistit také port – Špína se ukládá i v portech na sluchátka, ať už jde o smartphone nebo jiný přehrávač. Prach z něj můžete vytáhnout např. zubním kartáčkem do mezizubních prostor nebo běžným zubním kartáčkem. Pro dezinfekci použijte vatovou tyčinku s alkoholem, který vetřete do portu. Dejte si však pozor, aby byla vata jen vlhká, ne mokrá, čím byste port mohly poškodit.

Sluchátka – recenze

I přes správnou péči třeba sluchátka, nebo alespoň náušníky občas vyměnit. Pokud uvažujete nad novým modelem sluchátek, přečtěte si naše recenze. Podívali jsme se na kabelové i bezkabelové modely, levnější i dražší bezdrátová sluchátka.

Hodnocení článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 06.08.2021

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář